S podujatiami, kultúrnymi či športovými, sa tento víkend roztrhlo vrece. Okrem sobotňajšej Noci múzeí a galérií, je tu množstvo ďalších zaujímavých a lákavých tipov na príjemné aj zábavné prežitie víkendu.

Piatok 13. máj

Prehliadka semestrálnych prác

Fakulta výtvarných umení Akadémie umení, Banská Bystrica – od 9:00 do 18:00  h

Fakulta výtvarných umení AU pozýva tento piatok a sobotu na Prieskum semestrálnych prác. Výstava sa koná v priestoroch fakulty (od 9:00 do 18:00 h).

Nová výstava v Bethlenovom dome

SSG Bethlenov dom, Banská Bystrica – 10:30 h

Spoločná výstava Rudolfa Sikoru a Vladimíra Havlíka Sneh, kameň, hviezda, strom je priestorom pre konfrontáciu dvoch ciest, ktorými je možné dospieť k rovnakému svetonázoru. Pre oboch umelcov sú spoločné témy vzťahu ľudí k prírode a sebe navzájom, k zodpovednosti, k svetu a kozmu. Výstavu v Bethlenovom dome môžete navštíviť od utorka do nedele v čase od 10:30 do 17:00 h a počas sobotňajšej Noci múzeí a galérií od 16:00 – 22:00 h.

Na hokej k Francúzovi

U Francúza – Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 15:20 h

Hokejová horúčka opäť začína. V mestách Helsinki a Tampere vo Fínsku sa od 13. do 29. mája konajú majstrovstvá sveta v hokeji. Naši hokejisti nastúpia v prvom zápase proti Francúzsku. Zápas sa hrá tento piatok v aréne Helsinki Ice Hall v Helsinkách a vy ho môžete sledovať aj na plátne v klube U Francúza (Horná 12). Začiatok zápasu je o 15:20 h.

Krst zbierky Latrína Magika

SSM Thurzov dom, Banská Bystrica – 16:57 h

Krst básnickej zbierky Latrína Magika, ktorej autorom je kunsthistorik Juraj Žembera, sa uskutoční v novo-zrekonštruovaných historických priestoroch pivnice Thurzovho domu. Na podujatí zaspieva a zarecituje Petra Sabová a zarecituje aj Miroslav Kapusta. Na krste nebude chýbať ani výtvarník Peter Uchnár, ktorý básnickú zbierku ilustroval.

QUAKE – tanec vo Výklade

Kaviareň Výklad, Banská Bystrica – 17:00 h

Výklad je (nielen) kaviareň v centre Banskej Bystrice, v Národnej ulici. Priestor inšpirovaný umeleckou interakciou, interakcia inšpirovaná priestorom. Náhodní okoloidúci sa stávajú súčasťou akcie pozorovanej spoza skla, vo výklade. Pristupujú bližšie a  nechávajú sa uniesť spontánnou emóciou a svojou fantáziou… Podujatie je pilotným uvedením nového umeleckého formátu Divadla Štúdio tanca s názvom QUAKE.

Perníková chalúpka

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18:00 h

V opere Perníková chalúpka sa v Robotníckom dome predstavia študenti Katedry vokálnej interpretácie a orchester Fakulty múzických umení Akadémie umení Camerata Novisoliensis. Operu v réžii Igora Šimega hudobne naštudoval Daniel Simandl.  (Foto z premiéry: Zuzana Chrenková Srncová)

Študentská party aj s konfetami

Urban Spot, Banská Bystrica – 21:00 h

PROJECT X je najväčšia študentská party v Banskej Bystrici. Čo vás na nej čaká? Headlineri RobMike & Lelo, viacerí dídžeji, vystreľovacie konfety, skok do davu aj torta do ksichtu…

Get Fun v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Počas piatkovej noci v Ministry of Fun sa o dobrú zábavu postarajú dídžeji Milan Lieskovský, Johnny de CityAnndy.

Milan Lieskovský:

Sobota 13. máj

Zapnite sa na Noc múzeí a galérií

Banská Bystrica – Zvolen

Udalosťou tohto májového víkendu je nesporne 18. ročník Noci múzeí a galérií. Informácie a program podujatia v Banskej Bystrici a Zvolene nájdete tu.

Spoznajme sa na bicykli

Futbalové ihrisko, Sliač – 9:00 h

Spoločný cyklovýlet, nielen pre obyvateľov obcí Budča, Kováčová, Sielnica, Badín a Sliač, začína o 9:00 h stretnutím na futbalovom ihrisku v Sliači. Štart je o 9:30 h. Pôjde sa cez Hronsek do Badína, potom do Sielnice, Budče a cez Kováčovú naspäť na Sliač. Pridať sa môžete kdekoľvek na trase. Viac informácií nájdete tu.

Cyklobus aj turbus už od soboty

Strieborné námestie, Banská Bystrica – 9:15 h

Jedenásty ročník banskobystrického Cyklobusu ponúka štyri destinácie: Donovaly, Malý Šturec, Šachtičky a Strelníky. Cyklobus odchádza zo Strieborného námestia v sobotu o 9:15 h na Donovaly a o 10:55 h na Strelníky. V nedeľu a počas sviatkov o 9:15 h na Malý Šturec a o 10:55 h na Šachtičky. Túto sobotu štartuje tiež turistický autobus Turbus, ktorý premáva na trase Banská Bystrica – Horský hotel Kráľova studňa.  Autobus vyráža o 8:35 h z parkoviska pri Mičinskej ceste, odkiaľ pokračuje cez Železničnú stanicu a Strieborné námestie. Späť z Kráľovej studne sa vracia o 15:55 h. Viac informácií nájdete tu.

Otvorenie nového flow trailu

Laskomer, Banská Bystrica – 10:00 h

V sobotu dopoludnia otvoria v Laskomeri nový flow trail Hámor.Na otvorení sú vítaní bikeri z Bystrice ale aj „cezpoľní“, pretože nový flow trail je koncipovaný tak, aby si na ňom našli zábavu začiatočníci aj skúsení jazdci. Oficiálne otvorenie sa uskutoční o 10:00 h v areáli pumptracku Laskomer v Laskomerskej doline.

EKO deň v komunitku

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 10:00 h

EKO deň v komunitku na Tatranskej začne o desiatej tvorivým i dielňami, v ktorých sa budú maľovať tašky, pliesť z papiera, vypaľovať do dreva aj servítkovou technikou zdobiť drevo a kameň. Po opekačke (12:30 h) nasleduje zaujímavý program komunít (14:00 h), v ktorom nebudú chýbať napríklad orientálne tance či salsa. Katarína Garnett bude prednášať o prírodnom staviteľstve (15:30 h), deti poteší Divadielko z klobúka (16:30 h). A bude aj joga (17:00) a koncert Romana Buhoveckého (18:00)

Hennovačka  v Poetike

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 10:00 h

Nielen túto sobotu ale aj v pondelok 16. mája sa v útulnej Kaviarni Poetika v Lazovnej ulici bude hennovať, pričom originálne maľby na telo si môžete dať vytvoriť pri šálke voňavej kávy a chutnom zákusku. Hennovať sa bude od 10:00 do 20:00 h. Keďže počet miest je obmedzený, na hennovanie sa treba vopred objednať.  Viac informácií nájdete tu.

Zabudnuté remeslá na zámku

Zvolenský zámok, Zvolen – 10:00 h

Zvolenský zámok po dvoch rokoch opäť ožije hrdinskými rytiermi, zručnými remeselníkmi, šikovnými umelcami a poctivými vinármi či farmármi. Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku potešia návštevníkov vinárskou uličkou, rytierskou dráhou a najmä tradičnými remeslami. Príde aj ozajstný drak, živý jednorožec a skutočná princezná. Zámok sa v sobotu aj v nedeľu otvára o 10:00 h, no keďže v sobotu sa Zabudnuté remeslá spoja s Nocou múzeí a galérií, na nádvorí bude veselo až do neskorých nočných hodín (23:00). V nedeľu podujatie končí o 18:00 h.

Knižný jarmok na námestí

Námestie SNP, Banská Bystrica – 13:00 h

Druhý ročník výnimočného charitatívneho podujatia Knižný jarmok ponúkne tisícky kníh a každú z nich za jedno euro. Jarmok potrvá od 13:00 do 18:00 h a skutočne bude z čoho vyberať. Navyše, podujatie spríjemní program, v ktorom vystúpia Jozef MakDávid Bílek. Deti si prídu na svoje v tvorivých dielňach a bude aj ochutnávka kávy, bohatá tombola, darčeky k nákupu kníh a môžete sa previezť aj na luxusných autách. Programom bude sprevádzať Anita Fáková. Organizátor podujatia Na krídlach anjelov, o.z. celý výťažok z podujatia venuje na pomoc deťom s autizmom (OZ SPOSA).

Preteky na cyklodrezinách

Hronec – 13:00 h

Tohtoročnú sezónu Horehronských cyklodrezín otvorí sobotňajšie športové podujatie s názvom 2. ročník pretekov na Horehronských cyklodrezinách. Podujatie začína o 13:00 h v Hronci a ak aj nebudete pretekať, užijete si sprievodný program s vystúpením mažoretiek z Rajca – Kordovánok a rôznymi animačnými aktivitami. Nebudú chýbať pukance a cukrová vata, malý trh či gastropochúťky z Country House Hronec.

Zdolaj 429 schodov

Europa SC, Banská Bystrica – 15:00 h

Na štart premiérových pretekov v tower runningu Run Up sa v sobotu popoludní postavia tí, ktorí sú odhodlaní zdolať 429 schodov a vybehnúť na 20. poschodie najvyššej budovy v meste – Europa Business Centrum. Viac informácií nájdete tu.

Radvanský majáles

Terasa divadelnej kaviarne Emily, Banská Bystrica – 15:00 h

Tancovať, spievať a zabávať sa bude v sobotu na terase divadelnej kaviarne Emily (Aula SZU, Bernolákova 8). Radvanský majáles ponúkne ľudovú muziku Zvolenskí vrchári, dobroty z grilu a na svoje si prídu aj deti.

Havko a Mňauka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Rozprávka, pri ktorej deti pomáhajú Havkovi a Mňauke riešiť ich životné starosti… Interaktívne predstavenie s pesničkami aj o tom, ako pomáhať slabšiemu, ako sa zachovať a čo urobiť, keď nájdeme opustené zvieratko alebo bábiku. Účinkujú Juraj HaviarBarbora Bušovská.

Operetný majáles

Národný dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Opereta Slečna vdova, skvelé menu, príjemná atmosféra, tombola a dobrá zábava. To všetko na Banskobystrickom operetnom majálese v Národnom dome. Majáles otvorí olympijský víťaz Matej Tóth, o dobrú náladu sa postarajú a do tanca zahrajú a zaspievajú Juraj Bača Band a Soňa Hanzl Kopčanová. Večerom bude sprevádzať Juraj Bača.

Slečna vdova

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Slečna vdova patrí k najvydarenejším dielam banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho. Texty piesní k nej zložil známy a obdivovaný herec a režisér prvorepublikových filmov Oldřich Nový. Ten účinkoval i pri premiére diela v Zemskom divadle v Brne v roku 1935. Na Slovensku bola táto opereta uvedená len raz, v Bratislave v roku 1940. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela, v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho.

Ján Móry – Slečna vdova:

O.B.D. v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Hudobná skupina O.B.D. (Orchester Bronislava Dobrotu) je už takmer tri desaťročia pevnou súčasťou slovenskej hudobnej scény. Gitarista Bronislav Dobrota je jedným zo zakladajúcich a stálych členov skupiny a Roman „Galo“ Galvánek je spevákom a lídrom kapely od jej vzniku až dodnes. Páni muzikanti zahrajú akustický bluesový koncert.

Sobotná noc s Blasterjaxx

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Holandské duo dídžejov a nahrávacích producentov Blasterjaxx, v zložení Thom Jongkind a Idir Makhlaf, je známe produkciou big room house a electro house hudby. Pre svojich fanúšikov sú The Kings of Big Room House. Sobotná noc v Ministry bude patriť im.

Nedeľa 15. máj

Tatoojeme…

365.labb, Banská Bystrica – 12:00 h

Čo všetko sa skrýva pod názvom Tatoojeme? Street foodový festival s ponukou gastro zážitkov pre všetky chuťové poháriky, kulinársky workshop, kde sa naučíte pripravovať rôzne pokrmy pod vedením skúseného šéfkuchára a tattoo walk-in, kde sa môžete nechať potetovať od profesionálneho tetovača. Počas tejto dobročinnej akcie zahrá do tanca kapela Salon Spitz. Výťažok z akcie pôjde na dobrú vec.

Plechová Mína v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16:00 h

Je to hračka, domáce zvieratko alebo nebezpečná zbraň? Vydajte sa s Divadlom Piki a ich Plechovou Mínou na cestu za ohrozeným dieťaťom, ktorému vojak vo chvíli opojenia z víťazstva daruje hračku zo svojej výzbroje. Divoká naháňačka za dievčatkom s plechovou mínou hravou formou poukazuje na absurdnosť vojnových konfliktov, ale aj na bezhraničnú dôveru dieťaťa v dospelých. Predstavenie je vhodné pre deti od 6 rokov a dospelých.

O sedliačke darebáčke

Divadlo Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h

Keby zvieratká na tomto gazdovstve vedeli rozprávať, istotne by Mateja varovali, aby si len pekne strážil svoje tri zlatky a radšej utekal kade ľahšie. Veď od tejto gazdiny si sotva vyslúži viac, než len tvrdý chlieb. Čo myslíte, zvíťazí čestnosť a pracovitosť nad lakomstvom a lenivosťou? To sa dozviete, ak sa v nedeľu vyberiete do Europy na divadelnú rozprávku O sedliačke darebáčke, ktorú vám zahrá zvolenské Divadlo Zelienka.