Marec  je na začiatku  a jeho prvý víkend nebude mať núdzu o víkendové podujatia v Banskej Bystrici a v jej okolí. Nenechajte si ujsť skvelé koncerty Polemicu s Medial Banana, Zoči Voči, premiéru v Štátnej opere o Edit Piaf, skvelého černošského speváka s menom Vinx so zamatovým hlasom, oslavy MDŽ, výstavy v Stredoslovenskej galérii alebo kabaretno-komediálne predstavenia Súdružka z Moulin rouge.

Piatok 6. marca

Deň žien s Avonom v Europa SC 

Poďte s Avonom osláviť Deň žien.  Zastavte sa v ich stánku v Europa SC v Banskej Bystrici a nechajte sa hýčkať. Pripravili si pre vás skvelý program:

• Relaxačnú masáž rúk s výrobkami Encanto
• Testovanie nového parfému HerStory EDP a rúžu Matte Legend
• Čokoládové prekvapenie od Milka pre každého
• Kozmetické poradenstvo a možnosť objednania výrobkov priamo na mieste
• Veľa vzoriek a ďalších novinek na vyskúšanie

Ak sa navyše chcete pridať k Avonu a užívať si všetky benefity, ako napríklad darčeky k objednávkam, zľavu až 30 % naviac a poukaz 4 € k prvému nákupu, radi vám na mieste všetko vysvetlia a v prípade záujmu vám založia účet.

Tvár fujary

ŠVK, Banská Bystrica – 10.00 h. 

Prehliadka expozície ŠVK – Literárneho a hudobného múzea venovaná skvostu slovenského ľudového inštrumentára s možnosťou vyskúšať si hru na fujare. Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Fujaru Vám predstaví kurátor Mgr. Imrich Šimig.

Vstupné podľa platného cenníka múzea.

Viac informácií o prehliadke nájdete na stránke ŠVK.

Týždeň otvorených dverí Hudobného átria

ŠVK, Banská Bystric – 10.00 h. 

Zažite priamy „dotyk“ s hudbou, siahnite po zaujímavých knižných publikáciách, vypočujte si hudbu rôznych žánrov, zhliadnite filmové dokumenty a koncertné záznamy podľa vlastného výberu, preludujte na klavíri alebo inak muzicírujte. V ponuke je séria perkusií a rytmických nástrojov rôznych krajín sveta. Zvukovou „lahôdkou“ je steel drum s nesmierne podmanivými tónmi. Príďte objavovať pestrosť zvukov a harmónií. A hudba sa stane zábavou! Na toto všetko vás pozýva Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici.

Polemic & Medial Banana Staré časy tour 

 Urban Spot, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Polemic a Medial Banana, dve ikony slovenského ska a reggae, spájajú sily a na jar 2020 vyrážajú na spoločné klubové turné. Spojenie týchto kapiel bolo jedným z vrcholov festivalu Uprising, kde po prvý raz predstavili svoju nadčasovú hymnu “Staré časy”, ktorá odštartovala celú túto spoluprácu aj pomenovala pripravovanú jarnú tour. Počas veľkolepej spoločnej show odohrajú obe kapely svoje najväčšie hity, ale predstavia aj nejaké novinky z pripravovaných albumov. Všetko v znamení vzájomného rešpektu, ktorý medzi oboma skupinami vládne. Pripravte sa na veľký koncertný zážitok.

 

Do Banskej Bystrice zavíta táto úderka v piatok 6. marca 2020! Prvých 100 vstupeniek kúpite za 15€. Ďaľších 200 kusov bude za 17€, potom 19€ a na mieste bude cena 22€.

Vstupenky na koncert nájdete na  webe.

Titanic & Lunatic Gods – Tour 2020

 Klub 77, Banská Bystrica – 19.00 h. 

“Brnenský metalový drak” aká Československá metalová legenda Titanic a “Fatranskí zbojníci” atmo-folk blackmetallers LUNATIC GODS z Turca vyrážajú na spoločné SK/CZ tour. Jedna zo zastávok bude práve v Banskej Bystrici. Celý koncert otvoria domáci Abstract . Všetkých pozývajú.

Vstupné na podujatie je 10€.

VINX feat. Basostroj

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h. 

VINX je jedným z najnadanejších spevákov a improvizátorov súčasnosti. Jeho repertoár sa pohybuje od jazzu, funku až po bossanovu. Počas svojej kariéry spolupracoval s umelcami ako: Stevie Wonder, Sting, Herbie Hancock, Sheryl Crow, Brandford Marsalis, Ernie Watts, Taj Mahal, Ricki Lee Jones, Cassandra Wilson, Cher a mnohí ďalší. Bol frontmanom kultovej kapely 90tych rokov Jungle Funk.

Martin Žiak ( basgitara ) je experimentálny basgitarista, producent a skladateľ, ktorý okrem iných spolupracoval s Henry Tóthom, Ivanom Táslerom, Petrom Lipom, Katarínou Korček, Silviou Josifoskou, Nikki Tresor, Maca a Kapela roka, Bobošom a Sitra Achra a mnohí ďalší.

Emil Frátrik ( bicie ) je bubeník pohybujúci sa viac ako štvrťstoročie na Česko-Slovenskej hudobnej scéne naprieč všetkými žánrami. Spolupracoval pri nahrávaní viac ako 70ich hudobných albumov špičkových interpretov z Čiech a Slovenska, so zahraničnými hviezdami ako Ivan Kral (USA), Delmar Brown (USA), Finally, (feat. Eric Marienthal, Garry Bias) a mnohími ďalšími.

Peter Kočiš ( klávesy ) je klavirista a trumpetista, člen mnohých zoskupení, v súčasnosti najmä AMC Unit feat Eric Marienthal, Michael “Patches” Stewart, CocoCafe.

Vstupné na kocert je  9 € v predpredaji a 12 € na mieste. 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Dana Dinková, Branislav Kostka – Édith Piaf (1.premiéra)

 Štátna opera, Banská Bystrica – 18.30 h. 

Budem spievať tak nahlas, že ma bude počuť celý Paríž – až na vrchole Eiffelovej veže budú ľudia otvárať okná a počúvať.

Slová, ktoré vyslovila na začiatku svojej kariéry slávna šansoniérka Édith Piaf predznamenali jej závratnú hudobnú dráhu, ktorá sa stala jedným najväčších symbolov francúzskej hudobnosti. Snáď nikto v ušiach verejnosti nereprezentuje umenie „spevu srdcom“ tak, ako táto charizmatická drobná žena. Šansón, to je Édith Piaf, Piaf, to je šansón. Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými životnými osudmi.

Práve im je venované multižánrové autorské dielo režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku. Vznikla inscenácia naplnená emotívnou hudbou, strhujúcim tancom a sugestívnymi dramatickými výkonmi. Édith Piaf ako tragédka šansónu patrí k najväčším postavám hudby 20. storočia, no spev je nesmrteľný a aj dnes má schopnosť dotýkať sa hlbín duše poslucháčov. S istotou zasiahne všetkých tých, ktorí mu budú otvorení.

Hrajú: Edith Piaf (herečka): Mariana Mackurová
 Edith Piaf (tanečnica): Veronika Szabová, Zuzana Andelová
 Marcel Cerdan: Tomáš Laci, Giovani Buttacavoli
 Malý Luis: Ján Jamrich, Tomáš Laci
 Théo Sarap: Andrej Andrejkovič
 Raymond Aso: Matej Struhár
 Policajt: Radoslav Kuric
 Muž ošetrovateľ: Dušan Kubíny
 Luis Leplée: Marián Hadraba
 Pasák Albert: Jozef Maliňák

Informácie o cene vstupenkách a podujatí nájdete na webe.

Charlie Friday

Charlie bar & music, Banská Bystrica – 20.00 h. 

Miesto, kde sa nikdy necítiš rovnako, a predsa vždy sám sebou. Originálny dizajn interiéru skvelé drinky so skvelou hudbou.  Čaká na vás rezidentná noc pri ktorej si môžete vychutnať výborné drinky a hudbu, ktorá vás rozpáli. Hrať bude  DJ YGOR so žánrami ako RnB, Latino, Pop, All kind.

Rezervácia je možná na telefónnom čísle: 0915 260 088.

FrancoFun vol.13 : Veronika Volovárová

 U Francúza, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Klub u Francúza je nadšený, že vás môžu pozvať na v poradí už 13. soirée FrancoFun, ktoré sa uskutoční U Francúza. Tentokrát to bude Veronika Volovárová, ktorá bude vedúca celej slávnosti. Finalistka národného finále SPF 2019, aktuálne v prvom ročníku na gymnáziu Tajovského, bude spievať spolu so svojimi priateľmi.

Vstup je voľný a úsmev povinný. Viac informácií o podujatí nájdete na  webe.

Kapela Hicks v Národnom dome

Národný dom, Banská Bystrica – 18.00 h. 

Prídte si zaspievať a zatancovať do Národného domu. O poriadnu dávku dobrej rockovej hudby sa postará kapela Hicks.

Gitara, spev: Igor Michalovič
Basa, spev: Ján Zelený
Bicie, spev: Dušan Bobák
Gitara, spev: Laco Škoda

Lea Tour 2020

Aula SZU, Banská Bystrica – 18.00 h. 

A na čo sa vlastne môžete tešit? Napríklad na gymnastickú exhibíciu, ktorú ste už mohli vidieť na akciách a videách. Lea vám predvedie akrobatickou show, ktorú trénuje špeciálne pre tour. Ide o veľmi náročný šport Aerial Hoope, kde balancuje v obtiažnych prvkoch na zavesenom kruhu. Možno niekto z vás počul Leu už aj spievať. A to je ďalšie prekvapenie pre fanúšikov. Hudobné a tanečné vystúpenie bude totiž úplnou novinkou, na ktorú sa môžete tešiť.
Viac informácií o podujatí nájdete na webe

Inner dance

Pamätník SNP, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Múzeum SNP a kapela Inner dance vás srdečne pozýva na výnimočný koncert. Vy, ktorí poznáte a máte radi Maoka, tak neváhajte a príďte, na pódiu budú hrať dokonca štyria Maokovia.  Inner Dance je intuitívne, improvizačné dielo hudobných virtuózov, Martina Maoka Tesáka- gitara a spev, Mitscha Kohna – klavír, Pepe Danzu – perkusie, Sascha Cellist – violančelo. Stačí zavrieť oči, uvoľniť myseľ a nechať sa uniesť do tajomného bezpečného priestoru prirodzenosti a lásky.

Lístky si môžete kúpiť na webe.

Sobota 7. marca

Workshop: Move & Restore

Jógovňa, Banská Bystrica – 10.00 h. 

Workshop bude rozdelený na dve časti, v prvej tréningovej časti (MOVE) sa s lektorkou Terezou rozhýbete, budete objavovať prirodzený pohyb, rozširovať pohybovaný repertoár a rozvíjať svoje motorické schopnosti. Budete sa zabávať, hrať, hlavne sa hýbať – ale aj tvrdo makať. Aký typ pohybu očakávať? Tréning je inšpirovaný súčasným trendom Movement workshopov, ktoré do veľkej miery vychádzajú z tanečnej prípravy, práce s podlahou, z bojových umení a z prirodzenosti ľudských pohybov.


Druhá časť workshopu (Restore) sa zameria na relax, doplnenie vnútorných síl, natiahnutie fascií, väzív, uvoľnenie chrbtice a rozprúdenie dychu.  Lektorka Maťka vás prevedie zostavou yinovej jogy obohatenej o niekoľko dychových cvičení, ktoré vám pomôžu s prekonaním jarnej únavy.

Harmonogram dňa – 10.30 h – 12.00 h Move s Terezou
12.15 h13.00 h Restore s Maťkou

Nezabudnite si doniesť náhradné suché tričko na prezlečenie po prvej časti, hrubé ponožky a fľašu s vodou.

Cena workshopu: 20 €, viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Brutál Cup 2020

Lezecká stena, Banská Bystrica – 9.00 h. 

CCCBBB – Caballo Climbing Club vás pozýva na jedno z tých podujatí, ktoré si netreba nechať ujsť, kým ste ešte nažive. Na podujatie kde budú tieto tri Béčka kľúčove slová – Brutál, Boulder & Bass.

Sobota  sa bude niesť hlavne v duchu pretekov štýlu Open, ktorej sa môže zúčastniť naozaj každý. Majú pripravené kategórie hobby a kategórie Brutalisti. Pretek bude hodnotený ako C kategória Slovenského pohára pre tých čo by chceli nazbierať nejaký ten bod do celkového poradia. Ako každý rok, nebude to v sobotu len o lezeckých výkonoch. Pre všetkých je pripravených zopár čerešničiek. Preto vás organizátori prosia a včasnú registráciu. Bouldre vám postaví Kubo Švub a vaše lezenie bude celý deň komentovať Jakub Dlaždo Hadviga. Capitán Afterpárty bude robiť otestovaný DJ Lindix, ktorý nastaví kurz na temnotu. Pre tých, ktorý sa z temnoty nevrátia ponúkajú nocľah priamo pod stenou alebo na stene.

Viac informácii nájdete na webe.

Koncert v Sásovskej pivárni

Sásovská piváreň, Banská Bystrica – 20.00 h. 

“Skúsme dnes zastaviť čas, skúsme to zažiť ešte RUSH.”

Na spomienkovom koncerte zahrá 14 výborných banskobystrických muzikantov piesne skupiny Rush, aby si uctili pamiatku legendárneho bubeníka Neila Pearta, ktorý odišiel do rockového neba 7.1.2020.

PREMIÉRA: Súdružka z Moulin rouge

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h. 

Premiéra kabaretno-komediálneho predstavenia Súdružka z Moulin rouge.

1. Premiéra 7.3.2020 16.00 h. 
2. Premiéra 8.3.2020 16.00 h.
Účinkujú : Zuzana Chladná, Action sisters v zložení Madam Chicquitta, Jesicca Loo a Chantall Licorne, Štefan Polák

Predaj vstupeniek na tč +421 907 208 966

ZOČI VOČI – S tebou idem ďalej Tour / Banská Bystrica

Klub 77, Banská Bystrica – 20.00 h.

ZOČI VOČI oslávia 10 rokov od vydania prvého albumu koncertným turné.

Mnoho fanúšikov si od kapely Zoči Voči aj po rokoch žiada na koncertoch skladby z prvého albumu. A práve na tomto turné si budú môcť vypočuť kompletný album S tebou idem ďalej. Okrem debutu odznejú aj najväčšie hity z nasledujúcich albumov.

Viac informácií o koncerte nájdete na webe.

Dana Dinková, Branislav Kostka – Édith Piaf (2.premiéra)

 Štátna opera, Banská Bystrica – 18.30 h. 

Budem spievať tak nahlas, že ma bude počuť celý Paríž – až na vrchole Eiffelovej veže budú ľudia otvárať okná a počúvať.

Slová, ktoré vyslovila na začiatku svojej kariéry slávna šansoniérka Édith Piaf predznamenali jej závratnú hudobnú dráhu, ktorá sa stala jedným najväčších symbolov francúzskej hudobnosti. Snáď nikto v ušiach verejnosti nereprezentuje umenie „spevu srdcom“ tak, ako táto charizmatická drobná žena. Šansón, to je Édith Piaf, Piaf, to je šansón. Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými životnými osudmi.

Práve im je venované multižánrové autorské dielo režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku. Vznikla inscenácia naplnená emotívnou hudbou, strhujúcim tancom a sugestívnymi dramatickými výkonmi. Édith Piaf ako tragédka šansónu patrí k najväčším postavám hudby 20. storočia, no spev je nesmrteľný a aj dnes má schopnosť dotýkať sa hlbín duše poslucháčov. S istotou zasiahne všetkých tých, ktorí mu budú otvorení.

Hrajú: Edith Piaf (herečka): Mariana Mackurová
 Edith Piaf (tanečnica): Veronika Szabová, Zuzana Andelová
 Marcel Cerdan: Tomáš Laci, Giovani Buttacavoli
 Malý Luis: Ján Jamrich, Tomáš Laci
 Théo Sarap: Andrej Andrejkovič
 Raymond Aso: Matej Struhár
 Policajt: Radoslav Kuric
 Muž ošetrovateľ: Dušan Kubíny
 Luis Leplée: Marián Hadraba
 Pasák Albert: Jozef Maliňák

Informácie o cene vstupenkách a podujatí nájdete na webe.

Oldies party

Kapitol pub, Banská Bystrica – 20.00 h. 

Kapitol pub v Banskej Bystrici vás pozýva na oldies párty ku oslave Medzinárodného dňa žien.  Pre nežné pohlavie je pripravený welcome drink a o zábavu nebude núdza.

Viac informácií o podujatí nájdete na webe.

Soľ nad zlato

Divadlo pod balkónom, Banská Bystric – 17.00 h. 

Rozprávka, ktorú pozná snáď každý. O kráľovi a troch dcérach. Maruška, jedna z nich otca miluje ako soľ a ten ju za trest vykáže z kráľovstva. Ako to pokračuje ďalej isto z vás mnohí vedia. Presvedčiť sa o tom môžte v sobotu, v Divadle pod balkónom.

Viac informácií o predstavení nájdete na webe.

Single párty 

Pajami café & bar, Banská Bystrica – 20.00 h. 

Príďte sa zoznámiť s nezadanými ľuďmi na zoznamovací večierok. V cene lístka získate nápoj. Vstup je od 18 rokov. Kapacita je 30 ľudí.  Pre ženy ako bonus k blížiacemu sa sviatku darčeková poukážka s prekvapením.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.

Nedeľa 8. marca

Batolatórium

BDNR, Banská Bystrica – 10.00 h.

Najmladší divadelný projekt na Slovensku. Interaktívne predstavenie pre batoľatá od 10 mesiacov do 3 rokov a ich rodičov.

Hudba a text piesne: Tomáš Pohorelec a. h.
Výprava: Františka Fehérová a. h.
Režijná spolupráca: Marián Pecko

Réžia: Monika Kováčová a. h.

Hrajú: Ivana Kováčová/Anna Hajduková-Zemaníková, Tomáš Pohorelec a. h.

Viac informácií o podujatí nájdete na webe.

Ako na umenie 2 / výstava

Stredoslovenská galéria, Banská Bystrica – 10.30 h. 

Edukačno-prezentačná výstava pod názvom Ako na umenie 2 (príroda a krajina) prezentovaná v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici pracuje práve s témou prírody a krajiny, zasadenej do rôznych tematických kontextov. Výstava z hľadiska kurátorského výberu predstavuje približne 60 diel od približne 40 autorov. Ide o staršie i novšie akvizície z oblasti maľby, kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú súčasťou rozsiahleho galerijného zbierkového fondu. Zbierkový fond Stredoslovenskej galérie, ktorý aktuálne disponuje takmer 14 000 zbierkovými predmetmi, umožnil bohatý výber diel autorov pôsobiacich od konca 19. storočia až po súčasnosť. Ide prevažne o umelcov nielen s regionálnym, ale i celoslovenským významom. V rámci odbornej prípravy výstavy prešlo reštaurátorským zásahom celkovo 19 diel od 18 autorov.

Počas trvania výstavy budú zrealizované rôzne sprievodné akcie: komentovaná prehliadka, workshopy, prezentácie zamerané na predstavenie tvorby umelcov venujúcich sa téme krajiny, až po premietanie filmov a diskusných prednášok orientovaných na oblasť spoznávania a ochrany prírody.

Kurz- exotická masáž kokosovými miskami a predlaktím

SanRajs Academy, Banská Bystrica – 9.00 h. 

Masáž s kokosovými miskami – ritual Coconut pochádza z exotickej Polynézie, kde tamojší ostrovania využívali dary prírody, v ktorých vedeli odhaliť radu skrytých možností. V tomto rituály využívali tvar kokosových misiek a predlaktia. Tvarom misiek, dokázali ovplyvniť lymfatický systém a predlaktím zas odstrániť svalové napätie a navodiť hlbokú relaxáciu.

Na kurze sa naučíte techniku masáže predlaktím a masáž kokosovými miskami. Cena kurzu je 75 €.

Valaská Belá – FILM Afrika na Pionieri

Napionieri, Banská Bystrica – 16.00 h. 

Začalo to nevinným výletom, keď po strednej škole vyrazili prvýkrát na pionieroch okolo Slovenska. Každým rokom chceli vidieť toho viac a tak si pomaly plnili sny. Po deviatich rokoch sa im podarilo prejsť naprieč celým kontinentom a hlavne, natočiť film. Príďte sa pozrieť na jediný slovenský road movie na motorkách. Ako sa predierali zamrznutou Európou do Afriky, kde ich čakalo 45 stupňové peklo v Sudáne a nekonečné púšte bez paliva. Tlačenie do obrovských hôr v Etiópii, nádherné pláže Mozambiku či nebezpečný boj s maláriou.

Piati cestovatelia, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopých motorových dopravných prostriedkov.

Lístky na podujatie je možné kúpiť priamo na mieste. Cena lístka je 6€.

PREMIÉRA 2: Súdružka z Moulin rouge

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h. 

Druhá premiéra kabaretno-komediálneho predstavenia Súdružka z Moulin rouge.

Účinkujú : Zuzana Chladná, Action sisters v zložení Madam Chicquitta, Jesicca Loo a Chantall Licorne, Štefan Polák

Predaj vstupeniek na tč +421 907 208 966

O Chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu 

BDNR, Banská Bystrica – 16.00 h. 

Protiklamárska rozprávka o zamrznutých ušiach, zlom škriatkovi a dobrých palacinkách.
Prvé divadelné uvedenie autora a rozprávky na Slovensku.

Autor: Jakob Streit
Dramatizácia: Emília Hoffmanová
Réžia, texty piesní: Marián Pecko
Hudba: Martin Geišberg a.h.
Výprava: Mária Bačová a.h.
Hrá: Anna Hajduková

Viac informácií o podujatí nájdete na webe.

Rómeo a Júlia

Športová hala Štiavničky, Banská Bystrica – 19.00 h. 

Športová hala Štiavničky sa v marcovú nedeľu premení na divadelné dejisko. Rómeo a Júlia je obnovenou premiérou jedného z najúspešnejších diel Slovenského Divadla Tanca, ktorému tlieskali diváci na celom svete. Multimediálne predstavenie spájajúce moderný balet s filmom.

Na plátne účinkujú: Richard Müller, Andy Hryc, Ján Gallovič, Matej Landl, Aneta Parišková, Maroš Kramár.

Čas predstavenia: 100 minút

Upozornenie: Meškajúci diváci budú pri predstavení Rómeo+Júlia vpustení do divadelnej sály až po 20 minútach, kedy to dej a spracovanie predstavenia dovoľuje. Preto Vás prosíme, príďte včas.