Posledný februárový víkend ponúka lákavé podujatia. Medzi nimi napríklad piatkový fotograficko-diskusno-tanečný večer v Divadle Štúdio tanca, sobotňajší koncert Darkness Positive v Hogo Fogo Art & Jazz Club, nedeľné rozprávky ale aj pozvánky na výlety za fašiangovými zvykmi a tradíciami.

Piatok 25. február

5P Rudolfa Cigánika

Poštové múzeum, Banská Bystrica – 9:00 h

V banskobystrickom Poštovom múzeu je od piatka 25. februára sprístupnená výstava 5P Rudolfa Cigánika s podtitulom 5 portrétov slovenských osobností v známkovej tvorbe. Akademický maliar Rudolf Cigánik na výstave v unikátnom prevedení prezentuje portréty multiinštrumentalistu Mariána Vargu, šansoniérky Hany Hegerovej, básnika Milana Rúfusa, výtvarníka Kolomana Sokola a špiónky, členky protifašistického odboja Beatrix Čelkovej. Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 30. júna tohto roku, je príležitostná poštová pečiatka, ktorá bude jeden týždeň k dispozícii na Pošte Banská Bystrica 1 (Horná 1). Poštové múzeum (Partizánska cesta 9) je otvorené každý pracovný deň od 8:00 do 15:30 h (posledný vstup). Viac informácií nájdete tu.

Karneval v Safari parku

Detské centrum Safari park,  Banská Bystrica – 16:00 h

Fašiangový čas vrcholí a o karneval v Detskom centre Safari park (Lazovná 64) je veľký záujem. Preto ak sa už nedostanete na piatkové karnevalové veselenie, skúste to v sobotu 26. februára, alebo potom 5. či 6. marca. Vo vstupnom 7 eur je zahrnuté občerstvenie pre deti, rôzne súťaže a diskotéka so slonicou Alicou. Viac informácií nájdete tu a nahlasovať sa môžete na tel. čísle 0908 393 198.

Ružové kráľovstvo

Štátna opera, Banská Bystrica – 17:00 h / online

Pre tých, čo rozprávky najradšej pozerajú doma, je tu piatkové online Ružové kráľovstvo, hudobná rozprávka pre deti, detičky aj dospelých, inšpirovaná známym príbehom o Šípkovej Ruženke. V Ružovom kráľovstve si žije svoj bezstarostný život Ružový kráľ so svojou trochu výstrednou manželkou Ružovou kráľovnou a svojou malou dcérkou Ruženkou. Zabáva ho obrovský hovoriaci Papagáj a úlisná Mačka. Krásny ružový život v bezstarostnom Ružovom kráľovstve však naruší kliatba Strigy, ktorá sa má naplniť v deň Ruženkiných pätnástych narodenín… Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Ružové kráľovstvo:

Hudobná glosa

Hotel Národný dom, Banská Bystrica – 18:00 h

Hudba, spev, humor, husle aj klavír… Hudobná glosa opäť poteší srdce, pookreje dušu, nabije energiou, inšpiráciou, motiváciou a radosťou. Postarajú sa o to hostiteľ večera, spevák, herec, režisér Igor Šimeg a jeho hostia, speváčky Soňa Hanzl KopčanováLibuša Mažgútová, klavirista Viktor Svetlík a huslistka Ema Franková.

Fotografie, diskusia aj tanec

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Vernisáž výstavy fotografií Best of DŠT 2019 – 2021,  tých najlepších záberov z divadla z posledných troch rokov, otvorí piatkový večer v Divadle Štúdio tanca, ktorého súčasťou bude aj otvorená diskusia o (tanečnej) fotografii a ukážky z predstavení v podaní domáceho umeleckého súboru. Pozvanie prijali a diskutovať budú fotografi Vlado Veverka, Martin Dubovský a Peter „Šaman“ Coch. A pozor! Tanec si môžete odfotiť aj vy, celkom zblízka, fotoaparátom alebo mobilom. Najlepšie zábery budú odmenené.

Sobota 26. február

Fašiangová sobota na Balogu

Ski Čierny Balog – 8:00 h

Nielen lyžovačka ale aj fašiangový jarmok, balocká zabíjačka a ľudová muzika láka v sobotu do Čierneho Balogu. Tamojšie lyžiarske stredisko je aktuálne (do 13. marca) otvorené každý deň od 9:00 do 16:00 h, večerné lyžovanie si môžete vychutnať v utorok, štvrtok, piatok a sobotu od 17:30 do 20:30 h. Fašiangová sobota na Ski Čierny Balog sa začína už o 8:00 h. Na jarmoku sa predstavia domáci remeselníci, v predaji budú čerstvé zabíjačkové špeciality a o dobrú náladu sa postarajú Ľudová hudba NáturaFolklórna skupina Kýčera.

Svätoantonský Hajnál

Svätý Anton – 9:00 h

Aj vo Sv. Antone bude v sobotu veselo už od rána. Zabíjačka na Rínku začína o deviatej a hajnálový sprievod masiek, ktorý sa od Lesnej správy pohne o 14:30 h, príde na Rínok o 16:00 h. Na Rínku zahrá Dychová hudba Sitňanka a v Kultúrnom dome bude fašiangová zábava, na ktorej pred polnocou pochovajú basu.

Esej o Medenom hámri

SSG Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 10:30 h

Banskobystrický Medený hámor bol po stáročia nositeľom vedeckého a technického rozvoja celého regiónu. Svoju takmer 500-ročnú činnosť ukončil v 90. rokoch 20. storočia. Ľudí a dobovú atmosféru v hámri približujú diela Dominika Skuteckého. Umelcov maliarsky cyklus kotlárov z Medeného hámra podrobne zachytáva reálie i podobu a organizáciu práce v tomto prostredí na začiatku 20. storočia. Výstava Esej o Medenom hámri je súčasnou umeleckou reflexiou tohto špecifického miesta. Interpretuje maliarsky cyklus kotlárov z Medeného hámra Dominika Skuteckého v kontexte významnej pamiatky – historického priemyselného areálu, a porovnáva jeho dielo s aktuálnymi fotografiami Jána Kekeliho. Výstava Esej o Medenom hámri bude vo Vile Dominika Skuteckého sprístupnená v poslednú februárovú sobotu od 10:30 h. Výstava potrvá do 26. februára 2023. Navštíviť ju môžete od utorka do nedele v čase od 10:30 do 17:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Fašiangy v Čičmanoch

Čičmany – 11:00 h

Fašiangy v rázovitej dedinke Čičmany sú nezabudnuteľným zážitkom. Fašiangový sprievod s neodmysliteľným Turoňom začína o 11:00 h pred obecným úradom a uličkami pomedzi drevenice povedie na dolný koniec dediny. Pri drevenici Ondreja Gregora vystúpi o 12:00 h domáci Folklórny súbor Lastovienka a sprievod sa potom vyberie smerom na horný koniec. Nepoznáte Turoňa? Povesť o ňom pochádza z čias tureckých nájazdov. Dedinčanom sa vtedy s pomocou masiek vyrobených z ovčej kože a zvoncov, pripomínajúcich tura, podarilo zahnať poverčivých Turkov a zachrániť dedinu pred vyrabovaním a vypálením. A z tejto povesti vznikol fašiangový zvyk – chodenie s Turoňom.

Karneval pre deti

Rozprávkový dom, Banská Bystrica – 16:00 h

Pestrý program, tombola, občerstvenie, dobrá nálada a, samozrejme, fašiangové masky! Rozprávkový dom srdečne pozýva deti na karneval, ktorý sa koná v sobotu od 16:00 v krásnom rozprávkovom prostredí domu číslo 16 Pod Urpínom. Kapacita je obmedzená, preto si vstupenky (8 eur, sprievod zdarma) rezervujte (kupujte) vopred – 0915 652 450, priamo v Rozprávkovom dome alebo v Lady Mell na Dolnej, kde si môžete požičať aj karnevalový kostým. Všetky vstupenky sú zlosovateľné!

Zvedavý sloník

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Príbeh malého sloníka je známy po celom svete. Sloník, s ktorým sa deti zoznámia v Divadle pod balkónom, sa volá Bimbo a do všetkého pchá svoj zvedavý noštek. Je to príbeh o túžbe po poznaní a tiež o tom, že ak ste zvedaví, odvážni a vytrvalí, dosiahnete všetko po čom túžite. Zvedavého sloníka môžete vidieť v sobotu o 17:00 h a v nedeľu o 10:30 h.

Darkness Positive

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Darkness Positive. Títo mladí Martinčania oslovujú publikum nekompromisnou modernou hudbou s vlastnou tvárou a názorom so žánrovým presahom do jazzu, funku a hip-hopu. Ich nový album We Grew je opäť v niečom iný ako predošlé. Neobsahuje takmer žiadne slová a má značne odlišnú náladu. Darkness Positive sú nesporne skvelí inštrumentalisti.

Darkness Positive – New Dope:

Break It! Session

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Rozmýšľate, čo s posledným februárovým víkendom? Príďte do Záhrady! Počas sobotňajšieho večera v kaviarni vás rozhýbe príjemná podmazová hudba, mixovaná naživo. Mixážny pult tentokrát roztočí Joshua, žánrovo v štýle house music. Vstup voľný.

Nedeľa 27. február

O malej sove, ktorá sa bála tmy

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Kto sa bojí, musí do lesa. Čarovná cesta, na ktorej svietia sovie oči. V tme sa dobre sníva. V tme sa dobre rozprávajú rozprávky. Tma má veľa farieb… Svetoznáma rozprávka britskej autorky Jill Tomlinson O malej sove, ktorá sa bála tmy, je múdrou metaforou o poznávaní sveta a prekonávaní strachu.

O malej sove, ktorá sa bála tmy:

Cisárove nové šaty

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

S barokovou crazy komédiou Cisárove nové šaty prichádza v nedeľu do Záhrady nitrianske Nové divadlo. Prečo baroková? Pretože priamo pred vašimi očami vyrastie replika barokového divadla so všetkým, čo k tomu patrí. A prečo crazy? Čo môže byť viac crazy, ako keď sa pomiešajú Andersenove rozprávky a ich hlavní hrdinovia zachraňujú alebo nivočia svojich rozprávkových kolegov? A prečo komédia? Pretože Šimon Spišák, režisér inscenácie, dokáže humor, vtip, láskavosť a ľudskosť „vydolovať“ aj z tej najsmutnejšej témy. Je to inscenácia, ktorá s deťmi hovorí ich rečou a deti jej naozaj rozumejú. Preto neváhajte, a príďte sa pozrieť na Cisára, jeho Komorníka, Dievčatko so zápalkami, Snehovú kráľovnú a ešte záhadnú „tetu“ Boženu. Zábava zaručená nielen pre deti, ale ako už je v Novom divadle zvykom, aj pre dospelého diváka.

Od soboty 26. februára, v prvej fáze uvoľňovania opatrení, sa rušia takzvané režimy OTP, OP, OP+. To znamená, že už nikde nebudú pri vstupe kontrolovať, či ste očkovaní, ani či ste prekonali Covid.