Banskobystrický divák môže v miestnom multikine Europa Cinemas od uplynulého štvrtka sledovať ďalšie dve kinonovinky. Po rokoch ožil kultový český čarodejnícky príbeh a s ním prichádza na plátna druhé pokračovanie Saxany, tentokrát s podtitulom Lexikon kouzel. Zároveň do našich kín prichádza tiež európsky psychologický film Melanchólia.

Od štvrtka môžete na plátnách multikina sledovať nasledujúce novinky:

SAXANA A LEXIKON KOUZEL

Pokračovanie kultovej komédie niekoľkých generácií, na ktoré sme čakali dlhé roky.

Kráľ českých rozprávok Václav Vorlíček prichádza s voľným pokračovaním kultového filmu pre celú rodinu – Dívka na košteti. Saxána žije so svojím manželom Honzom Bláhom normálny život vo svete ľudí a jej čarodejnícka minulosť je ukrytá na povale v starej truhlici. Bol by v tom však čert, keby jej dcéra, malá Saxánka, presne ako jej mama kedysi, nevypátrala všetky tajomstvá! Keď Saxánka tajomstvo odhalí, tak ako každá zvedavá školáčka, so zatajeným dychom číta Lexikon kouzel…. a kúzla sa akoby zázrakom začínajú diať! Dostáva sa do čarodejníckej školy, kde stretáva čarodejníkov a čarodejnice, škriatkov, víly a ďalšie tajomné príšery. Keď spoznáte tetu Irmu, vôbec vás neprekvapí, že dokáže veci pekne skomplikovať! Omylom totiž dostane do ríše rozprávok komiksového zlosyna Crashmana, ktorý nenechá kameň na kameni v snahe stať sa vládcom celej ríše. Našťastie je tu Saxánka, spolu s kamarátmi – malým neposlušným čertíkom Krakavousom, trpaslíkom Řehořom a kostlivcom Vinckom, sa spoločne postavia proti Crashmanovi. Nebude to však jednoduché. Podarí sa im zachrániť svet kúziel?

komédia, ČR 2011

hrajú: Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jiřina Bohdalová, Petr Nárožný, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Josef Somr

[youtube spvBozi3ick 590 358]

MELANCHÓLIA (Melancholia)

Najnovší film Larsa von Triera.

Začína to honosnou svadbou, končí zánikom sveta. Nový film permanentného dánskeho provokatéra rozpráva uhrančivý príbeh dvoch sestier, z ktorých tá mladšia sa práve vydáva a čaká dieťa. Svadobná slávnosť sa odohráva na starobylom vidieckom sídle a všeobecnú povznesenú náladu pokazí náhla hrozba v podobe červenej planéty, ktorá vystúpila spoza Slnka, čo pre Zem znamená bezprostrednú katastrofu… Režisér Lars von Trier je povestný precízne gradovanou atmosférou s neočakávanými zápletkami i zvratmi, ktoré ústia do ešte neočakávanejšieho konca. Známy je aj náročným vedením hercov – najmä herečiek. Pred svetovou premiérou v Cannes uviedol: „Konce všetkých svojich predchádzajúcich filmov pokladám za šťastné. Toto je môj prvý film s nešťastným vyústením…“

psychologický, Dán./Švéd./Franc./Nem./Tal. 2011

hrajú: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland

[youtube 8xKArQb82OE 590 358]

Okrem noviniek sú aj naďalej premietané úspešné tituly z minulého týždňa:

SUPER 8

Od producenta Stevena Spielberga.

Keď sa skupinka teenagerov rozhodne na kameru „Super osmičku“ natočiť zombie horor, nikoho z nich by ani vo sne nenapadlo, že výsledný film bude ešte desivejší, než zamýšľali. Práve keď na miestnej stanici točili vrcholnú scénu svojho filmu, pred ich očami sa po zrážke s autom vykoľajil vlak. Nebola to len taká obyčajná nehoda,, čo potvrdzuje aj prítomnosť armády na mieste tragédie. A tým sa to nekončí. V meste miznú domáce zvieratá i ľudia, miestny šerif je zúfalý, oblasť obsadí armáda, ktorej velitelia evidentne niečo taja, je vyhlásená okamžitá evakuácia… Napriek tomu všetkému chcú deti pokračovať v nakrúcaní a naviac prísť na to, čo bezprostredne po nehode uniklo zo zamknutého vagóna vykoľajeného vlaku a má s tým zmätkom okolo niečo spoločné. Toto filmovanie bude extrémne náročné a nebezpečné, ale keď máte v hlavnej úlohe najkrajšie dievča v meste, bola by škoda ho nedokončiť. I keď pri tom môže ísť o život.

sci-fi, USA 2010

hrajú: Joel Courtney, Kyle Chandler

ZOOŠETROVATEĽ   (Zookeeper)

Komédia o ošetrovateľovi v ZOO, ktorý so zvieratami, o ktoré sa stará, vychádza lepšie ako s ľuďmi.

Zoošetrovateľ Griffin má problémy s láskou. Myslí si, že jediným východiskom ako si nájsť dievča svojich snov, je odísť zo ZOO a nájsť si zaujímavejšiu prácu. Zvieratá ho nechcú stratiť a tak v záchvate paniky porušia svoje prastaré pravidlá mlčania a odhalia svoje najväčšie tajomstvo: vedia rozprávať! Aby Griffina prinútili zostať, rozhodnú sa mu dať lekcie zoznamovania a dvorenia – vo zvieracom štýle.

komédia, USA 2011

hrajú: Kevin James, Rosario Dawson

NEVINNOSŤ

Cesta z vrcholu na absolútne dno môže byť veľmi krátka. Uznávaný lekár, milovaný otec a manžel čelí obvineniu z ťažkého sexuálneho zločinu. Zo dňa na deň vymenil dobrú adresu za väzenskú celu, odkiaľ sa nevina dokazuje veľmi ťažko, najmä keď protistrane pomáha človek motivovaný osobnou pomstou. Pravda vraj nakoniec zvíťazí nad klamstvom, ale niektoré víťazstvá majú príliš trpkú príchuť. Niekedy je to totiž len predohra omnoho ťažšieho zápasu, najmä keď sa za cenu záchrany obetuje tajomstvo, ktoré malo ostať navždy skryté.

Tajomstvá bývajú totiž mnohokrát nebezpečnejšie ako pravda…

dráma, ČR 2011

hrajú: Ondrej Vetchý, Aňa Geislerová


MUŽI V NÁDEJI

Od autorov populárnej komédie Ženy v pokušení.

Šarmantný bonviván Rudolf úspešne uplatňuje svoju divokú teóriu o účinku nevery v každodennej praxi, a to s elánom, ktorý je u čerstvého šesťdesiatnika až závideniahodný. O to viac ale nechápe naivitu svojho neznesiteľne korektného zaťa Ondreja, ktorý pre neustále svedomité vykonávanie povinností nevníma, ako nebezpečne sa jeho žena Alica začína nudiť. Milujúci otec a priateľský svokor Rudolf preto ponúkne zaťovi niekoľko osvedčených rád, ako vniesť do monotónneho manželstva potrebné vzrušenie. Tak sa z nudného „slušáka“ Ondreja vďaka romániku s krásnou Šarlotou skutočne stáva sebavedomý pán tvorstva, obletovaný milenkou a obdivovaný vlastnou manželkou. Situácia je síce krásna, ale dlhodobo neudržateľná. Už len preto, že skutočným pánom tvorstva sú pochopiteľne ženy. Ondreja čaká množstvo komických situácií, ktorým čelí typicky mužskými vlastnosťami – hravou vynaliezavosťou a nezničiteľnou nádejou, že všetko dobre dopadne.

komédia, ČR/SR 2010

hrajú: Jiří Macháček, Bolek Polívka, Eva Kerekesová


AUTÁ 2   3D (Cars 2)

Tvorcovia filmov Autá, Hľadá sa Nemo, Wall-E a Hore vám prinášajú najslávnejšie filmové autá s novým príbehom, tentoraz aj v 3D!

Hviezdny pretekár Bleskový McQueen a svojrázny odťahovák Mater prevetrajú svoje priateľstvo na celkom nových miestach. Blíži sa totiž svetová séria Grand Prix a vôbec prvýkrát sa tak bude pretekať o prestížny titul najrýchlejšieho auta na svete. Ukazuje sa však, že už len dostať sa na tieto vrcholné preteky nie je vôbec jednoduché a cesta je plná pomyselných jám, výmoľov, obchádzok a veselých prekvapení. Najmä keď sa svojrázny hrdzavý odťahováčik nedopatrením a spôsobom sebe vlastným zapletie do šlamastiky, ktorá sa môže prihodiť len jemu – do prípadu medzinárodnej špionáže.

Mater je tak na roztrhanie a musí sa rozhodnúť – pomôcť priateľovi McQueenovi v dôležitých pretekoch, alebo zohrať dôležitú úlohu v prísne tajnej misii?

animovaná komédia, USA 2011

ŠMOLKOVIA 3D   (Smurfs 3D)

Kde sú tie časy keď leteli Šmolkovia, a deti šaleli z plagátov, peračníkov a nálepiek Šmolkov… sú dávno preč. A možno nikto nečakal, že by sa mohli vrátiť a hneď, ako sa patrí aj v 3D verzii. No nebolo by to super, keby svet na chvíľu zmodrel? Dobrodružstvá tejto modrej rasy malých bytostí v dobách stredoveku, ktoré sa musia vysporiadať samé so sebou a tiež s ľuďmi, predovšetkým so zlým čarodejníkom Gargamelom, ktorý je posadnutý tým, aby sa ich zmocnil pre svoje nekalé zámery.

komédia USA 2011

hrajú: Neil Patrick Harris, Jayma Mays