Znie to neuveriteľne, ale tento víkend je posledný augustový a predposledný prázdninový. Tak si ho užite, možností je dosť.

Piatok 24. august

Kremnické gagy

Kremnica – 13.00 h

Už tradične v posledný augustový víkend sa v Kremnici koná známy európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy. Aj tento rok podujatie ponúka bohatý, atraktívny, inšpiratívny program, samozrejme, s dôrazom na humor, satiru a kultivovanú zábavu.

Prvým predstavením po slávnostnom otvorení festivalu (13.00 h) bude unikátna komediálna rodinná šou s bábkami Sranda Banda – o 14.00 h na Nádvorí Čierna veža. Ďalší, nielen piatkový ale aj sobotňajší a nedeľný program festivalu Kremnické gagy nájdete na gagy.eu.

Bubble day na Havranskom

KC Fončorda, Banská Bystrica – 15.00 h

Medzinárodný deň bublín sa tento rok koná v šiestich mestách na Slovensku. Pravdaže, aj v Banskej Bystrici. Veľké rodinné bublinové dobrodružstvo môžete zažiť v Komunitnom centre Fončorda (Havranské 9) v piatok od 15.00 h. Program záhradnej bublinkovej slávnosti je zárukou dobrej nálady, radosti a úsmevov.

Bude sa bublifukovať, tvoriť, spievať aj tancovať. A aj súťažiť! V prvom rade to bude pokus o rekord v počte bublinkujúcich, ďalej súťaž o maxi bublinu a tiež súťaže o najoriginálnejší bublifuk a najchutnejšiu bublaninu. Predvedú sa parkouristi, zaspieva Matej Bartko a všetko to bude moderovať Matúš Lupták.

Stredoveké Bomburove slávnosti

Brezno – 15.00 h

Stredoveké Bomburove slávnosti na breznianskom námestí potrvajú dva dni a ponúknu domácim aj návštevníkom mesta zaujímavý program s nádychom histórie. V piatok sa program začína o 15.00 h historickým sprievodom. Na námestí môžete stretnúť sokoliarov Biatec, rytierov Vir Fortis či šermiarov zo skupiny historického šermu Berezun, ale tiež ochutnať kráľovskú čokoládu, prejsť sa (a nakúpiť) po jarmoku ľudových výrobkov a podvečer sa zabaviť na koncertoch skupín Oblastné skutočnosti a Rusín Čendeš orchestra.

Historický sprievod bude aj v sobotu (10.00 h) a opäť sa môžete tešiť na ukážky historického šermu v podaní skupín Berezun a Grál. Deti poteší Šaško Fjodor a rozprávka O Jurkovi s kozou, ktorú im zahrá Bábkové divadlo na Rázcestí. Zaznie historická hudba – Gothien, aj Cimbal Brothers. A na záver to bude ohňová šou.

Žltý cirkus sa vracia domov

Nám. SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

Známy banskobystrický rodák, cestovateľ a dobrodruh Marek Slobodník sa vracia domov! A s ním nielen jeho Jawa Pionier, ale aj známe žlté Trabanty. Príďte ich privítať v piatok popoludní od 16.00 h na banskobystrické námestie.

Legenda NO 5 na Sliači

Námestie pri fontáne, Sliač – 18.30 h

Piatkový večer vám môže spríjemniť koncert známej zvolenskej rockovej kapely NO 5, ktorý sa koná na Sliači (v prípade nepriaznivého počasia v Kine Hron).

Konczom Augusta Fest

Divadlo z Pasáže a Jazz Art Café Mefisto, Banská Bystrica – 18.00 h

Dva dni s muzikou na dvoch miestach – v Jazz Art Café Mefisto (Nám. Š. Moysesa) a v Divadle z Pasáže (Lazovná 1). To je Konczom Augusta Fest 2018. V Mefiste v piatok koncertujú Tomáš Pohorelec (18.00 h) a kapela Pohoda (19.00 h), v Divadle z Pasáže to bude 100 Múch (20.30 h).

V sobotu majú v Mefiste sólo Chudáci (17.00 h), Novart (18.00 h) a Peacock Ball (19.30 h). Divadlo z Pasáže uvedie Mandalentu (20.15 h) a Kvet z Alokatu (21.00 h).

Slovak Tango v Slatine, Kollárovci v Detve

Zvolenská Slatina – 19.00 h, Detva – 20.00 h

Veselo bude aj v Podpoľaní. V záhrade Galérie Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine kapela Slovak Tango zahrá a zaspieva slávne evergreeny – do tanca aj na počúvanie (19.00 h). Oblečenie v štýle 30. a 50. rokov 20. storočia je vítané, nie je však podmienkou.

V Detve na Amfiteátri zas Kollárovci uvedú skladby zo svojho nového albumu Neúprosný čas (20.00 h).

Old Shatterhand prvý a posledný raz

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21.00 h

Na banskobystrický amfiteáter príde v piatok večer Old Shatterhand. Film režiséra Huga Fregonesa, nakrútený podľa rovnomennej knihy Karla Maya, vznikol v roku 1964 v koprodukcii Západné Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Juhoslávia. Odohráva sa v čase, keď sa Winnetou, slávny náčelník Apačov, snaží uzavrieť s belochmi mier, aby vedľa seba mohli v pokoji žiť Indiáni aj bieli osadníci.

Old Shatterhand prvý a poslednýkrát na bystrickom amfiku

Brohug v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V Ministry of Fun to v piatok večer roztočí švédske trio Brohug, ktoré je na Slovensku prvý raz. Support: Dave & Emty, Muste a Anndy. Začiatok o 21.00 h.

Sobota 25. august

Staré Hory v zrkadle času

Staré Hory – 9.30 h

Podujatie na Starých Horách sa koná pri príležitosti osláv SNP a tradičného stretnutia rodákov nielen zo Starých Hôr ale aj z okolitých baníckych a uhliarskych osád. Samozrejme, vítaní sú aj všetci ostatní! Už ráno o 9.30 h sa uskutoční Pochod vďaky hrdinom SNP, ktorý smeruje k partizánskemu bunkru Mor ho! pod Jelenskou skalou. Po návrate z pochodu sa začne program v obci. Vystúpi hudobná skupina Progres, zaspieva Starohorský banícky spevokol a podvečer (17.30 h) sa uskutočnia už tradičné súťaže v hode sekerou a pílení dreva. Večer o 9.15 h sa rozhorí partizánska vatra a deň ukončí diskotéka pod hviezdami.

Donovalský gulášmajster

Koliba Damisport, Donovaly – 10.00 h

V už 7. ročníku súťaže vo varení kotlíkového gulášu na Donovaloch sa bude bojovať o titul Gulášmajster 2018. Variť sa začne o 10.30 h a výsledky budú známe krátko po degustácii o 16.00 h. O zábavu sa postará skupina Sliačske Mokváne a na svoje si prídu aj deti, pre ktoré organizátori podujatia pripravili animačné hry.

Tradibáb v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 10.00 h

Jedinečný festival tradičného bábkového divadla v rozprávkovej dedinke Habakuky na Donovaloch privíta v sobotu tradičné marionetové divadlo Tyjátr a maňúškové divadlo Teatro Carnevalo .

Tyjátr, ktorého principálom je Ivan Gontko, uvedie na Tradibábe klasickú hru Turecký ostrov alebo Gašparkova cesta do Ameriky, ktorá nechýbala v repertoári tradičných bábkarov na Slovensku či v Čechách. Teatro Carnevalo s Jurajom Hamarom prinesie Gašparka a čarovnú skrinku plnú komických výstupov Gašparka, čertov a ďalších známych postavičiek. A do tretice, najlepší profesionálni bábkoherci na Habakukoch zahrajú krásnu rozprávku na motívy Dobšinského rozprávok Tri zakliate kniežatá.

Deň obce Malachov

Športový areál V. Lustiga, Malachov – 10.00 h

Aj v Malachove sa v sobotu bude súťažiť vo varení gulášu. No v ponuke budú aj iné pochúťky, ako napríklad langoše, klobásky, harule, palacinky či domáce koláče. Deti potešia koníky, kreatívne dielne, maľovanie na tvár, nafukovacie hrady, šmykľavky a iste aj ukážky činnosti hasičského a záchranného zboru a zmrzlina. Na dobrú náladu budú hrať a spievať spevácka skupina Skalky, Dianka Necpalová, FS Bystrina aj kapela Traband.

Džudo na Štiavničkách

ŠH Štiavničky, Banská Bystrica – 10.00 h

V športovej hale na Štiavničkách sa v sobotu uskutoční 34. ročník medzinárodného Turnaja SNP v džude mužov a žien, na ktorom predvedú svoje bojové zručnosti športovci z rôznych kútov Európy.

Medzinárodný Turnaj SNP v džude už v sobotu na Štiavničkách

Tvorivá dielňa Lajk vs. Hejt

SSG Bethlenov dom, Banská Bystrica – 13.00 h

Tvorivá dielňa Lajk vs. Hejt k výstave Ivany Šátekovej Hejtslováci sa začína o 13.00 h v Kresliarni Bethlenovho domu (Dolná 8). Bližšie sa na nej oboznámite s viac alebo menej známymi výrazmi ako lajk, dislajk, hejt, hoax, fake news, trolling, kyberšikana. Následne vo vlastnej tvorivej činnosti formou písania správ, odkazov určených konkrétnym alebo fiktívnym osobám budete pracovať s rôznymi interpretačnými variáciami a nachádzať nové možnosti a spôsoby komunikácie.

V Hronseku hasiči aj Robo Mikla

Ihrisko, Hronsek – 13.00 h

Na ihrisku v Hronseku sa v sobotu koná 8. ročník hasičskej súťaže O pohár starostu obce Hronsek, na ktorom si zmeria sily takmer tridsať dobrovoľných hasičských tímov zo stredného a východného Slovenska.

Dobrovoľní hasiči budú v sobotu súťažiť v Hronseku, zaspieva im aj Robo Mikla

Nedeľa 26. august

Tvorivé dielne s lienkou a kráľovskou korunou

Stredoslovenské múzeum, Banská Bystrica – 9.00 h

Posledné prázdninové tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli strávia deti v spoločnosti lienky. Rokmi zabudnutá hra na obrázkový film im ukáže, ako letí lienka. Bodkovaná kamarátka z letných lúk, ktorá rada ukazuje svoje výrazné červené či žlté farby, odletí s nimi aj domov (9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 h).

V Thurzovom dome si deti vyrobia vlastnú kráľovskú korunu a okrem môžu byť korunované na panovníkov a panovníčky vlastných detských izieb (14.00 – 18.00 h).

Škola sa blíži

OC Terminal, Banská Bystrica – 14.00 h

Veru tak, školy už čoskoro otvoria svoje brány. Predposlednú prázdninovú nedeľu sa na školu môžete naladiť na podujatí Back to schol v obchodnom centre Terminal. Bude sa tam športovať, tvoriť, kresliť najkrajší prázdninový zážitok a súťažiť o pekné ceny.

Šansóny v Záhrade Chavivy Reik

Múzeum SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

V Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP zaznejú v nedeľu popoludní šansóny. Na medzinárodnom festivale šansónu Burning Garden 2018 v úvodnom programe Národy a šansón zaspieva Jana Orlická. Sprevádzať ju budú Vladimír Homola (cimbal), Jakub Stračina (kontrabas) a DominikFrčka (akordeón) . Ďalej vystúpia Peter Papšo a Roman Buhovecký – Šansón od Nuly, a v závere to bude Alexej Kudrjavcev (gitara a spev) z Ruska – Vysockij a Okudzava v mieri.

Koncert Jána Ambróza

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18.00 h

Známy spevák ľudových piesní Ján Ambróz sa tento víkend dožíva významného životného jubilea – 70 rokov. A oslávi ho, ako inak, spevom. Hosťami jeho slávnostného koncertu v Robotníckom dome budú Jana Ambrózová, Anna Jakubíková, Veronika Malatincová a ľudová hudba Borievka s predníkom Igorom Gašparom. Koncert je už v týchto chvíľach vypredaný.

Viac informácií o podujatiach sa dozviete aj z priložených plagátov vo fotogalérii.