Sovičky majú za sebou premiérovú sezónu v extralige. Jeden z dvoch banskobystrických zástupcov v najvyššej slovenskej ženskej basketbalovej súťaži, BK ŠK UMB Banská Bystrica, obsadil predposlednú siedmu priečku. Uplynulú sezónu zhodnotila trénerka basketbalistiek UMB Andrea Izáková v rozhovore pre BB FM rádio.

Basketbalistky UMB zakončili premiérovú sezónu medzi elitou na predposlednom 7. mieste, keď v poslednom kole play-off porazili 2:0 na zápasy Spišskú Novú Ves. Práve proti Spišiačkam nazbierali sovičky, ako znie prezývka basketbalistiek UMB, všetky štyri svoje výhry v základnej časti a nadstavbe. Basketbalový klub Univerzity Mateja Bela je v rámci ženskej extraligy špecifický tým, že jeho hráčky popri basketbale aj študujú.

„Určite to bola moja prvá myšlienka, aby dievčatá chceli spojiť štúdium so športom a nemuseli prestať po juniorskej kategórii hrať basketbal, najmä keď ho majú rady. Myslím si, že to spojenie je realizovateľné, ako sa to ukazuje už siedmym rokom. Veľmi mi pomáha aj moja asistentka Eva Antalecová, s ktorou spolupracujeme od samého začiatku. Máme aj dievčatá z iných klubov, aj keď je to trošku problém v tom, že nie všetky dievčatá môžu len tak prestúpiť, alebo ich kluby len tak uvoľnia na vysokú školu. Keď trebárs odchádzajú zo svojho klubu do nášho, tak sú tam isté podmienky, výchovné (tabuľkové hodnoty, ktoré musí klub pri prestupe vyplatiť materskému klubu, pozn. red.), proste prostriedky, ktoré kluby do nich investovali, čo ja chápem,“ povedala v rozhovore pre BB FM rádio trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica, Andrea Izáková.

Asistentka trénerky Eva Antalecová (vľavo) a hlavná trénerka Andrea Izáková (vpravo).

Spojenie štúdia so športom je pre samotné basketbalistky časovo náročné. Univerzita Mateja Bela je však k svojim reprezentantkám ústretová. „Dievčatá majú určité výhody. Sú to napríklad individuálne študijné plány. Keď potrebujeme trénovať aj v čase vyučovania, tak majú možnosti takýchto úľav od štúdia, ktoré si ale samozrejme musia potom dobehnúť. Takže to prepojenie je hlavne v tom, že musia stihnúť aj tú školu aj ten šport, ale majú isté úľavy, ktoré vychádzajú z individuálneho študijného plánu,“ ozrejmila trénerka, ktorá pracuje aj na Katedre telesnej výchovy a športu Filozofickej fakulty UMB.

„Zápasy proti najsilnejším boli pre nás malé sviatočné dni.“

UMB má aj úspešný mužský hokejový tím, ktorý však na rozdiel od sovičiek, pôsobí v nadnárodnej univerzitnej súťaži. „Naše hráčky nemusia byť len študentky univerzity. Táto podmienka, na rozdiel od hokejistov UMB, u nás nie je, keďže hráme najvyššiu ženskú súťaž. Môžu za nás hrať aj profesionálky. Máme aj dievčatá, ktoré sú už dnes zamestnané, ale všetky sú, alebo boli študentkami.“

Prečo sa basketbalový tím UMB rozhodol prihlásiť do extraligy? „Určite sme sa chceli niekam posúvať. Koronakríza ukázala, že množstvo súťaží bolo uzavretých a tie nižšie súťaže, ako aj vtedy naša 1. liga žien, sa nehrali. “Korona“ postihla aj niektoré kluby, ktoré z tej extraligy vypadli. Naozaj hrozilo, že do sezóny nastúpi len päť, šesť tímov. Prišla nám ponuka zo Slovenskej basketbalovej asociácie, či by sme neuvažovali o vstupe do extraligy. Predpokladám, že ponuka prišla aj na základe našich výsledkov z predošlej sezóny, pretože ako jediný tím z vrchných priečok v 1. lige sme nemali posily z extraligy. Keďže sa pred sezónou stále nepodarila splniť myšlienka, aby tu bola nejaká slovenská univerzitná  liga, o ktorú sa už niekoľko rokov snažím, tak sme sa rozhodli, že skúsime posun týmto smerom a vstúpili sme do extraligy,“ odpovedala Andrea Izáková.

V najvyššej slovenskej ženskej basketbalovej súťaži sa sovičky stretli aj so súpermi zvučného mena, ako sú Young Angels Košice, Piešťanské Čajky, či MBK Ružomberok. „Musím povedať, že sme sa na tieto zápasy veľmi tešili. Tým, že sme vedeli, že sme tento rok vstúpili do sezóny a čakajú nás etablovaní súperi, ktorí už aj na medzinárodnej pôde niečo znamenajú, tak sme proti nim mali menej zviazané ruky, ako proti papierovo vyrovnanejším družstvám. Boli to pre nás také malé sviatočné dni. Myslím si, že aj s dievčatami a celým tímom sme si to užili,“ opísala trénerka sovičiek pocity tímu zo zápasov proti najväčším favoritom súťaže.

Tím UMB sa do súťaže prihlásil na poslednú chvíľu. Napriek konečnému predposlednému miestu hlavná trénerka tento krok neľutuje.

„Keďže sme naozaj neskoro vstúpili do tej súťaže na to, aby sme mali dostatočnú prípravu na extraligu, tak sa musím priznať, že sme si nedali žiadne ciele, ktoré by boli o umiestnení. Tento rok sme sa chceli hlavne etablovať. Chceli sme vôbec zistiť, či sme schopné participovať na takejto úrovni, či dievčatá nebudú mať ambíciu skončiť s basketbalom, pretože zistia, že je to na ne príliš veľa v spojitosti s tým štúdiom. Myslím si, že opak je pravdou. Zápasy sa nám páčili, aj liga ako taká. Bola tam naozaj podpora, či už zo strany SBA alebo univerzity. Takže aj v tomto nám pomohli aj po tej finančnej stránke, pretože to bol pre nás taký tvrdý oriešok oproti silnejším a už etablovaným klubom. Myslíme si, že to bol nakoniec dobrý krok,“ povedala na margo prvej sezóny v extralige Andrea Izáková.

Radosť basketbalistiek UMB po výhre s Popradom.

Uplynulú sezónu poznačila koronakríza. Tá zasiahla aj ženský basketbalový tím UMB, ktorý musel na nútené výpadky v hráčskom kádri reagovať. S posilnením družstva a návratom hráčok do zostavy sa zlepšili aj výkony sovičiek, ktoré s blížiacim sa play-off stále viac a viac trápili favorizované súperky. V samotnom play-off sa basketbalistkám UMB podarilo po prvýkrát v sezóne zdolať aj iného súpera, ako Spišskú Novú Ves. Bystričanky v druhom zápase série v bojoch o umiestnenie porazili doma basketbalistky Popradu a vynútili si rozhodujúci tretí zápas.

„V budúcej sezóne chceme využiť to, čo sme sa naučili.“

„V podstate situácia s koronavírusom v tíme nás prinútila rozmýšľať nad zmenami v kádri, takže sme sa v druhej časti sezóny posilnili o hráčky z Nitry. Žiaľ, niektoré naše líderky koronavírus zasiahol tak, že sa niekoľko týždňov nezapojili do súťaže, takže to posilnenie bolo nakoniec vykúpením. Ale my sa snažíme hrať tímovo, takže nikdy nepresadzujem, že ak nám líderka chýba, tak nemôžeme hrať ďalej. Absencie sa snažíme pokryť kolektívnym duchom a myslím si, že asi aj preto ten tím drží takto pokope. Asi sme splnili, čo sme očakávali. Vydržali sme, zahrali sme aj dobré zápasy. Výhra s Popradom v play-off nás určite potešila. V tej sérii chýbal jeden krok k tomu, aby sme hrali o 5. miesto, ale to, že to nevyšlo, nás určite skôr nakopne do ďalšej sezóny,“ zhodnotila trénerka.

Andrea Izáková dostala v rozhovore pre BB FM rádio aj otázku na ciele v budúcej sezóne. “Ak do tej ďalšej sezóny vstúpime a pôjdeme, tak sa určite chceme zase posúvať. Neviem či sa to prejaví na umiestnení, pretože v súčasnosti vôbec nevieme, ktoré družstvá budú v budúcej sezóne hrať. Vieme o tých, ktoré stále patria medzi top štyri tímy súťaže. To, či zloženie nášho družstva ostane rovnaké, alebo bude posilnené o študentky, ktoré chcú k nám do Banskej Bystrice prísť na školu aj do nášho tímu a či nám to pomôže na umiestnení, to sa uvidí. V budúcej sezóne budeme chcieť využiť to, čo sme sa naučili v minulej sezóne. Žiadny súper nie je neporaziteľný, alebo pred ním netreba mať až taký rešpekt, aby nám to zviazalo ruky. Práveže naopak, so silnejšími súpermi sme zahrali lepšie zápasy,“ odpovedala.

„V derby zápasoch sme sa zlepšovali.“

V ženskej extralige sa premiérovo predstavili hneď dva banskobystrické tímy. V mestských derby zápasoch sa hráčky BK ŠK UMB stretli s bystrickými pumami, ktoré vyhrali všetky vzájomné zápasy.

„Pre mňa to bolo špecifické tým, že som dlhé roky v BK ŠKP 08 pôsobila. Niektoré dievčatá, ktoré sú v pumách som dokonca aj trénovala. Spolupracovali sme aj s trénermi. Myslím si, že hlavne pre dievčatá a pre tím to ten nádych derby malo. Myslím si, že u mojich dievčat sa to ukázalo skôr v tom pozitívnom slova zmysle, že sme sa v tých zápasoch naozaj zlepšovali. Vedeli sme, že nemáme čo stratiť, pretože bystrické pumy sú už dlhodobo etablované v najvyššej súťaži a majú oveľa skúsenejší káder. V našom poslednom domácom zápase proti pumám sa to zlepšenie potvrdilo, keď sme prehrali len o 6 bodov, kým dovtedy tie vzájomné zápasy skončili oveľa väčším rozdielom v prospech súpera,“ povedala v rozhovore pre BB FM rádio trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica, Andrea Izáková.

Bojovať ako univerzitný tím v konkurencii najlepších družstiev na Slovensku, z ktorých niektoré sa môžu oprieť aj o výraznú podporu sponzorov, je nesmierne náročné. To sa ukázalo hneď v prvej sezóne sovičiek medzi elitou.

Trénerka basketbalistiek UMB odpovedala v éteri banskobystrického rádia aj na otázku ohľadom budúceho smerovania klubu: “Pred touto sezónou sme ani netušili, že budeme hrať extraligu. My stále nemáme podporovateľa, ktorý by nám viac pomohol, aby sme mohli zlepšiť práve aj ten káder a dať zároveň lepšie podmienky aj tomu súčasnému. Vieme, že ani pre rodičov to nie je jednoduché, keď ich deti sú preč z domova a tie náklady sú vysoké. Takže, ak by sa nám podarilo prilákať sponzorov, tak si vieme predstaviť, že tá situácia v budúcnosti by mohla byť pre nás priaznivá. S týmto kádrom, ktorý teraz máme, si myslím, že sa môžeme posúvať mentálne aj herne. Nevidím to na rok alebo dva. Veľmi by som bola rada, keby to bola dlhodobá záležitosť, ale má to veľmi veľa okolností, ktoré o tom rozhodnú do budúcnosti.“

Zvukový záznam rozhovoru s Andreou Izákovou nájdete na stránke BB FM rádia.