Prázdninových víkendov pomaly ubúda. Počasie evokuje jeseň, ale meteorológovia sľubujú, že sa „umúdri“. Tento víkend to však ešte asi nebude. Neznamená to však, že musíte sedieť doma.

ŠpanDiv 2014

Špania Dolina – piatok a sobota, 15. – 16. august

spandiv 2013V piatok a v sobotu sa v areáli pri Klopačke na Španej Doline koná XII. ročník tradičného divadelného festivalu Špandiv 2014. Festival otvorí v piatok večer o 19. hod. koncert venovaný Karlovi Krylovi a jeho nedožitým 70. narodeninám. Piesne Karla Kryla zahrá jeho mladší brat Jan Kryl, ako aj Stanislav Granec a Roman Mečiar (piesne z CD Ovce a vlci).

V sobotu sa na festivale predstavia Teatro Neline, Harry Teater, Prešporské divadlo, Tambores s bubnovým worshopom, Divadlo u zbrojnoša, Túlavé divadlo a Miroslav Kasprzyk so svojou Mim Show.

Nebudú chýbať ľudové remeslá, tvorivé dielne, workshopy ani nádherné tóny storočného verklíka Jána Haruštiaka.

Bažant Kinematograf

Banská Bystrica – piatok 15. august, 21. hod.

Kinematograf Tigre v mesteSlovenský film Tigre v meste (r. Juraj Krasnohorský, 92 min.) sú posledným filmom, ktorý v rámci filmovej prehliadky Bažant Kinematograf 2014 môžete uvidieť v Banskej Bystrici. Je to svieža a netradičná komédia s prvkami detektívneho trileru. Traja kamaráti so zvieracími prezývkami Jazvec (prokurátor, Kristína Tóthová), Holub (milovník poštových holubov, Ľubomír Bukový) a Hyena (kŕmič tigrov, Milan Ondrík) sa stretávajú vo svojej obľúbenej krčme U nosorožca, kde trávia čas pri pive a spoločných rozhovoroch…

Premieta sa na Námestí SNP, začiatok o 21. hod. Predfilm: Sneh, r. Ivana Šebestová (SR/Franc., 18 min.).

Z Banskej Bystrice sa Kinematograf Bažant presunie na námestie do Zvolena, kde diváci počas víkendu uvidia filmy Okresný prebor (v sobotu) a Fair Play (v nedeľu).

Hontianska paráda

Hrušov – piatok a sobota, 15. – 16. august

Už 19. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda sa začne v piatok popoludní v Hrušove. Festival je vrcholným podujatím a prezentáciou obce Hrušov a tradičnej ľudovej kultúry Hontu. V piatkovom programe na lazoch je žatva aj pečenie chleba a gazdovský dvor. V dedine sa o 15. hod. otvoria hontianske dvory a na amfiteátri sa bude spievať a tancovať. V sobotu bude v Hrušove rušno už od rána… Oplatí sa vám vydať na výlet!

Gothoom

Nová Baňa – do soboty 16. augusta

Už v stredu večer sa v areáli jazera Tajch v Novej Bani začal najväčší metalový festival na Slovensku Gothoom. Vo štvrtok na festivale vystúpila aj banskobystrická kapela BrainScan. Program na piatok a sobotu nájdete na oficiálnej stránke festivalu.

Cap à l’Est

Capalest BSBanská Štiavnica – do soboty 16. augusta

Festival celkom iného žánru sa od stredy koná v Banskej Štiavnici. Európsky festival poézie, divadla a hudby Cap à l’Est je otvorený pre všetkých, všetkým jazykom, kultúram, vierovyznaniam a všetkým formám prejavu. Je miestom, kde Európania objavujú Slovensko a Slovensko objavuje celý svet, pretože rešpektovanie odlišnosti je tmelom morálky budúcnosti. Viac informácii sa dozviete na stránke festivalu. 

Dni obce Michalová

Michalová – piatok až nedeľa, 15. – 17. august

Pohronská obec Michalová má tento víkend svoje dni. Program 4. ročníka dní obce je bohatý a rôznorodý. V kinosále kultúrneho domu v piatok večer vystúpi speváčka Marcela Laiferová aj dvojica humoristov Kajzer a Meluš. Sobota sa bude niesť v športovom duchu, no o 11. hodine sa v strede obce otvoria aj remeselné a kulinárske dvory. Popoludní bude znieť folklór aj country a predstavia sa aj mladí hudobníci z Michalovej STOP-ka. Dni obce Michalová ukončí nedeľná svätá omša v Rímsko-katolíckom kostole sv. Štefana Uhorského.

Festival tolerancie a porozumenia

Festival tolerancieBanská Bystrica – sobota, 16. august

V sobotu 16. augusta (od 9. hod.) sa na sídlisku Sásová – Rudlová, na  ihrisku na Rudohorskej ulici, uskutoční nultý ročník jedinečného Festivalu tolerancie a porozumenia. Organizátormi podujatia sú občianska platforma Nie v našom meste, Komunitné centrum Sásová a Centrum komunitného organizovania. Čakajú vás koncerty, divadlo, diskusie aj skvelé jedlo. Čítajte viac aj v našom predchádzajúcom článku.

Malá hŕba pýta viac

Habakuky – Donovaly, sobota, 16. august

Na Habakukoch je aj toto leto naozaj rušno a fajn. Túto sobotu budú mať v rozprávkovej krajinke sólo zuby… zúbky. Udeje sa tu pokus o nový slovenský rekord v počte dvojíc vzájomne si umývajúcich zúbky (o 14. hod.). Všetci, ktorí chcú prispieť k rekordu, nech si donesú vlastné zubné kefky! Od 10. do 18. hodiny sa na Habakukoch môžete stretnúť so zúbkovou hliadkou – ten, kto jej zaspieva pesničku, dostane zázračný zúbkový balíček. Čas od 12.30 do 16.30 hod. je vyhradený pre súťaže a pesničky. Zaspievajú Veselé zúbky, Miro Jaroš, Robo Papp, Bystrík a ďalší.

Deň obce Baláže

Baláže – sobota, 16. august

Aj Baláže majú tento víkend svoj deň. Uskutoční sa v sobotu 16. augusta, pri príležitosti 485. výročia prvej písomnej zmienky o obci a 70. výročia SNP. V programe vystúpia ženská spevácka skupina FS Urpín, tanečná skupina Sfinx, Ľudová hudba Jožka Berkyho, FS Očovan a skupina Galaxy. Súťažiť sa bude v pílení dreva, uskutoční sa štafetový pretek Od Tatier k Dunaju, pripravené sú aj vyhliadkové lety vrtuľníkom, ukážky rezbárstva a maľovania medovníkov.

Festival bizarných plavidiel

Štiavnické Bane – sobota, 16. august

Jazero Vindšachta v Štiavnických Baniach sa v sobotu 16. augusta stane dejiskom festivalu bizarných plavidiel Utopenec. Súťaž plavidiel štartuje o 12. hodine.

Potulky mestom

Banská Bystrica – nedeľa, 17. august

Záverečné letné potulky Banskou Bystricou sú venované významnej osobnosti československej architektúry Ing. arch. Emilovi Bellušovi a jeho dielu – polyfunkčnému objektu Národný dom, v ktorom vznikol prvý hotel v historickom jadre Banskej Bystrice. Miestom stretnutia je už tradične Mariánsky stĺp na Námestí SNP (o 17-tej). Potulkami sprevádza Jozef Ďuriančík.

Promenádny koncert

Promenadny koncertBanská Bystrica – nedeľa 17. august, 19. hod.

Zárukou príjemného nedeľného večera je promenádny koncert v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Netradične sa v ňom predstavia Funny Fellows a FS Urpín. Živá hudba v aute vás iste dobre naladí. Príjemnú atmosféru koncertu dotvoria umelci v dobových kostýmoch. Oblečte sa do starodávnych šiat a príďte sa aj vy poprechádzať alebo si aj urobiť piknik na tráve v parku.

Nový Woody Allen a ďalšie podujatia

  • Ak máte chuť na kino, tak neváhajte a vyberte sa nový film Woody Allena Kúzlo mesačného svitu. Iste vás očarí.
  • Tradičná Mariánska púť sa koná v sobotu aj v nedeľu na Starých Horách.
  • Stretnutie generácií – Nezabúdame na Kališti v sobotu 16. augusta otvorí kultúrny program (8.45 hod.).
  • Obec Riečka a ŠK Zornička Riečka vás pozývajú na tradičnú riečanskú hostinu a tekvicovú zábavu, to všetko s bohatým sprievodným programom. V sobotu od 15. hod. a v nedeľu od 13. hod.
  • Bobová dráha Funarény na Donovaloch sa v nedeľu stane dejiskom 1. ročníka Festivalu maskotov. Na obľúbenej „bobovke“ sa v čase od 11. do 13. hod. môžete previezť zdarma!