Jarná časť sezóny 2018/19 II. ligy začne pre futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica už zajtra na pôde MŠK Žilina B. Po jeseni figurujú Banskobystričania na 11. priečke so sedembodovým náskokom na posledný Trebišov. O súťaž nižšie však zostúpia pravdepodobne až štyri mužstvá, takže Dukla sa nevyhne bojom o záchranu.   

Minuloročné víťazstvo v III. lige zabezpečilo futbalistom spod Urpína návrat do druhej najvyššej súťaže. Do sezóny vstúpili Duklisti rozpačito a koncom septembra vedenie siahlo k zmene hlavného trénera. Dušana Tótha vystriedal niekdajší slovenský reprezentant Stanislav Varga, ktorý má za úlohu udržať značku MFK Dukla v II. lige.

Zimná príprava je za vami. Ako ju hodnotíte?

Zimná príprava bola v Banskej Bystrici špecifická. Nikdy totiž neviete, kedy napadne sneh. Niečo dopredu pripravovať preto bolo zbytočné. Už dopredu som bol upozorňovaný svojimi asistentmi, že máme byť pripravení na to, aby sme mali rôznorodé tréningy. S priebehom prípravy som spokojný. Výrazne narušenie nebolo, možno iba jeden prípravný zápas, ktorý sa neodohral, by sa nám ešte hodil.

V príprave ste odohrali dvanásť zápasov s bilanciou päť výhier, štyri remízy a tri prehry. Pozitívnym ukazovateľom je to, že ste v posledných šiestich dueloch neinkasovali.

Treba sa pozrieť aj na to, proti komu sme hrali. Príprava slúži hlavne na to, aby sme sa nachystali na ligu. Rozhodne až to, ako budeme hrať v lige a nie v príprave. Môže to niečo naznačiť, ale aj nemusí.

V lige vás trápi najmä ofenzíva. V 17 dueloch ste strelili iba 20 gólov. Rovnaký počet gólov ste vsietili v príprave.

Vo futbale treba pracovať na všetkom. Chceli sme zobrať do mužstva trošku iných hráčov a dúfame, že sa im bude viac strelecky dariť. Veríme, že aj tí, čo zostali, tak budú dávať viacej gólov. Ide hlavne o to, aby sme dávali góly a vyhrávali zápasy.

Klub v zime posilnili útočníci Blažej Vaščák, Jozef Dolný a stredopoliari Miroslav Gregáň a Josip Galić. Ako ste spokojný so súčasným kádrom?

Každý tréner chce, aby mužstvo bolo čo najsilnejšie. Vaščák a Dolný boli voľní a keď som im zavolal, tak chceli prísť do Banskej Bystrice. S ich angažovaním som spokojný. Verím, že to bol dobrý ťah. Rovnako ako s Gregáňom a Galićom. Títo hráči nám pomôžu.

Môžeme očakávať ešte nejaké zmeny v kádri?

Príchody pravdepodobne nie, ale odchody, to nikdy neviete. Nie sme s nikým v kontakte, takže počítam, že už nikto nepríde.

Vy ste prišli pod Urpín koncom septembra minulého roka. Zimná príprava pre vás bola ideálnou možnosťou, ako sa lepšie zoznámiť s mužstvom.

Zimná príprava slúži hlavne na to, aby sa mužstvo pripravilo na jarnú časť. Najlepšie bude to, ak chlapci budú vyhrávať zápasy. Ja hráčov za ten čas už poznám. Aj s Dolným a Vaščákom sa už dlhšie poznáme. Viem, čo od nich môžem očakávať. To, či budem vedieť o nejakých iných veciach, to nie je dôležité. Dôležité je to, aby dávali góly. Snažili sme sa to mužstvo pripraviť najlepšie a dúfam, že sa to podarilo.

V lige si Dukla pod vaším vedením drží bilanciu tri výhry, dve remízy a dve prehry. Ako zatiaľ hodnotíte prvý polrok v Banskej Bystrici?

Každý tréner chce vyhrať každý jeden zápas. Keď sa na to pozriem spätne, tak nás môže mrzieť zápas v Poprade, ktorý sme nemali prehrať. Boli tam aj iné dôvody tej prehry. Aj to, že nastúpil Stano Šesták, ktorý nám dal dva góly. Herne sme tento zápas zvládli najlepšie ale prehrali sme. Herne to nemusí byť také pekné, ale ide o to, aby sme mali výsledky.

Pred jarnou časťou sa Dukla nachádza na 11. mieste. Po sezóne zostúpia pravdepodobne až štyri tímy, takže vás čaká ešte tuhý boj o záchranu.

Sme vo fáze zostupu. Ak nerátam prvé štyri tímy (Pohronie, Liptovský Mikuláš, Skalica a Poprad, pozn.) tak všetci ešte nemajú istú záchranu a budú bojovať. Rovnako ako my. Nikto nechce zostúpiť. Vypadávajú štyria, čo je dosť. Boj o záchranu bude do konca sezóny napínavý.

Každý jeden zápas preto bude dôležitý. Tam nebude rozhodovať herný prejav ale kto vyhrá najviac zápasov. Na jednej strane je dobré, že sa bude stále o niečo hrať. Na druhej však budú hráči pod neustálym tlakom. Takéto zápasy dajú hráčom najviac. Bude to zaujímavé. Možno niekto povie, že štyria zostupujúci sú veľa ale pre atraktivitu súťaže je to dobre. Budú to však nervy.

Ako vnímate súčasný model II. ligy?

Vnímam ho pozitívne. Zažil som nový model aj rozdelenú súťaž. Mne osobne viac vyhovuje súčasný variant. Ja som za to, aby to tak zostalo. Možno by sa mohol upraviť počet vypadávajúcich. Pre hráčov a divákov je ale dobré, že vypadávajú toľkí, lebo stále majú o čo hrať.

Úvodný zápas s Lokomotívou Košice sa kvôli nespôsobilému terénu na Štiavničkách odložil. Padla vám dlhšia prestávka vhod?

Dúfam, že to bude na niečo dobré. Kvôli zdraviu hráčov to bolo dobré, pretože jedna štvrtina ihriska bola katastrofálna. Snažím sa na to pozerať z pozitívneho hľadiska kvôli zdraviu hráčov. Následne budeme mať nahustený program. V zimnej príprave sme však odohrali dosť zápasov systémom sobota – streda – sobota. Toto by nám nemalo robiť problém. Ja som radšej hrával zápasy ako trénoval a verím, že to bude vyhovovať aj hráčom.

Jarnú časť odštartujete v nedeľu v Žiline proti domácej rezerve. Aký zápas očakávate?

Každý pozná Žilinu. Pripravovať sa na súperových hráčov je zbytočné, lebo neviete, kto z Áčka príde a kto nepríde. Očakávam ťažký duel, ako každý jeden, ktorý bude v jarnej časti.

Angažmán v Dukle berie Varga ako výzvu

Pre Stanislava Vargu je Banská Bystrica zatiaľ len druhou zastávkou v jeho trénerskej kariére. Predtým pôsobil v 1. FC Tatrane Prešov, ktorý viedol od sezóny 2014/15 a o rok neskôr s ním postúpil do Fortuna ligy. V nasledujúcej sezóne však po 11. kole vo svojej funkcii skončil. „Prešiel som k trénovaniu 17-tky Tatrana Prešov. Potom sme sa rozlúčili a po roku prišla ponuka z Banskej Bystrice.“

Nad ňou 54-násobný reprezentant Slovenska dlho neváhal a po krátkom uvažovaní sa koncom septembra stal po Dušanovi Tóthovi novým hlavným trénerom MFK Dukla Banská Bystrica.  „Vedel som, do čoho idem. Banská Bystrica je historický klub, rovnako ako môj predošlý zamestnávateľ z Prešova. Viem, ako tí ľudia a hráči, ktorí proti nim hrajú, reagujú. Chcú sa vždy ukázať. Je iné nastúpiť proti Bystrici, Prešovu ako proti inému,“ uviedol 46-ročný Varga.

„Tieto kluby patria inde, mali by sa vrátiť do najvyššej súťaže, nie však nasilu. Napríklad ľudia v Senici alebo v Podbrezovej chcú robiť futbal, investujú tam peniaze a je to pekné. Problém je však niekde inde. Veď Banská Bystrica je od Podbrezovej vzdialená 20 kilometrov a hrá najvyššiu súťaž, kým Dukla nie. Dúfajme, že sa to čoskoro zmení. Banská Bystrica by tam mala patriť. Mne stále chýbajú tie veľké derby zápasy.“

Rodák z Lipian má zmluvu v Banskej Bystrici do konca sezóny. O tom, či Dukla má na to, aby sa v nasledujúcich sezónach pobila o postup do Fortuna ligy, zatiaľ neuvažuje. „Nechcem pozerať tak ďaleko, lebo neviem, kde budem. Teraz chcem, aby Dukla ustála sezónu v II. lige.“

Inšpiruje sa aj od trénerských velikánov

Vrchol svojej hráčskej kariéry strávil Varga na Britských ostrovoch. V roku 2000 prestúpil z bratislavského Slovana do Sunderlandu, s ktorým si vyskúšal najvyššiu anglickú súťaž. Výborné meno si spravil aj v legendárnom škótskom klube Celtic Glasgow, kde patril k oporám tímu. V tých rokoch narazil v šatni na trénerov ako Roy Keane, Martin O´Neill či Gordon Strachan. „Všetci traja boli víťazné typy a veľmi impulzívny. Každý si vie predstaviť, čo sa v šatni dialo, keď sa prehralo. Tak by to ale malo byť. Každý tréner, keď cíti krivdu, tak je viac impulzívnejší, nie len Roy Keane či Gordon Strachan.“

Hlavne O´Neill a Strachan si vo svete futbalu získali veľký rešpekt za svoju prácu. Niektorými metódami sa inšpiroval aj Varga. „Každý hráč sa pozerá na to, aké tréningové metódy mu najviac vyhovovali. Snažím sa z toho, čo som sa naučil aj od týchto trénerov, dať chlapcom čo najviac. Hlavne to, čo mne osobne vyhovovalo. Zvyšok ako dlhé behy a podobne tam nechcem prenášať. Na druhej strane sa bez behov ťažko získava kondičná stránka,“ prezradil 193-centrimov vysoký Varga a pokračoval. „V Banskej Bystrici chceme získavať kondíciu hlavne hernou formou. Sú tam aj nejaké psychologické veci, ktoré som si už vyskúšal a dúfam, že budú platiť aj na iných hráčov.“

Každý tréner má svoj herný štýl, ktorým sa charakterizuje. Dukla sa v posledných rokoch snaží vsádzať na rýchly a kombinačný futbal s držaním lopty. „Viem, že iba pekným futbalom sa body získať nedajú. Je to pekné, ale niekedy ste v stave, keď to nejde a potrebuje tie zápasy vyhrávať. Herný štýl by mal byť hlavne účelný. Oveľa lepšie kluby ako som trénoval s týmto nemali problém. Keď sa darí, tak je veľmi ľahké hrať. To by som chcel naučiť hráčov, že aj keď sa nedarí, tak treba vedieť tie zápasy zvládnuť a zvíťaziť.“

Príchody a odchody počas zimnej prestávky

Príchody: Josip Galić (hosťovanie z TJ Sklotatran Poltár), Jozef Dolný (hosťovanie z MFK Skalica), Miroslav Gregáň (hosťovanie z ŠKM Liptovský Hrádok), Blažej Vaščák (hosťovanie z MFK Zemplín Michalovce), Samuel Straka a Radovan Môcik (obaja zároveň v kádri U19)

Odchody: Daniel Cvik (prestup do MŠK FOMAT Martin), Radoslav Ďanovský (prestup do ŠK Dynamo Diviaky), Jakub Tóth (prestup do ŠK Badín), Tawanda Tapiwa Muchaya (bez nového klubu)

Káder MFK Dukla Banská Bystrica na jarnú časť II. ligy 2018/19

Brankári: Adam Krejčí, Ján Ďurčo, Július Nôta

Obrancovia: Saša Savić, Ľuboš Kupčík, Patrik Prikryl, Lukáš Migaľa, Erik Gaško, Matej Starší, Samuel Straka

Stredopoliari: Peter Kolláti, Oto Malík, Róbert Polievka, Gabriel Snitka, Viktor Tóth, Patrik Vajda, Ľubomír Willwéber, Josip Galić, Jozef Dolný, Radovan Môcik, Miroslav Gregáň

Útočníci: Lukáš Laksik, Branislav Žilinec, Blažej Vaščák

Realizačný tím

Predseda klubu: Ján Roháč, Vedúci mužstva: Ivan Šimko, Hlavný tréner: Stanislav Varga, Asistent trénera: Štefan Rusnák, Tréner brankárov: Norbert Juračka (zároveň športový riaditeľ), Masér: Filip Sobotník, Lekár: MUDr. Peter Straňák.

Výsledky prípravných zápasov

FK Železiarne Podbrezová vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:0
FK Senica vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:2
FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble vs. MFK Dukla Banská Bystrica 4:1
FK Poprad vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:2
Slovan Duslo Šaľa vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:3
MFK Zemplín Michalovce vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:0
FK Fotbal Třinec vs. MFK Dukla Banská Bystrica 0:0
MFK Dukla Banská Bystrica vs. ŠKM Liptovský Hrádok 7:0
MFK Dukla Banská Bystrica vs. Tatran Liptovský Mikuláš 0:0
MFK Dukla Banská Bystrica vs. MŠK Novohrad Lučenec 2:0
MFK Dukla Banská Bystrica vs. MŠK Rimavská Sobota 3:0
MFK Dukla Banská Bystrica vs. Zvolen 0:0