Zaujímavé a lákavé podujatia sa tento víkend konajú nielen v Banskej Bystrici, ale aj v Štiavnici, Kremnici, Pohorelej, Španej Doline a ďalších mestách či dedinách.

Piatok, 7. august

Letné 4 živly v Štiavnici

Banská Štiavnica – 10:30 h

Filmy v kinosálach aj pod holým nebom, zaujímaví hostia a množstvo sprievodných podujatí. V  Banskej Štiavnici sa vo štvrtok začal 22. ročník Letného filmového festivalu 4 živly, ktorý potrvá do nedele.  Jeho témou je EXIT. Okrem množstva pozoruhodných filmov festival uvedie v slovenskej premiére dokumentárny film režisérky Grety Stocklassa Kiruna – prekrásny nový svet (v piatok o 17:00 h v Kultúrnom centre).

Kiruna – překrásný nový svět

V sprievodnom programe nebude chýbať unikátny projekt Potulnej galérie s aktuálnou výstavou a koncertom s podtitulom Blokáda extrémizmu. Detské 4 živly ponúknu filmové premietania ale aj tvorivé dielne či bábkové divadelné predstavenie. Program v piatok a v sobotu začína o 10:30 h, v nedeľu o 11:00 h. Viac informácií nájdete na stránke 4zivly.sk.

Rodinná burgeriáda

Komunitné centrum Fončorda, Banská Bystrica – 15:00 h

Posedenie s priateľmi v záhrade, ochutnávky a dobrá nálada. To je piatková Rodinná komunitná burgeriáda v Komunitnom centre na Fončorde (Havranské 9). Súťažiť sa bude o najkrajší a najchutnejší hamburger. Víťaz získa titul Bystrický grilmajster a „nehynúcu slávu a vďaku miestnej komunity“.

Večer v Poetike

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 18:00 h

Gitara a bacardi je lákavá kombinácia na piatkový večer. Navyše, ak sa tento večer odohráva v príjemnej poetickej atmosfére, aká vládne v kaviarničke Poetika na Lazovnej ulici (oproti ŠVK). Posedenie pri gitare Vladiho Brünna  a drinku či koláčiku obohatí prehliadka výstavky obrazov Anny Pisárovej, keramiky Jany Fabry, šperkov Zdenky Stankovej a koláží a poézie Anny Homišanovej. Ich diela môžete v Poetike obdivovať do konca augusta.

Nočné nepamätanie

A7 Gallery, Banská Bystrica – 19:00 h

Nočné nepamätanie je názov novej výstavy v A7 Gallery (365.labb, Lazovná 5), ktorej vernisáž sa uskutoční tento piatok o 19:00 h. Na výstave predstaví svoju tvorbu kysucko-bratislavská maliarka Kristína Kandriková. Viac informácií nájdete vo  Facebook evente.

Muzika u Krištofa

Koliba u sv. Krištofa, Banská Bystrica –  19:00 h

Ľudová hudba Milana Berkyho zahrá v piatok večer v Kolibe u sv. Krištofa  (Uľanská cesta). V sobotu hostí v kolibe pobaví Folklórna skupina Vrštek.

Piesne? Nie!

Caffee Bar u mňa, Medzibrod – 19:00 h

Veselo bude aj v Medzibrode. V Caffee Bar u mňa (pri ihrisku) sa o dobrú náladu postarajú muzikanti, speváci i herci Tomáš Pohorelec, Maťo Urban, Ondřej Daniš, Maťo Bartoš, Juraj Smutný a Ľuboš Krajčír.

Folklórna Bystrica

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 21:00 h

V piatok a v sobotu sa na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika koná Festival ľudovej hudby a tanca pod Urpínom Folklórna Bystrica 2020. Piatkový festivalový večer bude filmový (od 21:00 h. V sobotu sa program začína o 17:00 h.

Pozri aj:

Sobota 8. august

Flašinetiáda v Habakukoch

Habakuky, Donovaly – 9:30 h

V Dobšinského rozprávkovej dedinke Habakuky budú tento víkend vyhrávať flašinety! Na 9. ročníku Medzinárodného festivalu flašinetárov sa zídu verklikári zo Slovenska aj zahraničia. Predstavia divákom jedinečný hudobný nástroj flašinet, ktorého originálny zvuk ich prenesie do osemnásteho a devätnásteho storočia. Flašinetiáda je súčasťou projektu Európske flašinety.

Daruj iným, obdaruj seba

Materské centrum Mamina, Banská Bystrica – 10:00 h

Na darovacej burze, ktorá sa v sobotu koná v Materskom centre Mamina (Tatranská 10, bývalá ZŠ), si môžete vybrať z dámskeho, pánskeho a detského oblečenia a doplnkov, ale aj zo školských a športových potrieb, hračiek a ďalších vecí, a dať im tak druhú šancu. Burza potrvá do 15:00 h. Ak chcete veci do burzy darovať,  môžete tak urobiť ešte v piatok  Podujatie nájdete aj na Facebooku.

Westernové preteky

Lunterov ranč, Kráľová pri Zvolene – 10:00 h

Rýchle kone, odvážni jazdci i jazdkyne a chutné občerstvenie. Westernové preteky na Lunterovom ranči sú prísľubom pekných zážitkov ale i napätia pri sledovaní drezúrnych a rýchlostných westernových súťaží. Po slávnostnom vyhodnotení pretekov bude Country bál, na ktorom zahrá a zaspieva skupina Batoh (od 18:00 h).

Zveroparkové slávnosti

Zveropark, Revištské Podzámčie – 10:00 h

Tento víkend bude v obľúbenom Zveroparku neobyčajný. Bude sa tu totiž zakopávať časová schránka, ktorá sa vykope o 15 rokov! Odkaz do časovej schránky môžete vhodiť aj vy (v sobotu od 8:00 h). Zakopávanie schránky je naplánované v sobotu na 14:30 h. A potom bude penová party s hasičmi. Aj na nedeľu sú pripravené rôzne zábavné atrakcie. Môžete napríklad vyskúšať podojiť kravu, zápasiť v zorbingových guliach či preveriť svoje silácke schopnosti na silomere (od 14:00 do 17:00 h). To všetko sa bude diať v priestoroch táboriska. Na deti sa tešia aj animátorky, ktoré budú kresliť na tvár, tvarovať balóny a v tvorivých dielňach spoločne vytvoria ovečky z pravej ovčej vlny.

Príbehy v múzeu

Múzeum mincí a medailí, Kremnica – 10:00 h

Príbehy v múzeu ožijú túto sobotu v kremnickom Múzeu mincí a medailí, v expozícii Líce a rub peňazí. Medzi tajuplnými príbehmi nebude chýbať ani dramatická legenda o nešťastnej kremnickej bosorke. Prehliadky sa uskutočnia o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h. Súčasťou podujatia je aj sprievodný program na nádvorí múzea, kde si návštevníci budú môcť vyskúšať ryžovanie zlata, razbu mincí, alebo sa v tvorivej dielni zapojiť do výroby divadelných bábok, maľovania na tvár a ochutnať dobroty z regionálnej kuchyne.

Slávnosti koscov a hrabačiek

Pohorelá – 13:30 h

V rázovitej horehronskej dedine Pohorelá sa bude opäť súťažiť v ručnom kosení trávy v tradičných krojoch. Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek sú zároveň Majstrovstvami Pohorelej i sveta v kosení. Program 26. ročníka tohto podujatia otvorí o 13:00 h  vystúpenie Detského folklórneho súboru Jánošík z Lučenca. Súťaž v kosení a hrabaní bude prebiehať v čase o 13:30 do 16:30 h. Súťažiaci si pred vyhlásením výsledkov oddýchnu pri folklórnom pásme Senior klubu z Pohorelej (od 16:30 h) a podujatie ukončí Ľudová veselica s ľudovou hudbou Jozefa Gábriša z Gašparova a DJ Rumana (od 17:30 h).

Poštár Známka v Podlaviciach

Detské ihrisko Podlavice, Banská Bystrica – 17:00 h

Sídliskový večerníček poteší túto sobotu deti zo sídliska v Podlaviciach. Zavíta medzi ne Divadlo z domčeka a Poštár Známka. Príde na starom bicykli, vyrozpráva im svoje trampoty a donesie si aj drevené bábky. Počas jeho rozprávania sa deti naučia, ako sa správať na ceste a chodníku.

Život ako zázrak

Aula SZU, Banská Bystrica – 19:00 h

Život ako zázrak. Večer s jedinečným Jaroslavom Dušekom, hercom, moderátorom, improvizátorom, režisérom a predovšetkým láskavou bytosťou. Hudobným hosťom večera je spevák a skladateľ Martin „MAOK“ Tesák.  Besedu moderuje výtvarníčka a inšpirátorka Katarína Soleil a večerom sprevádza Eva Jablonská. Vstupenky na toto podujatie sú už vypredané, ale ak budete mať šťastie…

Historický organ sa opäť rozoznie

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19:00 h

Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi pokračuje v sobotu tretím koncertom. Uskutoční sa opäť v Kostole Premenenia Pána v Španej Doline. Tentoraz sa historický organ Martina Podkonického z roku 1751 rozoznie pod taktovkou vynikajúceho slovenského organistu Františka Beera. Koncert sa začína o 19:00 h.

Tekvička aj faklcúg

Banícka krčma, Špania Dolina – 19:30 h

V špaňodolinskej Baníckej krčme sa bude variť tekvička, konkrétne tekvicový prívarok a bude aj tradičná banícka tekvicová veselica. Návštevníkov čaká pestrý program a Faklcúg, sprievod permoníkov s fakľami po halde Maximilián nad Špaňou Dolinou (o 20:30 h).Neobíďte ani unikátny hrajúci banícky orloj, ktorý sa nachádza priamo na obecnom námestí.

Koncert Petra Juhása

Spezax Caffe, Banská Bystrica – 19:30 h

Do Banskej Bystrice zavíta v sobotu večer mladý muzikant z Lučenca Peter Juhás. V akustickom koncerte v Spezax Caffe (Dolná 21) spolu s ním vystúpi aj Marek Bednarčík a hosť, pesničkár Maroš Poet.

Nedeľa 9. august

Ľanová nedeľa

Múzeum slovenskej dediny, Martin – 10:00 h

O tom, ako sa v minulosti vyrábal textil, či ako sa bolo treba starať o odev, sa dozviete na podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny. V programoch Bielenie plátna  a Podhradské novoty Folklórna skupina z Podhradia predvedie zvyky, ktoré sa dodržiavali pri bielení plátna. Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian zas ukáže postupy pri praní a žehlení textilu. S ľudovým odevom z rozličných kútov Slovenska vás zoznámi Folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Deti si v tvorivej dielni vyrobia tkanice na krosienkach, „špuľke“, doštičke alebo na prstoch, utkajú koberček na stolových krosienkach, vyskúšajú zápästkovú techniku, plstenie vlny aj odtlačky na ľanové obrúsky.

Na výstave Rozkvitni

SSM Thurzov dom – 15:00 h

Nenechajte si ujsť prehliadky výstavy Rozkvitni v sprievode jej kurátorky Vladimíry Luptákovej. Etnografická výstava Rozkvitni zdobí priestory Thurzovho domu už od mája a šancu uvidieť ju máte ešte do konca augusta. Výstava predstavuje bohatú zbierku rastlinných motívov, ukrytých najmä v tradičnom ľudovom odeve, ale aj na nábytku a keramike z okolitých regiónov. Prehliadky s kurátorkou sa uskutočnia o 15:00 a 16:00 h.

Babička z vajíčka

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 15:00

Divadlo PIKI, čiže Podozrivo Ideálna Kočovná Iniciatíva z Pezinka, zahrá deťom v Záhrade roztopašnú rozprávku o obyčajnom vajíčku s veľkými zázrakmi Babička z vajíčka. „Načo vám je mamička princezná a otecko na hranie, keď na vás nemajú čas. A niekedy vás hnevajú tak, že človek by vyskočil z kože. A ešte k tomu nemajú rodičov a teda ani vy starých rodičov. Basta fidli, staré vidly, chmuľo – truľo, smradľavá noha, počúrané strašidlo, už mám toho dosť! Najvyšší čas, aby sa stal nejaký zázrak! Zlatá rybka, Aladinova zázračná lampa, čarovné zrkadlo? Ale nie. Vajíčko. Obyčajné, malé vajíčko…“ Príďte s deťmi do Záhrady, bude to zábava!

Selčianka v Záhrade Chavivy

Pamätník SNP, Záhrada Chavivy Reik, Banská Bystrica – 16:00 h

Dychová hudba Selčianka z Banskej Bystrice okrem úprav ľudových piesní hrá aj úpravy tanečných, filmových a muzikálových piesní. Na jej koncert sa môžete tešiť v nedeľu popoludní v krásnom prostredí románskej Záhrady Chavivy Reik v areáli Pamätníka SNP. Súčasťou koncertu bude aj ochutnávka vín z rodinného vinárstva Vinojek. Vstup na koncert je voľný!

Vo víre viedenského valčíka

Mestský park, Banská Bystrica – 17:00 h

Koncerty v štýle niekdajších promenád pokračujú! Túto nedeľu sa promenáda v Mestskom parku ponesie v znamení viedenského valčíka a operetných melódií. Hrať bude Salónny orchester Milana Bernáta, zaspievajú Ivana Kurtulíková, Katarína Prochádzková a Karol Kurtulík. V dobových kostýmoch sa predstavia tanečníci Faber Dance School a FS Urpín. V prípade nepriaznivého počasia sa koncert uskutoční v Robotníckom dome.

Harry Potter a Polovičný princ

Letné kino na amfiteátri, Banská Bystrica – 21:00 h

Harry Potter a Polovičný princ (Veľká Británia / USA, 2009, 147 min, David Yates) je ďalší zo série príbehov o slávnom čarodejníckom učňovi. Povzbudení návratom Lorda Voldemorta spôsobia Smrťožrúti spúšť ako vo svete muklov, tak aj vo svete čarodejníkov a Rokfort už dávno nie je tým bezpečným miestom, akým kedysi býval. Harry má podozrenie, že nebezpečenstvo je priamo v Rokforte, ale Dumbledore sa sústredí na prípravu na poslednú bitku, ktorá sa rýchlo blíži…