Prvý augustový víkend ponúka, ľudovo povedané, všehochuť alebo aj z každého rožku trošku. Predajná, Malachov aj Sásovská uhorka majú svoje dni. Špaňodolinská klopačka pozýva na filmy o prírode aj na prehliadku rockovej hudby. Záhrada hostí The Blessed Beat s vynikajúcim gitaristom Davidom Kollarom, v Habakukoch sa bude robiť haruľa…

2,01Večer s filmami Miroslava Lubellana

Špania Dolina – piatok 1. augusta o 17. hod.

Pekný a príjemný prvý augustový večer môžete prežiť v Klopačke na Španej Doline pri filmoch dokumentaristu, kameramana Miroslava Lubellana. Premietať sa bude film Človek a les, ktorý hovorí o obnove lesa po kalamite v Nízkych Tatrách, dokument o filmovaní medveďov ale ďalšie filmy viažuce sa k tradíciám Španej Doliny ako je varenie štiarcu či banícky bál.

Vášeň skrytá v čokoláde

Europa SC Zvolen – do nedele 3. augusta

Ešte do nedele potrvá vo zvolenskej Európe výstava fotografky Ľubomíry Matuškovej Vášeň skrytá v čokoláde, venovaná Svetovému dňu čokolády. Výstavu nájdete na prízemí pri Čokoládovni Choco Grand.

Dni obce Predajná

Predajná – piatok až nedeľa, 1. – 3. augusta

V areáli spoločenského domu, základnej školy a na Námestí Juraja Pejku sa počas tohto víkendu bude konať už 8. ročník Dní obce Predajná. V piatok si prídu na svoje najmä deti. Detský kultúrno-spoločenský deň otvoria o 13. hod. sokoliari svätého Bavona z Banskej Štiavnice. V sobotu od 8. hodiny rannej sa bude súťažiť vo varení kotlíkového gulášu, slávnostný sprievod obcou začína o 10. hod. V nedeľu je na programe divadlo. Podrobnejšie informácie o programe…

Ars et Amor, Labor et Gloria

SSG – Bethlenov dom, Banská Bystrica

V Bethlenovom dome na Dolnej ulici vo štvrtok 31. júla sprístupnili výstavu Ars et Amor, Labor et Gloria, ktorá predstavuje doteraz neznáme a menej prezentované diela významného maliara Dominika Skuteckého. Počas víkendu je Bethlenov dom otvorený – v piatok od 10. do 17. hod., v sobotu a v nedeľu od 10. do 16. hod. Viac o výstave čítajte tu…

Hrajnoha – Hrajruka 2014

Areál Dobrá Východná – sobota až nedeľa, 1. – 3. august

Celoslovenský futbalový turnaj milovníkov folklóru pod Tatrami s názvom Hrajnoha sa začína v sobotu o 9.30 hod. a Celoslovenský turnaj milovníkov folklóru v stolnom tenise pod názvom Hrajruka sa udeje tiež v sobotu, so začiatkom cca o 10. hod. Účastníkov aj návštevníkov podujatia čaká bohatý sprievodný program s množstvom súťaží a zábavy (súťaže v pití piva, rezaní dreva, preťahovanie lanom, hrajhlava, hrajriť a veľa ďalších). A aby sme nezabudli, všetko to začne piatkovou opekačkou. Informácie nájdete na tejto stránke…

David Kollar a The Blessed Beat

Záhrada CNK – sobota 2. augusta o 19. hod.

Vynikajúceho a nielen na Slovensku uznávaného gitaristu Davida Kollara netreba Banskobystričanom zvlášť predstavovať. V Banskej Bystrici už viackrát koncertoval (Klub 77, Záhrada CNK) a tiež bol členom poroty Gitariády, súťažnej prehliadky gitaristov a basgitaristov zo Slovenska a Čiech, ktorú organizuje BIG MUSIC. Meno David Kollar je jednoducho symbolom skutočne kvalitnej muziky.

V októbri sa David s novým hudobným zoskupením The Blessed Beat, s ktorým už koncertoval v Taliansku, chystá na turné do USA. V týchto dňoch The Blessed Beat premiérovo koncertujú na Slovensku. A v sobotu sa predstavia v banskobystrickej Záhrade CNK. Formáciu The Blessed Beat tvoria David Kollar (gitary, elektronika) a talianski hudobníci Paolo Raineri (trúbka) a Simone Cavina (bicie, elektroniky).

[youtube 9jfED1oftrg 640 390]

Deň obce Malachov

Športový areál V. Lustiga – sobota 2. augusta od 8. hod.

Aj Malachov má svoj deň. Je ním práve táto sobota a otvoria ho majstrovstvá vo varení gulášu. V tvorivých dielňach sa budú vyrábať košíky aj kraslice aj maľovať. Vystavovať sa budú obrazy, šperky, výšivky, drotárske výrobky aj výrobky z dreva, trofeje. Svoju výstavu budú mať aj drobnochovatelia. Športovci si prúdu na svoje pri volejbale a minifutbale. Samozrejme, nebude chýbať ani spev, tanec a hudba. Viac informácií nájdete na tejto stránke…

Špan Rock Fest

Špania Dolina – sobota 2. augusta od 17. hod.

Na prehliadku rockovej a hardrockovej hudby Špan Rock Fest (ŠRF) vás pozýva Klopačka Špania Dolina. Zahrajú kapely Seventh Weapon, Peacock Ball, Secret Session a EXVF.

8_Sásovská uhorkaDeň Sásovskej uhorky

Ihrisko Rudohorská ul. – sobota 2. augusta o 18. hod.

V sobotu sa na banskobystrickom sídlisku Sásová – Rudlová uskutoční Deň Sásovskej uhorky 2014. Tretí ročník tohto podujatia prinesie, okrem iného, aj niekoľko zaujímavých noviniek. Podujatie sa koná s podporou mesta Banská Bystrica a miestnych nadšencov tohto druhu zeleniny. Čítajte viac v našom článku…

Mňamota 2014: Ha–ha haruľa

Habakuky Donovaly – sobota 2. augusta od 10.30 hod.

Dobšinského rozprávkový svet na Habakukoch bude v sobotu rozvoniavať tradičným a kedysi takmer každodenným slovenským jedlom, haruľou. Súťaž vo varení a jedení haha harule sa začína o 10.30 hod. Pripravené sú aj hry a súťaže pre deti aj rodičov, divadelné rozprávkové predstavenie, preliezačky, hojdačky a tvorivé dielne a, samozrejme, aj habadej smiechu a dobrej nálady.

Nezabudnuté remeslá

Banská Štiavnica – sobota 2. augusta od 10. hod.

14. ročník podujatia Nezabudnuté remeslá sa ponesie v znamení nápoja, ktorý sa podľa historických prameňov pil už pred 6000 rokmi. Návštevníci Nezabudnutých remesiel budú môcť ochutnať produkty vyhnianskeho pivovaru Steiger. K ochutnávke pripravili organizátori bohatú zábavu na ľudovú nôtu. Predstavia sa súbory a interpreti zo Stožku, Očovej, Detvy, Hronseka, Zvolenskej Slatiny, Lipovian či Poník. Celodenný program bude sprevádzať tradične najväčší štiavnický jarmok a avizovanou účasťou zhruba stovky remeselníkov z celého Slovenska. Podujatie sa uskutoční na Námestí sv. Trojice.

Deň v stredoveku

Oravský hrad – 3. augusta od 10. do 17. hod.

Počas dňa v stredoveku sa návštevníci Oravského hradu zoznámia so životom a kultúrou obdobia stredoveku. Oravský hrad ožije stredovekou hudbou, tancom, divadlom aj stredovekým jarmokom a svoje umenie predvedú kaukliari i zdatní šermiari.

Ďalšie podujatia

A môžete si vybrať aj z ďalších víkendových podujatí – Festival ľudovej kultúry Koliesko v Kokave nad Rimavicou, Medzinárodný Jeep Wrangler v Slovenskej Ľupči, Medvedie hry na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, Podroháčske folklórne slávnosti v Zuberci, Trenčianske hradné slávnosti. Tiež sa môžete vybrať na návštevu rázovitých Čičmian, kde v sobotu otvárajú výstavu diel Zuzany Holúbekovej z Kovačice, alebo zájsť s deťmi na tradičné nedeľné tvorivé dielne do Thurzovho domu či Tihányiovského kaštieľa v Banskej Bystrici. Bližšie informácie k týmto podujatiam nájdete na priložených plagátikoch.