Prichádzajúci víkend prináša okrem už tradičných festivalov, koncertov a divadiel aj športové podujatia, a to hokej, karate či basketbal. V Banskej Bystrici sa môžete zúčastniť i farmárskeho trhu alebo pivného festivalu, v Slovenskej Ľupči si prídu na svoje obľúbenci vína.

ZLÁSKAVENIE I. II.

plagat ZlaskavenieThurzov dom, piatok 16. október o 16. hod.

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici si vás dovoľuje pozvať na slávnostné uvedenie básnickej zbierky – ZLÁSKAVENIE I.,II. – do literárneho života, ktoré sa uskutoční už tento piatok, t.j. 16. októbra o 16–tej hodine, v reprezentatívnych priestoroch Thurzovho domu. Viac sa dozviete v článku.

BYSTRICKÁ FOLKLÓRNA HARAVARA

Gymnázium A. Sládkoviča, piatok 16. október o 18.30 hod. a sobota 17. október o 18. hod.

Festival folklórnych súborov sa uskutoční už siedmy krát. V piatok si môžete užiť vystúpenie TRNKI a BANDA, t. j. koncert ženskej speváckej skupiny TRNKI pri príležitosti vydania CD, Ľudovej hudby POKOŠOVCOV, world music skupiny BANDA a hostí: Veronika Bodnárikova a mužské spevácke skupiny Telgárt z Telgártu a Kráľová Hoľa z Pohorelej. V sobotu sa uskutoční TANCOVAČKA -galaprogram folklórnych súborov, skupín, ľudových hudieb a sólistov. FS: Mladosť, Urpín a Bystrina z banskej Bystrice, Partizán zo SLovenskej Ľupče, Ponitran z Nitry, Marína zo Zvolena, ĽH a sólisti FS Detvan z Vojlovice (Vojvodina), Ssk a ĽH Muzička z Bratislavy, Š.Štec a D.Nuošková. Vstupné je šesť eur.

RIGOLETTO

rigoletto_so_bb_premieraŠtátna opera, piatok 16. október o 18.30 hod.

Opera od Giuseppe Verdiho za spoluúčasti zboru, baletu a orchestra štátnej opery v rámci Banskobystrických hudobných dní. V piatok sa uskutoční I. premiéra a v sobotu sa mala uskutočniť v poradí II. premiéra, no z dôvodu choroby hercov ju musí Štátna opera presunúť na iný termín, ktorý zatiaľ neupresnila. Vstupné je dvanásť eur.

B. & THE MONEY MAKERS

Klub Had, piatok 16. október o 19. hod.

Koncert bluesovej kapely B. & the Money Makers. V roku 2012 boli najobľúbenejšou slovenskou bluesovou kapelou a v roku 2015 ich CD zastupovalo slovenských bluesových muzikantov na International Blues Challenge v Memphise. Vstupné sú štyri eurá.

TALENT TRANSPORT

Záhrada CNK, piatok 16. október o 19. hod.

Jazz fusion trio, ktoré každým jedným úderom, frázou a melódiou ukáže, že stále existujú ľudia, ktorí hudbe obetovali svoje životy a ona sa im za to náležite odmenila. Tiež je celkom možné, že počas absorbovania ich hudobných osláv, útrap a lások sa dozviete niečo nové aj o sebe samom. Vstupné je päť eur, zľavnené vstupné sú tri eurá.

HODOŠTIAK vol.11

klub 77 piatokKlub 77, piatok 16. október o 20. hod.

Jedenáste pokračovanie festivalu Hodoštiak. Vystúpi Znouzecnost z neďalekej českej Plzne a Pivnica. Tešiť sa môžete aj na prekvapenie. V neposlednom rade sa môžete tešiť na špeciálneho hosťa večera, ktorého však nebudeme menovať, ale ešte nikdy na Hodoštiaku nevystupoval no jeho meno je viac než známejšie. Bude to prekvapenie ako remeň.

TURISTIKA S KST VIBRAMA MALACHOV: KREMNICKÉ VRCHY – FLOCHOVÁ

Banská Bystrica, sobota 17. október

Klub slovenských turistov Vibrama Malachov pozýva na turistiku do Kremnických vrchov.
Trasa A vedie cez Turček – Vodná nádrž Turček – Studený žľab – Chata Štrich – Sedlo Flochovej – Flochová – Sedlo Flochovej – Horné Prepadlisko – Dolné Prepadlisko – Chata Bartoška. Trasa trvá 5.15 hod. Trasa B vedie Čremošné, Čierna voda – Ležisko – Flochová – Sedlo Flochovej – Horné Prepadlisko – Dolné Prepadlisko – Chata Bartoška. Trasa B trvá 4.30 hod. Flochová je najvyšší vrch Kremnických vrchov, a zároveň jedna z najvyšších vyhasnutých sopiek na Slovensku sa nazýva Flochová, pravdepodobne podľa niektorého z nemeckých obyvateľov oblasti (v minulosti bolo toto územie do veľkej miery osídlené práve Nemcami). Vrch leží v severnej časti pohoria, neďaleko Dolného Harmanca. Pokrývajú ho zmiešané lesy, ktoré obrastajú i jeho vrchol, takže sa z neho nenaskytajú prakticky nijaké výhľady. Návšteva vrchu sa však i napriek tomu vyplatí. Flochová sa vyznačuje nádhernou prírodou, nakoľko patrí k málo navštevovaným lokalitám, možno si tu užiť priam božské ticho a samotu. Odvrátenou stránkou mince je nemalá pravdepodobnosť stretnutia medveďa, ktorú ešte zvyšuje množstvo čučoriedok rastúcich na vrchu.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: MATÚŠOVA A VÁPENKA

Hlavná železničná stanica, sobota 17. október o 6.10 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička  na trase Pohronský Bukovec – pamätník SNP – Matúšová, bunkre – Kopcová – Ráztocké lazy – Ráztoka – múzeum Vápenka – Nemecká. Stredne náročná poldenná túra Nízkymi Tatrami s dĺžkou 15 km, čistým časom chôdze 4,5 hodiny, so stúpaním 605 m a klesaním 725 m. Z povstaleckej dediny – poslednej v našom okrese– Pohronský Bukovec prejdeme dolinou k pamätnému miestu chytenia generálov Viesta a Goliana. Následne strmo vystúpime k partizánskym bunkrom v lokalite Matúšová, ktoré patrí medzi významné lesnícke miesta. Traverzom prejdeme na Kopcovú a malebné Ráztocké lazy s veľkými lúkami a výborným výhľadom na okolie. Z dedinky Ráztoka prejdeme k Vápenke, kde navštívime múzeum (vstupné 0,70 €/osoba; študenti a dôchodcovia zadarmo). Túru ukončíme v blízkej Nemeckej. Zraz je o 6.10 h na hlavnej žel. stanici, aby sme kúpili skupinový lístok. Vlak do Brusna odchádza o 6.18 h. Domov nám idú spoje: vlak 15.49, bus 16.11, bus 16.45, bus 17.35, bus 18.26, vlak 18.44 h.

TURISTIKA S KST TJ VATRA: VEPORSKÉ VRCHY

Hlavná železničná stanica, sobota 17. október o 7.20 hod.

csm_Po stopach Baden_0f100573b0Klub Slovenských turistov TJ VATRA Banská Bystrica Vás pozýva na októbrovú turistiku do Veporských vrchov. Odchod o 7.38 hod. zrýchleným vlakom smer Podbrezová žel.stan. – príchod 8.18 hod. Trasa vedie Podbrezová žel.stanica – Košiare – Veľké čelno (1 172 m n.m.) – Žliabky – chata pod Hrbom – Ľubietová časť Zábava. Trasa je stredne náročná cca 19,2 km, trvanie cca 6 hodín. Trasa sa môže upraviť. Odchod autobusu SAD Zvolen : Ľubietová časť Zábava 16:47 hod. Príchod do BB 17:30 hod. Cestovné náklady sú cca 5,50.-€.

PO STOPÁCH BADEN POWELLA

Banská Štiavnica – Starý zámok, sobota 17. október o 9. hod.

Zažite dobrodružstvo, zvládnite úlohy, nájdite šifry a strávte skvelé chvíle 17. 10. 2015 v historickom centre Banskej Štiavnice. Registrácia a štart bude od 9:00-10:30 h pri Starom zámku v Banskej Štiavnici. Podujatie je zdarma.

OCHUTNÁVKA ŠKOLY ŠPORTU LABRADOR

Park pod Pamätníkom SNP, sobota 17. október o 10. hod.

Športové aktivity pre všetky deti, zábava, občerstvenie, súťaže, hry, odmeny pre každého.

FARMÁRSKY TRH – ZATVÁRANIE BÁNOŠA

farmarsky trhAreál SOŠ Pod Bánošom, sobota 17. október o 10. hod.

Zatvorenie poľnohospodárskej sezóny v našom kraji, organizované Vidieckym partnerstvom banskobystrického kraja v spolupráci so SOŠ Pod Bánošom a OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska, s podporou BBSK a mesta Banská Bystrica. Tešiť sa môžete na slávnostné otvorenie, ukážky úpravy a starostlivosti o srsť psa, detská škola varenia, škola sadenia a štepenia ovocných stromkov a plno sprievodných aktivít ako je predaj kvalitných farmárskych produktov, ukážky tradičných remesiel, ochutnávky regionálnych jesenných jedál a mnoho ďalšieho. Organizátori mysleli aj na cyklistov, ktorým pripravili stojany na uloženie bicyklov. V sobotu bude premávať aj vláčik Pretórium zadarmo na trase ZVT, Podháj, SZU, Sládkovičova, Pošta, Poľná rázcestie, Moskovská, rázcestie, Okružná, Úsvit, Európa SC Vajanského nám., Strieborné námestie, Severná a Na Karlove. Viac informácii v staršom článku.

SOŇA FERIENČÍKOVÁ: NEUSTÁLE SA MENIACE ADAPTÁCIE

Záhrada CNK, sobota 17. október o 10. hod. a nedeľa 18. október o 10. hod.

Pohybový workshop je inšpirovaný tanečnými technikami predstavenia Bakkheia, v ktorom tancuje aj jeho lektorka Soňa Ferienčíková. Konštantná zmena, neustále nutná adaptácia a nekonečná transformácia sú východiskovými bodmi pri práci tanečníka, ktorého pozornosť neustále cestuje jeho hýbucim sa telom. Aj malá zmena v jeho pohybe môže znamenať totálnu zmenu jeho významu. Účastníci sa zamerajú na na detail verzus celok v priestore a ľudskom tele. Workshop je určený pre pokročilých ako aj začínajúcich tanečníkov vedený formou improvizácie a systémom jenoduchých cvičení.

ĽUPČIANSKY VÍNNY FESTIVAL

festivalSlovenská Ľupča – Park, sobota 17. október o 11. hod.

Už 3. ročník Ľupčianskeho vínneho festivalu, kde sa na Vás teší rodinná farma Hiadlovských ako aj rodinné vinárstva zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska. O chutné jedlo z kvalitných surovín a príjemnú atmosféru je postarané. Výnimočný autentický zážitok bude dotvárať jazzová hudba v podaní Martin Uherek & Band.

PIVNÁ MÍĽA VOL.2

titulka_hotova_podujatia_1Banská Bystrica, sobota 17. október o 17. hod.

V meste pod Urpínom sa uskutoční už druhý ročník Pivnej míle. Akcie sa zúčastní 10 banskobystrických podnikov, ktoré budú chcieť odprezentovať svoju prevádzku a pivo ktoré každému účastníkovi na Pivnú kartu ponúknu za zvýhodnenú cenu. Pivné karty bezplatne získate v každom z podnikov Pivnej míle. Po absolvovaní všetkých 10tich zastávok a vyplnení Pivnej karty (meno, tel. kontakt, najlepší podnik, najlepšie pivo) je každá karta zlosovatelná a hrá sa o skvelé ceny, ktoré sa vyžrebujú priamo na after party v URBAN SPOTE. Zoznam podnikov a pív: Šport bar, Njoy, Monopol, Steak House, Klub rádia Slobodný vysielač, Em Café, Tartaros, Sedria cafe bar, Stella pub, Urban spot.

BASKETBAL: BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA vs. PIEŠŤANSKÉ ČAJKY

i_3420992Športová hala Štiavničky, sobota 17. október o 18. hod.

Basketbalová extraliga žien. Vstupné pre dospelých 2 eurá, pre študentov a dôchodcov je vstup za 1 euro.

FESTIVAL Z LÁSKY

Klub 77, sobota 17. október o 18. hod.

Multižánrový Festival z lásky už po 11.krát má opäť pripravený obsiahly program. Zahrá pôvabná Zuzana Mikulcová s kapelou, minimalistický Abusus z Vrbového a Braňuško Jobus prečíta niečo zo svojich knižiek, ultra-divotvorný Hallogenerator z vesmíru, domáci melancho-punkoví Cascabel a divadlo KAPOR NA SCÉNE uvedie Rómea a Júliu. V prestávkach medzi kapelami je tradične pripravený sprievodný program: úvod festivalu bude patriť premietaniu krátkych filmov, autorské čítanie, v rámci ktorého sa opäť uskutoční aj unikátne čítanie – poézia v hajzli – v priestoroch pánskych toaliet, obľúbené 5minútové rande a záver programu uzavrie afterparty z lásky.

ONDŘEJ BRZOBOHATÝ – IDENTITY TOUR 2015

brzobohaty_copyAula SZU, sobota 17. október o 19. hod.

V apríli 2014 vydal Ondřej Brzobohatý svoj debutový album a vyrazil na turné, ktoré musel kvôli neutíchajúcemu záujmu fanúšikov dvakrát predĺžiť. V októbri 2014 sa po 50tich vypredaných zástavkách Identity Tour v Českej republike a po prevzatí platinovej dosky za 6000 predaných CD sa konečne vydáva do slovenských regiónov, kde uzavrie rok a pol trvajúce turné plné vynikajúcej muziky a stretávania sa s fanúšikmi. Ondřejovi slovenskí obdivovatelia v Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Trenčíne a Nitre tak budú mať možnosť ako prví sa naživo započúvať do spevu a klavírneho umenia česko-slovenského muzikanta doprevádzaného štvorčlennou kapelou. Ondřej Brzobohatý – piano, spev, Matouš Kobylka – saxofón, klarinet, Tomáš Kozelka – bicie, Jaroslav Pokorný – basgitara a Ondřej Fišer – gitara.

GAZDOVSKÁ VESELICA

12003414_1020298758001270_8346330188134014055_nTartaros RC, sobota 17. október o 19. hod.

GAZDASGRIND uvádza šestnáste pokračovanie tejto hudobno-koncertno-tanečnej zábavy, plnej ľubozvučných tónov krásnej muziky death, thrash a inej metálovej, grindkórovej, hárdkórovej, rockovej a inej. Do uška a tanca Vám zanôtia svoje pesničky viaceré kapely + Krst CD kapely Gazdasgrind – Zlo.

FINEST GROOVE

BB Klubovňa, sobota 17. október o 21. hod.

Klubovňácke hviezdne koncerty. Vystúpi Finest Groove – trojica hudobníkov so zásobou tých najväčších hitov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 18. október o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Strom ako dom. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

POHÁR SNP V KARATE

plagat_-_pohar_snp_v_karate_2015-page-001Športová hala Filozofickej fakulty UMB, nedeľa 18. október o 10. hod.

V poradí 30. ročník turnaja o Pohár SNP v karate a Európsky turnaj Univerzít v športovej hale Filozofickej fakulty UMB.

BATOLÁRIUM

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 18. október o 10. hod.

Najmladší divadelný projekt na Slovensku! Interaktívne predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov. Predstavenie je interaktívne – plne rešpektuje neposednosť detí, zapája ich do diania a pracuje s nimi. Počas neho je dovolené hýbať sa, dotýkať sa, skúmať, slintať, prdkať, smiať sa, aj plakať. Citlivo predstaví dieťaťu svet divadla stvorený zo živej hudby, zvukov, hlasov, pohybov, dotykov. Ponúka mu divadelnú realitu, ktorá pracuje so známym, bezpečným a zrozumiteľným. Pozrieť si môžete aj video.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 18. október o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Hijó, hijó na koníčku. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

pinocchioPINOCCHIO

Bábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 18. október o 16. hod.

Dobrodružstvá o ceste za šťastím veľkých a malých. Pre deti od 4 rokov. Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Dozviete sa v nej, prečo sa nesmie klamať.

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – MHC MARTIN

Zimný štadión, nedeľa 18. október o 17. hod.

Zápas hokejovej Tipsport Extraligy.

CESTOVATEĽSKÝ VEČER V BANSKEJ BYSTRICI

Záhrada CNK, nedeľa 18. október o 18. hod

Miniestival Cestou necestou, tešiť sa môžete na prezentácie. O 18. hod. sa predstaví  Martina Trginová so svojou Indiou – mozaika kontrastov, o 19. hod. Lucia Filova a Michael Kada – Ako černoškovia krepčia a o 20.10 hod. Zuzana Remišová a Martin Remiš – 5 mesiacov ako autonomádi v Strednej Ázii. Koniec predpokladáme medzi 21.30 – 2. hod. Vstupné 4 eurá pre dospelých a 3 eurá pre študentov, učiteľov a dôchodcov.

BE2CAN

t1_be-to-canBanská Bystrica, nedeľa 18. október o 20. hod.

Najlepšie filmy z Cannes, Benátok a Berlína už v októbri aj v Banskej Bystrici. Milovníci kvalitných filmov predovšetkým z európskej produkcie sa môžu tešiť na čerstvú úrodu filmových diel, ktoré získali ocenenia porôt významných európskych festivalov. Prehliadka Be2Can, tak ako minulý rok, bude prebiehať paralelne na Slovensku i v Česku. V Banskej Bystrici ponúkne filmovým fanúšikom jedinečnú šancu vidieť niektoré snímky ešte pred ich premiérou. To najlepšie z Cannes, Benátok a Berlína uvidíte počas októbra v Urban Spote. Festival bude trvať až do 22. októbra 2015. V nedeľu si môžete pozrieť film Čierne Duše, ktorý je nominovaný na Zlatého leva a film Hlavu Hore, ktorý bol na MFF Cannes otváracím mimosúťažným. Viac o festivale nájdete v našom článku…