Tento víkend sa bude niesť v znamení hudby rôznych žánrov, koncertov pod holým nebom, ale aj rozprávok a ďalších zaujímavých podujatí.

Piatok 9. júl

Prehliadka kostolov

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Banská Bystrica – 17:30 h

Víkend môže začať prehliadkou kostolov v hradnom areáli. Komentované prehliadky kostolov sa počas letných prázdnin konajú každý piatok o 17:30 h a tiež každý pondelok a stredu o 10:00 h. Miesto stretnutia záujemcov o prehliadku je pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie (Moysesovo námestie). Vstupné: 2 eurá, deti do 6 rokov a ZŤP zdarma.

Vernisáž výstavy aj koncert

Umelecká kaviareň Bothár, Banská Bystrica – 18:30 h

Piatkový večer v kaviarni Bothár na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska (Dolná 35) ponúkne atmosféru Číny tak, ako ju na svojich fotografiách zachytil banskobystrický hudobník Robo Ragan. Vernisáž výstavy Čína sa koná o 18:30 h. Po vernisáži zaznejú na nádvorí podmanivé melódie argentínskeho tanga a klasickej hudby v podaní zoskupenia Slovak Nuevo Quinteto, ktoré vzniklo pri príležitosti stého výročia narodenia argentínskeho skladateľa a bandoneonistu Astora Piazzollu. Tvoria ho známi slovenskí hudobníci Eva Varhaníková – klavír, Tomáš Valíček – akordeón, Stanislav Palúch – husle, Róbert Ragan – kontrabas a Peter Solárik – bicie nástroje. Koncert začína o 19:00 h.

Zvolenskí vrchári

Námestie pri fontáne, Sliač – 18:30 h

V rámci Dní mesta Sliač v piatok na námestí pri fontáne vystúpia Zvolenskí vrchári a zahrajú i zanôtia na ľudovú nôtu. Zvolenskí vrchári hrajú v zložení: Ján Ďurský (husle, spev), Rastislav Schieber (viola, gitara, spev), Vladimír Homola (cimbal), Pavol Gejdoš (akoredón, spev) a Vladimír Maťaš (kontrabas). Začiatok koncertu o 18:30 h.

Salon Spitz zahrá na Lazovnej

365.labb, Lazovná, Banská Bystrica – 19:00 h

Lazovná ulica počas nedávnych Dní mesta doslova ožila. Nesporne k tomu prispel aj program, ktorý na tieto dni pre Banskobystričanov pripravilo coworkingové komunitné centrum 365.labb. Pouličný koncert kapely Salon Spitz vniesol do Lazovnej neskutočnú atmosféru, ktorú tento piatok môžete zažiť znova. Salon Spitz svojou skvelou muzikou Lazovnej opäť vdýchnu život. Koncert na ulici pred 365.labb začína o 19:00 h.

Saténové Ruky v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

A hudba bude znieť aj v Záhrade. Saténové Ruky, čiže Kasko, Bebe, Vlado Janček, Jožo Lipa, sa pomaly ale isto stávajú legendou alternatívnej scény. Jednoduché melódie, svojské texty a nápaditá hitovosť piesní ich rýchlo dostali do povedomia poslucháčskej verejnosti.  V týchto dňoch kapela vydáva nový album s názvom Lom a piesne z neho určite zaznejú aj v Záhrade. Koncert sa v prípade priaznivého počasia uskutoční vonku.

Saténové ruky – Vivaldi:

Kryder v premiére v Ministry

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21:00 h

Najväčší a najmodernejší klub na Slovensku, prináša ďalšie svetové meno! Do Ministry of Fun po prvý krát prichádza mr. groovy z Veľkej Británie – Kryder. Ministry rozpália aj DJ Dave Eremias, Mustee Anndy. Predaj vstupeniek nájdete tu.

Bude to poriadne šialená noc

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30

Letné kino na amfiteátri ovládne v piatok večer trojica kamarátov – Mireček, Vilém a Dužan, ktorí si privyrábajú pestovaním a predajom kvalitnej trávy. Od nebezpečného Bulhara dostanú ponuku, ktorá sa neodmieta. Predať všetky zásoby, ktoré majú, za jednu noc? No zrazu je tu problém.  Niekto im totiž vykradol kompletne všetky zásoby… Ubal a zmizni. Bude to poriadne šialená noc!

Ubal a zmizni – trailer:

Sobota 10. júl

Letný pohár RC AMK 2021

RC AMK Aréna, Banská Bystrica – 9:00 h

RC Auto Model Klub pozýva v sobotu na druhé preteky Letného pohára RC AMK 2021, ktoré sa uskutočnia na asfaltovej dráhe na Rudohorskej ulici (sídlisko Rudlová-Sásová). Po skončení pretekov si s tréningovým modelom môžu zajazdiť aj diváci. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Daruj iným, obdaruj seba

Materské centrum Mamina, Banská Bystrica – 9:00 h

Dámske, pánske, detské oblečenie, obuv, športové a školské potreby, detské knihy, hračky, plyšáky, deky a ďalšie veci dostanú druhú šancu vďaka burze Daruj iným, obdaruj seba, ktorú organizuje Materské centrum Mamina. Burza sa koná v sobotu od 9:00 do 14:00 h v centre Mamina na Tatranskej 10 (sídlisko Rudlová-Sásová).

Na detskom ihrisku za Cowboyom

Cowboy New Pub, Banská Bystrica – 10:00 h

Otvorenie letnej sezóny na detskom ihrisku za pivárňou Cowboy New Pub na Ďumbierskej ulici (sídlisko Rudlová-Sásová) iste poteší deti aj rodičov. Pre deti je pripravený skákací hrad, maľovanie na tvár aj vozenie na poníkoch ale aj rôzne súťaže, cukrová vata a diskotéka. A to od 10:00 do 20:00 h. Vstup je voľný.

Handmade trh v parku

Park prof. Adolfa Priesola, Zvolen – 10:00 h

Navštívte Handmade trh v parku, ktorý sa koná v sobotu v parku pri zvolenskej Technickej univerzite. Čaká vás tam príjemná atmosféra a šikovní ľudia, ktorí vám predstavia svoju tvorbu. Pripravený je aj sprievodný program, atrakcie pre deti, chutné občerstvenie (10:00 – 16:00 h).

Pumpcup v Laskomeri

Laskomerská dolina, Banská Bystrica – 12:00 h

Pumptrack ako športová disciplína si medzi cyklistami získava čoraz väčšiu obľubu a milovníci tejto extrémnej cyklistiky si v sobotu určite prídu na svoje. V Laskomerskej doline sa uskutočnia preteky Pumpcup 2021 na  MTB/BMX bicykloch a odrážadlách. Po dopoludňajších tréningoch od 9:00 do 11:30 h, a následnej úprave dráhy, štartuje o 12:00 h Pumpcup prvé kolo, o 13:40 h Dirt Cup (1. kolo), o 14:30 Pumpcup 2. kolo a o 16.00 h druhé kolo Dirt Cup.

King Race na hrade

Hrad Revište, Revištské Podzámčie – 15:00 h

Počas 3. ročníka detského sparťanského preteku King Race na hrad Revište budú musieť deti zdolať 10 rôznych prekážok. Každé dieťa však dostane špeciálnu medailu King Race aj občerstvenie. Deti môžu pretekať aj so svojimi rodičmi! O 15:00 h štartujú deti do 7 rokov a o 15:30 h deti od 8 do 13 rokov.

Priechodské rockové slávnosti

Futbalové ihrisko, Priechod – 16:00 h

Hrmavica, Scarlet Wings, The Passage, The Butchers a Collegium Musicum Tribute. To je päť kapiel, ktoré zahrajú na 13. ročníku Priechodských rockových slávností. Atmosféru spríjemní malebná okolitá príroda, chutný guláš a studené pivo.

Dajte si rande s mestom

SSM Matejov dom, Banská Bystrica -16:30 a 18:30 h

Toto leto, počas mesiacov júl a august, môžete v Matejovom dome každú sobotu „randiť“ so svojím mestom. Špeciálnu akciu Dnes mám rande so svojím mestom pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM) pre všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou Banskej Bystrice. Na troch poschodiach V Matejovom dome na nich čaká klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Zoznámia sa tiež s bohatou históriou remesiel a významnými osobnosťami mesta pod Urpínom.

Janko a Marienka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Pri písaní scenára k rozprávke Janko a Marienka sa režisér Martin Vanek inšpiroval známou rozprávkou O perníkovej chalúpke. Deti sa z rozprávky dozvedia, ako sa nestratiť a samozrejme, bude sa v nej aj spievať. Vstupenky si rezervujte na 0908 037 762 (SMS).

Sídliskový večerníček

Nádvorie Tihanyiovského kaštieľa, Banská Bystrica – 17:00 h

Kým deti v Divadle pod balkónom budú prežívať príbeh Janka a Marienky, deti z Radvane (ale nielen ony) navštívi čert Kolofón. Rozprávka O čertovi Kolofónovi, je prvým sídliskovým večerníčkom týchto prázdnin. Hlavného hrdinu tejto dobrodružnej marionetovej komédie, čerta Kolofóna, pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave, ktoré sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta… Na nádvorie Tihanyiovského kaštieľa príde deťom rozprávku zahrať Bábkové divadlo Morgonrock z Bytče.

Červená črievička a 7 statočných

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

A do tretice ešte jedna rozprávka. Animovaný film Červená črievička a 7 statočných (Južná Kórea, 2019, 92 min, Sung-ho Hong) je príbehom bacuľky Snehulienky, ktorá nájde pár kúzelných červených črievičiek, čo ju premenia na chudučkú krásavicu. Má to ale jeden háčik! Črievičky patria zlej čarodejnici. Akoby nestačilo, že má Snehulienka plné ruky práce s ježibabou, do cesty sa jej musí ešte pripliesť sedem neodbytných trpaslíkov, ktorí od nej chcú pusu. Pokiaľ totiž títo zelení krpci dostanú bozk od krásnej ženy, bude zrušená ich kliatba a z nich sa znovu stanú udatní princovia…

Červená črievička a 7 statočných – trailer:

Nedeľa 11. júl

Nedeľa v kaštieli

SSM Tihanyiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 10:30 h

Prázdniny so Stredoslovenským múzeom pokračujú. Túto nedeľu môžu deti (aj dospelí) spoznať tajomné spoločenstvo včiel a odhaliť jeho význam pre ľudí a prírodu cez unikátny živý pozorovací úľ, umiestnený priamo v expozícii múzea.

Spomienka na Sládkoviča

Evanjelický kostol, Hrochoť – 11:00 h

Andreja Sládkoviča, ako predstaviteľa Matice slovenskej a evanjelickej cirkvi si v nedeľu pripomenú v Hrochoti.  Podujatie otvoria služby Božie v Evanjelickom kostole (11:00 – 12:00 h). V programe od 12:00 h účinkujú herec Juraj Sarvaš, Folklórna skupina Hrochoťan, Detská folklórna skupina Hučava a občianske združenie Kruchoť.

Zvuky a farby krvavých sonetov

Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 16:00 h

Nedeľa vo Vile Dominika Skuteckého bude patriť ďalšej veľkej slovenskej literárnej osobnosti, Pavlovi  Országhovi Hviezdoslavovi. Zvuky a farby jeho diela zaznejú v podaní Sláčikového kvarteta – Andrej Baran, Viliam Trgo, Andrej Krajčovič, Michal Haring. Texty číta Jozef Šimonovič.  Podujatie sa koná pri príležitosti 100. výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava a 100. výročia úmrtia Dominika Skuteckého. Ak si tento umelecký zážitok nechcete nechať ujsť, rezervujte si bezplatné vstupenky: lydia.baranova@banskabystrica.sk, +421 48 4330 530.

Don Kychot v humne

Humno Umno, Mníchov dvor, Slovenská Ľupča – 16:00 h

Medzibrodské Potulné dividlo J+T sa chystá na návštevu Slovenskej Ľupče. V tamojšom Mníchovom dvore uvedie predstavenie Don Kychot inšpirované známym románom Miguela de Cervantesa Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha. Účinkujú: Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec, ktorí takto pozývajú do Humna Umna:

Martin Vetrák a svetové hity

Kúpele Sliač – 16:00 h

Martin Vetrák svojím spevom poteší v nedeľu popoludní návštevníkov kúpeľov Sliač. V koncerte v rámci Sliačskeho kultúrneho leta zaznejú v jeho podaní známe svetové hity.

Potulky mestom

Mariánsky stĺp, Námestie SNP, Banská Bystrica – 17:00 h

Júlové Potulky mestom budú venované 100. výročiu založenia odboru Klubu československých turistov v Banskej Bystrici. O histórii turistiky, značenia turistických trás ako aj o osobnostiach z nášho regiónu porozprávajú Jozef Ďuriančik, Vladimír Paulíny a Eva Škutová. Potulky už tradične začínajú stretnutím pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP.

Nedeľa s Quentinom a Jackie Brown

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:30 h

Jackie Brownová (Jackie Brown, USA, 1997, 148 min) je ďalším filmom, ktoré v rámci Nedelí s Quentinom uvedie Letné kino na amfiteátri. Je to príbeh starnúcej letušky Jackie Brownovej, ktorá si privyrába pašovaním peňazí z Mexika pre priekupníka zbraní menom Ordell Robbie… až do momentu, keď ju zatknú agent FBI a policajt s L. A. priamo na letisku. Má šancu vyhnúť sa väzeniu, ak im sľúbi spoluprácu pri dolapení Ordella. Jackie vymyslí odvážny plán, ako to zahrať na obe strany, no situáciu komplikujú Ordellovi komplici Lauis Gara a Melanie Ralstronová, ktorí majú svoje vlastné ciele. Jackie naoko spolupracuje s políciou, aj nepohodlným šéfom a rozhodne sa zmiznúť s miliónovým balíkom.

Jackie Brown – trailer: