Najväčšie ovácie 115 tisíc návštevníkov vlaňajších medzinárodných leteckých dní SIAF, si vyslúžila skupina talianskych vzdušných síl Frecce Tricolori. Organizátori mali v tomto roku pred sebou náročnú úlohu, prekonať alebo aspoň vyrovnať kvalitu minuloročného programu. Už dnes je jasné, že sa opäť máme na čo tešiť.

Patrulla ÁguilaOblohu nad stredným Slovenskom totiž na prelome tohtoročného augusta a septembra obsadí pýcha španielskych vzdušných síl – skupina Patrulla Águila, alebo v preklade Orlia hliadka. Práve táto skupina patrí spolu s Frecce Tricolori a francúzskymi Patrouille de France medzi najslávnejšie svetové formácie vytvárajúce nezabudnuteľné divadlo na oblohe. Španieli už na Slovensko zavítali v roku 2002, keď sa zúčastnili na leteckých dňoch SIAD v Bratislave. Po jedenástich rokoch tak opäť prijali pozvanie hlavného programového partnera leteckých dní – Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Zatiaľ čo v minulom roku sa na oblohe zjavila talianska trikolóra, tento rok to bude španielska, o ktorú sa postarajú piloti na siedmich strojoch Casa C-101 Aviojet. Vystúpeniam Patrulla Águila nechýba južanský temperament a podľa mnohých sú ich vystúpenia ešte zaujímavejšie, než šou talianskej skupiny Frecce Tricolori. Presvedčiť sa o tom budeme môcť už v dňoch 31. augusta a 1. septembra na leteckých dňoch SIAF na Sliači.

[youtube GdA09hLXHoQ 640 390]

Nezaostáva ale ani plnenie „civilného“ programu leteckých dní. Aj v tomto roku nebudú chýbať účastníci z talianska, keď na Sliač priletí štvorčlenný PIONEER TEAM. Vďaka vynikajúcim manévrovacím vlastnostiam lietadiel Pioneer ostáva skupina, ktorá bola založená v roku 2005, na očiach verejnosti v rámci svojej exhibície až 12 minút bez prestávky. Ani v tomto roku navyše nebudú chýbať akrobatické kúsky maďarského pilota Zoltána Veresa.

Svoju účasť medzičasom potvrdili vzdušné sily Českej republiky, ktoré predvedú svoj JAS 39 Gripen, ľahké bojové lietadlo L-159 ALCA, turbovrtuľovú Casa C-295-M či vrtuľník Mi-24. Poľské bojové letectvo predstaví svoj stíhací stroj Su-22. Ukážku ovládania stíhacieho stroja Gripen pridajú aj piloti maďarskej armády.

Všetky aktuálne informácie nájdete  na oficiálnej webovej stránke www.siaf.sk, na fan page facebook.com/mldsiaf alebo twitter.com/mldsiaf.

Tip: Pozrite si všetky príspevky o tohtoročných i predošlých leteckých dňoch