Máme pred sebou tri voľné dni. Posledné dni prázdnin. A ako vždy máme na výber, či zostať doma alebo sa vybrať niekam za zábavou, relaxom, dobrodružstvom. Ak sa rozhodnete pre tú druhú možnosť, máme tu pre vás ponuku štyridsiatich podujatí v Banskej Bystrici, Zvolene a ešte „všelikde naokolo“.

Štvrtok 31. august

Detský jarmok

CVČ Havranské, B. Bystrica – 14.00 h

Pri príležitosti otvorenia školského roku 2023/2024 Centrum voľného času (Havranské 9) pozýva deti a rodičov na Detský jarmok (od 14.00 do 17.00 h). Pripravené sú športové súťaže, atletická dráha, skákanie vo vreci, burza školských potrieb, tvorivá dielňa, zdobenie medovníkov, palacinkáreň, maľovanie na tvár aj petang. Svoj stánok bude mať na jarmoku aj Komunitné centrum Fončorda. Deti, ktoré sa počas podujatia zapíšu do krúžkov CVČ v novom školskom roku, sa môžu tešiť na bonus. Viac informácií nájdete na tomto linku.

A opäť je tu Kre:Pí festival

Záhrada CNK, B. Bystrica – 15.00 h

Zážitky, pocity, neopakovateľná atmosféra. To je festival Kre:Pí, ktorého súčasťou môžete byť od štvrtka do soboty vo výnimočnej banskobystrickej ZáhradeSo začiatkom festivalu (15.00 h) sa spúšťajú všetky inštalácie v priestore Záhrady, ktoré počas festivalu môžete navštíviť, vyskúšať aj precítiť.

Charlie Brittain a Milan Tomášik v procese

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

Arms that never knew me…  Dielo inšpirované starovekou arabskou básnickou formou „ghazal“, porovnateľné so sonetom v európskej literatúre, skúma, ako tieto literárne formy môžu ovplyvniť pohybujúce sa telo a ako sa k nemu vzťahujú. Arms that never knew me je sólové tanečné predstavenie zamerané na témy „bytia“, vedomia a zraniteľnosti. Charlie a Milan budú tieto koncepty skúmať s každým z divadelných prvkov a prostredníctvom nich (tanec, zvuk, svetlo, kostým, scéna, text a dramaturgia) sa budú prelínať, aby vytvorili bohaté a rozmanité vyjadrenie vzrušenia a krehkosti (ľudského) „bytia“. Vstupné je dobrovoľné.

Krásna hudba, nič len hudba

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.30 h

Stráviť večer pred (predĺženým) víkendom s príjemnou hudbou, je naozaj dobrý nápad. Krásna hudba, nič len hudba… To je motto a aj prísľub pohodového večera v spoločnosti kapely DŽEM NA3 v klube Hogo Fogo.

Vatra v Nemciach

Nemce – 19.30 h

Na kopci Stráža v Nemciach sa vo štvrtok o 19.30 h rozhorí vatra na počesť 79. výročia Povstania. Deti navštívi dinosaurus Dino a dospelí sa môžu zabaviť pri hudbe.  O zábavu sa postarajú Mirko a Majko.

Kino na deke

Vlkanová – 20.30 h

Letné kino Vlkanovská deka pozýva na romantickú komédiu Nikdy nehovor nikdy, v hlavných úlohách s Tomášom Maštalírom a Terezou Kostkovou. Premieta sa pred Obecným úradom a pripravené je aj malé občesrtvenie.

Zbohom, leto…

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Nenechajte si ujsť štvrtkovú School Party – Goodbye Summer v Ministry of Fun. DJs Dave & EmtyStanley sa postarajú o to, aby vaša rozlúčka s letom, prázdninami a „radosť“ z návratu do školy boli čo najúžasnejšie.

Piatok 1. september

Turnaj v malom futbale

Ihrisko, Nemce – 9.00 h

O Pohár starostky sa v piatok od rána bude bojovať  na 28. ročníku Minifutbalového turnaja v Nemciach. Turnaj sa uskutoční na ihrisku s umelou trávou (konečná zastávka MHD, otočka).

Výstava koní

Podzámocký dvor, Podzámčok – 9.30 h

Milovníci koní zrejme nebudú chýbať na podujatí, ktoré organizuje rodinná farma Podzámocký dvor. Okrem výstavy koní to bude aj zvod kobýl plemena Hafling, ktoré je známe svojou všestrannosťou, priateľstvom, vytrvalosťou aj krásnym sfarbením.

Kre:Pí v piatok

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10.00 h

Na piatkovom Kre:Pí  môžete stráviť aj celý deň. Od desiatej pokukáte inštalácie, potom zaujímavé performance (čiže predstavenia) a večer vám DJ Spring zahrá do tanca aj do posedenia (21.00 h). Program nájdete na tomto linku.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10.30 h

Novú sezónu v sídliskovom Divadle pod balkónom (Rudohorská 37) otvorí v piatok dopoludnia rozprávka Soľ nad zlato. Je to príbeh s bábkami o dvoch komediantoch, otcovi a dcére, ktorí tlačia svoju káru po svete a obveseľujú ľudí svojimi kúskami. Ako to už býva, napriek tomu, že principál nadovšetko miluje svoju dcéru, predsa len to medzí nimi niekedy „iskrí“. Presne tak, ako medzi kráľom a Maruškou v rozprávke Pavla Dobšinského Soľ nad zlato. Účinkujú: Ján HaruštiakPatrícia Pivolusková. Rezervácie vstupeniek na: 0908 037 762 (SMS).

Merida – Zelená stopa

Futbalové ihrisko, Selce – 10.30 h

V Selciach sa usktutoční ďalší ročník cyklomaratónu Merida – Zelená stopa. Trasa pretekov vedie zo Seliec cez Baláže, Kalište, Šachtičky a späť do Seliec. Cyklistov čakajú lesné cesty so stúpaniami, zjazdmi aj nádhernými výhľadmi na krajinu  Starohorských vrchov.  Štart pretekov je o 10.30 h na futbalovom ihrisku v Selciach.

Súťaž hasičov aj vatra

Vlkanová – 12.00 h

Najprv požiarnici hasiť budú a potom sa zapáli vatra… Vlkanovskí dobrovoľní hasiči a starostka Vlkanovej pozývajú na 27. ročník súťaže v požiarnom útoku O pohár starostky obce Vlkanová. Súťaž sa koná od 12.00 h pri požiarnej zbrojnici. A bude aj zábava, o ktorú sa postará DJ Pohoda, a občerstvenie. Večer o 20.30 h vzplanie vatra, ktorú hasiči určite udržia pod kontrolou.

Krojované námestie

Námestie SNP, B. Bystrica – 12.00 h

Banskobystrické námestie bude v piatok žiariť všetkými možnými farbami. Šiesty ročník podujatia Slovenský deň kroja opäť poteší milovníkov krásy slovenskej ľudovej kultúry, tradícií a krojov. Od 12.30 h sa na námestí začnú vystúpenia folklórnych súborov a skupín z celého Slovenska, na 19.00 h je naplánovaný tradičný sprievod folkloristov námestím a o 20.30 h sa začína priamy prenos galavečera Slovenského dňa kroja na Jednotke. Počas celého dňa sú pre návštevníkov podujatia pripravené stánky s remeselníkmi a občerstvením aj Škola tanca. Vstup na podujatie je voľný. Viac informácií nájdete na webovej stránke a sociálnej sieti podujatia.

Radvanský deň

Radvaň, B. Bystrica – 13.00 h

Radvanský deň sa už tradične koná na Deň Ústavy SR. Tento rok to bude v okolí polyfunkčnej budovy auly Slovenskej zdravotníckej univerzity na Bernolákovej ulici a v parku kaštieľa Radvanských. Pripravený je bohatý kultúrno-spoločenský program aj ukážky tvorby výrobcov domácich produktov a remeselníkov. Po dlhých rokoch bude verejnosti sprístupnené nádvorie a časť priestorov Kaštieľa Radvanských. Návštevníci podujatia budú mať tiež možnosť pozrieť si expozíciu Tihányiovského kaštieľa. Deti potešia rôzne atrakcie a súčasťou podujatia je aj výstava minerálov z okolia Banskej Bystrice, ryžovanie zlata a obľúbená penová párty, chýbať nebude ani guláš a občerstvenie a do Radvane v tento deň bude premávať aj turistický vláčik (info o trase a cestovnom poriadku nájdete na tomto linku).

Konczom augusta, začiatkom septembra

Mefisto Jazz Art café a Divadlo z Pasáže, B. Bystrica – 16.00 h

Hudobný festival Konczom Augusta Fest už deväť rokov prezentuje hudobnú produkciu, hudobníkov a kapely, ktoré vznikli a pôsobia na území Banskej Bystrice a okolia. Tento rok sa festival uskutoční počas prvého septembrového víkendu (piatok, sobota) na pódiách v Mefisto Jazz Art café (piatok, sobota od 16.00 h) a v Divadle z Pasáže, kde ako hostia vystúpia Peter Cmorík Band (piatok, 20.00 h) a AMC Trio (sobota, 20.00 h).

Ľupčianska vatra

Futbalový štadión, Slovenská Ľupča – 18.00 h

Deň Ústavy Slovenskej republiky oslávia zapálením vatry aj v Slovenskej Ľupči.  Atmoséru podujatia spríjemnia vystúpenia domáceho Detského folklórneho súboru Dratvárik a Gatsby Sounds Orchestra  z Vlkanovej. Oslavy vyvrcholia diskotékou.

T78 v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Na piatkovej party v Ministry of Fun vás rozpáli a rozhýbe taliansky DJ a producent T78. Neobmedzuje sa len na produkciu, je tiež skvelý DJ. Má úžasnú schopnosť  spojiť sa s publikom a vziať ho na intenzívnu hudobnú cestu vysokými energickými groovmi, ktoré nikdy nesklamú. Na svoje si určite prídete aj s DJs MVTTHEW a Adrianou Hranacovou.

Sobota 2. september

Výstup na Pustý hrad

Pustý hrad, Zvolen – 8.00 h

Národný výstup na Pustý hrad je nielen pre Zvolenčanov už roky obľúbenou tradíciou a iste sa aj tento, už 31. ročník podujatia, bude niesť v znamení dobrej nálady, priateľských stretnutí a pekných zážitkov. Samozrejme, nebude chýbať kultúrny program, v ktorom je najväčším „ťahákom“ kapela Hrdza. Zaspieva, zahrá a pobaví aj Tomáš Pohorelec, predvedú sa sokoliari sv. Bavona a účastníkov výstupu čakajú aj ďalšie aktvity – výstava najkrajších archeologických nálezov tohto roka, prehliadka hradu s odborným výkladom, lukostreľba, hry a remeselné dielne pre deti, knižný stan Matice slovenskej a razba mincí. Aj tento rok na hrade privítajú účastníkov 22. ročníka Cyklojazdy histórie. Národný výstup na Pustý hrad 2023 otvoria v Parku Ľ. Štúra o 8.00 h a na Pustom hrade o 10.00 h.

Banskobystrický Minimaratón

Atletický štadión, Štiavničky, B. Bystrica – 9.00 h

Banskobystrický Minimaratón je najväčším športovým podujatím pre deti na Slovensku. Jeho 12. ročník sa uskutoční túto sobotu a organizátori pozývajú  všetky deti do 15 rokov na atletický štadión na Štiavničkách, kde bude celé sobotňajšie dopoludnie venované pohybu. Pripravené sú disciplíny pre mamičky s kočíkmi, lezúňov či deti s hendikepom. V hlavných vekových kategóriách sa očakáva účasť viac ako 500 detí. Príďte povzbudzovať. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Blšákovica na tržnici

Stará tržnica, B. Bystrica – 9.00 h

V poradí štvrtá a tohto roku už posledná Blšákovica na Starej tržnici, aj tentoraz ponúkne všelijaké skvosty zo starých almár či zaprášených padlášov. Ale tiež oblečenie, starožitnosti, knihy, platne, obrazy, šperky, hračky, mince či porcelán a možno aj pigľajzne (rozumej žehličky) a kadečo iné, čo potrebujete (a možno ani nie) kúpiť alebo chcete predať. Blšákovica sa koná od 9.00 do 14.00 h.

Kre:Pí v sobotu končí

Záhrada CNK, B. Bystrica – 10.00 h

Posledný deň festivalu Kre:Pí, začína o 10.00 h. Aj v tento deň môžete „zažiť svoj podtitul“, napríklad v PRIMA tančiarni s choreografom a tanečníkom Jarom Viňarským (od 16.00 do 20.00 h, Záhrada CNK) či rozlúčkovú Closing perfo-party. Bude to rozlúčka vo veľkom štýle. Hudba, tanec, komunita, performativita, zvedavosť, otvorenosť, citlivosť… bude tam všetko (od 20.00 h, Záhrada CNK).

Farmársky deň

Areál PD, Lieskovec – 10.00 h

V areáli Poľnohospodárskeho družstva v Lieskovci sa uskutoční  4. ročník Farmárskeho dňa.  V bohatom programe, ktorý bude moderovať Slávo Jurko, vystúpia skupiny Elán Forever a Mafia Corner, pripravené sú aj rôzne atrakcie a súťaže, napríklad súťaž v pití piva či jedení syrových nití. Každý účastník podujatia bude zaradený do tomboly, v ktorej hlavnou výhrou  bude SMART UHD televízor.

Zaježovský jarmok

Zaježová, Pliešovce – 10.00 h

Prísľubom atmosféry s čarovnou príchuťou je rozlúčka s prázdninami na zaježovských lazoch. Na jarmoku na námestíčku v Zaježovej, plnom drobných radostí a dobrej nálady, stretnete skutočných tvorcov – gazdov, remeselníkov, umelcov. Ochutnáte domáce jedlá ako guľáš, držkový perkelt, langoše, palacinky, koláče, zmrzlinu, medovníčky, aj fajné pivo z neďalekej Dobrej Nivy. Užijete si priateľské futbalové zápasy, umelecké dielničky, kone, lukostreľbu, ľudovú muziku i tombolu. A bude aj súťaž o najkrajšiu cuketu.

Ľeto sa minulo, smutná jeseň iďe

Salaš Zbojská – 10.00 h

Deň pastierskej kultúry Valaský redig na Salaši Zbojská, ktorý oživuje tradície spojené so salašníctvom, bude aj tento rok prezentovať hudobné, spevácke a tanečné prejavy spojené s pastierskou kultúrou. Návštevníkov podujatia čakajú ukážky tradičného spracovania ovčieho mlieka a syrov aj ukážky tradičného spracovania ovčej vlny syrov či ochutnávky baraních špecialít. Deti sa vytešia v remeselných dielničkách a určite zaujme aj diskusia so známym zberateľom zvoncov a spiežovcov, inštrumentalistom a pastierom Mikulášom Gigacom zo Šumiaca. A bude sa aj tancovať, spievať a vyhrávať, a to v programe o zvykoch bačov, valachov, pastierov a ovčiarov počas roka Ľeto sa minulo, smutná jeseň iďe. Program podujatia nájdete na tomto linku.

Happy Day

Obecný park, Ľubietová – 11.00 h

Priatelia Ľubietovej a OZ Libetha pozývajú na obľúbenú rozlúčku s prázdninami Happy Day. Súťaže, skákací hrad a kolotoče začnú „fungovať“ od 11.00 h. V programe vystúpi animátorka Andrea Urbašíková aj dievčatá z tanečnej školy Kdance, ktoré doslova zaplnia park (bude ich osemdesiat). S novým programom sa predstaví domáca tanečná skupina Youre Eyes a zaspieva Miška Kukurová. Prídu aj ľubietovskí dobrovoľní hasiči a bude aj lanovková dráha, skákací hrad, kolotoč pre najmenších, občerstvenie a tombola. Jednoducho, bude to Happy Day ako má byť.

Deň Malachova

Areál V. Lustiga, Malachov – 12.00 h

Fujaristi Svrčinovci, speváčka Soňa Kopčanová, živá hudba,  súťaž vo varení guláša, jazda na koníkoch, kreatívne dielne, bohatá tombola, ukážky ľudovej tvorby aj výcviku psov, langoše, zmrzlina, koláče… a ešte všeličo iné, lákavé, zábavné a chutné. To všetko na sobotňajšom Dni obce Malachov.

Montana Metal Fest 2023

Špania Dolina – 14.00 h

Osem kapiel, parádny sprievodný program, expresívne workshopy, expozície diel súvisiacich s metalovou scénou ale aj prednášky a diskusné posedenia. Štvrtý ročník festivalu metalovej kultúry Montana Metal Fest 2023 sa opäť uskutoční v nádhernom prostredí Španej Doliny. Hudobná časť festivalového programu sa odohrá na nezabudnuteľnom priestore šachty Ferdinand, vytvárajúcom autentickú atmosféru spojenú so silným zážitkom. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Sebečovský brok

Ihrisko, Sebedín – 14.30 h

Tradičné kultúrno-športové podujatie Sebečovský brok (dni obce) sa bude niesť v znamení amatérskej súťaže v streľbe zo vzduchovky, ktorá bude prebiehať v čase od 14.30 h. V tom istom čase sa začne aj futbalový zápas slobodní proti ženatým. V kultúrnom programe od 15.00 h bude až do večera znieť folklór, country  aj rock a podujatie ukončí diskotéka (od 20.30 h). Okrem strieľby zo vzduchoviek sa bude súťažiť aj o najlepší kysnutý koláč, deti sa môžu tešiť na rôzne atrakcie a všetci na chutné občerstvenie.

Do školy s animákom Múmie

CINEMAX, Europa SC, B. Bystrica – 16.00 h

Posledný víkend pred začiatkom školy si deti môžu užiť v kine, v spoločnosti troch veselých múmií, ktoré žijú v podzemnom tajnom meste ukrytom v starovekom Egypte. Toto trio zahŕňa princeznú, bývalého kočiša a jeho mladšieho brata spolu s jeho domácim miláčikom krokodílom. Sériou nešťastných udalostí sa múmie dostanú do dnešného Londýna a vydajú sa na bláznivú a veselú cestu pri hľadaní starého prsteňa kráľovskej rodiny, ktorý ukradol ambiciózny archeológ Lord Carnaby. Španielsky animovaný film Múmie uvádza Cinemax v sobotu aj v nedeľu o 16.00 h.

Prvý Hype festival

Bývalé Jegorovove kasárne, Zvolen – 16.00 h 

Najväčšou party na konci prázdnin by mohol byť tohtoročný, historicky prvý ročník zvolenského Hype festivalu. V areáli bývalých Jegorovových kasární sa predstavia špičkoví miestni a slovenskí interpreti. Tešiť sa môžete konkrétne na hip-hopové duo Nerieš, rapera Kelsa či hudobníkov Alana Murina, Sameya, Napoleona a Similivinlife. K tomu všetkému do tanca zahrá talentovaný DJ Samel. Moderuje Papo & Boďo. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Vatry sa rozhoria aj na Pršanoch a Kordíkoch

Horné Pršany a Kordíky – 16.30 a 17.00 h

Podujatie k k výročiu SNP pripravili aj Horné Pršany. Uskutoční sa vo futbalovom areáli a otvorí  ho majstrovsko-priateľský futbalový zápas, v ktorom sa proti sebe postavia Pršanci (rodáci) a prisťahovalci (16.30 h). Vatra sa rozhorí o 19.30 h pri futbalovom ihrisku a potom sa už začne zábava pod hviezdami.

V Kordíkoch si výročie Povstania pripomenú položením vencov k pomníku padlých povstalcov na Brezinách (17.00 h) a zapálením vatry na ihrisku (po 19.30 h). Zároveň sa rozlúčia s prázdninami, pričom nebude chýbat muzika ani grilované špeciality.

Tancovačka na Kopčoku

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 18.00 h

Na terase Hostinca na Kopčoku (Lazovná 64), si v sobotu môžete zatancovať a zabaviť sa s kapelou Galaxy BB Music.  Ak by počasie tancovačke na terase neprialo, zabavíte sa v interiéri hostinca.

Letný večer s vôňou arónie

Hrad Revište – 18.00 h

Hrad Revište láka na sobotu nielen svojou krásou a majestátnosťou, ale tiež možnosťou stať sa súčasťou podujatia Letný večer na hrade Revište a zúčastniť sa komentovanej prehliadky spojenej s koštovkou a divadelným predstavením. Prehliadka s hradným  pánom odhalí, ako boli dejiny hradu späté s osobnosťami ako Matej Korvín, Ján Jiskra či Žigmund Luxemburský.  A za súmraku sa ponoríte do deja najznámejšej Shakespearovej  divadelnej hry Rómeo a Júlia, v podaní divadla Féder Teáter. A čo sa týka koštovky, budete môcť ochutnať plody ručne zbieranej arónie (Arónia z Pajera) v jej najrôznejších podobách, od šťavy cez džem až po opojný likér či destilát. Kapacita podujatia je obmedzená, vstupenky sú v predaji na tomto linku.

Ako ich nezabiť

Kaviareň Horná 65, B. Bystrica – 19.30 h

Predĺžené víkendy sú síce fajn, ale je celkom možné, že si počas nich môžete doma liezť na nervy až tak, že si kladiete otázku „ako ho či ju nezabiť“. Tak, na túto otázku zodpovedne odpovie Peter Gecík vo svojej stand-up Ako ich nezabiť. Sto minuť zábavy o mužoch a ženách a parterských vzťahoch zažijete v sobotu večer v Kaviarni Horná 65.

Nedeľa 3. september

Guľášová nedeľa na hrade

Vodný hrad, Hronsek – 9.00 h

Chystáte sa už dlhšie na návštevu Vodného hradu v Hronseku? Neváhajte a vyberte sa tam práve túto nedeľu. Táto nedeľa vo Vodnom hrade bude totiž pestrá a guľášová. Okrem prehliadok (od 9.00 do 18.00, posledný vstup o 17.30 h), guľášu a dobrej nálady vás v priestoroch hradu čaká aj prezentácia tradičného hrnčiarskeho remesla a možnosť vyrobiť si vlastný keramický hrnček. Tešiť sa môžete tiež na vystúpenia sokoliarskej skupiny BIATEC.

Zvolen sa zmení na rozprávku

Námestie SNP, Zvolen – 10.00 h

Letná vandrovka, ktorú pre malých aj veľkých pravidelne organizuje Kaufland Detský festival, ukončí svoju púť v posledný prázdninový deň vo Zvolene. Na zvolenskom námestí, odkiaľ je krásny výhľad priamo na Zvolenský zámok, bude kráľovský stan, ktorý vás prenesie do čias dávno minulých. Na ceste do stredoveku, nebude chýbať kráľovská rodina, rytieri či obľúbení hrdinovia Medvedík Kuniboo a Zajko Turbo. Samozrejme, prídu  aj hviezdy. Program nájdete na tomto linku.

Zvolenské divadlo otvára sezónu

Divadlo J.G. Tajovského, Zvolen – 15.30 h

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v nedeľu slávnostne otvára svoju 75. divadelnú sezónu. Návštevníkov slávnostného otvorenia čakajú zaujímavé rozhovory, stretnutia s obľúbenými hercami DJGT, podpis karty a kopec pesničiek. Účinkujú: Maria Knoppová, Juraj Smutný, Ondřej Daniš, Daniel Výrostek, Ondrej Ferko, Svetlana Hank Sarvašová, Michal Ďuriš, Dana Karolová a Lucia Letková. Programom, ktorý začne o 15.30 h, bude sprevádzať Barbora Špániková. Pre najmenších divákov je pripravená o rozprávka Zázračná cesta králika Eduarda (17.00 h). Vstupenky nájdete na tomto linku.

Existencia Cristiana Estrellu

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h

Cristian Estrella, argentínsky hudobník a producent pôsobiaci na Slovensku, je na rezidencii v Divadle z Pasáže, kde skladá poslednú pieseň pre svoj nový sólový album a dokumentuje proces pre film. Pracuje tiež na vytvorení nového diela na objednávku Cities and Memory, o zvuku islandského vodopádu, pre pripravovanú kompiláciu Music for sleep. Jeho Existencia je nedávna prehliadku diel vytvorených na Slovensku, v Argentíne, Španielsku a Francúzsku v rokoch 2021, 2022 a 2023. Viac informácií nájdete na tomto linku.