Február začal a obdobie fašiang sa nám kráti. Prinášame ponuku podujatí v Banskej Bystrici, ale aj v širokom okolí. Čakajú nás krňačky v Tureckej, snowboardy v Kremnici, zabíjačky a tancovačky, ale aj tvorivé dielne či koncerty a divadlá.

UŽ SA FAŠIANG KRÁTI …

cierny balogČierny Balog, piatok 5. február o 17. hod., sobota 6. február o 8. hod. a nedeľa 7. február o 10. hod.

Na 21. ročník folklórneho festivalu „Už sa fašiang kráti …“, ktorý vás zabaví 5.-7. februára 2016 v Kultúrnom dome v Čiernom Balogu vás pozývajú: Obec Čierny Balog, Komunitné centrum, n.o., Stredoslovenské osvetové stredisko B. Bystrica a Horehronské múzeum v Brezne. Pripravený je bohatý sprievodný program: vystúpenia folklórnych skupín, heligonkári, bursovníci (pochôdzky po miestnych častiach obce), jarmok remeselníkov, zabíjačka, súťaž „O najchutnejší trhanec“, škola tanca, fašiangová zábava.

HC´05 iCLINIC BANSKÁ BYSTRICA – HKM a.s. ZVOLEN

Zimný štadión, piatok 5. február od 17.30 hod.

Hokejový extraligový derby zápas domácich so susedným Zvolenom.

SKADE RUKA, SKADE NOHA

Divadlo Štúdio tanca, piatok 5. február o 18. hod.

Ochutnávka tanečných kurzov detí aj dospelých. V projekte sa predstavia účastníci tanečných kurzov Divadla Štúdio tanca spolu s deťmi zo Súkromnej základnej školy Fantázia. Vstupné je šesť eur, zľavnené vstupné sú tri eurá.

3T TRI TVORIVÉ TVORY

Limone Bistro & Wine, piatok 5. február o 19. hod.

Pozývame na predstavenie divadelno-improvizačnej skupiny troch hercov. Predstavenie je interaktívne, kde divák určí smerovanie deja, alebo ho v procese pozmení. Po skončení predstavenia bude pripravený raut, ktorého súčasťou bude aj degustácia slovenských a zahraničných vín vinárstva Eleska s možnosťou zakúpenia vín so sebou. Raut je zahrnutý v cene vstupného. Vstupné je 20 eur. Vstupenky si môžete zakúpiť aj priamo v bistre Limone.

STEFE BIG AIR

csm_BigAir_v_meste_05ebd66acfKremnica, piatok 5. február o 18. hod. a sobota 6. február

Kremnický STEFE Big Air v meste je opäť súčasťou celoslovenských pretekov. Športovo-zábavná adrenalínová šou sa uskutoční v sobotu 6. februára 2016 na kremnickom Štefánikovom námestí. Pripravovaný 9. ročník freestyleového podujatia STEFE Big Air v meste sa uskutoční v sobotu, no s programom sa začína už v piatok 5. 2. o 18:00 h v kine Akropola, kam vás pozývame na premietanie svetovej produkcie snowboardových a freeskiingových filmov, ktoré pripravujeme v spolupráci s Adrenalin Film Festivalom. Každoročná medzinárodná účasť dvíha prestíž tejto akcie, ktorú zorganizovala skupina mladých ľudí z Kremnice a okolia združená v občianskom združení FRST Crew. Jazdci budú môcť aj tento rok pokoriť približne desať metrový nájazd a predviesť tie najlepšie skoky a triky, na ktoré diváci každoročne čakajú so zatajeným dychom. Obľúbená kremnická akcia bude súčasťou celoslovenskej súťaže. Snowboardová časť STEFE Big Air v meste 2016 je tento rok po prestávke opäť zaradená do Slovenského snowboardového pohára SAS (Snowboardová asociácia Slovenska). Snowboardisti tak budú môcť aj v Kremnici nazbierať body do súťažného rebríčka. Aj napriek tomu, že Kremnica a okolie bola vždy lyžiarskym centrom, so snehom je to rok čo rok horšie. Preto ani túto zimu organizátori nenechali nič na náhodu a Štefánikovo námestie začali zasnežovať snehom, ktorý si vyrábajú priamo na námestí. Ako každý rok, po sobotňajšej akcii sa bude konať afterparty v kremnickom kine Akropola. Na pódiu vystúpia kapely Moja Reč a Billy Barman.

PÁRAČKY U BABKY JUSTÍNY

i_3605746Divadlo pod balkónom, piatok 5. február o 18.30 hod.

Medzibrodské kočovné divadlo s predstavením pre dospelých. Mozaika dejín vyskladaná a zapísaná dedom Kasirom. V jeden večer pri páraní – táraní kroniku objavia babky, ako to všetko dopadne? Nechajte sa prekvapiť. Vstupné je šesť eur.

APOTHECY, PEORTH, EMPTY INSIDE

Tartaros RC, piatok 5. február

Metalový večer v podaní Apothecy (progressive death metal) z Nitry, Peorth (melodic death metal) z Vrábeľ a Empty inside (melodic metal) zo Senice.

BRAŇO ALEX / JEHO SKKROMNOSŤ AND PERSONÁL / ROMANES

Klub 77, piatok 5. február o 20. hod.

Spoločné turné bočných kapiel gitaristu Slobodnej Európy Sveťa Korbela s náazvom JEHO SKROMNOSŤ & PERSONÁL a basgitaristu Inekafe Romana Hula Hulina s názvom ROMANES. Čerešničkou na torte bude koncert najväčšej ikony punku na Slovensku, ktorým nie je nikto iný ako BRAŇO ALEX (ex-Zona A a ex-Slobodná Európa), ktorý zaspieva celý svoj sólový album “This is punkrock from Transylvania” z roku 1999 + nejaké vlastné skladby z repertoáru Slobodnej Európy. Ide o raritnú a výnimočnú kombináciu projektov, ktorá sa už zrejme nikdy opakovať nebude.

DEDINSKÁ ZABÍJAČKA A FAŠIANGOVÁ ZÁBAVA

i_3625586Podlavice – Lagúna, sobota 6. február o 8. hod.

Pravá dedinská zabíjačka začína od rána. Fašiangová veselica a pochovávanie basy začína večer o 19. hod.

FAŠIANGY V MALACHOVE

Malachov, sobota 7. február o 9. hod.

Malachovský fašiangový sprievod dedinou, fašiangová zábava a pochovávanie basy.

KRŇAČKOVÉ PRETEKY V TURECKEJ

Turecká – Krížna, sobota 6. február

Podujatie presunuté na 27. februára.

Jubilejný 10. ročník Majstrovstiev Slovenska v Krňačkových pretekoch a 42. ročník o Cenu Krížnej sa uskutočnia v Tureckej 6. februára 2016. Krňačkové preteky – preteky na tradičných saniach – krniach, vznikli v Tureckej v roku 1957. Odvtedy sa miestni snažia o udržanie tejto krásnej, zábavnej a zároveň adrenalínovej tradície našich predkov.

II. VEĽKÝ DETSKÝ KARNEVAL S KOCÚROM FÚZOM A CICOU MICOU V DIVADLE POD BALKÓNOM

Divadlo pod balkónom, sobota 6. február o 17. hod.

Zábava v kostýmoch pre malých aj veľkých.

HRNČIARSKY BÁL

hrnciarsky balŠtátna opera, sobota 6. február o 18.30 hod.

Z dvanástich operiet Gejzu Dusíka je kvalitatívnym vrcholom Hrnčiarsky bál. Námet je zasadený do revolučných rokov 1848-1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím Štúrovcov. Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí. Opereta je kompozične prepracovaná a popretkávaná slovenským folklórom. Premiéru mala na scéne košického Štátneho divadla v roku 1956 a neskôr ju hrali takmer vo všetkých slovenských divadlách, aj v zahraničí. Dnes patrí toto dielo do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby. Vstupné je osem eur a zľavnené vstupné sú štyri eurá.

JANO MAJERČÍK A PETR HEMMER

Klub HaD, sobota 6. január o 19. hod.

Stretli sa kedysi v minulých životoch. V súčasnosti len znovu našli cestu k sebe,po hviezdach. Pokorné pesničkárstvo alebo vznešený minimalizmus v prvej línii prúdom tečie od srdca,k srdcu všetkých nás. Priatelia,tak sa započúvajme. Vstupné 7 eur.

PLES NA ZÁMKU

Vígľaš, sobota 6. február o 19. hod.

Chcete sa preniesť v čase a cítiť sa ako princezná, princ, či kráľ? Príďte sa zabaviť na Plese na zámku, ktorý sa uskutoční 6. februára 2016 v Zámku Vígľaš. Do starých časov vás prenesie dobová hudba, ukážky historických tancov a šermiarskeho umenia. Zábavu vám spríjemní i 4-chodové menu s prípitkom. Dresscode: historický kostým. Ubytovanie: je možné rezervovať si priamo v Zámockom hoteli The Grand Vígľaš.

FILMOVÝ KLUB SV. č.2

Klub SV – Kapitulská 8, sobota 6. február o 20. hod.

Dva týždne ubehli ako voda a my vás znova pozývame do filmového Klubu SV. Pozrieme si jeden z týchto filmov: Jeden blbec na večeru (1998), Súboj bojovníkov (2006), Spolok mŕtvych básnikov (1989), Jar, leto, jeseň, zima… a jar (2003) alebo Scoop (2006). Kto zaváha nepozerá.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Tihányiovský kaštieľ,  nedeľa 7. február o 9.-12. hod. a 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú pod heslom Vysievajme voňavú záhradku. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

BATOLÁRIUM

batolariumBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 7. február o 10. hod.

Najmladší divadelný projekt na Slovensku pre najmladších divákov a diváčky. Dĺžka predstavenia: 25 min. Vstupné: dospelí 3 €, deti 2 €. Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. S finančnou podporou MK SR.

NEDEĽNÉ TVORIVÉ DIELNE PRE DETI

Thurzov dom,  nedeľa 7. február o 13.-17. hod.

Nedeľné tvorivé dielne sa ponesú v znamení Valentínske venčeky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

TIEŇOVÉ DIVADLO PANI OFÉLIE

BDNR pani ofeliaBábkové divadlo na rázcestí, nedeľa 7. február o 16. hod.

Rozprávka o splnených snoch. Venovaná 55. výročiu založenia profesionálneho bábkového divadla v Banskej Bystrici. Dĺžka predstavenia: 75 min. Vstupné: 3,50 €, predpredaj: 3 €. Pre deti od 6 rokov.

MATEJ MATEJKA / MARTIN TALAGA: BOI (work in progress)

Záhrada CNK, nedeľa 7. február o 19. hod.

Demo verzia tanečno-pohybovej inscenácie. Fúzia tanca a tradičných ľudových piesní z rôznych regiónov Slovenska skúma otázku, čo je „mužské“. V kontexte od seba  priepasťou oddelených zvykov a hodnôt dvoch generácií sa v tomto tvorivom procese zameriavame na prechod dospievania chlapca v muža. V súčasnej spoločnosti sa dôležitá téma iniciácie mužstva úplne vytráca, pričom práve dnes je táto otázka miesta v rodine a spoločnosti omnoho naliehavejšia ako kedysi. Nachádzame sa totiž v období, kedy sa rozpadáva celý doterajší tradičný systém. Kedysi bola silná telesná schránka zárukou istoty a stability, znakom, že muž sa dokáže postarať o rodinu, bol totiž lovcom, bojovníkom a ochrancom. Aké je dnes miesto muža v spoločnosti? “Původní kultury se navzájem lišily ve všem možném – a nenaleznete na planetě ani jedinou, která by nevyvinula nějakou formu přechodových rituálů mezi dětstvím a dospělosti. Z tohohle hlediska je současné západní civilizace úplnou anomálií.” – Respekt Magazín, 26, Kryštof a Lumír Kolíbalovi.

OCEÁN

Tartaros RC, nedeľa 7. február o 19. hod.

Presunutý koncert kultovej kapely Oceán, ktorá sa so svojimi nesmrteľnými hitmi sa opäť vracia na koncertné pódia a svojou zastávkou nás pocti aj v Banskej Bystrici.