Ak sa zamýšľate nad tým, ako strávite predposledný augustový víkend, možno vám pomôžu naše tipy. Pretože ponuka je opäť bohatá a rôznorodá a láka na podujatia v mestách, obciach, hore i dolu Hronom aj mimo Hrona, nebude jednoduché vybrať si.

Piatok 19. august

Hontianska paráda

Hrušov – 15.00 h

V piatok popoludní  sa v obci Hrušov začne už 25. ročník obľúbeného podujatia  Hontianska paráda. Pokračovať bude aj v sobotu. Program prvého dňa ponúkne výstavu na tému lazníckeho gazdovstva, Gazdovský dvor aj ukážky tradičnej žatvy a pečenia chleba a lepníkov v kamenných peciach (od 15.00 h na lazoch). V dedine sa otvoria hontianske dvory, a bude ich neúrekom, nebude chýbať remeselný jarmok a ukážky tradičných remesiel či veľkokrtíšska vínna cesta. Večer na amfiteátri otvorí program k 50. výročiu vzniku Ľudovej hudby Ďatelinka (19.30 h), vystúpia aj hrušovskí folkloristi a prvý deň podujatia ukončí program k 25. výročiu festivalu Hontianska paráda, v ktorom vystúpi napríklad aj súbor Urpín z Banskej Bystrice (20.40 h). Podrobný program oboch dní festivalu (piatok, sobota) nájdete tu.

Bomburove slávnosti

Mestský park, Brezno – 16.00 h

Ďalšia paráda čaká tento piatok a sobotu na obyvateľov a návštevníkov Brezna. Bomburove slávnosti vnesú do mesta atmosféru stredoveku, a to už hneď na začiatku podujatia, kedy vystúpi skupina historického šermu Berezun (16.00 h). Predvedú sa aj sokoliari Biatec, zahrá ľudová hudba Čerešnička a večer sa o dobrú náladu postará kapela Drišľak (20.30 h) a počas oboch dní slávností nebude chýbať dobová kuchyňa, remeselný jarmok a v sobotu sa aj guláše budú variť. V sobotu si nenechajte ujsť ani historický sprievod (10.00 h). Program nájdete tu.

Poklady kaplnky svätej Barbory

Kaplnka sv. Barbory, Banská Bystrica – 17.30 h

Na prehliadke kaplnky sv. Barbory v Kostole Nanebovzatia Panny Márie vám historik Jozef Ďuriančik porozpráva o oltári Majstra Pavla z Levoče a ďalších pokladoch kaplnky.

Country pri fontáne

Námestie pri fontáne, Sliač – 18.30 h

Koncert zvolenskej kapely Dolár pri sliačskej fontáne spríjemní piatkový večer nielen milovníkom country hudby. Koncert začína o 18.30 h.

Literárny Zvolen

Kaviareň Michelle-Coffee, Zvolen – 19.00 h

Vo Zvolene túto sobotu slávnostne vyhlásia výsledky celoštátnej súťaže Literárny Zvolen 2022. Súčasťou dojdňového podujatia je seminár a workshopy s odbornými lektormi pre účastníkov súťaže, ale aj sprievodný program pre širokú verejnosť.  V piatok sa v kaviarni Michelle-Coffee (Kozáčeka 2) uskutoční diskusia ku knihe Nicol Hochholczerovej Táto izba sa nedá zjesť (19.00 h) a v sobotu vo Fun zóne galaprogram s hosťami Martinom Hatalom a Dominikou Madro (16.00 h).  Súčasťou sobotňajšieho galaprogramu bude aj koncert hudobníčky Andrey Bučko (19.00 h). Vstup na podujatia je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa sobotný program presunie do priestorov Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra.

Letné nočné kúpanie

Kúpalisko, Kúpele Sliač – 19.00 h

Termálna voda, lahodné osvieženie, živá hudba  v podaní kapely El Fuego, skvelá atmosféra. To je prísľub piatkového letného nočného kúpania na kúpalisku v Kúpeľoch Sliač (19.00 – 22.00 h).

Latino party

Music Bar – Pivotéka, Banská Bystrica – 19.00 h

Temperamentné a podmanivé tóny latino hudby budú znieť Strieborným námestím. Na rohu námestia v Music bare zahrá a zaspieva Adrián Bosco, kubánsky rodák žijúci v Banskej Bystrici.

Nočná prehliadka

Historická radnica, Banská Bystrica – 19.30 h

Letné potulky po mestách či kláštoroch stredného Slovenska, zahalené rúškom noci, pokračujú tento piatok v Banskej Bystrici. Na prehliadke sa dozviete všeličo zaujímavé, čo ste možno nevedeli a stretnete významné osobnosti, ktoré písali históriu Banskej Bystrice od jej založenia, počas obdobia jej najväčšieho rozmachu, vďaka obchodu s drahými kovmi, až po vypuknutie Slovenského národného povstania. Predpredaj vstupeniek a bližšie informácie nájdete tu.

Zlokot sa objaví aj v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Kapela Zlokot je po siedmich rokoch znova na scéne. Tajomná entita si povolala štyroch hudobníkov, ktorí si opäť našli cestu k sebe. Tentokrát sa ale rozhodla pre gendrovo vyvážené zoskupenie, ktoré tvoria Pavol Lyrik Remiáš (rap), Erik Losos Horák (basgitara, gitara), Stanka Apfelová (gitara, basgitara, spev) a Ema Kakarová (bicie). Zlokot má na konte dva albumy, Slowakische Idiot (2013) a Slowakische Genius (2014). Na koncerte kapela zarhá to najlepšie, čo má v repertoári.

Manene v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Ako inak zakončiť predvíkendový piatokový večer, než diskotékou v skvelom klube so skvelými dídžejmi? V Ministry of Fun to tento piatok roztočí známy pražský DJ Manene ale aj talentovaný mladý slovenský DJ DlugoshDJ Anndy.

Sobota 20. august

Cyklobusom na Donovaly či Strelníky

Strieborné námestie, Banská Bystrica – 9.15 h

Cyklobus premáva zo Strieborného námestia do obľúbených lokalít už od 14. Mája a premávať bude do 25. septembra (cez víkendy a sviatky). Tento rok sú to lokality Donovaly a Strelníky (sobota, 9.15 h) a Malý Šturec a Šachtičky (nedeľa a sviatky, 9.15 h). Cyklobus prepraví max. 45 bicyklov, z toho 7 elektrobicyklov. Premáva tiež tradičný Turbus (počas víkendov a sviatkov do konca októbra), ktorý odvezie peších turistov k horskému hotelu Kráľova studňa, ktorý sa nachádza len na skok od Krížnej a je tak východiskovým bodom pre túry vo Veľkej Fatre. Autobusy nepremávajú v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok. Aktuálne informácie zverejňuje Central Slovakia na sociálnej sieti a svojom webe.

Gazdovanie na Hriňovských lazoch

Hriňová, Raticov vrch – 10.00 h

Tradičné poľnohospodárske práce a remeslá ako je bielenie a rosenie plátna, kosenie mládze, žatva, kopanie zemiakov, ukážka výroby fujary, spracovanie rohoviny, oranie volmi,  šperkárstvo a ďalšie prezentuje podujatie Gazdovanie na Hriňovských lazoch. Počas dňa si okrem gazdovania môžete užiť kopec ľudovej muziky, zaznejú heligónky, fujary, gajdy aj trombity. Hriňovskými lazmi prejde traktorový sprievod  a večer zahrá kapela Kapucín. Program nájdete tu.

Dni obce Michalová

Michalová – 11.00 h

Dni obce Michalová sú tri, od piatka do nedele. Sobotňajší program v strede obce začína remeselnými a kulinárskymi dvormi, ktoré sa otvoria o 11.00 h. Deti aj dospelí sa môžu zapojiť do rôznych zábavných a športových súťaží a zabaviť sa pri vystúpení FS Košarinka (15.30 h) a na koncertoch kapiel Lojzo (16.30), Nocadeň (18.00), Sokoly (19.30) či na diskotéke (21.00).

Happy day v Ľubietovej

Ľubietová  – 13.00 h

Ak sa chcete aj s deťmi zabaviť, vyberte sa do Ľubietovej na Happy day. V obecnom parku vás čaká množstvo atrakcií, súťaží, tanečných a speváckych vystúpení. Bude aj guláš a cukrová vata.

Svetielkofest

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 14.00 h

Benefičný rodinný festival pre širokú komunitu rodín s deťmi od útleho veku až po tínedžerov Svetielkofest  sa koná pri príležitosti 20. výročia, ktoré OZ Svetielko nádeje oslávilo v máji tohto roku. Festival začína o 14.00 h a v jeho programe sú koncerty, vystúpenie kúzelníka, Spievankovo, mini disko, bubnová šou a rôzne umelecké, zábavné a športové aktivity. Viac info o podujatí nájdete tu.

Pirohy na zvolenskom námestí

Námestie SNP, Zvolen – 14.00 h

Na Námestí SNP vo Zvolene sa v sobotu budú variť bryndzové pirohy a aj všeličo pekné tvoriť. Olympiáda vo varení bryndzových pirohov štartuje o 14.00 h, kedy sa začne aj jarmok tradičných remesiel, ľudové tvorivé dielne a detská škola varenia. V kultúrnom programe od 15.00 h bude ukážka varenia bryndze a vystúpia folklórne skupiny a súbory. Výťažok z podujatia poputuje na podporu OZ Svetielko nádeje.

Čo je aj tá Hrochoť

Areál futbalového ihriska, Hrochoť – 15.00 h

V úvode kultúrneho podujatia v Hrochoti sa bude spomínať na odkaz významného hrochotského rodáka Milana Križa. V programe na jeho počesť vystúpia DFS Hučava, FSk Poničan, FS BystrinaFSk Hrochoťan. Vrchársky orchester pod vedením Juraja Pecníka vystúpi  o 18.00 h v programe Prišli vám zaspievať. Deti poteší penová šou aj nafukovacie hrady.

Víkend v múzeu

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 15.00 h

Tihányiovskom kaštieli tvorivé dielne (sobota a nedeľa o 15.00 a 16.00 h), v Matejovom dome rande s mestom – komentovaná prehliadka expozície História mesta Banská Bystrica (sobota o 15.00 a 16.30 h) a v Thurzovom dome prehliadka novej expozície Tranzithistory v sprievode kurátora (nedeľa o 15.00 a 16.30 h). Víkendová ponuka Stredoslovenského múzea je už tradične bohatá.

Muzikálový festival

Kúpele Brusno – 16.00 h

Muzikálový festival Jozefa Bednárika prináša vo svojom 15. ročníku koncert Talenty, na ktorom sa predstavia žiaci banskobystrického Konzervatória J.L. Bellu (16.00), spomienkový koncert Michal Dočolomanský 80, Maľovaný na skle (17.00), Šansóny spod orloja v podaní Svetlany Nálepkovej (18.30), aj … pár minút pre Béďa: Dajte mi zrkadlo, nech sa pobozkám (19.30). V slávnostnom galaprograme, na ktorom budú odovzdané ocenenia Brusnianska Brusnica a Tabule muzikálovej slávy, vystúpia viaceré hviezdy slovenského muzikálového neba (20.00 h). Do programu Hviezdy si Marián Vojtko pozval Michaelu Noskovú, Nikolu Ďuricovú aj Terezu Králikovú (21.30 h). Festivalové podujatia sa konajú na Terase muzikálovej slávy Jozefa Bednárika. Viac informácií nájdete tu.

Večer s Nikou a Lacikem

Regal Záhrada, Banská Bystrica – 18.00 h

Sobotňajší večer v záhrade reštaurácie Regal Burger (Lazovná 28) vám spríjemní a o dobrú náladu sa postará hudobný pár Nika Čiliaková & Lacike Porteleki. Tešiť sa môžete aj na skvelé jedlo a drinky.

Strašidelná noc na hrade

Hrad Revište – 18.30 h

Strašidelná noc hradov a zrúcanín je najväčším podujatím na hrade Revište. V programe uvidíte vampíroshow, ohňovú show, súboj plamenných rytierov, orla skalného a sovu sibírsku, bude aj maľovanie na tvár a prídu aj rozprávkové postavičky v nadživotnej veľkosti.
Cestou domov lesom, ako aj cestou na parkovisko, stretnete množstvo strašidiel, ktoré sa už teraz tešia na výkriky strachu detí a rodičov.

Angelus (After) Party

SOVA bar & art klub, Banská Bystrica – 19.00 h

Angelus (After) Party je pokračovaním benefičného Angelus Festu, ktorý sa konal v júni tohto roku a aj tentoraz bude celý výťažok z akcie venovaný OZ Svetielko nádeje. Na party v SOVA bare & art klube (Skuteckého 1) sa predstaví šesť metalových kapiel z Banskej Bystrice a Zvolena. Medzi nimi aj banskobystrická legenda alternatívneho metalu kapela Hecate či metalová kapela Broken Rain.  Na koncerte ďalej vystúpia kapely Demonic-Eyed (HC/metal), Brain Dealers (death metal), Gágor (hard violence) a Solipsism (negativ black metal).

Broken Rain – So Far Away:

Organový koncert

Evanjelický kostol, Banská Bystrica – 19.00 h

Jubilejný 10. ročník medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi 2022 pokračuje  v  sobotu vystúpením španielskeho organistu Juana Paradell Solého, ktorý je vatikánskym organistom v službách pápeža Františka. Organový recitál tohto vzácneho festivalového hosťa si môžu milovníci organovej hudby vychutnať v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici. Koncert začína o 19.00 h.

PRSTY v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20.00 h

V klube Hogo Fogo zahrá v sobotu večer banskobystrická blues rocková kapela PRSTY. Predstavia sa Peter Palúch (basgitara), Rastislav Kostelka (gitara, spev), Stanislav Merc (ústna harmonika, spev), Teo Bindas (gitara, spev) a Ivan Šípka.

T78 v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

T78 (Manuele Tessarollo) je taliansky producent s intenzívnym zázemím v hudobnom priemysle a tiež vynikajúci DJ. Dokonale sa dokáže zžiť s publikom a na podujatiach vytvára úžasnú atmosféru. DJ T78 vás bude baviť na sobotňajšej disko v Ministry a spolu s ním aj dídžeji ElsyMustee.

Nedeľa 21. august

Africké trhy opäť v Bystrici

365.labb, Banská Bystrica – 9.00

Africké trhy, to je tropické ovocie, ktoré pestujú ugandskí farmári. Všetko je tak akurát zrelé, zaručene čerstvé a bez chémie. Na trhoch v priestoroch 365.labb na Lazovnej okrem čerstvého ovocia z Afriky nájdete aj sušené ovocie, koreniny zo Zanzibaru, kvalitné čaje džemy… Trhy potrvajú do 15.00 h.

Muziky pod Poľanou

Hriňová, Raticov vrch – 10.00 h

Na Raticovom vrchu v Hriňovej budú muziky vyhrávať aj v nedeľu. Koná sa tu 16. ročník medzinárodného festivalu ľudových hudieb Muziky pod Poľanou. Podujatie otvorí slávnostná omša v Kostole Panny Márie Fatimskej, kde vystúpi DFS Hviezdička (10.00 h). Na malom pódiu sa potom predstavia ĽH HájičekŽSS Hlasy Podpoľania (12.00 h) a v galaprograme s názvojm Piesne moje, piesne, veď ja vás veľa viem, zanôtia ľudové hudby a sólisti z rôznych kútov Slovenska (od 14.00 h).

Dobrodružná cesta lesom

Krupová / Srdiečko – 10.00 h

nedeľu sa južná strana Chopku premení na čarovnú rozprávku. Rozprávková cesta lesom vás prevedie krásnym horským chodníkom. Štart je o 10.00 h v Krupovej a cieľom je Hotel Srdiečko, kde sú počas celého dňa pripravené rôzne aktivity, divadlo, prezentácia Horskej záchrannej služby či detská diskotéka. Viac infrmácií nájdete tu.

Štefan Štec v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 15.00 h

Rozprávková dedinka Habakuky pozýva na koncert Štefana Šteca. Koncert sa uskutoční o 15.00 h a je v cene vstupného. Ak si urobíte celodenný výlet, užijete si v Habakukoch veľa srandy pri rozprávkach, ktoré sa tu hrajú každú hodinu od 10.30 do 15.30 h a tiež koncert Štefana Šteca, ktorého nazývajú aj rusínskym Karlom Gottom. Dedinka je počas víkendu otvorená od 10.00 do 18.00 h.

Štefan Štec a Fajta – Festival:

Slávnosť v Záhrade spomienok

Záhrada spomienok, Cintorín Zlatý potok, Zvolen – 16.00 h

V Záhrade spomienok vo Zvolene sa v nedeľu po štvrtý raz bude konať slávnosť za zosnulé a nenarodené deti Deň nádeje. Záhrada spomienok sa tým pripojí k medzinárodnej iniciatíve, vďaka ktorej sa podujatie koná tretí augustový víkend v rôznych krajinách po celom svete. Symbolom Dňa nádeje sú vlajky vytvorené tými, ktorí touto skúsenosťou prešli či prechádzajú. Tento deň je príležitosťou tvorivo vyjadriť svoje spomienky, priania a pocity, spoznať príbehy iných, pocítiť, že v tom nie sme sami či len v tichosti zapáliť sviečku.  Slávnosťou v Záhrade spomienok bude sprevádzať Lucia Kubíny, celebrantka posledných rozlúčok a pôrodná dula, na gitare zahrá Martin Macej. Viac informácií nájdete tu.

Klaun kúzelníkom

ZŠ Spojová, Banská Bystrica – 17.00 h

Posledný prázdninový sídliskový večerníček poteší deti na sídlisku Fončorda. Príde medzi ne Divadlo Teater Komika s klaunom Adynom, ktorý sa pokúsi stať veľkým kúzelníkom. Aby sa mu to podarilo, bude potrebovať trochu žabieho slizu, šupinku z hada, tri ryšavé vlasy, no hlavne asistenciu divákov. Predstavenie Klaun kúzelníkom sa začína o 17.00 h.

Nádvorie osvety si podmaní  swing

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 19.00 h

Na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 35) vystúpi kanadsko-slovenská speváčka Nina Michelle. V jej podaní zaznejú skladby zo zlatej éry swingovej hudby. Sprevádzať ju budú Peter Tuscher (trúbka, Nemecko), Andrej Farkaš (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).

Šansónový večer

Kino Kúpele Sliač – 19.00 h

Nedeľný večer v Kúpeľoch Sliač bude šansónový. Herečka a speváčka Eva Pavlíková, v sprievode svojej kapely, zaspieva známe šansóny od domácich a svetových autorov a tiež muzikálové melódie.