Predposledný júnový víkend prináša okrem príjemného počasia dlhoočakávaný dvojdňový festival, Ródeo v Slovenskej Ľupči, otvorenie sezóny v kúpeľoch Sliač a vodáckej sezóny na Hrone,  deň hasičov, deň otcov i deň jogy, Koncert Akademického speváckeho zboru UKF, Noc  hudby a zároveň aj posledné predprázdninové predstavenie v Bábkovom divadle na rázcestí.

Noc Hudby v Banskej Bystrici

noc hudbyŠtátna vedecká knižnica – hudobné átrium, piatok 19. jún o 10. hod.

V piatok sa na Slovensku už po štvrtýkrát uskutoční Noc hudby, zámerom ktorej je priniesť do slovenských miest hudbu rôznych žánrov a štýlov, a to nielen do koncertných sál, ale i na menej zvyčajné miesta, akými sú námestia, nádvoria, ulice, kaviarne a pod. Koordinátorom podujatia bude opäť Hudobné centrum. K ozvláštneniu hudobných podujatí môžu zasa prispieť besedy s umelcami, workshopy či aktivity zamerané na detského diváka a pod. Zároveň možno pod hlavičku Noci hudby symbolicky začleniť už i plánované koncerty. Keďže je Noc hudby určená pre čo najširšiu verejnosť, vstupy akcií špeciálne pripravovaných pod jej hlavičkou by mali by byť bezplatné, a rovnako aj účasť hudobníkov bez nároku na honorár. Od 10. – 18. hod. tu bude Deň otvorených dverí, od 15.30 – 19. hod. sa uskutoční  Hudobná burza na nádvorí, kde sa budú predávať, vymieňať , darovávať hudobné publikácie, zvukové nosiče, noty a iné druhy hudobných dokumentov. Od 16. – 19. hodiny začne na nádvorí Muzicírovanie kde budú účinkovať Súkromné konzervatórium Pink Harmony Academy Zvolen, pedagógovia a študenti hry na bicích nástrojoch a hry na gitare. Vstup je voľný.

Spievam po francúzsky – Finále

Radnica, piatok 19. jún o 16. hod.

Súťaž modernej francúzskej piesne „Spievam po francúzsky – Finale internationale“ v Banskej Bystrici. Začiatok je určený od štvrtej hodiny popoludní v Cikkerovej sieni. O šiestej hodine sa môžete tešiť na  svieži šansónnovo folkový koncert Janaisa z Bratislavy. Vstup voľný.

Rockscape

rockscapeAmfiteáter, piatok 19. jún a sobota 20. jún o 16. hod.

Hudobný festival plný lásky, slobody, ale hlavne dobrej hudby. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program, a to hneď na dvoch pódiách. V piatok vystúpia kapelž ako Para, Sendreiovci, Chiki Liki Tu-A, Puding Pani Elvisovej, Zlokot, Bad Karma Boy, Vrbovskí víťazi, Chybné vzory a Humanoid. V sobotu v rovnakom čase na pódium zavítajú The Carburetors (NOR), Horkýže Slíže, Zóna A, Freiraum 5 (AT), Grexabat, From Our Hands, Millhouse, JB, Vaudeville, Shadow of Television, Hard To Say a Hudobno-tanečné štúdio Zvolen.  Cena vstupenky na dva dni je na mieste 25 eur, v predpredajú 19 eur. Jednodňová permanentka je v hodnote 15 eur, v predpredaji 13 eur a deti do 130 cm v sprievode dospelej osoby majú vstup voľný. Viac o festivale v našom staršom článku.

Banskobystrická bežecká 24hodinovka

Štadión na Štiavničkách, piatok 19. jún o 17. hod.

Bankobystrická bežecká 24hodinovka sa koná dva dni a to štvrtok 18. júna a v piatok 29. júna. Diváci sa môžu tešiť i zúčastniť  ultrabehu o 17. hodine, pretekov lezúňov, behu s kočíkom i deň otvorených dverí.

Androgén

Divadlo Štúdio tanca, piatok 19. jún o 19. hod.

Choreografická práca Tibora Trulika, tanečníka umeleckého súboru Divadla Štúdia tanca, s názvom Androgén. Androgén je mužský duet, vychádzajúci z významu slova. „Androgén“ je to čo robí muža mužom a podľa charakteristiky pojmu je „androgén“ mužský pohlavný hormón, vďaka ktorému majú muži hrubý hlas, chlpatú hruď, mohutné svaly, chuť na sex a dobrú erekciu.

Turistika s KST Lokomotíva Banská Bystrica – Javorníky

Parkovisko pred VÚB bankou, Námestie Slobody, sobota 20. jún o 6. hod.

Turistika na trase  Kopanice,  sedlo Pindula, sedlo Butorky,  Veľký Javorník, Malý Javorník, Portáš, Kohútka a Hluchá. Prevýšenie trasy je 884 metrov s dĺžkou 22,5 kilometrov a osem hodín. Stredne náročná turistika. Cestovné vychádza na dvanásť eur, pre nečlena klubu je to štrnásť eur a päťdesiat centov.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička, Zbojnícky chodník Obšívanka

zbojnicky chodnikParkovisko na Huštáku pred poisťovňou, sobota 20. jún o 6.15 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička na Zbojnícky chodník Obšívanka.  Turistika na trase Stará dolina, sedlo za Kraviarskym, Kraviarske,  Žitné,  Baraniarky,  sedlo Príslop,  Sokolie,  Malé nocľahy, roklina Obšívanka  a Terchová. Celodenná náročná hrebeňová trasa so stúpaním 1083 m, klesaním 1319 m, vzdialenosťou 13,3 km a čistým časom chôdze 6,5 hodiny. Prechod hrebeňovou hojdačkou cez výhľadové vrcholy Kraviarske, Žitné, Baraniarky, Sokolie až do najkrajšej doliny Malej Fatry s charakterom tiesňavy. Roklina je skalnatá, strmá a zabezpečená umelými pomôckami. Prechádzka zbojníckym chodníkom do Terchovej, ktorá je rodiskom Juraja Jánošíka. Doprava je vlastnými autami. V centre Terchovej prestúp na autobus s odchodom o 8.45 h do Vrátnej. Návrat do Banskej Bystrice okolo 19. hod.

Otvorenie vodáckej sezóny na rieke Hron

Vodácke táborisko Iliaš, sobota 20. jún

Otvorenie vodáckej sezóny na rieke Hron začína od ranných hodín vo vodáckom táborisku Iliaš „vodáckymi raňajkami“. Po približne dvojhodinovom splave po prúde rieky je pre účastníkov v cieľovej stanici  Vodáckom bufete Rybárik – Sliač, pripravený program pre všetky vekové kategórie, ako napríklad lukostreľba, jazda na koňoch, stavanie vigvamov či skákanie vo vreciach. Cena vstupenky je dve eurá.  Z prístaviska Rybárik bude späť do táboriska Iliaš zabezpečená doprava mikrosbusmi, v prípade záujmu aj bicyklami. Program pokračuje nadväzujúcim podujatím Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, ktoré sa uskutoční v areáli Kúpeľov Sliač.

TFA 2015 Toughest firefighter alive

Europa SC, sobota 20. jún

Medzinárodná súťaž profesionálnych a dobrovoľných hasičov znamená v preklade Najtvrdšie hasičské prežitie. Deň hasičov si v nákupnom centre pripomenú  prezentáciou historickej a súčasnej hasičskej techniky a vecných prostriedkov. Dynamické ukážky činnosti hasičov pri požiaroch a záchrane osôb z výšok i súťaže pre deti . Viac sa dočítate aj v tomto článku.

Banskobystrický happening ku Svetovému dňu otcov

Areál KC Fončorda, CVČ Havranské, sobota 20. jún o 9. hod.

Cieľom informačnej kampane Slovensko potrebuje dobrých otcov,  ktorá sa osobnostne dotýka každého jednotlivca, je poukázať na kľúčovú rolu otcov v rodinách a spoločnosti a na ich zásadný vplyv na životné príbehy najbližších. Jej poslaním je dobrým otcom verejne poďakovať za ich pozornosť, láskavú starostlivosť, oporu a za ich významný prínos pre šťastnú rodinu, komunitu a spoločnosť. Súčasne tieto všeľudské hodnoty celospoločensky vyzdvihnúť a oceniť. Slovensko potrebuje dobrých otcov sa snaží zviditeľniť otca ako nezastupiteľnú súčasť rodiny, ktorá je základným stavebným pilierom spoločnosti. Zviditeľňuje ho nielen ako živiteľa, ale aj ako ochrancu, ktorý svojim deťom prináša lásku, oporu a pomáha rozvíjať ich osobnosť a teda pomáha vytvárať plnohodnotnú budúcnosť pre spoločnosť. Happening s pestrým celodenným umelecko-zábavno-hravým programom pre deti a ich rodičov a predovšetkým otcov a starých otcov pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jánom Noskom.

Ródeo Slovenská Ľupča

Kamenný ranč Slovenská Ľupča, sobota  20. jún a nedeľa  21. jún o 10. hod.

Kamenný ranč  Slovenská Ľupča pozýva na podujatie Ródeo. Vstupné pre dospelých sú tri eurá,  pre deti do 15 rokov je euro a päťdesiat centov a deti do výšky jedného metra majú vstup zdarma.

Umenie na trojici

umenie na trojiciBanská Štiavnica, sobota 20. jún o 11. hod.

Tretí ročník happeningového podujatia s atmosférou začínajúcich prázdnin. Hudba, výtvarné umenie, literatúra, divadlo a film v neopakovateľnom prostredí námestia sv. Trojice vás uvedú do Štiavnického kultúrneho leta 2015. Uvidíte, stretnete a zažijete Mariána a Martina Geišbergovcov, Fats Jazz Band, Juraja Červenáka,  Petra Konečného, Kolomana Kertész Bagala,  predstavia sa aj študenti VŠMU aj DJ Yellowbox . Tešiť sa môžete na originálne hand – made produkty,  LP platne, nové knihy, Anikvariátik,  Sme do kníh, stopy na plátne, svietiace pníky, farebnú skrinku, portrétovanie, tipy pre vaše poškodené knihy,  výroba a farbenie papiera,  Trienále drobnej plastiky a kresby , študentské plagáty a iné prekvapenia.

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v kúpeľoch Sliač

Kúpele Sliač, sobota 20. jún o 14. – 18. hod.

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v kúpeľoch  Sliač  a oslava dňa Sliačskych prameňov i predstavenie novej publikácie s názvom Slávne kúpele Slovenska. Pripravený je animačný program pre deti, tvorivé dielne, maľovanie na tvár, balónové kreácie, stánky s občerstvením, syrové výrobky, ľudové remeslá a ďalšie atrakcie.

Španielsko – Taliansky večer

Bistro Dukát LeGout, sobota 20. jún o 18. hod.

Nezabudnuteľný večer spojený s predajom španielskych a talianskych výrobkov akými sú syry, mäso, víno a zelenina. Chystá sa grilovačka a živá hudba. Vstupné je jedenásť eur.

Koncert Akademického speváckeho zboru UKF z Nitry

Katedrála Sv. Františka Xaverského, sobota 20. jún o 19.30 hod.

Akademický spevácky zbor Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry pozýva na svoj vokálno-inštrumentálny koncert v Banskej Bystrici. Diela slovenských, ale aj zahraničných autorov predstavia vo svojom jedinečnom predstavení pod vedením zbormajstra Mareka Štrbáka.

Medzinárodný deň Jogy

Polyfunkčný dom Victory, 2. poschodie a Park pod Pamätníkom SNP, nedeľa, 21. jún o 8. – 12 hod. 

Od ôsmej hodiny do pol desiatej sa uskutoční hromadné ranné jogové cvičenie, mantry a prezentačné video Jogy v dennom živote. Od desiatej hodiny budú pokračovať jogové cvičenia, čakajú na vás ukážky jogy pre deti i dospelých v Parku pod Pamätníkom SNP, kde je vhodné si priniesť vlastnú karimatku.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa  21. jún o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa s tematikou Voda je život. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Thurzov dom, nedeľa  21. jún o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa tento týždeň ponesie pod heslom Garbiari.  Vstupné je euro a päťdesiat centov.

Yoga a Acroyoga

Záhrada CNK, nedeľa  21. jún o 15. hod.

Pre tých ktorí chcú lietať ako elf alebo pevne koreniť ako strom. Pre tých ktorí majú radi výzvy majú možnosť prísť a rozvinúť  schopnosti svojho tela vďaky prvkom jogy a akrobacie, ale tiež zrelaxovať a uvoľniť telo terapeutickými cvikmi. Tréning spolupráce, dôvery a komunikácie, ktorá je základom bezpečnosti pri takýchto cvikoch. Vhodné priniesť si pohodlné oblečenie  a karimatku a dobrú náladu. Vstupné sú dve eurá a päťdesiat centov.

Dobrú chuť, vlk!

vlkBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa  21. jún o 16. hod.

Posledné verejné predstavenie v tejto divadelnej sezóne. Rozlúčka rozprávkou Dobrú chuť, vlk! o vlkovi, ktorý sa stal vegetariánom a zajačikovi, ktorý sa naučil zavýjať na mesiac, ale najmä o veľkom kamarátstve. Hra o výnimočnom priateľstve plná humoru a nonsensu je určená pre deti od troch rokov. Niekedy sa v rozprávkach stane aj čosi celkom nezvyčajné. Čo sa však musí stať, aby sa stal z vlka vegetarián a zajačik zavýjal na mesiac? Rozprávka, ktorá odhalí, ako to dopadne, keď sa výchovy malého zajačika ujme starnúci uhundraný vlk.

Mladosť Bystričanom

Námestie SNP, nedeľa  21. jún o 18. hod.

Reprezentačné predstavenie Univerzitného folklórneho súboru Mladosť pri príležitosti uzavretia akademického roku. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Spoluúčinkujú detské folklórne súbory Matičiarik II a Matičiarik III.