Posledný septembrový víkend v Banskej Bystrici ponúka chvíle s literatúrou, divadlom, hudbou, tancom aj výtvarným umením, zaujímavý program v múzeu a ďalšie podujatia. Na Králikoch pretekajú havkáči a v Ľubietovej sa beží o permoníkov kylof.

Piatok 24. september

Noc v knižnici

Verejná knižnica Mikuláša Kováča, Banská Bystrica – 15:00 h

Banskobystrická Noc v knižnici sa v niektorých pobočkách začína už zrána. My vás pozývame na popoludňajší a večerný program. V pobočke VKMK na Lazovnej sa bude hovoriť o knihe Petry Arslan Šinkovej Mami, oci, bojím sa, bude sa i čítať a tvoriť (17:00 – 20:00 h). Témou večera v pobočke na  JilemnickéhoDrogové závislosti.

Čaká vás tu beseda s lektormi, prezentácia kníh aj tvorivé aktivity (17:00 – 20:00 h). V novootvorených priestoroch knižnice na 29. augusta sa stretnete s badínskou autorkou Inéz Melichovou a spoločne pokrstíte jej zatiaľ poslednú knihu Temné pokušenie (15:00 – 16:30 h). O literatúre vážne aj s humorom sa v pobočke VKMK na Rudohorskej môžete porozprávať s autorom Miroslavom Kapustom (18:00 – 20:00 h).

Západ slnka #fetishart

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Počkajme si na západ slnka, tie najdôležitejšie veci sa diali vždy po tme… Autorský projekt Západ slnka s podtitulom #fetish #art  je intermediálna výstava tvorivého dua – drag queen Matúša Vraštiaka a fotografa Olivera Kuklovského. Výstavou obrazov a fotografií sa autori snažia poukázať na viaceré odtiene toho, čo je dovolené a čo je už za hranicami našej predstavivosti či akceptovateľnosti. Okrem hudobného a vizuálneho zážitku výstava ponúka diskusiu s autormi projektu. Viac informácií nájdete tu.

Jumble

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Dialóg živelného súčasného tanca so strojovosťou moderných technológií. Multimediálne predstavenie prinášajúce spoluprácu energií tiel, scény, video artu a interaktívnej hudby. Tanečník sa stáva zároveň súčasťou výpravy, reproduktorom i projekčnou plochou. To je Jumble a pozvánka na piatkový večer v tanečnom divadle. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Ženský zákon v podkroví

Podkrovie SOS, Banská Bystrica – 18:00 h

V rámci regionálnej súťažnej prehliadky neprofesionálnych divadiel z okresov Banská Bystrica a Brezno Tajovského divadelné dni, ktorá sa tento štvrtok konala a v piatok ešte koná v Stredoslovenskom osvetovom stredisku, vystúpi ako hosť Divadlo ČI-PR-CHA z Kremnice. V Podkroví SOS uvedie Tajovského Ženský zákon.

Rock, hard rock aj big beat

Sásovská piváreň, Banská Bystrica – 20:00 h

Rock, hard rock aj big beat bude znieť v piatok večer v Sásovskej pivárni na Rudohorskej. Kapela The Passage bude hrať v zložení: Martin Rybár (spev), Fero Homola (gitara, spev), Zdeno Rusko (gitara), Martin Javorčík (basa), Dušan Slobodník (klávesy) a Matej Blaško (bicie).

Sobota 25. september

Posviacka špitálskeho kostola

Kostol sv. Alžbety Uhorskej, Banská Bystrica – 10:00 h

Po rekonštrukcii sa špitálsky kostol sv. Alžbety Uhorskej na Dolnej ulici pýši už aj novou historickou medenou vežičkou. Posviacka kostola sa uskutoční túto sobotu dopoludnia o 10:00 h.

Komunitná sobota a trh na Striebornej

Horná Strieborná, Banská Bystrica – 10:00 h

Prvá komunitná sobota spojená s trhom na Hornej Striebornej ulici sa začína o 10:00 h. Remeselníci a remeselníčky predstavia a ponúknu svoje výrobky a chýbať nebude ani  kultúrny program. Od 14:00 h to bude hudba a tanečné vystúpenia Kalai Kiss Band a tanečná skupina ROMA SAM , o 15:00 a 16:30 h čítačky rómskych rozprávok , o 16:00 a 17:00 h workshop rómskeho tanca a predstavenie komunít v meste.

Deň hviezd na Vartovke

Hvezdáreň na Vartovke, Banská Bystrica – 10:00 h

V rámci banskobystrického Európskeho týždňa športu si prídu na svoje aj tí, čo majú radi turistiku a astronómiu. Podujatie Deň hviezd poteší najmä pre rodiny s deťmi. Štart je na registračnom stanovišti (Hviezdoslavova, koniec ulice pod skokanskými mostíkmi) , kde sa môžete registrovať priebežne v čase od 10:00 do 15:00 h a kde dostanete hviezdny kupón. S ním vyrazíte na označenú súťažnú trasu na Vartovku, počas ktorej budete hľadať ďalšie hviezdne body. Za správne vyplnený kupón obdržíte na Vartovke malý hviezdny balíček.

Okrem toho vás čaká prehliadka útrob hvezdárne (nezabudnite si rúška), rozprávanie o „hviezdnej“ práci aj rôzne hry. Podujatie sa uskutoční len za priaznivého počasia (drobné mrholenie nevadí), po registrácii je vstup voľný.

Havkárenský beh na Králikoch

Penzión Horec, Králiky – 10:30 h

Tradičný, už 5. ročník Havkárenského behu, sa koná túto sobotu na Králikoch. Prihlásených je viac ako 40 účastníkov. Ak sa aj nezúčastníte preteku, pekný deň v lone krásnej prírody Kremnických vrchov si môžete užiť aj ako diváci či diváčky. Po registrácii (8:30 – 10:00 h) nasleduje o 10:30 h hromadný štart  (canicross/dogtrekking). Dĺžka trate je 7,2 km. Vyhlásenie výsledkov je naplánované na 13:00 h (40 minút po dobehnutí posledného pretekára). Viac informácií nájdete tu.

Havkárenský beh Králiky, 2019:

Ďalší SWAP v Banskej Bystrici

365.labb, Banská Bystrica – 13:00 h

Je tu ďalší banskobystrický SWAP!  Uskutoční sa už tradične v priestoroch 365.labb na Lazovnej 5 (od 13:00 do 18:00 h). Priniesť môžete dámske, pánske a detské oblečenie. Čakanie na unikátne kúsky do šatníkov vám spríjemní posedenie v 365.café_LABB. Jednotné vstupné na SWAP je 5 eur. (Nezabudnite na rúška!) Viac informácií nájdete tu.

Výstava ovocia, zeleniny a kvetov

Horné futbalové ihrisko, Badín – 13:00 h

Badínski záhradkári pozývajú v sobotu na výstavu ovocia, zeleniny a kvetov. Výstava sa uskutoční na hornom futbalovom ihrisku od 13:00 do 17:00 h a vyberať sa bude najkrajšie jablko, hruška,  hrozno, kolekcia zeleniny, kolekcia ovocia a najkrajší aranžmán kvetov. Na výstave tiež vyhodnotia  súťaže o najkrajšiu  predzáhradku a najkrajší kvetinový balkón alebo priečelie v Badíne. Vstupné je dobrovoľné.

Cestovanie s tovarišom aj tanec s časom

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 15:00 h

Posledný septembrový víkend v Stredoslovenskom múzeu bude patriť Svetovému dňu cestovného ruchu. V Matejovom dome sa v sobotu a v nedeľu (15:00 a 16:30 h) uskutoční  beseda s historikom Filipom Glockom  Cestovanie s tovarišom, ktorá priblíži zaujímavú cestu tovariša za vzdelaním, remeselnú výrobu aj rozvoj obchodu v meste. V nedeľu Thurzov dom ponúkne podujatie Tanec s časom, stredoveké  šľachtické tance v podaní tanečného zoskupenia Pulcherrima Rose.

V podzemí Thurzovho domu sa návštevníci podujatia  môžu vyfotografovať v dobových kostýmoch a pozrieť si výstavu Premeny (15:00, 16:00 a 17:00 h). V Tihányiovskom kaštieli sa v nedeľ uskutoční objavná výprava turistickými cestičkami v sprievode inštruktora vysokohorskej turistiky Tomáša Trstenského  (11:00, 14:00 a 16:00 h). Vstupné na podujatia v rámci Svetového dňa cestovného ruchu je v cene vstupenky do múzea.

Pozvánka:

Hronsecká lipová ratolesť

Kultúrny dom, Hronsek – 17:00 h

Do krajskej súťažnej prehliadky v speve ľudových piesní detí Hronsecká lipová ratolesť , ktorá sa koná v sobotu od 17:00 h v Kultúrnom dome v Hronseku,  postúpilo celkom 15 finalistov v dvoch vekových kategóriách. Finalistov bude už tradične sprevádzať Ľudová hudba Borievka z Banskej Bystrice pod vedením Igora Gašpara a v programe vystúpi aj speváčka Veronika Malatincová, ktorá pochádza z moravského Horňácka a teraz pôsobí na Slovensku, na Podpoľaní. Príďte podporiť nové spevácke talenty.

Priadka a kráľ

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

V sídliskovom Divadle pod balkónom čaká na deti veselé rozprávkové  predstavenie s takmer detektívnou zápletkou, bábkami a pesničkami o pracovitej priadke, ktorá svojou múdrosťou zachráni kráľovstvo. Rezervácie na: 0908 037 762 (SMS).

Baroková hudba a divadlo

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 18:00 h

Záverečný koncert medzinárodných festivalov Vivat vox organi a Musica Barocca, ktorý sa mal konať na Španej Doline, sa kvôli epidemiologickým opatreniam uskutoční  v banskobystrickom Evanjelickom kostole, ktorý pojme viac návštevníkov. Na programe bude kolekcia Lubeník, ktorú predstaví skvelý slovenský súbor pre starú hudbu Solamente Naturali. Súčasťou koncertu bude aj predstavenie divadla Teatro Posonii, ktoré bude hrať fragmenty z diela Faust. Predstavenie je vhodné aj pre deti.

Music and puppets Teatro Posonii / Solamente Naturali:

Hot Serenaders opäť v Bystrici

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Orchester Bratislava Hot Serenaders takmer presne po roku zavíta do svojho obľúbeného Robotníckeho domu v Banskej Bystrici. Členovia orchestra si tento štýlovo blízky priestor a výborné bystrické publikum vybrali za jedinú stálu scénu mimo Bratislavy. Orchester tak už po tretí raz prinesie do Bystrice najnovšie skladby, ktoré pribudli do repertoáru za ostatnú sezónu. Diváci sa môžu tešiť na hot jazzovú smršť doplnenú inteligentným humorom kapelníka, svetovo uznávaného trubkára Juraja Bartoša, ako aj na nesmrteľné šlágre Františka Krištofa Veselého. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Grófka Marica

Štátna opera,  Banská Bystrica – 18:00 h

Opereta Emmericha Kálmána Grófka Marica, ktorá dostala prívlastok ako „najmaďarskejšia opereta“, sa radí k posledným veľkým klasickým dielam svojho žánra. Dej sa odohráva na  začiatku 20. storočia na maďarskom panstve krásnej a bohatej grófky Marice. Práve sem sa nechá inkognito najať za správcu schudobnený gróf Tasilo. Chce tak zarobiť peniaze na veno svojej sestry… V Theatri an der Wien, kde mala Grófka Marica premiéru, ľudia šaleli: hitom sa stalo každé jedno hudobné číslo diela. Posledné vstupenky na sobotňajšie predstavenie si môžete rezervovať na: rezervacie@stateopera.sk alebo na tomto odkaze.

Video Oldies Party

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Najväčší a najmodernejší klub na Slovensku Ministry of Fun nezabúda na svoje pravidelné ikonické party a Video Oldies Party Ruda Tučeka medzi nimi nemôže chýbať. Druhá tohtoročná oldies party sa koná už túto sobotu. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Nedeľa 26. september

O Permoníkov KYLOF

Ľubietová – 9:30 h

Kylof je jednoduchý historický banícky čakan. Permoníci sa dnes už vyskytujú len v rozprávkach, v minulosti však boli živou súčasťou baníckej mytológie. Obidva symboly zabudnutej histórie Ľubietovej sú hlavným motívom zážitkového podujatia v kedysi slobodnom kráľovskom meste. Pretek O Permoníkov KYLOF je športová lahôdka pre všetkých, ktorí sa radi hýbu a majú aj objaviteľského ducha.

Trasy behu vedú grúňmi ľubietovského chotára, s peknými výhľadmi na obec a dokonca aj na Banskú Bystricu, a dotýkajú sa zrekonštruovaného banského chodníka s expozíciou. V cieli každý účastník behu dostane originálnu medailu. Pripravený je aj náučný program, možnosť vydať sa do sprístupnenej štôlne. Štart a cieľ preteku je pri Obecnom úrade v Ľubietovej. Viac informácií nájdete tu.

Interaktívna prechádzka v lese

Pamätník obetiam fašizmu, Kremnička – 10:00 h

Prejdite sa lesom po stopách partizánok a partizánov a vypočujte si príbehy tých, ktorí/é sa vzopreli režimu počas druhej svetovej vojny. A tiež si pripomeňte význam lesov pre odboj ale i náš život dnes. Pýtajte sa a hľadajte odpovede, prečo a ako sú ženy a menšiny v našej histórii zneviditeľňované…  A prečo práve v Kremničke? Aj to sa dozviete na nedeľnej interaktívnej prechádzke lesom Ženy a menšiny v SNP a odboji. Ak máte záujem, prihláste sa do piatka do 20:00 h vyplnením formulára. Viac informácií nájdete tu.

Potulky za osobnosťami mesta

Radnica, Banská Bystrica – 16:00 h

Na septembrových Potulkách mestom, ktoré sa konajú v rámci Svetového dňa cestovného ruchu a Rotary dňa, sa bude hovoriť o velikánoch umenia Jánovi Cikkerovi a Dominikovi Skuteckom. Účastníkov potuliek čaká prehliadka výstavy o Jánovi Cikkerovi v Radnici aj návšteva expozície vo Vile Dominka Skuteckého. Sprevádzať budú Ida Gálusová a Jozef Ďuriančik. Potulky začínajú o 16:00 h pred budovou Radnice (vstupné – zdarma).

Z rozprávky do rozprávky

Aula SZU, Banská Bystrica – 16:00

Tárajko a Popletajka sú dvaja nerozluční priatelia z krajiny Rozprávkovo. Spolu s kamarátmi z rozprávok precestujú celý svet, aby našli začarovanú kamarátku Pandu Vandu. Predstavenie bude plné zábavných situácii, pesničiek a tancov ale najmä nových kamarátov z rozprávok, ktoré poznajú všetky deti. Môžete sa tešiť na stretnutie s Mimóňmi, so Shrekom, princeznou Sofiou, levom Alexom, kráľom Julienom, snehuliakom Olafom, Sidom z Doby Ľadovej alebo inými rozprávkovými postavičkami. Predstavenie Z rozprávky do rozprávky je určené pre deti už od jedného roku. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Tárajko a Popletajka – Z rozprávky do rozprávky: