Blížiaci sa víkend ponúkne v Banskej Bystrici a jej okolí opäť bohatý kultúrny program. Ten sa bude niesť najmä v duchu príchodu Veľkej noci, ale ulicami mesta pod Urpínom budú znieť aj koncertné tóny benefičných podujatí na pomoc Ukrajine a jej obyvateľom. Na svoje si už tradične prídu aj najmenší, a to vďaka divadelným vystúpeniam a tvorivým dielňam. 

Piatok 8. apríl

Veľká noc prichodí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16:00 h

Veľkonočné trhy, ktoré potrvajú v meste pod Urpínom do 13. apríla, spestria počas piatka svojím vystúpením aj spevy, hudba a tance v podaní FS Partizán, ktorý sa zameriava na umelecké stvárňovanie hodnôt tradičnej ľudovej kultúry regiónov stredného Slovenska, najmä Horehronia, Podpoľania, Gemera, Liptova, Oravy a Kysúc.

Ako som sa stala partizánkou

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Druhá svetová vojna stále skrýva mnohé príbehy, z ktorých niektoré zrejme zostanú navždy tajomstvom. Jednou z takých mozaík spomienok sú osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková, ktorá je tiež pravnučkou jedného z týchto zabudnutých partizánov, sa o skutkoch svojho pradeda dozvedela, keď bola ešte dieťa a jej babička jej rozprávala rozprávky o jeho dobrodružstvách. V priestoroch Záhrady si pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov budete môcť vychutnať premietanie dokumentu o Rómoch v odboji, ktorí bojovali za našu slobodu a padli.

Mesto, kde žijem

Kaviareň Bothár, Banská Bystrica – 17:00 h

V Stredoslovenskom osvetovom stredisku sa v piatok podvečer uskutoční komentovaná prehliadka predajnej výstavy s názvom „Mesto, kde žijem“ od ukrajinskej výtvarníčky Oksany Paliy. Autorku a jej dielo predstaví prof. Ľudovít Hološka, akad. mal. Výťažok z tržieb bude použitý na pomoc vojnou skúšanej Ukrajine. Prehliadka začína o 17. hodine a nasledovať bude benefičný koncert.

Benefičný koncert pre Ukrajinu vo Zvolene

Zvolenský zámok – Kráľovská sieň, Zvolen – 17:00 h

Aj susedný Zvolen pripravuje benefičný koncert, z ktorého celý výťažok z koncertu poputuje na pomoc ľuďom z Ukrajiny. V Kráľovskej sieni Zvolenského zámku vystúpia OZ Moja fujarôčka – Zvolenskí fujaristi, RFS Romano Jilo, Ženský spevácky zbor Belius Zvolenský spevácky zbor, MSSk FS Marína, Linda Michalovičová a Barbora Pálková. Vstupné je 5 eur (predaj na mieste) a podujatie začne o 17. hodine.

Číra radosť

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 17:00 h

Tanec a deti – to sa k sebe hodí! Hravé tanečné predstavenie spájajúce profesionalitu medzinárodného umeleckého súboru a spontánnosť najmenších tanečníkov z pohybových kurzov Divadla Štúdio tanca. Medzigeneračná tanečná oslava založená na radosti z prítomného okamihu a tanca, ktorý svojou nevinnosťou zaručene odháňa chmáry „dospeláckeho“ sveta. Od detí – pre deti, ich rodiny a pre každého, s vnútorným dieťaťom v sebe. Viac informácií spolu s možnosťou rezervácie vstupeniek nájdete na tomto odkaze. Kompletný výťažok zo vstupného venuje Divadlo Štúdio tanca na pomoc utečencom z Ukrajiny.

Benefičný koncert

Kaviareň Bothár, Banská Bystrica – 18:00 h

Koncert, ktorý bude pokračovaním prehliadky výstavy ukrajinskej umelkyne. Výťažok z tržieb bude použitý na pomoc vojnou skúšanej Ukrajine. V priestoroch podkrovia SOS bude jazzové a swingové štandardy hrať bude skupina SUS4, v zložení Zdenko Huszárik (klavír), Ivan Ondrejko (gitara), Ivan Šípka (bicie) a Ján Susík (spev).

Chocolate Puma (NL) v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Po viac ako 2 rokoch, sa „čokolády“ vracajú do najväčšieho a najmodernejšieho klubu na Slovensku! Nezmeškajte prvé zahraničné meno tohto roku. Chocolate Puma sú DJ-ské a producentské duo z Haarlemu v Severnom Holandsku v zložení René ter Horst a Gaston Steenkist. Ich umelecké mená sú napríklad „Zki & Dobre“, „The Good Men“ a „The Goodmen“. V piatok večer ich v Ministry of Fun podporia aj rezidenti Dave & Emty a spolu s nimi aj DJ Mustee. Brány Ministry sa otvoria už o 21:00 h.

Sobota 9. apríl

Zážitkové maľovanie pre deti

MC Mamina, Banská Bystrica – 9:30 h

V priestoroch bývalej školy na Tatranskej ulici, v mestskej časti Rudlová-Sásová, bude v sobotu od skorých ranných hodín k dispozícii zážitkové maľovanie pre deti od 4 do 12 rokov. Maľovať môže podľa organizátora, ktorým je MC Mamina, úplne každý, a to bez ohľadu na umelecké skúsenosti. Výsledkom môže byť samostatne namaľovaný obraz, ktorý si vezmete domov. Cena za účasť je 10 eur a viac informácií môžete získať na myartbb.info@gmail.com.

Janko Hraško

Divadlo pod Balkónom, Banská Bystrica – 10:00 h

Janko Hraško je takmer normálny chlapec, ktorý musí pomáhať, pretože inak sa nestane skutočným chlapcom. Plní úlohy, ktoré mu v rozprávke pripraví trpaslík. Okrem Janka Hraška sa deti v sobotu v Divadle pod balkónom stretnú aj s tatom, mamou, vlkom, vtáčikom, žabou, kráľom aj princeznou… Rezervácia vstupeniek na:  0908 037 762 (SMS).

SWAP v Banskej Bystrici

365.labb, Banská Bystrica – 13:00 h

Swap, zameraný na výmenu dámskeho, pánskeho aj detského oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov, sa uskutoční v sobotu od 13:00 do 18:00 h v priestoroch 365.labb na Lazovnej 5. Priniesť môžete dve tašky vytriedeného a čistého oblečenia. Podrobnejšie informácie nájdete na Facebooku.

Tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – od 14:00 h

Stredoslovenské múzeum si v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom pripravilo víkendové aktivity pre deti, ktoré trvajú počas celého apríla. Aktuálny víkend bude v priestoroch Tihányiovského kaštieľa patriť majestátnosti orla. Účastníci podujatia budú môcť spoznať vtáky, ktoré sú najviac ohrozené elektrickým vedením. V troch vstupoch, o 14., 15. a 16. hodine si budete môcť vytvoriť svojho majestátneho orla, ktorý sa vďaka reflexným prvkom bez problémov vyhne drôtom elektrického vedenia.

Veľkonočný koncert

Katedrála sv. F. Xaverského, Námestie SNP, Banská Bystrica – 19:30 h

Zbor a orchester Štátnej opery, spoločne s dirigentom Igorom Bullom uvedú v sobotu o 19:30 h Veľkonočný koncert venovaný W. A. Mozartovi. Účinkujú Michaela Várady, Michaela Šebestová, Dušan Šimo a Ivan Zvarík. Viac informácií spolu s možnosťou rezervácie či kúpy vstupeniek nájdete na stránke opery.

Kali & Peter Pann (SK)

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

V prvej polovici apríla si nie len Banskobystričania budú môcť užiť hudobné vystúpenie v podaní známeho slovenského rapera Kaliho. V legendárnom a najmodernejšom klube Ministry of Fun ho už tradične bude sprevádzať aj jeho dvorný DJ a producent Peter Pann. Vystúpenie sa uskutoční v rámci niekoľkokrát preloženej ALE NE TOUR, ktorá reflektovala štúdiový album Kaliho s rovnomenným názvom Ale ne. Ten vyšiel ešte v roku 2019.

Nedeľa 10. apríl

Veľkonočné tvorivé dielne a trhy

KD Lučatín – 13:00 h

Obec Lučatín si v rámci príprav na Veľkú noc pripravilo tvorivé dielne a trhy, ktoré majú byť zamerané na obdobie vítania jari. Návštevníci si tak budú môcť okrem iného užiť aj ukážky zdobenia kraslíc, pletenie korbáčov a pre deti bude k dispozícii aj maľovanie na tvár. Odísť bude možné s veľkonočným pečivom a koláčmi, keramickými a pletenými výrobkami, šperkami, sviečkami, obrazmi a taktiež bude možné zakúpiť aj med a vína z „Pivnice Lučatín“. Ratolesti budú môcť v areáli MŠ a ZŠ Lučatín objaviť Veľkonočný poklad. Toto všetko v priestoroch KD Lučatín už v nedeľu 10. apríla od 13. hodiny.

Africké rozprávky

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Čarovný svet múdreho Baobabu a pojašenej Jablone v slovensko-africkom rozprávkovom putovaní za priateľstvom. Druhé pokračovanie projektu Rozprávková geografia, ktorého zmyslom je priniesť príbehy a rozprávky z celého sveta. Hľadať mosty a spojenia medzi rôznorodými národnými rozprávkami ako podnet pre objavenie vzájomných odlišností a súčasne podobností medzi národmi a etnikami…

In absentia / Línia matky

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

Multimediálna skupinová performancia venovaná pamiatke Martiny Kušnírovej (1990 – 2018). In absentia / Línia matky prepája prvky pohybového divadla, deklamovaného textu a sound-artu a je abstraktnou meditáciou nad stratou blízkej osoby a alúziou na staroveké rituály oplakávania, ktoré boli výsostnou doménou žien a súčasne jedinou platformou, ktorá im nepriamo umožňovala účasť na politickom rozhodovaní. Rozpracovanú verziu projektu, ktorej dominoval fiktívny rozhovor s mŕtvou, predstavil Rovňák pod názvom In Absentia v závere roka 2018. Línia matky je termín používaný vo včelárskej praxi a odkazuje na chov včelích matiek so špecifickými vlastnosťami.