Po takmer piatich týždňoch prípravy čaká na futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica prvý ligový zápas. Už v piatok nastúpia v 1. kole ročníka 2019/2020 II. ligy proti rezerve Žiliny. Po minuloročnej sezóne, kedy sa Dukla vyhla záchrane a nakoniec skončila na solídnom 6. mieste, sa chcú futbalisti spod Urpína posunúť  o krok vpred. Káder mužstva zostal pohromade, odišli iba hráči, ktorí prakticky nehrávali.

Ešte pred pol rokom figuroval futbalový celok zo stredného Slovenska na 11. priečke II. ligy a bojoval o záchranu. Po výborných výkonoch sa Dukla prebojovala až do vrchnej polovice súťaže, kde potrápila aj tímy z užšej špičky. Z lavičky bude červeno-bielych naďalej viesť Stanislav Varga, ktorý chce v novej sezóne 2019/2020 klub v II. lige etablovať. V rozhovore pre BBonline.sk prezradil aj to ako je Dukla pripravená na nový ročník a či môže zabojovať o postup.

Ako hodnotíte letnú prípravu?

Až na odložený duel s maďarským Vácom, ktorý má finančné problémy, hodnotím prípravu pozitívne. Káder nám ostal pohromade a navyše pribudli chlapci z dorastu. V tréningoch sme sa snažili zapracovať na premieňaní šancí. To, či príprava bola adekvátna a dostatočne nás pripravila na súťaž, ukážu až najbližšie zápasy.

Počas prípravy ste odohrali 7 zápasov, no vyhrali ste iba dva. Prevláda spokojnosť s predvedenou hrou a výsledkami?

Väčšinu zápasov sme odohrali proti prvoligovým mužstvám. Boli tam stretnutia, ktoré sme mohli vyhrať, no prehrali sme si ich v závere. Schválne sme zvolili takéto zápasy, aby chlapci boli pod tlakom. Nikto sa totiž neposunie ďalej, keď vyhrá nad súperom 10:0. Takýto duel vám vaše slabiny neodkryje. Dali sme šancu každému, aj dorastencom, aby sme videli, ako sa vedia preorientovať na mužský futbal. Na druhej strane je to príprava a dôležité je, ako budeme hrať v lige.

V minulotýždňovej generálke proti Pohroniu ste dlho držali s nováčikom Fortuna ligy krok, no v závere ste inkasovali štyri góly a prehrali ste. Čo sa stalo?

Prvých 75-minút proti Pohroniu mi ukázalo, že vieme hrať futbal aj proti tímu z najvyššej súťaže. Stav bol dlho vyrovnaný a potom prišli striedania, kde dostali priestor aj mladí chlapci z dorastu. Bol to pre nich prvý zápas proti takémuto súperovi. Ukázalo sa, že prestup z mládežníckeho futbalu do mužského bude pre nich náročný. Stále sa musia učiť a pracovať na sebe. Ja si z toho ťažkú hlavu nerobím.

Ste spokojný so súčasným kádrom?

Áno. Takmer celé mužstvo, ktoré hralo na jar, zostalo pohromade. Odišiel iba zranený Gregáň, Galić, Žilinec a Malík, ktorí nedostávali toľko príležitostí.  Pribudli k nám Strachan z Prešova, Brodziansky z Podbrezovej a chlapci z dorastu Straka, Bača a Hrudkay.

Chystáte ešte nejaké zmeny?

Odísť by už nemal nikto. Príchody uvidíme. Oficiálny prestupový termín sa skončil 15. júla, už sa bude dať iba zobrať hráčov na hosťovanie.

Minulý rok ste skončili na solídnom 6. mieste. Aké budú ciele do novej sezóny?

Chceli by sme pokračovať v predvádzanej hre z jarnej časti minulej sezóny. Verím, že chlapci sa toho chopia a budú pokračovať v načatej práci a zlepšovať sa v tom, v čom sme začali.

Pomýšľate na vyššie ako minuloročné umiestnenie?

Každý športovec sa chce posúvať dopredu a zlepšiť sa. Určite budem chcieť, aby sa chlapci vždy čo najlepšie pripravili na najbližší zápas. To bude základ. Na akom mieste skončíme ukážu až zápasy. Chceli by sme hrať lepšie ako na jar. Dúfajme, že sa nám to podarí a to by značilo, že to bude lepšie ako minulú sezónu.

Je v priebehu nasledujúcich sezón reálne zabojovať s Duklou aj o postup do Fortuna ligy?

Každý tréner má ambíciu postúpiť do najvyššej súťaže. Ani Sereď pred pár sezónami pravdepodobne nikdy nerozprávala o postupe a vidíte, ako to dopadlo. Veľa záleží aj od finančnej situácie. Banská Bystrica mala ťažký osud. Musela sa spojiť s Kremničkou aby mohla hrať tretiu ligu a zachrániť sa. Ak pribudnú kvalitní hráči, tak ten potenciál do ďalších sezón tam je. Treba ale zmeniť aj veci v zákone o športe, čo by klubom ako Dukla určite pomohlo.

Do II. ligy pribudli tímy ako MŠK Púchov, FC Košice či rezerva bratislavského Slovana. Kto je podľa Vás najväčším favoritom?

Sú tam favoriti ako Poprad či Skalica, ktorí myslia na postup. Myslím si, že táto sezóna bude podobne vyrovnaná ako minulý rok. Vyrovnanosť by jej prospela, bola by viac atraktívna.

Nováčikom je aj Podbrezová. Už sa tešíte na regionálne derby?

Jeden tím z regiónu nám odišiel (Pohronie, pozn. red.), druhý prišiel. Pre fanúšikov je to dobré. Na zápasy sa určite tešíme. Každý z hráčov si už určite poznačil do kalendára, kedy proti nim hráme. Treba sa ale koncentrovať na každého súpera rovnako, či je to Podbrezová alebo niekto iný.

Prvé tri kolá odohráte doma. Beriete z nich iba plný počet deväť bodov?

Nehovorím, že musíme vyhrať všetky tri zápasy. Musíme platiť iba dane (smiech). Po prvých troch kolách sa liga nekončí. Aj Inter Bratislava bol minulý rok po jeseni na tom dobre a nakoniec vypadol. Určite sa budeme pripravovať postupne. Najprv nás čaká Žilina B a ten zápas je najdôležitejší.

Ligu odštartujete už v piatok doma proti spomínanej Žiline B. Aký duel očakávate?

Očakávam ťažký duel, ako každý jeden. Sami nevieme, v akej zostave prídu. Na jar sme hrali proti nim a nastúpili v prvoligovej zostave (zápas skončil výsledkom 3:3, pozn. red.). Podobný duel očakávam aj teraz.

Máte už premyslenú aj základnú jedenástku na prvý duel?

Okienka sú tam vždy ale základ mám v hlave.

Do A tímu chcú postupne zapájať aj dorastencov

Najvyššiu súťaž budú po rokoch opäť hrať dorastenci. Po úspešnej kvalifikácii zavŕšenej postupom do I. dorasteneckej ligy sa do A tímu zapojili traja mladíci: Samuel Straka, Peter Bača a Martin Hrudkay. Podľa trénera A tímu by nemuseli byť poslední. Najprv však musia mladíci ukázať kvalitu v I. dorasteneckej lige. „Tam sa ukáže, aké kvality majú. Ak sa chytia a presadia, tak nemám problém nikoho posunúť do Áčka. Aj kvôli novým pravidlám II. ligy budeme musieť nasadzovať do stretnutí minimálne jedného hráča do 21 rokov, takže niekto z mladíkov bude určite hrať,“ poodkryl Varga.

Nový reglement súťaže podľa neho nie je dobrým riešením. „Nehovorím, že je to problém. Myslím si však, že všetko, čo je prikázané, tak nie je správne. Napríklad niektoré mužstvá mohli nasadiť aj šesť hráčov a v priemere na II. ligu by to bolo lepšie. Stále si myslím, že ak ten hráč má kvalitu, tak sa ukáže a dostane sa do tímu. Nezáleží na tom, koľko má rokov. Ak ten hráč teraz nastúpi na päť minút a potom ho vystriedajú, tak mu to skôr uškodí ako pomôže.“

Spolupráca s treťoligovými Rakytovcami

Futbalová Dukla sa v týchto dňoch dohodla s treťoligovými Rakytovcami o striedavých štartoch futbalistov zo Štiavničiek. Do mužstva z mestskej časti Banskej Bystrice už v minulosti chodili hráči, ktorí sa nepresadili v A tíme červeno-bielych. Teraz vznikla spolupráca medzi klubmi, keď maximálne piati hráči Dukly môžu obliekať dres Rakytoviec v III. lige. Dohoda o striedavých štartoch je v zmysle futbalovej legislatívy jednosmerná a znamená, že hráči Rakytoviec za Duklu nastúpiť nemôžu. „Nad uzatvorením dohody o striedavých štartoch sme rozmýšľali už veľmi dlho, keďže nemáme svoj B-tím a v minulosti fungovala na rovnakom princípe aj spolupráca Dukly s Kremničkou. Chceme disponovať dostatočne širokým kádrom, no všetci nastúpiť pochopiteľne nemôžu. Práve pre hráčov, ktorí v jednotlivých zápasoch Dukly nedostanú dostatok priestoru, je dôležité aby získavali zápasovú prax niekde inde a je to potrebné aj pre hráčov, ktorí majú herný výpadok z dôvodu zranení. Čas však ukáže, ako dobre bude takáto spolupráca fungovať,“ uviedol pre BBonline.sk vedúci A tímu Dukly Ivan Šimko.

Kde bude Dukla hrávať domáce zápasy?

Už v najbližších týždňoch má ministerstvo obrany v spolupráci s VŠC Dukla začať s rekonštrukciou štadióna na Štiavničkách. Najzásadnejšie zmeny majú prísť na hlavnej tribúne a v útrobách štadióna. Pre stavebné práce bude musieť futbalový celok Štiavničky opustiť.

“Očakávali sme, že celú jeseň ešte odohráme na Štiavničkách. Po poslednom jednaní so zástupcami mesta a VŠC Dukla však nastali zmeny s časovým harmonogramom. Ako prvú chcú obnovovať tribúnu a následne až okolitý areál. Domáce zápasy preto budeme hrať na Štiavničkách asi len do septembra. Posledné kolá jesene a celú jar už určite odohráme vo Zvolene. Klub plánuje pre fanúšikov zabezpečiť náhradnú prepravu, všetko ale závisí od financií,“ priblížil manažér MFK Dukla Milan Smädo.

V susednom meste by mali Banskobystričania vydržať len jednu sezónu. Následne sa plánujú vrátiť späť pod Urpín. Na Štiavničky, ktoré majú rekonštruovať až do roku 2021, to však nebude.

„Sezónu 2020/21 pravdepodobne začneme v Radvani. Nový areál, ktorý začnú stavať už tento rok, by mal byť dovtedy hotový a tam sa chceme následne usadiť,“ dodal Smädo.

Príchody a odchody pred sezónou 2019/2020

Príchody: Samuel Straka, Peter Bača, Martin Hrudkay (všetci z dorastu), Norbert Brodziansky (prestup z Podbrezovej), Mário Strachan (prestup z Prešova)

Odchody: Branislav Žilinec, Oto Malík (obaja ukončenie zmluvy), Miroslav Gregáň, Josip Galić (obaja ukončenie hosťovania)

Káder MFK Dukla Banská Bystrica na sezónu 2019/2020:

Brankári: Adam Krejčí, Július Nôta, Ján Ďurčo

Obrancovia: Patrik Vajda, Ľuboš Kupčík, Patrik Prikryl, Erik Gaško, Lukáš Migaľa, Samuel Straka, Saša Savić

Stredopoliari: Ľubomír Willwéber, Peter Kolláti, Peter Bača, Martin Hrudkay, Viktor Tóth, Norbert Brodziansky, Mário Strachan, Gabriel Snitka, Matej Starší

Útočníci: Blažej Vaščák. Lukáš Laksík, Jozef Dolný, Róbert Polievka

Realizačný tím:

Vedúci mužstva: Ivan Šimko, Tréner: Stanislav Varga, Asistent: Štefan Rusnák, Masér: Filip Sobotník, Lekári: MUDr. Peter Straňák, Renáta Kaliská

Výsledky prípravných zápasov:

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:0

FC Nitra vs. MFK Dukla Banská Bystrica 2:2

OFK 1950 Priechod vs. MFK Dukla Banská Bystrica 0:9

MFK Zvolen vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:1

ŠK Sereď vs. MFK Dukla Banská Bystrica 1:0

FK – 34 Brusno – Ondrej vs. MFK Dukla Banská Bystrica 0:16

FK Pohronie Žiar Dolná Ždaňa vs. MFK Dukla Banská Bystrica 4:1