Futsalisti Ridop MIBA Banská Bystrica majú za sebou sezónu, v ktorej obhájili 3. miesto z minulého ročníka, čo je doposiaľ najlepšie umiestnenie klubu v rámci najvyššej slovenskej futsalovej súťaže. Pri tejto príležitosti zavítal do BB FM rádia Martin Majling, tréner banskobystrických futsalistov, ktorý okrem hodnotenia sezóny prezradil viac aj o platových podmienkach futsalistov na Slovensku.

Ešte pred samotnou sezónou však nebolo vôbec isté, či sa banskobystrickí futsalisti do Varta futsal ligy prihlásia. „V dôsledku koronakrízy od nás odstúpil hlavný sponzor MIBA, ktorý založil pred desiatimi rokmi tento klub. Tesne pred sezónou sme sa streli s chalanmi, Banskobystričanmi – Mišom Konderom, Mišom Čiefom, Paťom Vajdom, Paťom Tužinským a Filipom Rafanidesom. Povedali sme si, čo ďalej, či ideme do toho aj bez peňazí, alebo to položíme. Chalani chceli do toho ísť, zväz nám ešte o mesiac predĺžil lehotu na prihlásenie a nakoniec sme sa prihlásili ako ôsme mužstvo, aj aby bol v súťaži párny počet tímov. Chalani chceli hrať ďalej najvyššiu ligu,“ povedal v popoludňajšom vysielaní BB FM rádia Martin Majling, tréner Ridop MIBA Banská Bystrica.

„Porazili sme tímy, ktoré mohli trénovať. My sme to povolené nemali.“

Tak ako aj v iných športoch, aj najvyššiu slovenskú futsalovú súťaž prerušila pandémia koronavírusu. Sezóna sa napokon dohrala prostredníctvom víkendových turnajov. Každý z nich hostil jeden z účastníkov ligy. „Boli štyri takéto turnaje. My sme v nich odohrali deväť zápasov, ale len posledné dva zápasy sme mohli hrať klasicky ligovo, plus sme odohrali dohrávku so Žilinou,“ priblížil Majling.

Banskobystrickí futsalisti zvládli sezónu na výbornú, keď vyhrali polovicu z dvanástich tohtoročných zápasov, k čomu pridali dve remízy a obsadili konečné 3. miesto, čím vyrovnali historické maximum z predošlej sezóny. „Samozrejme, s konečným umiestnením som spokojný. Vedeli sme, že chalani majú svoju kvalitu, aj keď ich bolo na začiatku len päť. Našťastie sme poskladali tím a napokon sa nám podaril vynikajúci výsledok. Porazili sme aj tímy, ktoré počas koronakrízy mohli trénovať. To bol dosť podstatný faktor, že my sme ani nemali povolené trénovanie,“ zhodnotil sezónu tréner futsalistov Banskej Bystrice.

„Motiváciou nie sú financie, ale chcenie niečo dosiahnuť.“

Tento úspech sa futsalistom Ridop MIBA podaril zopakovať s kádrom, ktorého drvivú väčšinu tvorili domáci odchovanci „Sme radi, že sme v tíme udržali Košičanov, konkrétne brankára Kušníra a Sebastiána Bača. Na “bubliny“ nám prišiel pomôcť ešte Matúš Šlehofer, ktorý dochádzal z Bratislavy s Paťom Peniakom, ktorý odišiel pred niekoľkými rokmi. Inak máme tých našich štyroch – piatich skúsených hráčov, ktorých som menoval predtým. Bohužiaľ, Rafanides nám už nemohol pomôcť v týchto bublinách na jar. Mužstvo bolo doplnené o troch – štyroch mladých hráčov, ktorí vyšli z juniorky v posledných rokoch, ako Igor Marko, Janči Král a Samo Prokaj,“ povedal na margo skladby kádra tréner Martin Majling.

Banskobystrickí futsalisti dokázali s obmedzeným rozpočtom opäť viac než dobre konkurovať finančne silnejším slovenským klubom. „Tie finančné podmienky sa v dôsledku koronakrízy rapídne zmenili. Predtým chalani dostávali možno niekoľko stoviek eur. Ja osobne som platy nevidel, ale v takých sumách sa to na Slovensku pohybuje v tých lepších tímoch. Profesionálnym tímom je len Lučenec. Naši chalani hrajú futsal, pretože chcú. Ich motiváciou nie sú financie, ale skôr tá športová stránka, partia a chcenie niečo dosiahnuť. Čo sa týka zázemia, v tomto roku takisto nemáme priestor na regeneráciu, masérov a podobné vymoženosti, aké má napríklad MŠK Žilina či Lučenec,“ prezradil na margo platových podmienok a zázemia tréner banskobystrických futsalistov.

Aj v dôsledku koronakrízy odišiel z Banskej Bystrice do Poľska ťahúň tímu Filip Rafanides. „Tak poľská a česká liga sú niekde úplne inde. V tých súťažiach sú skoro všetky tímy profesionálne. Filip Rafanides bol len v druhej poľskej lige a svojím spôsobom nemusel robiť nič, len sa venovať futsalu. Mal všetko zabezpečené,“ ozrejmil Martin Majling, ktorý taktiež povedal, čo slovenský futsal potrebuje, aby sa naša najvyššia súťaž priblížila prestížou tým zahraničným: „Hlavné veci, ktoré potrebujeme, sú marketing, televízia, rádio. Toto pritiahne sponzorov a hráčov.“

„Chcel by som, aby bola Bystrica v rámci mládeže takou Mekkou na Slovensku.“

Martin Majling dostal v štúdiu BB FM rádia aj otázku ohľadom ambícií do budúcej sezóny. „Cieľom bude opäť medaila. Ideme však skromne. Uvidíme, či sa chytia nejakí noví sponzori. Pred touto sezónou nás zachránila firma Ridop. Uvidíme, či sa bude firme MIBA dariť a vráti sa. So súčasným kádrom z tohto roku sme si otestovali, že s našimi domácimi hráčmi a bez veľkého rozpočtu vieme uhrať vrchnú polovicu tabuľky, čo je pre mňa ako trénera fantastické,“ odpovedal.

Tréner Ridop MIBA Banská Bystrica zároveň priblížil, akou cestou sa chce klub v budúcnosti uberať: „Chceme vychovávať mladých hráčov, ktorí budú dosahovať vynikajúce výsledky. Už nám dorastajú chalani, ktorí prídu do mužov. Chcel by som, aby bola Bystrica v rámci mládeže takou Mekkou na Slovensku a aby sa o Bystrici hovorilo, že má dobrú mládež a zázemie.“

V rozhovore pre BB FM rádio sa tréner banskobystrických futsalistov rozrozprával aj o juniorských tímoch Ridop MIBA, či o svojom pôsobení v juniorskej reprezentácii. Zvukový záznam celého rozhovoru s Martinom Majlingom nájdete na stránke BB FM rádia.