Koniec novembra prináša ukončenie turistickej sezóny, tábor animácie, diskusiu a koncert zo Švédska, Írska či USA.

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Orange 20 - 26.11.2015 - Banska Bystrica

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HK 36 SKALICA

Zimný štadión, piatok 27. november o 17.30 hod.

Hokejový zápas Tipsport ligy.

QUO VADIS EURÓPA?

Záhrada CNK, piatok 27. november o 17.30 hod.

Denne sme konfrontovaní s informáciami o ľuďoch na úteku. Miestami citlivo, často však s veľkou dávkou strachu a nenávisti. Európska únia dnes čelí jednej z najväčších kríz vo svojej histórii. A je na nás či sa rozhodneme smerovať k ľudskosti alebo jej opaku.  Príďte si vypočuť Vierku Dubačovú, divadelnú režisérku, ktorá posledné mesiace pomáha ako dobrovoľníčka v Srbsku, Chorvátsku, Maďarsku a Macedónsku ako aj Luciu Štasselovú z iniciatívy Výzva k ľudskosti. V diskusii vystúpi aj Azim Farhadi, pôvodom z Afganistanu, z ktorého ušiel na Slovensko kvôli vojne a v súčasnosti sa venuje pomoci utečencom a cudzincom na Slovensku.  Moderuje Rado Sloboda.

giusepe verdiVERDI

Štátna opera, piatok 27. november o 18. hod.

Spoluúčinkujú deti, zbor, balet a orchester Štátnej opery a koncertný majster Oldřich Husák. Projekt Verdi je venovaný pamiatke slávneho skladateľa. Autorka Dana Dinková vo svojom multižánrovom diele odkryje dramatické osudy operného maestra. V roku 2013 si hudobný svet pripomenie 200 rokov od narodenia Giuseppe Verdiho, „kráľa opery“, autora svetoznámych opier ako Nabucco, Aida, Rigoletto, La Traviata a mnohých ďalších. Pôjde o jednu z najväčších hudobných udalostí za posledné obdobie na celom svete, a preto sa Štátna opera rozhodla vzdať majstrovi hold tým, že v deň jeho narodenia uvedie syntetické dielo inšpirované jeho životom. Vstupné je osem eur, zľavnené je za štyri eurá.

12313685_10203801806280380_6671398099908146910_nJ. VEDRAI: STARÍ REŽISÉRI

Divadlo Akadémie umení, piatok 27. november o 18.30 hod.

Divadlo v ktorom sa predstavia študenti štvrtého ročníka herectva v réžii Matúša Oľhu.

HIP HOP VEČER

Quentin jazz pub, piatok 27. november

Piatkový večer v Quentin klube bude patriť podaniu BJ PIGGO a ARTIST3.

GRAEME MARK

12311075_10203801807560412_4670279051514030172_nFarnhof Art Club, Námestie Štefana Moyzesa 17/A, piatok 27. november o 20. hod.

Graeme Donaldson je hudobník pochádzajúci zo severného Írska. Svoj projekt Graeme Mark, hrajúci emotívny a pritom veselý gitarový folk predstaví aj v Banskej Bystrici.

MALEVOLENT CREATION & GRAVE

Tartaros RC, piatok 27. november o 20. hod.

Malevolent Creation je legendárna kapela z USA, ktorá vznikla v r.1987  hrajúca old school death metal, zavíta v rámci svojho turné na Slovensko a to prvykrát do Banskej Bystrice. Grave je kultová death metalová kapela, ktorá funguje od r.1988 zo Švédska, ktorá stála pri zrode death metalu v svete je predstaviteľom vetvy  švédskeho death metalu.

PANÁČIK

hlavicka027Klub 77, piatok 27. november o 20. hod.

PANÁČIK vyráža na česko-slovenské turné s 15-člennou zostavou umelcov. Multižánrový hudobník, s ktorým má mnoho ľudí problém. Nedokážu si ho nikam zaradiť, s ničím podobným sa v našich končinách ešte nestretli. Panáčik si na jeseň pre česko-slovenských divákov pripravil dávku extravagancie, na ktorú sa nezabúda. Netradičné spojenie hudby, divadla a obrazovej projekcie sa pretavilo do turné MINOR 54. Spoločne s 15-člennou zostavou umelcov sa predstaví 22.9. v Brne, počas dvojmesačnej cesty nevynechá ani slovenské mestá. Svoju tvorbu sám nazýva Gesamtkunstwerk, čo znamená syntéza hudobno-dramatickej, slovesnej, hereckej, tanečnej a výtvarnej zložky. Napriek mladému veku má na konte 14 experimentálnych albumov, hodinový film, 2 divadelné hry, výstavy, dokumenty a spolupráce so stovkami hudobníkov. Svoje multižánrové nadanie predstaví na turné MINOR 54. “Na koncerte v Prahe som oficiálne uzavrel éru posledného oficiálneho albumu Postmoderna. Diváci, ktorí navštívia niektoré z vystúpení uvidia nové skladby z pripravovaného materiálu. Súčasťou bude sláčikový orchester a po dlhej dobe aj živý bubeník,“ prezrádza Panáčik.

MOTI & MAGNETIC CLUB LIFE

m15tp_moti_ministryMinistry Of Fun, piatok 27. november o 21. hod.

Klubová tour najväčšieho indoor festivalu elektronickej hudby v strednej Európe sa vracia do klubu Ministry Of Fun a priváža so sebou exkluzívneho hosťa! Moti, John Culter, DAVE, DJ eMTy a Izzy.

TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: ZÁVER TURISTICKEJ SEZÓNY 2015

Dočasná autobusová stanica, sobota 28. november o 8.15 hod.

Trasa: Králiky – Králická tiesňava – Mútno – Chata Trebulovcov na Suchom vrchu – Banská Bystrica, Fončorda. Ľahká turistická akcia s tradičným ukončením turistickej sezóny. Zraz účastníkov bude na dočasnej stanici na Mičinskej ceste o 8.15 hod., autobus na Králiky odchádza o 8.25 hodine, resp. pristúpiť na inej zastávke autobusu. Príchod do BB asi o 16.30 hod.

MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA V CROSSMINTONE 2015

i_3491006Sport aréna Baseline, sobota 28. november o 9. hod.

Pozývame na Majstrovstvá Slovenska v Crossmintone 2015. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

TVORIVÁ DIELŇA PRE VEREJNOSŤ

Bethlenov dom, sobota 28. november o 13. hod.

Novembrová tvorivá dielňa bude obsahovo a formálne nadväzovať na výstavu autora Jaroslava Kubičku Spomienky na sochy. Rok 2015 je rokom nedožitých 85-tych narodenín umelca. Prezentovaná výstava sleduje prevažujúci Kubičkov celoživotný výtvarný vývoj. Jeho tvorba je mnohostranná a rozmanitá – napriek tomu, že je zrejmý jeho mimoriadny zmysel pre monumentalitu výrazu a tvarov či v kresbe, maľbe a hlavne v sochárstve, na druhej strane mu nebola cudzia ani citlivá kresba ilustrácií, suchej ihly alebo filigránske detaily medailí a prípravných štúdií reliéfov. Bol všestranným výtvarným umelcom ako aj pedagógom. I keď nestrácal kontakt s realitou, svoje námety napĺňal významom symbolu, alebo prechádzal do abstraktného sochárskeho tvarovania častí architektúry. Sochárske tvarovania dynamických oblých tvarov zdôvodňoval zážitkami bludných balvanov z kraja, kde sa narodil. Žil s vedomím vlastnej tvorivej prítomnosti v krajine, v urbanistickom priestore, v interiéri. Tvorivá dielňa bude zameraná na interaktívnu prácu s figúrou, figuratívnymi a geometrickými tvarmi ako i riešenie vzťahu sochy a priestoru. Vstupné tri eurá, pre deti, žiakov a dôchodcov euro a päťdesiat centov, ZŤP zdarma.

FBC RIMAVSKÁ SOBOTA VS. FPS BANSKÁ BYSTRICA

floorBadín – športová hala, sobota 28. november o 13. hod.

Florbalový zápas mužov: FBC Rimavská Sobota a FPS Banská Bystrica v športovej hale Badín. Vstup zdarma.

VÍKENDOVÝ TÁBOR PRE DETI – KÚZLO POHYBU, ANIMÁCIE A MAĽOVANIA

Divadelné štúdio Divadla z Pasáže,  sobota 28. november od 13. –  18. hod. a nedeľa 29. november od 13. –  18. hod.

Tábor pre deti s témou Kúzlo pohybu , kúzlo maľovania, kúzlo animácie  s animáciou, pohyblivými obrázkami, prepojenie so skicovaním pohybu. Dieťa sa v procese tvorby naučí rozpohybovať obrázky prostredníctvom výroby zaujímavých výtvarných aktivít ako je thaunatrop, flipbook, phenakitoscope a zoetrop. Animácia (z lat. oživenie) je zdanlivé oživovanie kreslených postavičiek alebo bábok. Princíp animácie je zaznamenanie sekvencie snímok, ktoré sú samy o sebe statické a zobrazujú pohyb po malých krokoch. Pri rýchlom zobrazovaní týchto snímok za sebou vďaka zotrvačnosti ľudského oka splynú do pohyblivého obrazu. Snímky sa však musia prehrávať takou rýchlosťou, ktorú ľudské oko nepostrehne. Pokusy o zobrazenie zdanlivého pohybu alebo ilúzie sa naplno rozvinuli v 19. storočí. Vznikali rozličné prístroje ako napríklad fenakistoskop – kotúč, ktorý mal po obvode namaľované jednotlivé fázy pohybu, napríklad lietajúci vták, alebo príšerka vyskakujúca zo škatule. Keď sme kotúčom otáčali, vznikla vydarená animácia. Akčná čásť – hry, intimné dramatické šou. Tábor je určený pre deti ZŠ. čas : 13.00-18.00 hod. Vždy pripravený výdatný olovrant.

sos_td_2015-page-001TANEČNÝ DOM

Pohorelá – Telocvičňa ZŠ, sobota 28. november o 17.30 hod.

Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica, obec Pohorelá a OZ Pohorelá vás pozývajú na Tanečný dom v telocvični ZŠ Pohorelá. Vstupné je tri eurá.

BASKETBAL: BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA & ŠBK ŠAMORÍN

Štiavničky – Športová hala Dukla, sobota 28. november o 18. hod.

Basketbalový zápas medzi Banskou Bystricou a Šamorínom. Vstupné sú dve eurá, študenti a dôchodcovia jedno euro.

VILÉM SPILKA QUARTET

Klub SV, sobota 28. november o 20. hod.

Jazz a moderný Groove v podaní moravskej formácie: Vilém Spilka (gitara), Martin Kleibl (bicie), Radek Zapadlo (tenor saxofón), Vlastimil Trllo (kontrabas). Odznie vlastná tvorba z pera Viléma Spilku, ale aj známe skladby Jana Nedvěda, Herbie Hancocka, Chicka Coreu, Donalda Byrda a ďalších svetových skladateľov a hudobníkov.

RENÉ LACKO

hlavicka028Klub 77, sobota 28. november o 20. hod.

“Hendrix bol mojim Bohom, jeho štýl hry ma doslova fascinoval”, priznáva René. Dôkazom toho je, že v roku 1996 sa zúčastnil v Severnej Karolíne súťaže v interpretácií skladieb Jimiho Hendrixa, ktorú vyhlasuje každý rok Hendrixova rodina. Skončil v jednom z semifinálových kôl ako najlepší Európan na 2. mieste. Okrem Hendrixa sú jeho vzormi napríklad Steve Ray Vaughan, B.B. King, Eric Clapton a iný bluesový a bluesrockoví velikáni. Nezostal však iba v tieni svojich gitarových hrdinov, ale pustil sa aj na vlastnú hudobnú cestu. Svoje umenie prezentuje na koncertoch v kluboch a festivaloch doma aj v zahraničí, kde vystupuje so svojou bluesrockovou kapelou DownTown. Za sebou má niekoľko CD. Najnovší štúdiový album Blind man vyšiel vo Februári 2013 a v apríli 2015 vyšla výberovka live nahrávok pri príležitosti 20. výročia založenia kapely s názvom 20 years before.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ, nedeľa 29. november o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom Kamienkové obrázky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

ČIARKOLÁRIUM

bez_názvuBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 29. november o 10. hod.

Štvrté pokračovanie interaktívneho cyklu Batolárium. Pre deti od 15 mesiacov do 3 rokov. Téma inscenácie nadväzuje na prvé tri dielka pre batoľatá a vychádza z kreatívnej hry: kde sa všade skrýva LINAJKA, PRIAMKA okolo nás? Čo vytvoria ČIARKY, LINKY, LINAJKY, keď sú spolu? Ako vedno nažívajú? Stačí mať oči na stopkách! Tvorbe pre batoľatá sa BDNR programovo venuje už od roku 2011 (ako jediné divadlo na Slovensku) a nadväzuje tak na celosvetový fenomén nazývaný Theatre for very young (Divadlo pre najmladších a najmladšie). Doteraz vznikli tri batoláriá: Batolárium (2011), AKVAbatoláRIUM (2012), FARBAtolárium (2013).

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom, nedeľa 29. november o 14 – 18. hod.

Tvorivá dielňa sa ponesie pod heslom  Vianočný svietnik. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

PINOCCHIO

pinocchioBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 29. november o 16. hod.

Dobrodružstvá o ceste za šťastím veľkých a malých. Pre deti od 4 rokov. Svetoznáma rozprávka o drevenej bábke, z ktorej sa stal chlapec. Dozviete sa v nej, prečo sa nesmie klamať. Carlo Collodi (1826-1890) – florentský novinár, vydavateľ, prekladateľ, dramatik a prozaik. Vlastným menom Carlo Lorenzini. V rokoch 1881 – 1883 publikoval v detskom časopise príbehy na pokračovanie o drevenej bábke Pinocchiovi. Vtedy ešte netušil, že o niekoľko desiatok rokov to bude jedna z najznámejších a najpredávanejších literárnych postáv na svete, ktorá je žiadanou predlohou pre mnohé filmové i divadelné spracovania.