Možno si to ešte celkom neuvedomujete, ale áno, je to naozaj tak. Škola skončila, začínajú prázdniny! A hneď prvý prázdninový víkend je nabitý pestrou škálou podujatí. 

Piatok, 28. jún

Street Food na Námestí Slobody

Námestie Slobody, Banská Bystrica – 12:00 h

Začať prázdniny chutným jedlom je celkom dobrý nápad. Na gastronomickom festivale pouličného jedla Street Food BB bude chutného jedla toľko, že až! A nielen jedlo, aj pitie ponúkne viac ako 20 predajcov na tomto skvelom gastronomickom podujatí. Nebude chýbať kultúrny program a atrakcie pre deti – nafukovací  hrad, kolotoč, cukrová vata aj maľovanie na tvár. Festival pouličného jedla na Námestí Slobody začína v sobotu o 12:00 h a potrvá do nedele.

Zvolen nám chutí

Park Ľudovíta Štúra, Zvolen – 11:00 h

Aj vo Zvolene si v piatok a v sobotu (11:00 – 22:00 h) prídu na svoje milovníci pouličného jedla. Súčasťou podujatia je pikniková zóna, kde si môžete požičať piknikovú deku, ako detský kútik.

Náckova Štiavnica

Piaty element, Železničná stanica, Banská Štiavnica – 15:30 h 

Už 15. ročník podujatia Náckova Štiavnica sa koná v piatok v Banskej Štiavnici. Nebude na ňom chýbať súťaž v prednese náckovských vtipov, špásov a príbehov, samozrejme, v štiavnickom dialekte (štjavničtyna), ale ani nezabudnuteľný motorový vozeň M131 alias Hurvinek. 

Roztancovaná a rozospievaná Heľpa

Amfiteáter a námestie, Heľpa – 19:15 h

Horehronské dni spevu a tanca sú jedným z najstarších folklórnych festivalov na Slovensku. Každoročne sa na ňom predstaví okolo tisícpäťsto účinkujúcich. Trojdňový festival v Heľpe aj tentoraz ponúkne návštevníkom bohatý program na scéne amfiteátra a rovnako bohatý sprievodný program na námestí a na ďalších miestach obce. 

https://www.youtube.com/watch?v=Neb74hwtL80

V piatok večer otvorí festival program s názvom Horehronci pozývajú (Amfiteáter, 19:15 h) , o 21:30 h sa v programe Bystrická haravara predstavia banskobystrické folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólisti.

Podrobný program všetkých troch festivalových dní nájdete na webe kamnahorehroni.sk

Sedem dní a sedem nocí

Literárna bašta, Banská Bystrica – 20:00 h 

Besedy, koncerty, aktivity pre deti, výstava ale aj divadlo.  Štvrtý ročník jedinečného podujatia 7 dní — 7 nocí začína tento piatok a potrvá do piatku 5. júla. Počas týchto siedmich dní a siedmich nocí bude banskobystrické Kníhkupectvo Artforum (na Hornej Striebornej) otvorené nonstop. Otvorenie festivalu v piatok v Literárnej bašte bude sprevádzať vernisáž výstavy 1989 / Sametová něžná  (20:00 h) a sólový koncert Katky Málikovej (21:00 h).

7 dní — 7 nocí 2019: Besedy, koncerty, aktivity pre deti, výstava, divadlo a kníhkupectvo otvorené vo dne i v noci

Sushi Music Session

U Francúza / Jazz Klub 12, Banská Bystrica – 20:00 h

Na špeciálnom letnom evente Sushi Music Session U Francúza vás čaká degustácia japonského sushi v sprievode kvalitnej deep & jazz house hudby. Sushi bude priamo pred vašimi očami pripravovať sushi šéfkuchár Lukáš Čunderlík a o hudbu sa postará Marek Che z Ikonicu. 

Horor na amfiteátri

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Annabelle 3: Návrat  (USA, 2019, Gary Dauberman) je tretím pokračovaním veľmi úspešnej hororovej série scenáristu a producenta Jamesa Wana, v ktorom sa opäť stretnete s nechválne známou bábikou prvýkrát predstavenou vo filme V zajatí démonov. Ed a Lorraine Warrenovci kedysi bezpečne uložili démonmi posadnutú bábiku za posvätené sklo v miestnosti s ďalšími artefaktmi zla a pozvali kňaza, aby úkryt zapečatil požehnaním. Kto mohol ale tušiť, že Annabelle prebudia zlí duchovia v blízkosti a svet zažije ďalší desivý útok temných síl? 

Sobota 29. jún

Otvárajú už aj v Podbrezovej

Letné kúpalisko, Podbrezová – 9:00 h

Na obľúbenom horehronskom kúpalisku v Podbrezovej je k dispozícii jeden väčší plavecký bazén a dva menšie detské bazény, ktoré sú ohrievané na príjemnú teplotu. V areáli je aj pieskové volejbalové ihrisko a stolnotenisové stoly. O kúpaliskách v Banskej Bystrici a okolí sa viac dočítate na webe: 

https://bbonline.sk/prehlad-kam-zajst-pocas-leta-na-kupalisko-v-bystrici-a-okoli-2018/

Aquabusom z Bystrice na Kováčovú

Banská Bystrica – Kováčová – 9:45 h

Od tejto soboty až do 1. septembra bude premávať aquabus z Banskej Bystrice priamo do Holidayparku Kováčová (a späť). Pre všetkých platiacich návštevníkov kúpaliska zadarmo!  Aquabus premáva denne (pondelok – nedeľa), vrátane štátnych sviatkov. Začína na zastávke MHD na Pieninskej (9:45 h), ďalšie zastávky sú na Rudohorskej dolnej, Železničnej stanici, Štadlerovom nábreží a na Sládkovičovej. Späť z Kováčovej do Bystrice odchádza o 17:00 h. Viac info na webe: holidaypark.sk

Deň v Komunitnej záhradke

Komunitné centrum Sásová, Banská Bystrica – 10:00 h

Prvú prázdninovú sobotu môžete aktívne prežiť v komunitnej záhradke uprostred sídliska Rudová-Sásová (areál bývalej ZŠ Tatranská, vstup bránou zľava).  Čaká vás zaujímavý program – inštalácia náučného frontážového infopanela, workshop na výrobu ekologických voskových obalov, piknik na tráve pod stromami, prednáška o správnom kompostovaní a opekačka pri ohni.

Prídu kuruci a zaspievajú hradné múry

Hrad Ľupča, Slovenská Ľupča – 10:00 h

Počas posledného júnového víkendu začína letná sezóna na Hrade Ľupča. V sobotu aj v nedeľu bude hrad otvorený od 10:00 do 14:00 h, s prehliadkami v hodinových intervaloch. Netradičnú prehliadku môžete absolvovať v spoločnosti Hornoliptovského kuruckého regimentu (sobota, 10:00 h).

Svoje čaro bude mať aj nočná prehliadka hradu, ktorá sprevádza podujatie Spievajúce múry v sobotu o 21:00 h. Vo výnimočnom koncerte filmovej hudby sa predstaví husľový virtuóz Andrej Baran a jeho hostia. 

Po najdlhšom visutom moste

Via ferrata Komín, Skalka pri Kremnici – 10:00 h

Na Skalke pri Kremnici v sobotu opäť otvoria cestu Via ferrata Komín a s ňou aj najdlhší visutý lanový most na Slovensku, ktorý pri otvorení pokrstia spolu ďalším adrenalínovým prvkom, lanovou lezeckou sieťou. Budú to krásne výhľady, oplatí sa ísť pozrieť.

Architekti mesta

SNG Zvolenský zámok, Zvolen – 10:00 h

Vytvoriť budovy, naplánovať ulice a rozmiestniť podľa vlastnej fantázie. Aj toto vás čaká na obľúbenej rodinnej sobotnej bašte na Zvolenskom zámku.  

Dni Dolnej Lehoty

Dolná Lehota – 10:00 h 

Dolno-lehotské dni začnú v sobotu svätou omšou o 8:30 h a pokračovať budú súťažou vo varení halušiek od 10:00 h. V kultúrnom programe po vyhlásení výsledkov súťaže (12:40 h) vystúpia deti zo základnej a materskej školy, skupina Lehotianka, zaspievajú Chlapi z Dolnej Lehoty, zahrajú heligónkári, Ľudová hudba Vrbové prútie, kapela Silo a lampa svieť aj rokové unplugged duo Alek & Pišta. Návštevníkov podujatia iste zaujme ukážka spracovania mlieka, výroby syra a strihania oviec. Hasičská zábava od 20:30 h bude pod taktovkou DJ Mima. V nedeľu sa v priateľskom futbalovom zápase stretnú slobodní verzus ženatí (14:00 h). 

Trh a Frozen v hlavnom meste detí

Donovalkovo, Donovaly – Mistríky – 10:00 h

V detskom mestečku Donovalkovo bude počas víkendu veselo aj mrazivo! Autentický trh Bélu, ktorý sa uskutoční v sobotu (10:00 – 15:00 h), prinesie všelijaké poklady – starožitnosti, antické hračky, mince, odznaky a veľa iných zaujímavých vecí. Ak sa vám niečo bude páčiť, môžete si to kúpiť.

V nedeľu bude v Donovalkove, hlavnom meste detí, mrazivá ale čarovná atmosféra. Vstup na Frozen day v kostýme Frozen (Ľadové kráľovstvo) je zadarmo. A všetko ostatné je… prekvapenie! Frozen day začína o 10:00 a končí o 17:00 h. 

Zbojnícky víkend

Zveropark Revištské Podzámčie – 10:00 h

Zveropark v Revištskom Podzámčí obsadia v sobotu aj v nedeľu zbojníci! Počas dňa (10:00 – 18:00 h) sa budú konať zbojnícke súťaže, hľadať poklad v rozprávkovom svete, zbojníci ulúpia kráľovské klenoty, bude aj mučenie a poprava odsúdených a nebude chýbať zbojnícka špecialita, zbojnícke halušky. V celom areáli budú ukrytí zbojníci, ktorí môžu kedykoľvek okradnúť princezné!  Príďte v kostýme zbojníka alebo princeznej a dostanete malú odmenu! Posledný vstup je o 18:00 h. 

A príde aj kúzelník

SC Point, Banská Bystrica – 12:00 h

Kúzelníka Talostana stretnete v sobotu v banskobystrickom SC Point. Svojím programom zabaví nielen deti ale aj dospelých. Deti sa zabavia aj pri výrobe postavičiek či maľovaní masiek.  

Fiatky opäť vo Zvolene

Námestie SNP, Zvolen – 12:50 h

Centrum Zvolena zaplnia v sobotu autá značky Fiat 126. Podujatie International Fiat 126 meeting začne príchodom kolóny Fiatiek na námestie (12:50 h). Pripravené sú detské súťaže a koncert zvolenskej kapely The Toones

#PRIDE#BB 2019:  Prechod na rovnosť

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 13:00 h

Sprievodom mestom sa v sobotu o 13:00 h (Hušták, Dolná ul.) začne banskobystrický  #PRIDE#. Viac o podujatí, ktoré sprevádza výstava Doroty Holubovej s názvom Sami sebou (Záhrada CNK) sa dočítate v článku: 

#PRIDE #BB 2019:  Prechod na rovnosť a snaha o zmenu (spoločenskej) klímy

Stretnutie rodákov

Povrazník – 13:00 h

Sobotňajší Deň obce a stretnutie rodákov v areáli bývalej škôlky v Povrazníku  ponúkne obyvateľom, rodákom, návštevníkom a všetkým s obcou spriazneným ľuďom folklórne vystúpenia, prehliadku obecného múzea aj novozaloženého ovocného sadu, tvorivé dielne a na záver aj disko zábavu s Mariánom Snopkom.

Zážitkový program v Bethlenovom dome

SSG – Bethlenov dom, Banská Bystrica – 13:00 h

Výstavu Vypovedaní, ktorá predstavuje Rómov v slovenskom výtvarnom umení 19. a 20. storočia, môžete v sobotu popoludní zažiť cez zaujímavé tvorivé aktivity v Bethlenovom dome. Program je vhodný pre dospelých a rodiny s deťmi od 5 rokov. 

Najprv futbal, potom zábava

Beňuš – 14:00 h

Horehronská obec Beňuš tiež pozýva na svoj deň. Kým v Dolnej Lehote sa oslavy obce futbalom končia, tu sa ním začínajú (9:00 h). Na ihrisku si zmerajú sily futbalisti z Beňuša, Gašparova a Filipova. V kultúrnom programe – od 15:00 h v areáli základnej školy, vystúpia okrem iných heligonkárka Vlasta Mudríková, folklórne súbory Bystrina a Bukovinka, ako aj husľový virtuóz Marco Rajt a country skupina Vodopád. Bude aj tombola, guľáš a diskotéka. 

Čerešňová hostina

Kordíky – 15:00 h

Čerešňová hostina v Kordíkoch sa koná pri príležitosti vysvätenia miestneho kostola.  Bohatý kultúrny program v sobotu pokračuje slávnostnou svätou omšou a futbalovým zápasom v nedeľu. V sobotu (15:15 h) sa deti potešia rozprávke Ajka a Majka v podaní Divadielka z klobúka a počas dňa si môžu zaskákať v nafukovacom hrade. O 16:00 a 18:00 h zahrá Šikovná muzika Paľka Majeríka a predstaví sa Hornoliptovský kurucký regiment. Súťaž o naj čerešňový koláč vyhodnotia o 17:00 h a o 17:30 h odhalia v obci súsošie venované mamám, starým mamám a prastarým mamám. Po vyžrebovaní tomboly začne zábava pod holým nebom.  Okrem čerešňových koláčov bude v Kordíkoch rozvoniavať štiarc, guláš, grilované špeciality, langoše, cukrová vata… 

Rusty na cestách po Európe

Terminal SC, Banská Bystrica – 17:00 h

 Bystrický manželský pár Evka a Janko Mazanovci si jedného dňa zostrojili úžasný a nevšedný tandemový bicykel, ktorému dali meno Rusty a vydali sa s ním aj so svojimi dvomi malými deťmi precestovať Európu… O zážitkoch z tejto cesty porozprávajú v sobotu v Terminal SC (Coffeeshop Company). 

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Jánska vatra v Hrochoti

Hrochoť – 18:00 h

Jánska vatra, ktorá sa v Hrochoti na Hlinkách mala konať minulú sobotu, sa koná teraz!  Program je bohatý, bude muzika, atrakcie pre deti, dobré jedlo aj zábava až do rána. Vatra sa zapaľuje o 21:00 h. 

Yesterday

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Nie veľmi úspešný pesničkár chce zavesiť gitaru na klinec. Jeho  pesničky okrem jeho najlepšej kamarátky Ellie nikto nepočúva. Všetko sa zmení, keď ho počas záhadného globálneho zatmenia zrazí autobus. Zatmenie okrem iného spôsobí hudobnú katastrofu. Na party, ktorú pre neho pripravili priatelia na počesť uzdravenia, si zabrnká legendárnu pieseň Yesterday od Beatles. Notoricky známu melódiu nikto nespozná, priatelia sa tvária, akoby jednu z najznámejších piesní všetkých čias počuli prvýkrát v živote… Film Yesterday  (Veľká Británia, 2019, Danny Boyle) je romantická hudobná komédia s večnými pesničkami od Beatles, ako stvorená na letný večer. 

Nedeľa 30. jún

Tvorivé dielne

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

Tvorivé dielne v Stredoslovenskom múzeu nemajú prázdniny. A to je dobre, lebo deti chcú aj cez prázdniny tvoriť. Posledná júnová dielňa v Tihániovskom kaštieli bude trochu náročnejšia. Netradičný prívesok v tvare rybky opletanej drôtom si však iste skúsia vyrobiť tí, čo sa neboja skúsiť niečo zaujímavé. V Thurzovom dome sa budú vyrábať medaily. Veď každý školák si po úspešnom ukončení školského roku medailu zaslúži! Inšpirovať sa môžu na výstave vzácnych medailí a prívesky, ktoré sú inak ukryté v trezoroch múzea. Tihányiovský kaštieľ je v nedeľu otvorený 9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 h, Thurzov dom 13:00 – 17:00 h. 

Mia a biely lev

CINEMAX, Banská Bystrica – 13:10 h

Mia je jedenásťročné dievča, ktoré vyrastá s bielym levíčaťom Charliem na rodičovskej farme v Južnej Afrike. Počas troch rokov sa vytvorí medzi nimi silné a krásne priateľstvo. Keď Mia dovŕši 14 rokov a Charlie sa stane dospelým levom, rodičia sa rozhodnú Charlieho predať lovcom levov. Zúfala Mia nemá inú možnosť, ako utiecť s Charliem, aby ho zachránila… Nedeľné detské kino prináša tento krásny príbeh priateľstva na začiatku prázdnin a poteší iste nielen deti ale aj dospelých.