Aj keď ponuka podujatí na prvý víkend v roku 2015 nie je až taká bohatá ako inokedy, nájdete v nej tipy na atraktívne výlety do Tatier aj na jazdy parným vláčikom. A, samozrejme, nechýbajú rozprávky pre deti. 

Anderle a Lermontov v ŠVK

SVK_AnderleŠVK B. Bystrica – piatok, sobota 2. a 3. január

Pri novoročnej prechádzke mestom sa môžete zastaviť v Štátnej vedeckej knižnici a pozrieť si zaujímavé výstavy. Medzi nimi aj výstavu venovanú nedožitým 70. narodeninám známeho ľudového bábkara Antona Anderleho (do 16. januára 2015) a výstavu k 200. výročiu narodenia významného ruského básnika a dramatika Michaila Jurieviča Lermontova (do 17. januára 2015). ŠVK je počas prvého tohoročného víkendu otvorená v piatok od 10. do 18. hod. a v sobotu od 9. do 12. hod.

Šachový turnaj v Kremničke

Spojená škola Kremnička – nedeľa 4. január

V nedeľu od 8. hodiny sa v priestoroch Spojenej školy v Kremničke koná 19. ročník Novoročného šachového turnaja a Grand Prix mládeže. Na turnaj sa môžete prihlásiť do piatku 2. januára: Zdenek Gregor, 0907 821 801, 0907 802 355, gregor@chess.sk.

Gašparko aj Havko a Mňauka pod balkónom

Divadlo pod balkónom  – sobota, nedeľa 3. a 4. január

Gašparko a lakomý zemepán a Havko a Mňauka. To sú rozprávky, ktoré iste potešia malých (aj veľkých) návštevníkov Divadla pod balkónom na sídlisku Sásová – Rudlová. Gašparko, hlavný hrdina príbehu o Gašparkovi a lakomom zemepánovi, vyrieši všetky problémy. V tomto klasickom marionetovom predstavení zaznie aj flašinet (sobota 3. januára o 16. hod.). V bábkovej rozprávke o Havkovi a Mňauke budú nielen bábky ale aj deti spoločne riešiť problém pomoci slabšiemu (nedeľa 4. januára o 16. hod.).

Farbatolárium a Pinocchio

BDNR B. Bystrica – nedeľa 4. január

BDNR_Pinocchio

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí v prvú nedeľu nového roka uvedie farebný interaktívny projekt Farbatolárium určený pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov (Teátrium o 10. hod.). Staršie deti sa môžu tešiť na rozprávku Carla Collodiho Pinocchio (divadelná sála o 16. hod.).

Novoročný organový koncert

Farský kostol Sielnica – nedeľa 4. január

Skladby francúzskych velikánov 19. a 20. storočia (César Franck, Olivier Messiaen, Marcel Dupré) ako aj diela českého skladateľa Petra Ebena zaznejú na Novoročnom organovom koncerte v chráme Ducha Svätého v Sielnici. Na novom, nedávno vysvätenom organe zahrá Pavol Valášek. Organ pochádza z dielne bratov Muškovcov zo Žiliny. Ide o dvojmanuálový organ francúzskeho typu, ktorý má 30 registrov a 2 066 píšťal. Koncert začína o 15. hod.

Čarodejník z krajiny OZ na Hrebienku

tatransky domĽadový dóm Hrebienok – nedeľa 4. január

Vysokotatranský Hrebienok sa opäť premenil na kráľovstvo ľadu. Ľad na stavbu dómu je tentoraz z Belgicka – 47,5 ton surového ľadu, 380 ľadových blokov, sa pod rukami šikovných sochárov premenilo na v poradí druhý Tatranský ľadový dóm. Táto jedinečná tatranská bazilika bude prístupná návštevníkom do marca 2015. Počas zimných prázdnin, do 6. januára, je otvorená každý deň od 8.30 až do 19. hod. Novinkou tejto sezóny sú nedeľné predstavenia Divadla Nová scéna. Prvú januárovú nedeľu to bude Čarodejník z krajiny OZ – o 15.30 hod., účinkujú Miroslava Partlová, Miroslava Drínová, Patrik Vyskočil.

Trojkráľové jazdy parným vláčikom

Čierny Balog – sobota, nedeľa 3. a 4. január

Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu pozýva na atraktívne zimné jazdy parným vláčikom! Trojkráľové jazdy sa uskutočnia túto sobotu a nedeľu. V ponuke sú trasy Hrončianskou dolinou okolo ľadopádov (Hronec – Čierny Balog a späť), Zimné kráľovstvo v Lesníckom skanzene (Čierny Balog – Vydrovo a späť) a Zamrznutou dedinou popod Pustý vrch (Čierny Balog – Dobroč a späť).