Ak si tento víkend chcete užiť kultúru, určite si vyberiete. Pretože je z čoho vyberať. Škoda len, že v rovnaký deň aj v rovnakom čase sa koná naraz viac podujatí…

POP BB 2014 na Radnici

Radnica POP BB 2014Radnica, Cikkerova sieň – piatok 21. november, 14.30 hod.

Víkend sa môže začať aj spevavo. V piatok sa na banskobystrickej Radnici koná finále 9. ročníka celoslovenskej súťaže v speve populárnej piesne detí a mládeže POP BB 2014. Najskôr zaspievajú finalisti – resp. finalistky, keďže sú to samé dievčatá, v kategórii od 9 do 13 rokov. Je medzi nimi aj Banskobystričanka Dominika Rusnáková. Aj v kategórii od 14 do 17 rokov súťažia len dievčatá, polovica z ôsmich finalistiek je z Banskej Bystrice – Zuzana Kopšová, Monika Piliarová, Sonja Kopčanová a Soňa Sýkorová. Príďte ich podporiť!

Vystúpia aj vlaňajšie víťazky POP BB 2013 Kristína Radičová (B. Bystrica) a Dominika Oláhová (Bušovce) a tiež speváčka Maja Olejníková.

 Rap, techno, tanec aj rozprávka v Záhrade

Kultúrne centrum Záhrada „funguje“ už tradične celý víkend. Svojim návštevníkom ponúkne muziku – rap aj techno, tanec aj rozprávku.

Serengeti & Mary C + Martin Tvrdý a.k.a Bonus

Zahrada Serengetipiatok 21. november, 20. hod.

Rapper Serengeti nikdy nezapadal do žiadnej škatuľky. Má talent rozprávača a cit pre hru so slovami, hlasom a výrazom. Stvoril postavu Kenny Dennisa, ktorý vydal už dva albumy. Kenny je postarší usporiadaný chlapík, vodič kamiónu, rapper s najväčšími fúzmi na stredovýchode a lekciu o živote dá i tým, ktorí si o ňu nepožiadali. Nájdi si poriadnu prácu a buď verný svojej žene. Je ale možné, že bez piva, rebierok a kyslých uhoriek to nepôjde… Serengeti je zrejme odsúdený k večnému vyčíňaniu, nakoniec ho ale zachráni jeho zmysel pre humor.

Electronic needs s Miloshom

Sobota 22. november, 20. hod.

Môžete sa tešiť na nevšedný techno koncert, ktorý odohrá bratislavský minimálový DJ, producent a moderátor Leporelo_fm Milosh. Chrbát mu bude kryť Grooveline crew v zložení: Cofi, Loggo a Ein Kessel Buntes.

Princ z krajiny Čarokraj

Nedeľa 23. november, 16. hod.

Interaktívne predstavenie pre deti založené na obrovskej improvizácii. Autor Ján Mikuš zapája do predstavenia deti a podnecuje ich k spoluúčasti na budovaní samotného príbehu, vzbudzuje u nich fantáziu a kreativitu. Každé predstavenie je jedinečným umeleckým zážitkom.

Spontánny tanec v Záhrade

Nedeľa 23. november, 18. hod.

Lákavá ponuka – príďte si slobodne zatancovať a naladiť sa pohybom na seba a svoje potreby…

Hudba pre masy a Princovia v Klube 77

Grabstein + Depeche Mode Revival Band

Piatok 21. november, 19. hod.

Hudba pre masy (Music for the Masses), to je udalosť na ktorej by ste nemali chýbať. V jeden večer sa stretnú dve komunity, ktoré na prvý pohľad spolu nijako nesúvisia, ale opak je pravdou. Každý, kto pozná tvorbu nemeckého Rammsteinu vie, že táto kultová kapela z Berlína je silno ovplyvnená aj zvukom Depeche Mode a elektronickej hudby vôbec.

V piatok večer v Klube 77 dvojkoncert Grabstein (Rammstein Revival) z Banskej Bystrice a Depeche Mode Revival Band z českého Mikulova. Bude to sila!

Princovia + Dafy & The Rafters

Sobota, 22. november, 19. hod.

Bratislavskí Princovia sú na scéne s malou pauzou od roku 2002. Ak máte radi power pop alebo melodický punk rock neváhajte! Zahrajú tiež Dafy & The Rafters (Bratislava).

Anderle a Don Šajn v ŠVK

SVK andeleŠVK – piatok 21. november, 15. hod.

Spomienkové stretnutie k nedožitým 70. narodeninám významného ľudového bábkara Antona Anderleho z Radvane sa uskutoční v piatok popoludní v Spoločenskej sále banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnice. V programe je aj klasická ľudová marionetová hra Don Šajn v podaní bábkara Ivana Gontka. Moderuje Juraj Hamar.

Veľká vojna v našich životoch

Thurzov dom – do 15. februára 2013

V Stredoslovenskom múzeu (Thurzov dom) otvorili vo štvrtok výstavu Veľká vojna v našich životoch, ktorú iste ocenia milovníci moderných dejín. Výstava k stému výročiu 1. svetovej vojny zachytáva osudy vojakov 16. uhorského kráľovského honvédskeho pluku, ktorý v minulosti sídlil v Banskej Bystrici. Príbeh mesta pod Urpínom a osud jeho obyvateľov v krušných rokoch 1914 – 1918 bude si v Thurzovom dome môžete pozrieť do 15. februára 2015.  Otváracie hodiny: utorok až piatok 9. – 17. hod., sobota a nedeľa 13. – 17. hod.

S Donutilom predvianočne

Aula Beliana, Tajovského ul. – piatok 21. november, 19. hod.

Na kus reči s Miroslavom Donutilom sa v piatok večer môžete stretnúť v Aule Beliana na Tajovského ulici. Toto predvianočné posedenie so skvelým rozprávačom a zabávačom bude určte iskriť humorom a nebude chýbať ani prekvapenie – exkluzívny hosť.

Do naha! s MedziBRODway

Aula SZU, Bernolákova ul. – piatok 21. november, 19. hod.

Divadlo MedziBRODway z Medzibrodu vás pozýva na tragikomédiu s dobrým koncom Do naha! Jemné, pikantné predstavenie, plné starostí mužov, ich súboj so životom a samých so sebou… V piatok o 19. hod. v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity. Pripomíname, že predstavenie je neprístupné mládeži do 18 rokov!

Vínna špacírka v Štiavnici

BS Vinna spacirkaBanská Štiavnica – piatok a sobota, 21. a 22. november

A máme tu aj niečo pre milovníkov vína. Vínna špacírka je prechádzka po tajomných zákutiach Banskej Štiavnice, ktoré nie sú bežne návštevníkom prístupné. Staré štôlne schované za fasády historických budov alebo klenbové pivnice budú tvoriť vínne zástavky, kde budete môcť degustovať prémiové vína v prítomnosti vinárov. Program špacírky nájdete na oficiálnej stránke vínnej špacírky.

Soľ nad zlato pod balkónom

Divadlo pod balkónom – sobota 22. november, 16. hod.

Výnimočná udalosť tohtoročnej Noci divadiel sa stala v Banskej Bystrici. Jedno z piatich divadiel zapojených do tohto celoslovenského aj medzinárodného podujatia, ešte deň predtým neexistovalo! Novopostavené Divadlo pod balkónom plánovalo otvoriť svoju scénu na sídlisku Sásová už koncom októbra. Zhoda okolností však zariadila, že svojich prvých divákov privítalo práve počas podujatia, ktorého podtitul znel To sa ti nesnívalo! a stalo sa tak najmladšou nielen z piatich desiatok slovenských, ale zároveň aj stoviek európskych divadelných scén Noci divadiel 2014…

Divadlo pod balkónom na Rudohorskej ulici (sídlisko Sásová – Rudlová) túto sobotu uvedie klasickú rozprávku Soľ nad zlato, ktorá poteší nielen deti ale aj ich rodičov. Začiatok predstavenia je o 16. hod.

Doktor Macbeth – hra o moci

Aula SZU, Bernolákova ul. – sobota 22. november, 19. hod.

Predstavenie bolo zo zdravotných dôvodov zrušené.

Rozprávková nedeľa v bábkovom divadle

BDNR – nedeľa 23. november

Nedeľa v Bábkovom divadle na Rázcestí začína o 10. hod. v Teátriu farebnou inscenáciou pre batoľatá a ich rodičov Farbatolárium. Popoludní o 16. hod. to bude hra o výnimočnom priateľstve medzi vlkom a zajačikom plná humoru a nonsensu Dobrú chuť, vlk! 

Tvorivé dielne pre deti

SSM – nedeľa 23. november

Tradičné nedeľné tvorivé dielne, ktoré pre deti pripravuje Stredoslovenské múzeum, sa tentoraz budú niesť v znamení medveďa a vlčích makov. V Thurzovom dome sa deti dozvedia, ako vlčie maky súvisia s hrôzami prvej svetovej vojny. A tiež si tieto jemné kvietky vyrobia (13. – 17. hod.). V Tihányiovskom kaštieli si zase vyrobia vlastného maca, podľa medveďa, ktorý sa nachádza v múzeu (9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.).

Víkend atraktívneho divadla

Zvolen – piatok až nedeľa, 21. – 23. november

Od štvrtku sa vo Zvolene koná 26. ročník medzinárodného divadelného festivalu Víkend atraktívneho divadla. Festival sa orientuje najmä na netradičné a inovatívne formy súčasného divadla a prezentuje aj ďalšie formy súčasného umenia (hudba, film, výtvarné umenie). Ponúka to najzaujímavejšie, čo počas uplynulej sezóny vzniklo najmä na českej a slovenskej divadelnej scéne ale aj v okolitých štátoch. Súčasťou podujatia sú výstavy, koncerty, diskusie a workshopy. Program nájdete na oficiálnej stránke Atraktívneho divadla.