Posledný januárový víkend v Banskej Bystrici a jej okolí svojim spektrom podujatí myslí hlavne na tých mladších. Deti sa tešia viac polročným prázdninám ako vysvedčeniu a ak premýšľate kam ich za odmenu vziať, môžete sa inšpirovať. Okrem toho sa cez víkend usporiadajú bežkárske preteky Biela Stopa, bál, filmový festival, fašiangová zabíjačka a mnoho iného.

kocur v cizmachKOCÚR V ČIŽMÁCH

Štátna opera, piatok 29. január o 10. hod. a sobota 30. január o 16. hod.

Detská rozprávková opera na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697. Toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára – s krásnou princeznou.  V predstavení účinkujú mačiatka, mačka Matilda, veselý Kocúr, chudobný Mlynár, nežná Princezná so svojím otcom – Kráľom, aj zradný Čarodejník. Tieto postavičky nestratili nič zo svojho čara od  roku 1948, kedy im život v podobe pekných melódií vdýchol Montsalvatge. Predstavenie je v slovenskom jazyku a určite poteší dospelých aj deti.

ZA VYSVEČKO DO VODY

za vysvedčko do vodyZvolen – Hotel Tenis, piatok 29. január

Odmeňte svojich školákov za výborný prospech a nechajte ich vyblázniť sa v našom bazéne. Zároveň oprášte svoje spomienky, prineste svoje vysvedčenie z detstva a získajte zľavu aj pre seba. Vstup do wellness centra Hotela Tenis grátis / so zľavou pre malých i veľkých po predložení svojho vysvedčenia zo školy.

PREDNÁŠKA: HISTÓRIA ĽUDOVÝCH HUDOBNÝCH NÁSTROJOV NA SLOVENSKU

Regionálne centrum remesiel ÚĽUV, piatok 29. január o 17. hod.

Prednáška v Úľuve s prof. PaedDr. Bernardom Garajom, CSc. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Vstup voľný.

HC´05 ICLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HK 36 SKALICA

Zimný štadión, piatok 29. január o 17.30 hod.

Hokejový zápas extraligy medzi domácimi a Skalicou.

SCANDI 2016

poster-page-001Záhrada CNK, piatok 29. január od 18. hod., sobota 30. január od 16. hod.

Druhý ročník filmového festivalu severskej lekcie je v Banskej Bystrici od štvrtka a prináša opäť najnovšie filmy z produkcie škandinávskych krajín. Scandi už druhýkrát poukáže na fakt, že okrem kvalitných artových titulov tamojší filmári excelujú aj pri žánrovej tvorbe, a tak je ich produkcia vzácne vyvážená. Tento rok sa môže slovenské publikum tešiť napríklad na novú komédiu O kuratách a ľuďoch Andersa Thomasa Jensena (Adamove jablká), alebo novú drámu Druhá šanca od Susanne Bier (Po svadbe, Spálené spomienky). V piatok sa bude premietať od 18tej a to filmy NÓRSKY NINJA a o 20tej film VLNA. V sobotu o 16tej AKCIA ARKTÍDA a o 18tej O KURATÁCH A ĽUĎOCH. Jednorazová vstupenka 3 eurá. Vstupenky si nie je možné rezervovať. Pokladňa bude otvorená vždy 30 minút pred predstavením. Video trailer.

XV. UNIVERZITNÝ BÁL

balHotel LUX, piatok 29. január o 19. hod.

Rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pozýva na XV. Univerzitný bál, ktorý sa uskutoční tento piatok v hoteli Lux. Vystúpi tu Sisa Sklovská, Richard Rikkon & Berco Balogh All Star Band, Natália Hatalová a Roman Juraško.

PALO CHODELKA AND LIQUID BOOGIE ROLL

Klub 77, piatok 29. január o 20. hod.

Skupina LIQUID BOOGIE ROLL sa zameriava hlavne na rockovú inštrumentálnu tvorbu, ktorá je určená pre znalcov a odborníkov gitarovej interpretácie, ako aj pre priaznivcov kvalitnej hudobnej produkcie, bez rozdielu veku a hudobného zamerania. Od roku 2005 však kapela účinkuje aj so spevákom Martinom Androvičom. Hudobná tvorba skupiny svojou pestrosťou a hlavne precíznosťou hudobného prevedenia vyvolala veľmi pozitívne ohlasy u odbornej i laickej verejnosti doma i v zahraničí. Okrem živých koncertov LIQUID BOOGIE ROLL pravidelne účinkuje na hudobných veľtrhoch a workshopoch. Vedúcou osobnosou skupiny je gitarista PALO CHODELKA.

ZIMNÁ FURMANSKÁ SÚŤAŽ ŤAŽNÝCH KONÍ

súťaž ťažných koníHriňová, sobota 30. január o 9. hod.

V Hriňovej sa uskutoční Zimná furmanská súťaž ťažných koní (13. ročník). Furmani z celého Slovenska si zmerajú sily tradične v troch disciplínach – slalom na čas, silová súťaž v páre a silová súťaž v jednotke. Po sčítaní bodov za všetky disciplíny si najlepší furman odnesie ocenenie „Najlepší furman dňa“ a hriňovskú fujaru od primátora mesta Stanislava Horníka. Všetkých srdečne pozývame na ukážku sily a majestátnosti našich lesných pomocníkov. Návštevníci budú mať možnosť ochutnať aj domáce zabíjačkové výrobky. Furmanská súťaž začína sprievodom furmanov po meste Hriňová o 9. hod. Preteky sa uskutočnia o 10. hod. pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej.

vtaci rajEXPEDÍCIA DO VTÁČIEHO RAJA 2016

Staré Hory – parkovisko pred Hotelom Altenberg, sobota 30. január o 9.15 hod.

Vydajte sa spolu so Stredoslovenským múzeom na nezabudnuteľnú expedíciu. Zahráme sa na stopárov a dozvieme sa, čo zvieratká napísali v noci v lese do snehu. Navštívime rozprávkovú vtáčiu záhradu Miroslava Sanigu v Liptovských Revúcach, kde sa nachádza najviac vtáčich kŕmidiel a búdok na svete.

SLIAČSKE FAŠIANGY

Sliač – námestie pri fontáne, sobota 30. január o 9.30 hod.

Pravé Fašiangy a pravá gazdovská zabíjačka, fašiangový sprievod v maskách, návrat k tradíciám, tvorivé dielničky a výborné občerstvenie.

43. ROČNÍK BIELEJ STOPY

biela stopaSkalka nad Kremnicou, sobota 30. január o 10. hod. a nedeľa 31. január

V poradí už 43.ročník Bielej stopy EUROLOPPET. Preteky budú organizované podľa platných pravidiel FIS pre masové preteky v behu na lyžiach. V sobotu od 10. hod.  Biela Stopa – Euroloppet 45 freestyle – sú to hlavné preteky s hromadným štartom (vo vlnách) na 35 km voľnou technikou so štartom aj cieľom na Skalke.  Biela Stopa – Euroloppet 25 freestyle – preteky s hromadným štartom (vo vlnách) na 25km voľnou technikou so štartom aj cieľom na Skalke. V nedeľu od 10.30 hod.  Biela Stopa – Euroloppet 30 classic – preteky s hromadným štartom na 30km klasickou technikou so štartom aj cieľom na Skalke a tiež Biela stopa Junior . Preteky s hromadným štartom klasickou technikou pre deti a mládež so štartom aj cieľom na Skalke. Preteky sú súčasťou Slovenského pohára žiactva a dorastu. Prezentácia a výdaj štartovných čísiel v deň pretekov v športovej hale na Skalke.

FAŠIANGY V HOTELI KASKÁDY

fašiangySliač – Hotel Kaskády, sobota 30. január o 14. hod.

Pridajte sa do tradičného fašiangového sprievodu v hoteli Kaskády. Uvítame, ak si prinesiete vlastnú masku a zapojíte sa do súťaže o najoriginálnejšiu maškaru. O 14.00 h, začne program vystúpením folklórneho súboru Urpín, ktorý bude pokračovať spoločným sprievodom v maskách v areáli hotela.

MIRO JAROŠ A PESNIČKY PRE (NE)POSLUŠNÉ DETI

Aula SZU, sobota 30. január o 16. hod.

Koncer Mira Jaroša pre (ne)poslušné deti. Veselé pesničky, ktoré deti nie len zabávajú, ale zároveň aj učia niečo nové. Vstupné: 8 €.

BK ŠKP 08 BANSKÁ BYSTRICA VS. PIEŠŤANSKÉ ČAJKY

i_3576735Štiavničky – športová hala, sobota 30. január o 18. hod.

Domáce stretnutia Extraligy žien v športovej hale na Štiavničkách.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 31. január o 9.-12. hod. a 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú pod heslom Vtáčie Valentínky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom,  nedeľa 31. január o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Hromničné sviečky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

DIVOČINY

divočiny8Záhrada CNK, nedeľa 31. január o 15. hod.

Premiéra rozprávky o radosti z vystrájania pre deti a dospelých, v ktorých žijú divočiny, voľne na motívy Maurica Sendaaka. Inscenácia vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Literárneho fondu. Vstupné štyri eurá, zľavnené dve eurá.

TRI PRASIATKA

Zvolen – Divadlo J. G. Tajovského, nedeľa 31. január o 15. hod.

Obľúbená rozprávka s pesničkami je určená pre deti materských škôl a I. stupňa ZŠ, ako i pre celé rodiny. Autorsky spracovaný scenár prináša postavy, ktoré majú vtipne a precízne vybudované charaktery a do deja sú zapracované aktuálne prvky z diania okolo nás. Kreatívne a sviežo interpretovaný príbeh predstavuje tri prasiatka Bachroša, Leňoša a Truhlíka, líšku Ňufu, vlka Johnyho a krtka Ruda. Hľadanie toho správneho domčeka sprevádza humor a nečakané situácie. Odporúčame od 4 rokov.

DOTKNI SA TANCA

dotkni_sa_tanca_Divadlo Štúdio tanca, nedeľa 31. január o 16. hod.

Interaktívne predstavenie pomáha deťom objaviť nový pohyb, necháva ich spontánne sa vyjadriť a rozvíja prirodzenú cestu k seba vyjadreniu. Predstavenie pre deti od 3 rokov. Koncept, réžia / Zuzana Ďuricová Hájková a umelecký súbor divadla.

ČERVENÁ ČIAPOČKA

červena čiapočkaBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 31. január o 16. hod.

Divadelné dielo od Ivety Škripkovej – ČERVENÁ ČIAPOČKA…. alebo večer u Madame d´Aulnoy, keď sa podával jahodový čaj a rozprávali rozprávky. Dĺžka predstavenia je 75 min.
Vstupné sú 3 eurá v predpredaji 2,50 eur. Predstavenie je pre deti od 4 rokov.

HOUSE NIGHT – CLUB EDITION 2016

hlavicka055Klub 77, nedeľa 31. január o  20. hod.

Poriadne naložená-nezabudnuteľná housová party, ktorú si ešte nikde nezažil. House Night je party, kde sa ide na istotu. Buď aj ty súčasťou legendárnej prvej clubovej noci House Night.