Poslanci BBSK schválili zámenu budovy SPŠ stavebná a bývalého Junior Centra za administratívnu časť Radnice.

Na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) poslanci takmer jednohlasne odklepli výmenu majetku medzi krajom a obchodnou spoločnosťou mesta Banská Bystrica MBB s.r.o.. Župa dá MBB budovu bývalej SPŠ stavebná a objekt bývalého Junior Centra (Pioniersky dom) na ulici Janka Kráľa. MBB ako protihodnotu prevedie na kraj administratívnu časť zrekonštruovanej historickej Radnice. Za návrh hlasovali takmer všetci prítomní poslanci, zdržal sa Ján Chladný (SDKÚ-DS) a proti sa postavil iba Roman Malatinec (Smer-SD).

Ten chcel, aby si kraj budovu SPŠ stavebnej ponechal.  „Zvážme využitie týchto priestorov pre naše kultúrne inštitúcie, ktoré sú v podnájmoch,“ povedal Malatinec. Kraj by podľa neho mohol využiť prostriedky, ktoré vynakladá za platenie nájmu pre tieto organizácie na rekonštrukciu budovy.

Za návrh hlasoval aj podpredseda BBSK Ladislav Topoľský (Smer-SD), ktorý zároveň pôsobí aj v predstavenstve MBB.  Vo svojom konaní nevidí konflikt záujmov: „Zámenu budov vidím výhodne pre obidve strany. BBSK sa zo štyroch budov presunie do dvoch a spoločnosť MBB získa lukratívne budovy na zaujímavých miestach. Z ich odpredaja môže získať finančné prostriedky a tie použiť na ďalšie zámery.“

Topoľský predpokladá, že s odpredajom budovy na ulici Janka Kráľa nebude problém. Čo sa týka objektu SPŠ Stavebná jej využitie treba podľa podpredsedu BBSK zvážiť. Ponúka sa niekoľko alternatív, jedna z nich je, že bude slúžiť neštátnym školským zariadeniam, ktoré by však museli do objektu investovať. Samotný materiál BBSK hovorí o nutnej investícii 3,3 milióna eur. Topoľský však nepotvrdil šumy, že do budovy by sa mala nasťahovať súkromná vysoká škola. „Nie sú to 100% informácie, ale tá budova nie je vhodná pre tento subjekt,“ povedal podpredseda BBSK s tým, že budova SPŠ stavebná je pre spomínanú inštitúciu malá a využije iné objekty v meste.

Otázkou taktiež zostávalo  ako bude vyriešené predkupné právo mesta Banská Bystrica na  administratívnu časť Radnice. To ostáva zachované, v prípade, že by chcel BBSK objekt odpredať, musí ho najprv ponúknuť  mestu.