Futsalový tím Ridop MIBA Banská Bystrica odohrá už v piatok 10. septembra prvý zápas sezóny 2021/2022 v najvyššej slovenskej futsalovej súťaži. Pri tejto príležitosti prijali pozvanie do popoludňajšieho vysielania BB FM rádia tréner Martin Majling a jedna z najväčších opôr mužstva Filip Rafanides.

Klub Ridop MIBA Banská Bystrica pred sezónou stabilizoval finančnú situáciu. Klub totiž začala opäť vo väčšej miere spolu s firmou Ridop podporovať aj firma MIBA, ktorej konateľ Milan Babjak bol v minulosti majiteľom a riaditeľom klubu, no v súčasnosti je už “len“ sponzorom. Novým prezidentom klubu Ridop MIBA Banská Bystrica sa stal počas leta spoluzakladateľ Ondrej Výboh.

Banskobystrický futsalový klub tak má aj v budúcej sezóne vysoké ambície. „Po minulom ročníku, v ktorom sme opäť získali bronzovú medailu, by sme chceli určite minimálne obhájiť tento stupienok. Ja budem spokojný s medailou, ale bude to ťažká sezóna,“ povedal v rozhovore pre BB FM rádio smerom k ambíciám tímu Martin Majling, tréner Ridop MIBA Banská Bystrica.

Počas mesačnej predsezónnej prípravy odohrali bystrickí futsalisti dva prípravné zápasy – oba proti Leviciam. Na palubovke súpera hráči Ridop MIBA prehrali 5:3 a v odvete hranej v Badíne po výsledku 2:6 vyhrali opäť Levice. „V tom prvom prípravnom zápase v Leviciach sme sa zišli v oklieštenej zostave, keď sme mali len troch chalanov z minulej sezóny a dvoch nováčikov, jedného juniora, takže vzhľadom na to všetko som bol spokojný,“ povedal na margo prvého prípravného zápasu pred novou sezónou Martin Majling.

Aj keď banskobystrickí futsalisti nie sú profesionálni športovci a nevenujú sa len futsalu, tak prípravu na novú sezónu nepodceňujú. „Samozrejme, popri futbale a práci chalanov je to ťažšie skĺbiť, ale máme dva tréningy do týždňa. Za mesiac a za tých osem tréningov sa dá niečo nacvičiť. Chalani poznajú dosť vecí z minulosti, takže si to osviežime. Kladieme dôraz aj na fyzičku,“ prezradil viac o predsezónnej príprave tréner Majling.

„Cítim sa v dobrej forme. Síce mám toho veľa, mám veľa tréningov aj v rámci futbalu. Ale cítim sa dobre. Cítim, že túto sezónu by sme to mohli dotiahnuť ďaleko. Príprava bola dosť dobrá, takže sa teším na sezónu,“ dodal hráč Filip Rafanides, ktorý sa pred sezónou 2021/2022 vrátil do tímu Ridop MIBA.

Tak ako to býva zvykom, počas letnej prestávky sa kádre v jednotlivých mužstvách obmieňajú. Výnimkou nie je ani banskobystrické futsalové mužstvo. „Obmenili sme trošku tím. Odišli nám väčšinou Košičania, brankár Kušnír, čo je veľká strata. Do brány ale naopak prišiel mladý Pavol Pecho z Levíc. Vrátil sa nám Filip Rafanides, s čím som veľmi spokojný. Takisto nás posilnil reprezentant Matúš Kyjovský, ktorý bol rok v Lučenci a predtým bol u nás. Takisto sme získali aj Mareka Belaníka, člena širšieho kádra reprezentácie. Ten by mal byť takisto veľkou posilou,“ povedal na margo odchodov a príchodov tréner Majling.

Najväčším rivalom sú Levice

A akú konkurenciu bude mať mužstvo Ridop MIBA v budúcej sezóne na ceste za medailovým umiestnením? Martin Majling odpovedal v rozhovore pre BB FM rádio takto: „Jednoznačným favoritom na titul je Lučenec. Bol by to zázrak, keby ich niekto obral o titul. Zo všetkých zvyšných deviatich tímov môže každý prekvapiť. Nové Zámky urobili minulý rok progres. Prievidza sa posilnila o hráčov z MŠK Žilina, ktorá do tejto sezóny nenastúpila. Košice budú veľmi silné s našim bývalým trénerom Bačom a niekoľkými hráčmi, ktorí boli u nás v predminulej sezóne. Takisto nové bratislavské tímy – nikto nevie, čo od nich môžeme čakať.“

Tréner banskobystrického futsalového tímu dostal v popoludňajšom vysielaní BB FM rádia aj otázku ohľadom toho, kto je najväčším rivalom pre Ridop MIBA Banská Bystrica. „Najväčším rivalom sú Levice, ktoré majú svoju kvalitu, majú skúsených hráčov a zapájajú pomaly mladých. Takisto môžu ísť na medailové priečky. Tie “majstráky“ s nimi sú veľmi vypäté. Aj v poslednom zápase proti nim sa strhla taká menšia šarvátka. Ale paradoxne, stále si s nimi vybavíme prípravný zápas. Tam je všetko okej, ale na palubovke v súťažnom zápase je to proti Leviciam na nože skoro stále,“ odpovedal Majling.

Prvý zápas sezóny 2021/2022 odohrajú bystrickí futsalisti už v piatok 10. septembra od 20.00 h na palubovke mužstva Podpor Pohyb Košice. Prvý domáci zápas čaká mužstvo Ridop MIBA v piatok 17. septembra o 20.00 h doma proti bratislavskej Pinerole. „Všetky domáce zápasy by sme mali hrať na Štiavničkách. Dúfam, že budú chodiť fanúšikovia. Je to pre nás perfektná hala. Už sa tešíme na novú sezónu,“ povedal ohľadom domáceho prostredia Majling.

Reprezentant Rafanides späť v Bystrici

Filip Rafanides odohral v rámci medzinárodného turnaja v Bratislave aj jeden zápas za slovenskú futsalovú reprezentáciu, ktorá si v utorok poradila s výberom USA výsledkom 3:0. Počas koronakrízy si jeden z ťahúňov Ridop MIBA odskočil do poľskej Bochnie, ktorá hráva druhú najvyššiu poľskú súťaž.

„Bochnia patrí už tri roky na špičku druhej poľskej ligy. Klub chcel postúpiť do najvyššej súťaže. Chýbal nám jeden jediný bod na to, aby sa nám to podarilo. Nevravím, že to bolo len mnou, ale odkedy som tam bol, tak sme neprehrali ani jeden zápas. Som rád, že som tam bol. Čo sa týka podmienok, ťažko sa to porovnáva. Tam sú ľudia fakt do toho zažratí a spravia všetko pre to, aby sa tam hráči cítili dobre,“ prezradil viac o svojom pôsobení v Poľsku Filip Rafanides.

Na otázku, prečo sa rozhodol vrátiť do Banskej Bystrice, odpovedal Rafanides takto: „Tak tu som začal hrávať ten futsal, ale nevravím, že v Banskej Bystrici ostanem do konca života. Rozhodol som sa, že túto sezónu ostanem tu. Som rád, že som tu. Mužstvo a káder vyzerá dobre.“

Popri futsale aj futbal či “miniliga“

Banskobystrických futsalistov môžete vidieť aj na futbalových trávnikoch v nižších súťažiach, či na ihriskách malého futbalu v Banskej Bystrici. Tréner Ridop MIBA Martin Majling v tom vidí len pozitíva: „Ja som určite rád, že si skúsia aj ten malý futbal. Tam si zahrajú pre radosť. Pokiaľ tam niečo prinesú z futsalu, tak som veľmi rád. Takisto majú chalani ten veľký futbal, ktorý ja zas dôležitý na kondíciu. Len s dvomi futsalovými tréningami by sme to nepokryli, museli by sme byť profesionálny tím. Takže všetky ostatné športy, ktorým sa venujú – ja to len kvitujem. Pokiaľ je to “miniliga“, alebo veľký futbal, tak to beriem ako veľké plus.“

Malý futbal v Banskej Bystrici sa hráva najmä pre radosť, no aj z mestských súťaží malého futbalu sa hráči môžu dostať do klubu, ktorý hrá najvyššiu slovenskú futsalovú súťaž. „Je u nás Andrej Glemba z Hančurka Teamu. Má to komplikované s dochádzaním, lebo je z Liptovskej Lužnej. Dochádza na tréningy autom, potom cestuje domov v noci. Ale je naozaj poctivý, chytil sa, je individuálne dobre vybavený. Musí sa ešte naučiť naše signály, ale myslím si, že to postupne pôjde, pretože to je inteligentný chalan. Podobne ako Filip Kalavský, ktorého sme chceli už dávnejšie. Myslím si, že je to jeden z najlepších ľavákov v bystrickej “minilige“. Takže aj s Filipom počítame ako s druhým hráčom zo súťaží bystrického malého futbalu, ktorý sa môže u nás presadiť,“ prezradil ohľadom posíl z prostredia malého futbalu v Banskej Bystrici Majling.

Populárnu “miniligu“, ako znie hovorový výraz pre súťaže malého futbalu v Banskej Bystrici, hráva aj Filip Rafanides. Okrem toho sa venuje aj “veľkému“ futbalu. „Malý futbal hrávam za Galacticos. Myslím si, že je to jedno z najlepších “miniligových“ mužstiev, čo sa týka kádra. Futbal hrávam v Badíne (IV. liga skupina JUH, pozn. red.), kde káder a hráči sú na takej úrovni, že pokojne môžeme hrať vyššie,“ priblížil Rafanides.

Mladí majú veľkú šancu reprezentovať

Pre budúcnosť futsalového klubu je nepochybne dôležitá aj práca s mládežou. Tá bola aj jednou z tém posledného rozhovoru po minulej sezóne a tréner bystrických futsalistov dostal otázku ohľadom mládeže aj tentokrát.

„Do juniorských súťaží chceme prihlásiť dva mládežnícke tímy – U20 a takisto U17. Ale nakoľko nám zatiaľ veľa chalanov z U17 postúpilo vekovo vyššie, tak dúfam, že nájdeme dosť chalanov. Touto cestou by som aj rád pozval chalanov – ročníky 2005, 2006 a 2007, ktorí by mali záujem o futsal, nech sa prihlásia. Pre mladých chalanov je tam veľká šanca reprezentovať Slovensko v mládežníckych kategóriách a stopercentná šanca zahrať si najvyššiu slovenskú juniorskú futsalovú ligu,“ odpovedal v rozhovore pre BB FM rádio Martin Majling, tréner Ridop MIBA Banská Bystrica.

Zvukový záznam rozhovoru nájdete aj v článku na stránke BB FM rádia a na Spotify.