Jesenné prázdniny, Halloween, Dušičky… A zo soboty na nedeľu aj zmena letného času na zimný. Navyše, posledný októbrový víkend prináša aj ponuku zaujímavých podujatí.

Piatok 29. október

Exotické prázdniny v Arakove

Arakovo (SC Point), Banská Bystrica – 10:00 h

Už vo štvrtok sa začali jesenné exotické prázdniny v Arakove v SC Point, kde sa môžete stretnúť s arami a inými vzácnymi exotickými vtákmi. Môžete sa ich dokonca aj dotýkať, či rozprávať sa s nimi. A práve po tieto dni je v Arakove ďalšia svetová rarita – zobákorožec prilbatý a ide o jediný druh na celom Slovensku! Volá sa Xaver.  Arakovo bude v banskobystrickom Pointe už len do konca jesenných prázdnin, teda do pondelka 1. novembra. Potom sa sťahuje do Bratislavy. Nuž, využite ešte tieto dni na stretnutie s krásnymi operencami. Arakovo je aj počas jesenných prázdnin otvorené od 10:00 do 18:00 h.

Xaverov prvý deň v Arakove:

Halloween na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 15:00 h

Tvorivý ateliér, v ktorom si môžete vyrobiť masky, alebo vyrezať a ozdobiť vlastnú tekvičku, spríjemní prázdniny deťom aj rodičom. V Bábkovom divadle na Rázcestí vás budú v piatok popoludní čakať tekvičky a rôzne materiály na výrobu masiek. Vstupenky si môžete rezervovať alebo zakúpiť tu.

Posledný deň festivalu

CINEMAX (Europa SC), Banská Bystrica – 16:00 h

Od pondelka sa v Banskej Bystrici koná festival Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý každý deň prinášal zaujímavé dokumenty, besedy či prednášky. Aj v piatok, ktorý je posledným festivalovým dňom, čaká návštevníkov bohatý program. Začína sa o 16:00 h blokom detských filmov a kvízom pre deti. Prednáška ekologického aktivistu Tomáša Šmátrala o monitorovacom systéme Oko Medveďa začína o 17:00 h. Premietať sa budú filmy Mláďatá (18:00 h), Šanca prežiť (18:15 h + beseda s tvorcami filmu) a festival uzavrie dokument Múdrosť veľrýb.

Tomáš Šmátrala pozýva na prednášku:

Na nákupy aj za zábavou

Europa SC, Banská Bystrica – 16:00 h  

Festival plný zliav je tento víkend v nákupnom centre Europa. Popri  nakupovaní sa môžete tešiť aj na piatkový bohatý program s módnymi prehliadkami, na vystúpenie speváka a skladateľa Alana Murina, módny kvíz o zaujímavé ceny, koleso šťastia či pianový koncert. Podujatím sprevádza moderátor Sajfa.  Nezabudnite si v registračnom stánku na prízemí (pri Deva Delikates) vyzdvihnúť kupónovú zľavovú knižku. Viac informácií nájdete tu.

Tarot na pokraji života a smrti

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 17:00 h

V piatok končí aj štvordňový Festival o živote a smrti Venček alebo rakvičku? Posledný festivalový večer bude patriť prednáške Tarot na pokraji života a smrti. Veštice z hmiel Avalonu, Milamanda a sestra Atrocita, vás prevedú časťou Veľkej a Malej arkány, ktorá približuje smrť v jej metafyzickej rovine. Na prednáške sa oboznámite so základnými princípmi a archetypmi, na ktorých výklad z tarotových kariet funguje.

Lampiónový sprievod v maskách

Badín, zastávka Hliny – 17:00 h

Piatkový „strašidelný“ večer v Badíne je určený deťom všetkých vekových kategórií. Lampiónový sprievod v maskách začína o 17:00 h na zastávke Hliny a končí o 18:00 h na obecnom dvore.

Cellomania vo vile Skuteckých

SSG Vila Dominika Skuteckého, Banská Bystrica – 18:00 h

Stredoslovenská galéria pozýva milovníkov vážnej hudby do Vily Dominika Skuteckého na koncert v podaní súboru Cellomania.  Kvarteto violončelistov v zložení Eugen ProchácJán Slávik, Alexandra Kubinová a Juraj Škoda uvedie skladby Pavla Šimaia, Georga Goltermanna, Ilju Zeljenku, Romana Haasa a Davida Poppera.  Viac informácií a rezerváciu vstupeniek nájdete tu.

Hogo Fogo otvára brány

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Už tento piatok sa v Banskej Bystrici otvára nový Hogo Fogo Jazz & Art Club. Nájdete ho na Námestí Štefana Moysesa 7, vo dvore pamiatkovo chráneného meštianskeho domu zo 16. storočia, kde kedysi  sídlil slávny Žolnayho pivovar (vedľa Slovenskej sporiteľne). Od posledného novembrového piatku tu bude mať svoje sídlo dobrá muzika. Presvedčí vás o tom už prvý koncert v tomto priestore – Juraj Griglák & Company. Spolu s Jurajom Griglákom (basgitara) zahrajú Eugen Vizváry (klávesy), David Hodek (bicie) a Michal Cálik (trubka). Predpredaj vstupeniek v Informačnom centre (Radnica).

Juraj Griglák & Company:

Koncert Blues Generation

365.labb, Banská Bystrica – 19:00 h

Hudobná skupina Blues Generation, ktorá sa v piatok večer predstaví v 365.labb, vznikla v roku 2014 na strednom Slovensku.  Kapela od svojho počiatku preferuje vlastnú tvorbu z autorskej dielne Jozefa Fábika, no nebojí sa pribrať do svojho repertoáru aj známe skladby autorov svetovej blues-rockovej scény. Všetky piesne v produkcii kapely však majú svoj osobitý sound a aranžmán, na ktorom sa podieľajú všetci jej členovia: Jozef Fábik (gitara, spev),  Andrej Syč (bicie), Vladislav Syč (basová gitara), Tomáš Tuhársky (sólová gitara) .
Vstupné na koncert je dobrovoľné.

Zrážka hudby a tanca

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Divadlo Štúdio tanca po úspešnej premiére predstavenia Punk Pajama Party pozýva v piatok na jeho reprízu. Účinkujú: Tibor Trulik, Miška Mirtová, Kika Kollárová, Julie Charalambidou, Bartosz Przybylski a Jason Yap. Umelecký tím: Zebas Méndez Marín (námet, idea, choreografia, réžia, dramaturgia),  Livi Balážová MM (asistencia choreografie, réžie a dramaturgie), Janči Morávek (hudba), Janko Čief (svetelný dizajn),  Ďuri Poliak (scénografia), Iva Macková (kostýmy).  Viac informácií a vstupenky nájdete tu.

Modré Hory v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19:00 h

Originálne trio Lyrik, Bene a Roland Kánik reprezentujú slovenský alternatívny hip hop, založený na kvalitných textoch s pridanou hodnotou. V Záhrade sa predstavia po vyše roku, tentokrát vo variante Modré Hory Akustik s plnohodnotnou živou kapelou, ktorú dopĺňajú Miško Šelep na base a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai na bicích. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Halloween v kine

CINEMAX (Europa SC), Banská Bystrica – 20:40 h

Tri hororové filmové večery čakajú na vás v kine Cinemax. V piatok to bude Vtelenie zla (USA, r. James Wan, 111 min). Hlavná hrdinka príbehu Madison je paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou…

Sobota 30. október

Šípková Ruženka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Šípková Ruženka je interaktívna rozprávka s pesničkami pre deti, ich rodičov a iných sedmospáčov, ktorí však pri tejto rozprávke určite nezaspia. Keďže náš okres je v bordovej farbe, vstup do divadla majú povolený len kompletne zaočkovaní dospelí. Deti do 12 rokov bez obmedzení, s rúškom alebo respirátorom.

Dušičky z Nového zámku

Nový zámok, Banská Štiavnica – 17:00 h

Sviatočný výhľad na „dušičkovo“ rozžiarené banskoštiavnické cintoríny si môžete vychutnať pri večernej návšteve Nového zámku. Slovenské banské múzeum pripravilo na sobotňajší večer zaujímavý program: výstavu kolekcie fotografií náhrobníkov osobností, ktorí sú na priľahlých cintorínoch pochovaní  Vizitkár osobností (17:00 h), prezentáciu historičky Lucie Krchnákovej Epidémie a choroby banskoštiavnických baníkov v 18. storočí (17:00 h), svetelnú inštaláciu na nádvorí zámku v koncepcii Ivana Slovenčáka  a študentov Školy umeleckého priemyslu (17:00 – 21:00 h) a Dušičkovú vyhliadku z najvyššieho poschodia Nového zámku.  Vstupné na podujatie je 2 eurá.

Nothing but Swing Trio v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Nový banskobystrický Hogo Fogo Jazz & Art Club oficiálne uvedú do života v sobotu. Pokrstia ho legendárni muzikanti, členovia banskobystrickej skupiny SklErotic Band. A nasledujúci  koncert Nothing but Swing Trio určite poteší milovníkov jazzu. Skupina sa hlási k hudobnému odkazu významnej generácie jazzových hudobníkov štyridsiatych a päťdesiatych rokov 20. storočia, ako boli Lester Young, Bud Powell, Charlie Parker a ďalší. Nothing but Swing Trio od svojho vzniku v roku 1998 v Banskej Bystrici hrá v zložení Klaudius Kováč (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicie). Ako hosť zahrá na saxofóne Martin Uherek. Tento večer bude venovaný pánom muzikantom, ktorí nedávno odišli do hudobného neba, Ivanovi Nagyovi a Michalovi Kališkovi.

V zajatí démonov

CINEMAX (Europa SC), Banská Bystrica – 20:40 h

Hororový víkend v kine pokračuje filmom V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu diabol (USA, r. Michael Chaves, 112 min).  Warrenovci, známi vyšetrovatelia paranormálnych javov, čeliťajednej z najdesivejších záhad vo svojej kariére! Tento horor prináša na plátna kín prípad, v ktorom bola prvýkrát v americkej histórii použitá posadnutosť diablom pri obhajobe zločinu…

Pozvánka na stretnutie s tajuplnými bytosťami

A opäť vás pozývame do Horehronského múzea v Brezne. Tentoraz na zážitkové podujatie Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí. Výstava bude verejnosti prístupná počas sobôt, od 30. októbra do 4. decembra. Objavíte tu trinásť výnimočných figurín, niektoré v životnej veľkosti, viažuce sa na horehronské poverové rozprávania, ale aj izbu, zariadenú s viac ako 120 zbierkovými predmetmi z etnologického fondu múzea.

Privítajú vás plačky, ktorých obradný plač mal v minulosti dôležitú úlohu v rámci pohrebného obradu a oboznámite sa aj s predstavami o poverových bytostiach, posmrtnom živote a zvykosloví. Podujatie sa odohráva v interiéri imitujúcom tradičné bývanie, s náznakom kultového kútu, pece a postele. Dozviete sa, prečo sa maselnica priväzovala o nohu stola, čo značil kruh kriedou okolo postele, prečo boli na prahu položené cibuľa a cesnak, na čo slúžil rozsypaný mak, prekrížené metly či klince zatlčené do polena… Prvé stretnutie s tajuplnými bytosťami v Horehronskom múzeu sa uskutoční v sobotu 30. októbra o 15:00 h.

Rezervácia je nutná, informácie a vstupenky nájdete tu.

Tajuplné bytosti:

Nedeľa 31. október

Nedeľa s pavúkmi a škorpiónmi

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 13:00 h

Sú fascinujúce svojou veľkosťou a farebnosťou. Mnohí ich obdivujú, niektorí sa im radšej vyhnú. Pavúky a škorpióny. Práve týmto tvorom je venovaná putovná výstava Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov v Tihányiovskom kaštieli. Ak sa o nich chcete dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť nedeľnú komentovanú prehliadku s kurátormi múzea (od 13:00 do 17:00 h). Výstava potrvá do 22. decembra tohto roku.

Šťastie je líška

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Dojímavý príbeh o šťastí a priateľstve medzi chlapcom a líškou. Kniha o šťastí a netradičnom priateľstve líšky a chlapca je poetickým príbehom, ktorý vypovedá o dôležitosti každodenných maličkostí v našom (detskom i dospelom) živote. Napísala ju renomovaná litovská spisovateľka Eveline Daiciúte v spolupráci s ilustrátorkou Ašrou Kiudulaite. Vypovedá o tom, že často tieto maličkosti prehliadame, keďže sme oslepení a oslepené rôznymi inými „veľkými“ vecami okolo nás. Napriek všetkému, nemali by sme na tieto nádherné neviditeľné veci zabúdať. Pretože šťastie je… mať priateľa, je čaj, je ísť na návštevu, keď mamička číta rozprávku, keď pečieme koláč, keď plávame v mori…

Dušičková slávnosť v Záhrade spomienok

Záhrada spomienok, Zvolen – 16:00 h

Pamiatku svojich blízkych zosnulých si môžete v nedeľu pripomenúť na Dušičkovej slávnosti  v Záhrade spomienok vo Zvolene, zapáliť sviečku či napísať odkaz do neba, alebo len v tichosti rozjímať a spomínať. Hrou na gitaru bude podujatie sprevádzať Martin Macej. Už tradične bude pripravený aj stôl s občerstvením, ku ktorému môžete čímkoľvek z vlastnej tvorby prispieť. Slávnosť je otvorená pre všetkých, vrátane detí… Záhrada spomienok je prvý prírodný cintorín na Slovensku, na ktorom sa spája úcta k ľuďom so šetrnosťou k prírode. Je súčasťou mestského Cintorína Zlatý Potok vo Zvolene. Viac informácií nájdete tu.

Lampióny rozžiaria Poniky

Ihrisko pri Obecnom úrade, Poniky – 17:30 h

Čaro lampiónových sprievodov si môžeme vychutnať práve v tomto „dušičkovom“ období. Aj v Ponikoch sa v nedeľu podvečer rozsvietia pestrofarebné lampióny. Môžete sa pridať, lampiónový sprievod začína o 17:30 h.

Skús vysloviť jeho meno…

CINEMAX, Banská Bystrica – 20:40 h

Tretí halloweensky večer v kine ovládne horor Candyman (Kanada, USA, r. Nia DaCosta, 91 min). Kultový hrdina všetkých strašidelných historiek, ktorého poznávacím znakom je zlovestný hák natretý medom a roj včiel. Stačí ho päťkrát vyvolať pred zrkadlom a on sa objaví, tentoraz v galérii moderného umenia. Mladý výtvarník Anthony má pocit, že jeho kariéra stagnuje a on potrebuje nový impulz, aby mohol pokračovať v tvorbe. Jedného dňa mu kamarát porozpráva tragický príbeh o tom, ako sa zrodil muž s hákom a prečo začal vraždiť. Anthony je tou legendou úplne fascinovaný a začne pátrať po ďalších okolnostiach. Jeho obrazy zrazu získavajú temný nádych a postupne sa na nich začína objavovať jediná tvár…

Candyman: