Radvanský jarmokUdalosťou číslo jedna v Banskej Bystrici je tento víkend Radvanský jarmok, už 357. v poradí. Nenechajte sa odradiť počasím, program jarmoku je skutočne bohatý, rozmanitý a lákavý. Máme však pre vás aj ďalšie tipy, ako prežiť víkend.

Radvanský jarmok

Banská Bystrica, od piatku do nedele, 11. – 14. september

Návštevníci jedinečného Radvanského jarmoku sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program, tradičný trh remesiel, jarmočné kulinárske špeciality ale aj novinku v podobe Starodávneho trhu. samozrejme, že jarmočné dobroty treba okoštovať, burčiak zvlášť. Znalci vína tvrdia, že burčiak je zdravý. Obsahuje asi šesť percent alkoholu, časť neskvaseného cukru, značný obsah jemne rozptýleného oxidu uhličitého, celý súbor vzácnych vitamínov a nesporne aj viaceré chuťovo príjemné zložky. Znalci tiež vravia, že každý rok treba vypiť sedem litrov burčiaku, aby sa nám vymenila krv…

Program Radvanského jarmoku nájdete v našom predchádzajúcom článku.

Relax v Záhrade

Len pár krokov od jarmočnej haravary, v príjemnom prostredí kultúrneho centra Záhrada, môžete počas víkendu relaxovať pri tanci aj hudbe.

Piatok 12. september, 19. hod.

Company T-d’U: All The Things You Said You Never Said Before You Thought You Could Ever Say

Skúmanie komplexnosti ľudského výrazu, ako je, alebo nie je, tento výraz vyjadrený v tom najbližšom a  najintímnejšom vzťahu – vzťahu dvoch milencov. All The Things You Said You Never Said Before You Thought You Could Ever Say je o tom, čo sa snažíme povedať a urobiť, aj keď často nevieme ako. Koncept a dramaturgia: Anthony Nikolchev, obsadenie: Guillaumarc Froidevaux, Gema Galiana, Zuzana Kakalikova, Anthony Nikolchev, supervízor predstavenia: Vivien Wood.

[vimeo 92044638 640 390]


Sobota 13. september, 10. – 14. hod.

Hlas Duše – Ivana Mer

Workshop Hlas Duše pracuje s uvoľnením fyzických napätí v tele, prehĺbením dýchania, odstránením strachu z vlastného prejavu, rozvinutím schopnosti počúvania, koncentráciou a relaxáciou. Je určený ženám a mužom bez rozdielu veku, zameraný na obnovenie vnútorného spojenia s hlasom, jeho plného využitia a radosti z nadobudnutia nového vzťahu k hlasu, ktorý je predlžením duše…

19. hod.

Ivana Mer – koncert

Speváčka, skladateľka, absolventka intenzívnej súťaže Roy Hart Theatre v južnom Francúzsku Ivana Mer, pracuje s odbúraním psychických blokov a objavovaním hlasového potenciálu. Absolvovala hlasové dielne a spolupracovala so spevákmi a performermi doma i v zahraničí (Ida Kelarova, Susanna Dornwald, Saul Ryan, Phil Minton, Lyn Book…). Viedla workshopy a individuálne hlasové hodiny v Montpellier, na Ibize, v Berlíne. V súčasnosti vedie semináre a individuálne hodiny v Bratislava a Prahe a pripravuje svoj album s Oskarom Rózsom. Inšpiráciu pre svoju hudbu nachádza v melódiách mora, silách prírody a vnútorných svetoch duše.

Nedeľa 14. september

Zahrada Divadlo T-dUWorkshop fyzického divadla

V nedeľu sa v Záhrade začína workshop fyzického divadla pod vedením performerov Studio Matejka a zakladateľov Company T-d’U. Workshop je určený pre hercov, tanečníkov, bábkohercov, študentov a študentky (herectva, tanca), ale aj pre amatérov so záujmom o skúsenosť s pohybovým divadlom. Workshop potrvá do stredy 17. septembra. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Záhrady.

Salamandrové dni

Banská Štiavnica, do soboty 13. septembra

Banskoštiavnické Salamandrové dni sa začali v stredu 10. septembra a končia v sobotu podvečer. Okrem tradičného Salamandrového sprievodu, ktorý sa koná v piatok 12. septembra od 19. do 21. hod., ponúkajú množstvo zaujímavých podujatí. Tradičným vrcholom programu je však výnimočný a jedinečný sprievod, ktorý zabáva celé generácie Štiavničanov aj návštevníkov mesta. Predvojom tradičného Salamandrového sprievodu bude sprievod baníckych spolkov, ktorý sa bude formovať pri bývalej Tabakovej továrni. Podrobný program Salamandrových dní nájdete na tejto stránke.

Dorotka z Fidorkova

Kováčová, sobota 13. september, 13. hod.

Pekné popoludnie s deťmi – a s Dorotkou z Fidorkova, môžete prežiť v Holidayparku na Kováčovej. Veselú rozprávku Tri prasiatka si deti môžu zahrať spolu s hercami. A po rozprávke nasleduje detská minidisko… s Dorotkou, samozrejme.

Indiánsky deň – Zrušené

Sliač, sobota 13. september, 10. hod.

Na Sliači (ihrisko pri základnej škole) sa zase môžete zahrať na Indiánov. Každé dieťa, ktoré príde v indiánskom alebo kovbojskom kostýme, dostane odmenu, dospelí budú súťažiť o naj indiánsky kostým. Príde aj Princ Bajaja (Teátro Nelline) a Mechúrik Koščúrik (Divadlo z Pasáže). Čakajú vás ukážky kynologickej záchranárskej brigády, techniky a práce hasičov, súťaž vo fúkaní balónov, skákací hrad, stan tvorivých dielní, výstava kaktusov a ešte všeličo ďalšie.

Spartan Beast 2014

Donovaly, sobota 13. september, 7. hod.

Donovaly Spartan RaceSpartan Race™ sú popredné svetové prekážkové preteky založené fanúšikmi extrémnych športových podujatí. Preteky vznikli v roku 2010 s cieľom vytvoriť serióznu výzvu pre odhodlaných športovcov, ktorí hľadajú alternatívne vytrvalostné preteky. Ak ste sa už pokúšali o zdolanie náročných dráh v teréne, ktoré boli premáčané, plné blata či iných prírodných prekážok, tak je ten správny čas postaviť sa na štartovú čiaru najlepšieho prekážkového behu Spartan Race. Môžete si vybrať Spartan Sprint, Super Spartan alebo Spartan Beast – práve tento pretek sa uskutoční v sobotu na Donovaloch. Pozostáva z 20 km behu – aj viac a z minimálne 26 prekážok rozmiestnených po celej bežeckej dráhe. Diváci sú vítaní!

Viac informácii sa dozviete na oficiálnej stránke preteku.

Výstavy v Thurzovom dome

Dve zaujímavé výstavy sprístupnili tento týždeň v Thurzovom dome na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Výstava Tempus Fugit prezentuje kostoly Broumovska a snahu o ich zachovanie a rekonštrukciu. O tom, že sa národné pamiatky môžu obnoviť aj v čase krízy sa môžete na vlastné oči presvedčiť na výstave fotografií Dana Zelenského v Zelenej sieni Thurzovho domu. Výstava potrvá do 12. októbra. Zároveň môžete navštíviť aj výstavu obrazov Jána Maľu (do 5. októbra). Návštevné hodiny počas víkendu: piatok od 10. do 18. hod., sobota a nedeľa od 14. do 18. hod. 

Imaginárium v šapito

Rozhodne si nenechajte ujsť ani návštevu očarujúceho Imaginária v šapito v Parku pod Pamätníkom SNP. Stretnete sa tu s bábkami, scénami a kostýmami z rozprávok známych z repertoáru banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí. Výstava v šapito je otvorená do 21. septembra, každý deň od 10. do 14. hod. a od 15. do 18. hod. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.