Ako jeden z mála našich hudobníkov sa začal prednedávnom venovať alternatívnej hudbe – mladý Banskobystričan, Tomáš “Magnus“ Magnusek. Na našej hudobnej scéne však nie je nováčikom. Pôsobil v kapelách ako Lost in Dreams, Sungate a v súčasnosti aj v skupine Cryptocock. O jeho novom alternatívnom projekte Quantum sa môžete dočítať v nasledujúcom rozhovore.

Ako si sa dostal k hudobnej tvorbe a kto ťa k nej priviedol? K hudobnej tvorbe ma viac-menej “dokopal“ môj kamarát Miro. Keď som začínal hrať na gitaru, veľmi rýchlo ma omrzelo hrávať len tak na hlucho, sám s gitarou. Miro mi teda posunul software, v ktorom sa dal robiť automatický bubeník a už to išlo. Časom sa z  nerytmických “nátreskov“ začali formovať seriózne rytmy a potom prišli otázky „prečo to neskúsiť nahrať?“, „a čo takto viac gitár, nejaké klávesy?“ Vlastne vtedy som začal robiť prvé projekty, ktoré však boli štýlom niekde inde ako Quantum. Každopádne, dalo mi to značné skúsenosti, či už v tvorbe alebo v spôsobe produkcie.

Máš len 24 rokov, ale na svojom „Bandzone“ profile spomínaš už viacero hudobných projektov. Dá sa povedať, že si sa v nich hľadal?
Nepovedal by som, že som sa v nich vyslovene hľadal. Nemám nijako vyhranený štýl, ktorého sa za každú cenu idem držať, takže pokiaľ prišiel zaujímavý nápad alebo niečí popud, tak som do toho jednoznačne išiel. Tak je to aj doteraz. No a určite nesmiem zabudnúť na fakt, že kapely zanikajú a nové vznikajú, takže niektoré veci sú tam aj o tom. A aj sám sa po hudobnej stránke nejako vyvíjaš, pretože keď zistíš, že to, čo hráš, ťa už nebaví a nedokážeš v tom konkrétnom hudobnom smerovaní viac ponúknuť, tak ideš ďalej a hráš niečo úplne iné, to čo ťa v nejakom smere napĺňa, čo ťa baví…

Prečo si sa osamostatnil a začal si vystupovať pod názvom Quantum?
Osamostatnenie vzišlo z toho, že v rámci tohto hudobného smerovania som nenašiel hudobníkov, s ktorými by som mohol spolupracovať. Teda, aby som nikomu nekrivdil, je dosť problém nájsť bubeníka, ostatné obsadenie by bolo a povedal by som, že viac než slušné. Takže keď nájdem nejakého schopného bubeníka, bez váhania posuniem Quantum smerom ku koncertu schopnej kapele. Na druhej strane, všetko má svoje pre a proti. Nemusím s nikým konzultovať a riešiť, či je to kompozične dobré, spravím veci po svojom tak, ako ich cítim a ako sa mi páčia.

Pre väčšinu z našich čitateľov je projekt Quantum asi neznámym pojmom. Môžeš im ho priblížiť a ozrejmiť tiež, čo tento názov symbolizuje?
Quantum je alternatívne ladený hudobný projekt, ktorý vznikol nenásilne, niekedy v máji tohto roku.  Je posadený na jednoduchých riffoch a mohutnej atmosfére. Jeho veľkú časť, tvorí digitálna produkcia. Quantum v preklade znamená kvantum, množstvo. Pod slovom kvantum, si osobne predstavujem množstvo, ktoré nedokážem vyjadriť ani ničím ohraničiť. Tucet je 12, kopa je 60, nekonečno nemá koniec. Kvantum nedefinuješ, je to viac ako veľa, no určite menej ako nekonečno. V hudbe, ktorú robím, kvantum symbolizuje množstvo pocitov, nálad, nápadov a inšpirácií, ktoré definujem v širokom zábere, no aj tak majú svoje určité hranice.

Keďže si v skupine Quantum sám, pravdepodobne v nej tvoríš ako multiinštrumentalista. Aké hudobné nástroje ovládaš?
Ovládam – neovládam… Vždy je čo zlepšovať. Povedzme, že prioritne sa ako nástroju venujem gitare, basa mi tiež nerobí nijaký veľký problém a tvoreniu automatického bubeníka sa venujem bezmála 10 rokov. Ostatné nástroje po hernej stránke neovládam, ale napísať ich viem a dnes už existuje množstvo software-u, ktorý urobí ten výsledný efekt taký, aký je. Hovoríme teda už o spomínanej digitálnej produkcii.

Do akého štýlu by si zaradil svoju súčasnú tvorbu a tú, ktorú plánuješ tvoriť v budúcnosti?
Súčasnú tvorbu v rámci Quantum neviem zaškatuľkovať. Chcel som sa vyhnúť metalu a zobrať to viac cez atmospheric post rock, ale mám pocit, že som sa možno trošku netrafil. Do budúcna si dám určite väčší pozor a skúsim to žánrovo dostať bližšie k post rocku, teda minimálne po stránke gitár a bicích. Pravdepodobne sa nebudem vyhýbať ani elektronike, no nejako na tom nebazírujem. Hlavné je, aby to bolo od srdca. Štýl teda aj naďalej ostane alternatíva.

Koho považuješ za svoj hudobný vzor a rešpektuješ ho?
Nemám nijaký hudobný vzor, ale po hudobnej stránke žasnem z hudobníkov ako Jimmy Page (Led Zeppelin), Daniel Oreskovic (Meniscus), Dave Turncrantz (Russian Circles), Glenn Proudfoot (Pražský Výběr II), Marcus Miller… Je veľmi veľa dobrých hudobníkov, ktorých by som mohol menovať, ale neberiem ich ako nejaké vzory, ktorým by som sa chcel podobať. Pred pár rokmi možno ešte áno, ale po čase si každý vytvorí vlastný štýl. Čo sa týka rešpektu, rešpektujem každého hudobníka, ktorý robí to, čo ho baví.

Akú hudbu počúvaš a akú naopak „nemusíš“?
Počúvam asi všetko. Od metalu,cez rock, pop, blues, trance, psytrance, DNB, proste všetko čo ma čímsi osloví. Nezameriavam sa len na jeden hudobný štýl. Za zmienku by ale určite mohli stáť Saturnus, Vader, Anathema, Russian Circles, Meniscus, Anneke van Giersbergen, Led Zeppelin, Pink Floyd, Moddy Waters, Portishead, Pink, Pendulum, Armin van Buuren, Astrix… Z vecí, ktoré naozaj vážne nemusím, sú určite stredný prúd ala Marcela Laiferová, Eva Máziková, dychovka, drvivá väčšina country a taktiež drvivá väčšina mainstreamového popu, ktorým kŕmia komerčné rádiá svojich poslucháčov.

[youtube NN0RcY_8uf8 590 350]

Mohli sme ťa už niekde vidieť vystupovať aj naživo?
S Quantum určite nie. V prvom rade je to čerstvá vec, skladby ešte nie sú dokončené a v druhom rade je to momentálne projekt, nie kapela, čo ale neznamená, že skôr či neskôr to týmto smerom nepôjde. Zatiaľ jediné živé vystúpenia, ktoré som mal, boli len s inými kapelami.

Čo najradšej robievaš vo svojom čase, keď sa práve nevenuješ hudbe?
Práve hudbe sa venujem najradšej, ale ak sa práve nevenujem jej, tak pravdepodobne spím alebo som v práci, prípadne si pozriem dobrý film. Rád si zahrám mahjong, vybehnem niekam medzi ľudí, raz za rok stihnem zájsť na nejaký zaujímavý koncert… Toho voľného času by však mohlo byť o niečo viac.

Máš nejaké sny, ktoré by si chcel v budúcnosti zrealizovať?
Samozrejme, veľa a ak nie vyslovene snov, tak minimálne vízií do budúcna. Rád by som dostal Quantum do stavu, v ktorom by to už nebol len projekt, ale koncertu schopná kapela. Urobiť dostatočne dlhý materiál, celé to poriadne vyladiť po zvukovej stránke, spraviť k tomu poriadnu videoprojekciu a dať to na DVD. A potom už len viac hrať.