cernobylV sobotu 26. apríla si pripomenieme smutné výročie tragédie v Černobyle, ktoré zasiahlo životy mnohých ľudí. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici v spolupráci s Tríbečským múzeom v Topoľčanoch pripravilo pre návštevníkov Tihányiovského kaštieľa, vo štvrtok 24. apríla 2014 o 16,30 hod. prednášku Bohuša Saska s názvom (NE)ŽIVO V ČERNOBYLE/ 1986 + 28.

Dvadsaťosem rokov od katastrofy a mesto duchov – Pripiať aj naďalej vyvoláva husiu kožu. Najväčšia jadrová havária v dejinách ľudstva je dodnes nočnou morou miliónov ľudí na celom svete. Výbuch reaktora, ktorý vyslal do ovzdušia niekoľko stonásobne viac radiácie ako atómové bomby zhodené v Hirošime a Nagasaki, zasiahol nielen do života obyvateľov krajín Sovietskeho zväzu, ale aj do celej západnej a strednej Európy vrátane Slovenska. S následkami nehody sa Európa vysporiadava ešte aj dnes, 28 rokov po havárii.

V Tihányiovskom kaštieli si tragédiu v Černobyle pripomenú až dvakrát

Prednáška_NeŽivo_v_ČernobyleSpoločne s Bohušom Saskom (historikom Tríbečského múzea v Topoľčanoch) si priblížime udalosti z 26. apríla 1986 minútu po minúte. Otvoríme témy spojené s možnými príčinami havárie, zrekonštruujeme postup dekontaminácie a následnú výstavbu sarkofágu a budeme spoločne diskutovať o negatívnych dôsledkoch havárie na životné prostredie a naše životy.

Návštevníci prednášky môžu zhliadnuť aj fotografie Bohuša Saska z mesta duchov – Pripiati, ktoré sa stalo neslávne známe po celom svete. Beseda sa uskutoční vo štvrtok o 16,30 hod., pričom dopoludnie venuje historik diskusii s banskobystrickými školákmi, pretože podľa jeho slov„Najdôležitejšie je poučiť sa z celej tragédie a neopakovať chyby z minulosti“.

Pozrieť smrti do očí

Počas besedy môžu návštevníci Stredoslovenského múzea po prvýkrát uvidieť zábery holandského dokumentárneho fotografa Roberta Knotha, ktorý nafotil sériu fotografií odrážajúcu ničivé následky jadrovej katastrofy v Černobyle. Vo februári 2006 získala jedna zo série fotografií, zachytávajúca deti postihnuté výbuchom Černobyľu, špeciálnu cenu na World Press Photo 2006. Robert Knoth je zároveň autorom dokumentárnych fotografií z Fukušimy, ktorá bola zasiahnutá jadrovou haváriou 11.marca 2011.

Hrôzu, zachytenú fotoobjektívom uznávaného fotodokumentaristu môžu zhliadnuť návštevníci Tihányiovského kaštieľa na výstavách Greenpeace až do 11.mája 2014.