Aj posledný júnový víkend je plný lákavých podujatí. Folklórna haravara, desiate Hurá prázdniny, Angelus fest, PRIDE, víkend otvorených záhrad, rozprávky, filmy, Jánske vatry, aj sochu Bela IV. odhalia a Habakuky otvoria. Tak kam sa vyberiete?

Piatok 25. jún

Odhalenie sochy Bela IV.

Námestie Štefana Moysesa, Banská Bystrica – 13:30 h

Za Petermannovou vežou (Barbakan) na Moysesovom námestí v piatok slávnostne odhalia sochu kráľa Bela IV. Podujatia sa zúčastní štátny tajomníka Maďarskej republiky János Árpád Potápi,  primátor Banskej Bystrice Ján Nosko a ďalší vzácni hostia.

Hurá prázdniny

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 14:00 h

Posledný piatok v tomto školskom roku sa bude niesť už v prázdninovom duchu, k čomu určite prispeje akcia pre rodiny s deťmi Hurá prázdniny. Desiaty ročník tohto obľúbeného podujatia poteší okrem iného aj Dračím príbehom, športovými a zábavnými aktivitami, koncertom Ploštín Punk, tombolou, penovou šou a ďalším bohatým kultúrnym programom (14:00 – 21:00 h).

Horehronský festival piva, jedla… a boxu

RED DEER hotel & restaurant, Brezno, Rohozná – 16:00 h

Tretí ročník dvojdňového podujatia Horehronský festival piva & jedla, ktorého súčasťou je aj  turnaj Youngblood, odštaruje v piatok popoludní koštovka grilovaných špecialít, guláša a piva od 16:00 h a večerný koncert známeho slovenského rapera Majselfa o 19:00 h. (Program druhého dňa festivalu nájdete v pozvánkach na sobotu.)

Majself – Porcelán:

Pjesnički a špivanočki

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 18:30 h

Festival plný tancovačiek, tanečných domov, workshopov a seminárov, to je Bystrická folklórna haravara. Dvanásty ročník festivalu, ktorý sa začal vo štvrtok, pokračuje aj v piatok a počas víkendu. Nádvorie Stredoslovenského osvetového strediska (SOS, Dolná 35) bude v piatok večer patriť hudobno-speváckemu programu piesní z Horehronia a Zemplína Pjesnički a špivanočki. Zahrajú a zaspievajú Martina Ťasková Kanošová a Viktor Ťasko, Ľudová hudba Vranovčan pod vedením Ondreja Šinaja a dievčenská spevácka skupina FS Vranovčan z Vranova nad Topľou. Súčasťou podujatia Bystrická folklórna haravara je fotografická výstava zo zbierok Slovenského národného múzea v Martine Horehronie očami Karola Plicku, inštalovaná na Nádvorí SOS.

Temné kecy v Urban Spote

Urban Spot, Banská Bystrica – 19:30 h

Po období temna prichádzame späť na scénu v plnej sile a s novým programom. Ak cítiš vnútornú potrebu smiať sa nonstop vyše dvoch hodín, zabaviť sa tak, že zabudneš na všetky svoje problémy a ak túžiš žoviálne komunikovať so živými ľuďmi, nemusíš brať nič iné, len lístky (kúpiš aj v klube, volaj: 0908 669 746). Temné kecy sa predstavia v zložení. Veľmajster Jerry, Heňo Fačkovec, Libor Macháček, Skladník Jožo. Akcia sa bude konať podľa všetkých aktuálnych hygienickým opatrení, takže je zakázané kašľať na všetkých a nápadne sa trieť o kolektív. Vstup od 15 rokov!

Luca – príbeh o priateľstve

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Animovaná dobrodružná rozprávka Luca (USA, réžia: Enrico Casarosa, 96 min) sa odohráva krásnom romantickom prostredí talianskej riviéry. Je to zábavný a dojemný príbeh o priateľstve, vystúpení z našej komfortnej zóny a o dvoch dospievajúcich morských príšerkách, ktoré zažívajú leto, ktoré zmení ich život.

Luca – trailer:

Sobota 26. jún

Malá líška oslavuje

Ekocentrum Malá líška, Banská Bystrica – 9:00 h

Ekocentrum Malá Líška (SCVČ, Radvanská 1) oslavuje v sobotu svoje prvé narodeniny. Malých aj veľkých návštevníkov čaká na oslave mini výstava chránených území v okolí Banskej Bystrice, výroba hmyzích domčekov aj sadenie kvetov (9:00 – 13:00 h).

Chodecký míting

Park pod Pamätníkom SNP, Banská Bystrica – 9:00 h

Piaty ročník medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi Banskobystrický chodecký míting odštartujú o 9:10 h preteky mužov, žien juniorov a dorastu. Sily v chôdzi si zmerajú aj veteráni, staršie, mladšie, najmladšie žiactvo a prípravka. Chôdza pre všetkých, s úačsťou osobností športu, štartuje o 11:15 h.

Deň detí pri pancieráku

Pancierový vlak Hurban, Zvolen – 9:00 h

Viac ako dvadsať rôznych stanovíšť a aktivít čaká na účastníkov podujatia Deň detí pri pancieráku vo Zvolene. Medzi nimi napríklad aj šifrovačky a hlavolamy s Mensanmi, hudba aj divadlo, ukážky hasičskej techniky, prezentácia motocyklov Indian, pohybové aktivity či tanková laser aréna a mnohé ďalšie. Viac informácií o podujatí nájdete tu.

Otvára sa rozprávková dedinka Habakuky

Habakuky, Donovaly – 9:30 h

Jedinečná rozprávková dedina Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet, v sobotu opäť otvára svoje brány (9:30 – 18:00 h). A ako nás priamo z dedinky informoval Adam Stražovec: „Návštevníci sa môžu tešiť na zrekonštruované priestory nášho Kurnik Šhopa Center, veselšie a žiarivejšie farby v celej dedinke, oživené rozprávkové domčeky o postavičky, podľa ktorých nesú meno a štyri hrané rozprávky – Zlatá priadka, Medovníková chalúpka, Kmotra smrť a zázračný bylinkár, Dvanásť mesiačikov. Rozprávky sa budú hrať vždy o celej hodine, so začiatkom o 10:00 h a posledná rozprávka o 16:00 h. Rovnako tak sa budú v dedinke nachádzať rozprávkoví kočovníci, ktorí svojím tancom a spevom budú deti sprevádzať pri animačnom programe na hlavnom pódiu, ponúknu „mačku vo vreci“ a  nezameniteľným spôsobom spestria atmosféru dedinky. V neposlednom rade to budú hry na lúke, maľovanie na tvár a nebude chýbať ani kútik pre tých najmenších. Rozprávkové bytosti sa už, údajne, nevedia dočkať.“

Tanečný dom aj Tancovačka

Robotnícky dom a Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 10:00 h

Festival Bystrická folklórna Haravara pokračuje v sobotu Tanečným domom, kde sa pod vedením tanečných majstrov a pri Ľudovej hudbe Mira Kapca budú vyučovať tance Šorový a Čardáš z Pohorelej a tance z Raslavíc (Robotnícky dom, 10:00 – 12:00 h). V Podkroví SOS sa bude hovoriť o procese tvorby tanečného diela (14:00 h) a o príprave detského interpreta na súťaž tanečníkov sólistov Šaffova ostroha (16:00 h). Deň ukončí Tancovačka na Nádvorí. V komornom programe  tanečníkov, spevákov a muzikantov účinkujú: ĽH Mira Kapca, Bystrina, Mladosť, Partizán a Urpín z Banskej Bystrice, Podpoľanec z Detvy. sólisti: Peter Hrabovský, Katarína Mosnáková Bagľašová, Roman Malatinec (18:00 h).

Hrnčiarska slávnosť na hrade Revište

Hrad Revište, Revištské Podzámčie – 10:00 h

Hrnčiari zo šíreho okolia sa v sobotu zídu na hrade Revište na prvom ročníku podujatia  Glgáč 2021. Otvorenie slávnosti oznámia výstrely z veže krátko po desiatej. Počas dňa (10:00 – 17:00 h) bude znieť dobová hudba, hrnčiari predstavia svoju tvorbu a v programe vystúpi skupina Vir Fortis, sokoliari zo Štiavnických Baní aj kaukliar Šaško Kubo. Nebudú chýbať tvorivé dielne – stredoveká aj hrnčiarska, a komentované prehliadky hradu (11:30, 14:00 a 16:00 h). Viac informácií nájdete tu.

Rozprávka aj boje pod holým nebom

RED DEER hotel & restaurant, Brezno, Rohozná – 11:00 h

Druhý deň Horehronského festivalu piva & jedla začne o 11:00 h rozprávkou Muška Svetluška v podaní Divadelnéjho súboru Jána Chalupku. Pripravné sú aj tvorivé dielničky a maľovanie na tvár. A o 15:00 h sa začne poriadna šou! Organizácia XFN predstaví svoj legendárny turnaj YOUNG BLOOD STAND UP LEAGUE. Bojovať sa bude pod holým nebom, v boxe, thajskom boxe, K1. Turnaja sa zúčastnia aj  borci Ivo Hatala, Michal Hatala, Laura Salajová, Lukáš Dian, Milan Varinsky, Tomáš Kasala a Juraj Stehlík z banskobystrického Firegymu. V hlavnom zápase turnaja, ktorý bude podľa lethwei pravidiel – barmský box bez rukavíc, a o výhre rozhodne iba KO, zabojuje Michal Košík (Firegym). Špeciálnym hosťom podujatia bude Samuel „Pirát“ Krištofič, jeden z najúspešnejších MMA bojovníkov na Slovensku. Tretí Horehronský festival piva & jedla ukončí koncert skupiny Duchoňovci (20:00 h) a po ňom nasleduje party (21:30 h).

Benefičný Angelus fest

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 12:00 h

V sobotu sa na banskobystrickom amfiteátri uskutoční benefičný koncert Angelus Fest. Môžeme sa tešiť na osem skvelých slovenských metalových kapiel s pestrým žánrovým rozsahom. Celý výťažok vstupného poputuje pre OZ Onkológia BB.

#PRIDE #BB v meste aj v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 13:00

Záhrada CNK a Inokraj pozývajú v sobou na na štvrtý ročník #PRIDE #BB s podtitulom Transcendencia. PRIDE sa začne prechodom mestom (13:00 h) a pokračuje v Záhrade CNK programom s diskusiou, Živou knižnicou, Slam poetry, vystúpením Sisters Drag Show, Alexa Shelest (UA) , MC Erika a Follow Groover. Viac informácií nájdete tu.

Swap, čiže výmena oblečenia

365.labb, Banská Bystrica – 13:00 h

Po takmer ročnej pauze je tu opäť aj SWAP! Koná sa už tradične v priestoroch 365.labb na Lazovnej 5, v sobotu od 13:00 do 18:00 h. Priniesť môžete dámske, pánske a detské oblečenie. Pre tých, čo ešte nevedia, čo je to SWAP – v preklade z angličtiny znamená výmena, v tomto prípade výmena oblečenia. Stačí prísť, priniesť oblečenie, ktoré nenosíte, a za odmenu si zo spoločného obehu môžete odniesť také, ktoré využijete. Viac informácií nájdete tu.

Na Sliači oslávia Jána vatrou

Ihrisko pri ZŠ A. Sládkoviča, Sliač – 15:00 h

Na Sliači oslávia Jána ako sa patrí – Jánskou vatrou. Sobotňajší program Letných dní mesta Sliač obohatí hudobno-tanečné vystúpenie detí, zábavné súťaže s klaunami, kynologické ukážky aj ukážky biologickej ochrany letiska, a večer koncert kapely Elán Forever (19:00 h) a bubenícka show Tambores (20:00 h). Pripravené sú aj sprievodné podujatia a občerstvenie. Jánska vatra sa rozhorí o 20:30 h.

Víkend parkov a záhrad

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 14:00 h

Pri príležitosti Víkendu otvorených parkov a záhrad sa v záhrade Vily Dominika Skuteckého uskutoční komentovaná prehliadka. Záhrada, o pôvodnom vzhľade ktorej sa dozvedáme len útržkovite, zo spomienok spisovateľa Petra Karvaša, vnuka Dominika Skuteckého zachytených v jeho knihe V hniezde (1981), je dnes poslednou zachovanou záhradou svojho druhu v historickom centre mesta. Komentovaná prehliadka, ktorú povedie Maroš Rovňák, priblíži históriu, súčasnosť aj budúcnosť tejto záhrady. Viac informácií nájdete tu.  Program ďalších podujatí Víkendu otvorených parkov a záhrad nájdete na vopz.sk.

Janko Hraško

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 16:00 h

Hraškovci smutno pozerajú na všetkých, ktorým sa pošťastilo mať deti. Oni také veľké šťastie a radosť nemajú. Sú z toho smutní a túžia aspoň po maličkom dieťatku. A tu zrazu, kde sa vzal, tu sa vzal, akoby zázrakom sa im narodí synček, malý ako hrášok… Známu rozprávku o Jankovi Hraškovi uvedie Divadlo pod balkónom v sobotu o 16:00 h a v nedeľu o 10:00 h.

Jánska vatra aj na Hrochoti

Hrochoť, Na hlinky – 16:30 h

Jánsku vatru zapália v sobotu večer o 21:00 h aj na Hrochoti. Podujatie, ktoré pripravili hrochotskí dobrovoľní hasiči, otvorí hasičský sprievod obcou (16:30 h). Budú aj ukážky hasičskej techniky a simulovaného zásahu, jánske spevy, symfonická svetelná show, ukážka automobilov Škoda, streľba z džberovky a, samozrejme, občerstvenie a zábava až do rána.

Čardášová princezná

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Opereta v troch dejstvách na libreto Lea Steina je najlepším a najznámejším dielom rakúsko-uhorského skladateľa Emmericha Kálmána. Za svoj úspech vďačí nesmrteľná opereta nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu. S Čardášovou princeznou môžete prežiť príjemný sobotňajší večer.

Bartók, folklór a Slovensko

Synagóga Brezno – 19:00 h

Prijmite pozvanie aj na koncert Bartók, folklór a Slovensko, na ktorom zaznie 44 duet pre dvoje huslí Sz.98. V koncerte, ktorý sa uskutoční v breznianskej Synagóge, sa predstavia Andrej Baran a František Ferienčík.

Konflikt vo Wejku

Music&art club Wake up, Zvolen – 20:00 h

Vo zvolenskom „Wejku“ (Music&art club Wake up, Kozáčeka 8), koncertuje v sobotu večer punková legenda Konflikt, ktorá oslavuje 30 rokov svojej existencie. Kapela odohrala už viac ako 1 800 koncertov po celej Európe, na jednom pódiu s mnohými svetoznámymi skupinami. Koncert sa začína o 20:00 h.

Nedeľa 27. jún

O vlkovi, ktorý vypadol z rozprávkovej knižky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 11:00 h

Bábková inscenácia so živou hudbou inšpirovaná rovnomennou knihou Grégoire Mabira a Thierryho Robberechta, je príbehom vlka, ktorý vypadol z knižky. Odohráva sa v ateliéri, v ktorom sa prelína výtvarný a knižný svet. Ustráchaný vĺčik pri hľadaní nového domova skáče z jednej knihy do druhej. Ocitá sa v divočine, v knihe o siedmich kozliatkach, medzi pohyblivými ilustráciami dinosaurov a natrafí aj na vlčiu svorku. Ako však jeho putovanie dopadne, to vám neprezradíme… Všetko sa dozviete v nedeľu v Záhrade, kde vám rozprávku O vlkovi, ktorý vypadol z knižky, zahrá divadlo Odivo. Účinkujú: Mária Danadová, Filip Hajduk a Lukáš Kubičina. 

Derniéra výstavy BIONIKA

 SSM, Tihányiovský kaštieľ – 10:00 h

V nedeľu máte poslednú možnosť vidieť jedinečnú výstavu  BIONIKA, príroda na to prišla prvá, zameranú na prírodu, ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn. V sprievode lektora odhalíte, ktoré živé organizmy stáli na počiatku pokusov pri skonštruovaní lietadiel, ponoriek, sonarov. Dozviete sa však aj to, čo inšpirovalo vynálezcu suchého zipsu. Tihányiovský kaštieľ je v nedeľu otvorený do 18:00 h.

Hravá vrava ukončí Haravaru

Divadlo Štúdio tanca a Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 9:30 h

Posledný deň bystrickej Haravary začne už o 9:30 h odbornou a praktickou prednáškou o scénografii a scénickom svietení – v Divadle Štúdio tanca. O 10:00 h sa na Nádvorí SOS uskutoční  metodický workshop pre detských muzikantov a pedagógov a festival vyvrcholí hudobno-speváckym programom detských spevákov a muzikantov Hravá vrava o 14:30 h na Nádvorí. Účinkujú: Bobáňovci z Terchovej, Matičiarik, Radosť a Prvosienka z Banskej Bystrice, Drienka zo Slovenskej Ľupče, Hučava z Hrochote, Brezinky z Polomky a Zornička zo Zvolena.

Nedeľa s Pinocchiom

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h 

Carlo Collodi vytvoril Pinocchiove dobrodružstvá v roku 1881. Príhody neposlušnej drevenej bábky, ktorá sa túži stať chlapcom, sa stali nesmierne obľúbenými a už za autorovho života zažili ohromnú slávu. Stali sa inšpiráciou pre mnohých ďalších tvorcov. V nedeľu uvidíte  Pinocchia v réžii Michala Náhlíka a v podaní hercov Andreja Polakoviča a Jozefa Šamaja a herečky Evy Dočolomanskej.

Bratislavský chlapčenský zbor

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

V rámci Banskobystrickej hudobnej jari sa v Robotníckom dome predstaví Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od roku 1982. Vstup na koncert je bezplatný, počet miest je však limitovaný. Rezervácia vstupeniek na tel. čísle: +421 48 4330 527, ludmila.grausova@banskabystrica.sk.

Muž so zajačími ušami

CINEMAX, Banská Bystrica – 19:30 h

Jozef (Miroslav Krobot) je spisovateľ, ktorý jedného dňa získa nečakanú schopnosť – mimoriadny sluch v podobe zajačích uší. Ten mu umožňuje výborne počuť nielen hlasy ďalších ľudí, ale predovšetkým ich myšlienky…  Stretnutie cudzích a vlastných predstáv o sebe samom otvorí Jozefovi oči. Keď mu potom jeho mladá priateľka Katka (Alexandra Borbély) oznámi, že s ním čaká dieťa, Jozef vie, že je to jeho posledná šanca, ako si usporiadať doterajší život a narovnať rodinné vzťahy. Muž so zajačími ušami je tragikomédiou o mužovi, ktorému sa život prevráti zo dňa na deň, ale aj rozprávaním o našich predstavách o živote, aké môžu byť niekedy mylné a zároveň smutné aj komické. Predpremiéra filmu v nedeľu o 19:30 h v CINEMAX.

Muž so zajačími ušami – trailer:

Nedeľa s Quentinom: Gauneri

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Letné nedele na banskobystrickom amfiteátri patria filmom režiséra Quentina Tarantina. Gauneri (Reservoir Dogs, USA, 1992, 99 min) sú prvým filmom, ktorý nakrútil. Je to príbeh mafiána Joa, ktorý si najme na vykradnutie klenotníctva partiu gangsterov, ktorí sa navzájom nepoznajú a oslovujú sa vymyslenými menami. Akciu však zmarí polícia a zlodejom nezostáva nič iné, len ujsť a ukryť sa v starom sklade…