Život sa po korona kríze pomaly vracia do „normálu“. Aj Banská Bystrica ožíva, terasy na námestí sa plnia, dvere kultúrnych a športových zariadení sa otvárajú. Prvý júnový víkend ponúka možnosti spoznávať, obdivovať, stretnúť sa v divadle či na prechádzke v prírode.

Piatok 5. jún

Žabí kráľ aj Bajaja

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica 10:00 a 16:00 h

Festival ZÁLA, ktorého piaty ročník sa koná práve v týchto dňoch, navštívi v piatok Divadlo na hojdačke s rozprávkami Žabí kráľ (10:00 h) a Sofia z predmestia (14:00 h). V sobotu Teátro Neline uvedie predstavenia O lúke, motýľovi a kvetinovej víle (10:00 h) a Princ Bajaja (14:00 h).

Pohľad z výšky

Hodinová veža, B. Bystrica – 11:00 h

Nenechajte si po zime a karanténe ujsť možnosť opäť nazrieť z výšky na bystrické námestie a široké okolie. Hodinová veža je už otvorená (každý deň od 11:00 do 19:00 h). Stačí vyjsť po 101 drevených schodoch na ochodzu veže (výška 20 m)  a naskytne sa vám krásny pohľad.

Slovensko z neba

OC Terminal B. Bystrica – počas otváracích hodín

Priestory obchodného centra Terminal už dva týždne zdobia letecké zábery krásnych Slovenských miest a zákutí. Výstava Slovensko z neba vyžaruje pozitívnu energiu, láka a inšpiruje k objavovaniu krás Slovenska. Výstava potrvá do 15. júna.

Mandragora v centre Zvolena

FUN zóna, Nám. SNP, Zvolen – 17:00 h

V piatok podvečer ožije na zvolenskom námestí renesančný príbeh s piesňami,  inscenovaný v duchu tradície pouličného divadla. Benefičné predstavenie inscenácie Mandragora v podaní hercov a herečiek Divadla J.G. Tajovského, je venované všetkým Zvolenčanom a priateľom divadla, ktorí si môžu za obojstranného dodržania bezpečnostných opatrení vychutnať tak dlho chýbajúci kontakt so živým divadlom. Predstavenie začína o 17:00 h.

Sobota 6. jún

S bicyklami na Cyklobus

Strieborné námestie, B. Bystrica – 7:30 h

S príchodom letnej sezóny štartuje aj populárny Cyklobus. Rovnako ako minulú sezónu vás zavezie do obľúbených destinácií v okolí Banskej Bystrice. V sobotu sa zo zastávky na Striebornom námestí môžete odviezť smerom na Hrochoť (7:30 h), Donovaly (9:45 h)  a Tajov (13:00 h). V nedeľu na Malý Šturec (7:45 h), Donovaly (9:45 h) a Šachtičky (13:00 h). Podrobné informácie na www.centralslovakia.eu/cyklobus/.

Nechaj auto doma a chráň prírodu

Parkovisko Mičinská, B. Bystrica – 8:30 h

Opäť je v prevádzke aj turistická linka z Banskej Bystrice k Horskému hotelu Kráľova Studňa, ktorú môžete využiť aj tento víkend a urobiť si, v prípade priaznivého počasia, pekný výlet. V sobotu aj v nedeľu odchádza autobus – Turbus z parkoviska na Mičinskej (Kazačok) o 8:30 h, z autobusovej zastávky v Národnej ulici o 8:45 h a zo Strieborného námestia o 8:45 h. V Dolnom Harmanci zastaví o 8:55 h a na parkovisku Harmanec – jaskyňa o 9:00 h. Príchod k hotelu cca o 10:15 h. Späť od Horského hotela Kráľova Studňa sa autobus vracia o 15:55 h (príchod do Banskej Bystrice o 17:15 h).

Len raz v roku

Park miniatúr, Podolie – 9:00 h

Vezmite deti na výlet do Podolia. Lebo len raz v roku areál Parku miniatúr v Podolí navštívia rozprávkové bytosti. Rozložia si tam rozprávkové stanoviská a pomôžu deťom súťažiť a získavať „razítka“. Ten čas nastane práve v prvú júnovú sobotu a nedeľu (9:00 – 17:00 h). Kto príde, neoľutuje. Pre každého je pripravená odmena a dobrá nálada je samozrejmosťou.

Stretnutia so zvieratkami

Zveropark, Revištské Podzámčie – 10:00 h

Domáce, lesné, poľné aj cudzokrajné zvieratá už opäť vítajú návštevníkov Zveroparku v Revištskom Podzámčí (Žarnovica). Stretnutia so zvieratkami potešia nielen deti ale aj dospelých. Takže ak milujete zvieratká a plánujete si rodinný výlet, Zveropark je to ideálne miesto. V sobotu a v nedeľu je otvorený od 10:00 do 19:00 h.

Víkend v galérii

Stredoslovenská galéria, B. Bystrica – 10:30 h

Pekné víkendové chvíle vám môže priniesť aj návšteva Stredoslovenskej galérie. V Bethlenovom dome v Dolnej ulici na edukačno-prezentačnej výstave Ako na umenie…2 (príroda a krajina) a v zrenovovanej Vile Dominika Skuteckého na Hornej ulici pri prehliadke stálej expozície tohto významného umelca. V sobotu a v nedeľu je otvorené od 10:30 do 18:00 h (obedňajšia prestávka 12:00 – 12:30 h).

Výstavy v múzeu

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – 14:00 h

Pri prechádzke mestom neobíďte Thurzov dom, kde si (do konca augusta) môžete pozrieť etnografickú výstavu Rozkvitni, ktorá ponúka bohatú zbierku rastlinných motívov, ukrytých najmä v tradičnom ľudovom odeve ale aj na nábytku a keramike z okolitých regiónov (sobota, nedeľa 14:00 – 18:00 h). Cez víkend je otvorený aj Matejov dom (14:00 – 18:00 h) s pútavou expozíciou o histórii Banskej Bystrice. Tihányiovský kaštieľ okrem stálej expozície Príroda stredného Slovenska ponúka aj výstavu Havrany a ich príbuzní (nedeľa 10:00 – 13:00 a 14:00 – 18:00 h).

Novinky na Podlipe

Ľubietová – Podlipa

A máme tu ešte jeden tip na víkendovú prechádzku v prírode. Náučný banský chodník na Podlipe v Ľubietovej láka turistov, milovníkov prírody a baníckej histórie. Nenáročná až stredne náročná trasa (cca 9 km) začína aj končí v centre obce. Nedávno na náučnom chodníku pribudol nový exponát, maketa uhliarskeho miliera, a jeho súčasťou sa stala aj tabuľová výstava nadrozmerných fotografií ľubietovských minerálov a baníckeho podzemia, prezentujúca geologické bohatstvo a históriu tejto oblasti.

Nedeľa 7. jún

Deň D na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16:00 h

V nedeľu banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí opäť privíta svojich divákov a diváčky. Prvým predstavením po troch mesiacoch karantény bude rozprávka Dobrú chuť, vlk! Príbeh Marty Guśniowskej o výnimočnom priateľstve medzi vlkom a zajačikom režíroval Marián Pecko. Rozprávka začína o 16:00 h.

Hráme o … 7 DNÍ

Deň D sa blíži. D ako Divadlo. D ako Deti.D ako DEZINFIKUJEME 😉

Uverejnil používateľ Bábkové divadlo na Rázcestí/Puppet theatre at the Crossroads Pondelok 1. júna 2020