Quantcast

Tento víkend bude plný zábavy, vzdelávania a aj športu. Celým víkendom nás sprevádza cestovateľský festival, v sobotu sa organizuje hneď niekoľko túr, ale dozvedieť sa môžeme viac aj o diabete či mineráloch.

Krásy podzemia

1Europa Shopping Center, Na troskách 25, piatok 11. november a sobota 12. november

Spoznajte krásy podzemia na jednej z najväčších mineralogických výstav na Slovensku. 11. a 12. novembra 2016 sa uskutoční 28. ročník mineralogických dní Kristiána Andreja Zipsera, ktorý bude tradične spojený s predajom vystavených minerálov, skamenelín, šperkov a výrobkov z drahých kameňov.

Fončorďácke zemiakové hody

Komunitné centrum Fončorda, piatok 11. november od 14.00 h

Je tu 4. ročník sídliskových slávností na Fončorde. Po Medových, Jablkových a Muffinkových hodoch sa tento rok stretneme na zemiakových hodoch. Ich iniciátormi sú aktívni občania a dobrovoľníci. Predpokladaný koniec slávnosti je okolo osemnástej hodiny.

Cestou necestou: Prestopujeme Svet

Záhrada – CNK, Beniczkého pasáž, Námestie SNP 16, piatok 11. november o 18.00 h

Tento piatok v Banskej Bystrici začína trojdňový cestovatelský festival Cestou necestou. Festival zahŕňa Stopovanie, dobrovoľníctvo, cestovanie s malou dcérou, kmene a domorodci v divočine, krásna príroda, turistika i zábava a neuveriteľné príbehy. V prvý deň sa vám predstavia  Adriana Hižňanová a Michal Pačuta so svojím príbehom “Z Ohňovej zeme po Aljašku. Umenie vzdať to”. Neskôr sa ako druhý a zároveň posledný v dnešnom večeri predstaví Peter Hoferek, ktorý porozpráva o  svojej 14-mesačnej ceste s názvom “Okolo sveta s palcom hore”. Vstupenky sú dostupné v hodnote 5 eur.

36. Festival zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého

3Robotnícky dom, Robotnícka 5, piatok 11. november o 18.30 h

Na tomto ročnom festivale zborového spevu Viliama Figuša-Bystrého budete mať šancu vidieť niekoľko skvelých zborov. Miešaný spevácky zbor Hron, miešaný spevácky zbor konzervatória, dievčenský spevácky zbor konzervatória a mužský spevácky zbor Montana, ktorý je aj zároveň hosťom z Bulharska. Festival pokračuje následne aj v sobotu od 10.30 h, kedy sa uskutoční súťaž mužských i ženských speváckych zborov. O 18.30 sa začne galakoncert ktorým sa tohtoročný festival zakončí. Vstup po obidva dni je voľný.

Hudobná glosa Igora Šimega a hostí

Divadelná kaviareň, Národná 11, piatok 11. november o 18.30 h

Výtvarníčka či režisérka Michaela Tettingerová, skladateľ a hudobník Martin Sabov, spisovateľ a učiteľ Marcel Perecár či klaviristka Monika Zemková. Herec a spevák Igor Šimeg si zároveň na už 38. pokračovaní Hudobnej glosy pripravil znovu aj prekvapenie. Vstupné na mieste je vo výške 6 eur.

Neskoro Večer: Talkshow Petra Marcina

Tajov, Divadlo U Greškov, piatok 11. november o 18.45 h

Známa televízna show s tromi zaujímavými hosťami s ktorými Peter Marcin preberá netradičné, nebulvárne témy. Rozhovory výborne dopĺňa hudba v podaní Janka Lehotského a Vlasty Mudríkovej a tiež herecké aranžmány v podaní Gabiky Marcinkovej. Lístky sú už žiaľ vypredané.

Slančíkovci a hostia

Aula SZU, Bernolákova 8, piatok 11. november o 19.00 h

Pokiaľ Slančíkovcov zatiaľ nepoznáte, je načase ich spoznať. Táto veselá skupina ľudí sa prezentuje ľudovou hudbou. Na javisku sú už 15 rokov a za ten čas odohrali viac ako tisíc akcií. Taktiež spolupracovali so známimi slovenskými folklórnymi súbormi a reprezentovali krásu slovenskej hudby v zahraničí. Ceny vstupeniek sú vo výške 9 eur.

11. Festival diabetu

7Námestie SNP, sobota 12. november o 8.00 h

Dozvite sa množstvo informácii o ochorení diabetes mellitus, o sociálnom zabezpečení diabetikov, o novinkách v liečbe diabetu, o pomôckach pre diabetikov a stravovaní diabetikov. Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční v Radnici a potom budú nasledovať workshopy vo vybraných kaviarňach a reštauráciách. Ako posledný bod podujatia, pred slávnostným ukončením, sa uskutoční aj pochod proti diabetu po pešej zóne. Každý, kto sa zúčasní pochodu, získa tričko. Vstup je zadarmo.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička: výstup na Vápeč

Zraz: parkovisko na Hušťáku, sobota 12. november od 6.20 h

Aj keď už vonku nie je práve najteplejšie, počas výstupu na Vápeč, Vám isto zima nebude. Je to stredne náročná túra v Strážovských vrchoch v dĺžke 15 kilometrov. Začiatok trasy je trochu drsný a náročný kvôli svojmu prudkému stúpaniu na vrchol kopca Vápeč, cestou dole zvleným terénom do sedla Homôľka odtiaľ cez obec Dolná Poruba do začiatočnej obce Horná Poruba. Celou cestou sú pekné výhľady na kopce a lesy v jesenných farbách.

Turistika s KST Lokomotíva – Tríbeč CHKO  ponitrie: hrad Gýmeš

Zraz: Parkovisko pri VÚB banke, Námestie Slobody, sobota 12. november o 6.30 h

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica vás pozýva na novembrovú turistiku na hrad Gýmeš. Pokiaľ sa chcete zčastniť tejto túry je nutné zaplatiť cestovné pre členov 4 eur a pre nečlenov 9 eur.

Turistika KST TJ Vatra Banská Bystrica: Nízke Tatry

Zraz: Dočasná autobusová stanica, Mičinská cesta, sobota 12. november od 8.15 h

Nenáročná štvorhodinová túra v Nízkych Tatrách začína v Podkoniciach pokračuje cez Pleše a Kalište a končí v obci Baláže. Odchádza sa od nástupišťa číslo osem o 8.30 h. Predpokladaný návrat je o 16.00 h.

Cestou necestou: Deň plný dobrodružstva

Záhrada – CNK, Beniczkého pasáž, Námestie SNP 16, sobota 12. november o 13.30 h

V druhý deň festivalu Cestou necestou je pripravený ešte pestrejší a bohatší program. Predstavia sa nám Katarína Martinčeková, Andrej Skok, Tomáš Kožík, Katarína Kožíková, Lenka Adamčíková Kostolanská, Michal Knitl, Michal Valtr a Monika Kováčová. Vstupenky je možné zakúpiť za 8 eur.

Súťaž v pečení kysnutých koláčov – 12. ročník

Riečka, kultúrny dom, sobota 12. november od 14.00 h

Unikátnosť súťaže je v tom, že sa bude konať už dvanásty ročník i napriek tomu, že sa nejedná o všeobecne obľúbené a komerčne zaujímavé témy, ako napr. halušky, guláše a podobne. Táto súťaž prežila už dvanásť ročníkov a teší sa stále väčšej obľube. Pri pečení kysnutých koláčov v kultúrnom dome v Riečke uvidíme šikovné ruky ženičiek z obcí Riečka, Králiky, Kordíky, Tajov a súťaže sa v ostatných rokoch zúčastňuje dokonca aj družstvo zo srbskej Vojvodiny z Kulpina, dlhoročnej družobnej obce.

8Tanečný dom

Polomka, reštaurácia Bumbaras, Osloboditeľov 19, sobota 12. november o 20.00 h

Aj v sobotu večer máte možnosť okúsiť slovenský folklór. Uvidíte koleso z Polomky, čardáš zo Zvolenskej slatiny, starosvetský čardáš z Terchovej s V. Horváthovou a M. Turčinom. Program bude sprevádzať ĽH Martinky Bobáňovej z Terchovej a ĽH Fsk Brezinky z Polómky.

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 4, nedeľa 13. november o 10.00 h

Pokračovanie projektu Batolárium je interaktívne predstavenie pre batoľatá, od desiatich mesiacov do troch rokov, a ich rodičov. Dĺžka predstavenia je 25 minút. Lístky sa dajú kúpiť na mieste pre deti za 2 eur a dospelý 3 eur.

Cestou Necestou : Dve husté prezentácie o cestovaní s ročnými deťmi a nielen to

Záhrada – CNK, Beniczkého pasáž, Námestie SNP 16, nedeľa 13. november o 13.30 h

V tretí a zároveň aj posledný deň sa na Vás tešia ešte Evit a 2x Janči Mazancovci, Zuzana Hazuchová, Janka Hromníková, Martin Navrátil a  Igor Packo. Ani tretí deň festivalu nebude o nič horší ako tie predchádzjúce. Budete mať aj možnosť vyhrať nejaké hodnotné ceny v tombole. Vstupné je 7 eur.

 Potulky mestom: Stopy židovskej prítomnosti v Banskej Bystrici – 2. časť

Radnica, námestie SNP 1, nedeľa 13. november o 14.00 h

Židovská komunita zanechala v histórii Banskej Bystrice výrazné stopy. Sprievodca Jozef Ďuriančik vám priblíži etablovanie židovskej komunity na pozadí vývoja mesta. Zároveň sa dozviete aj o najvýznamejších židovských inštitúciách a osobnostiach. Poplatok je vo výške 2 eur a pre deti do 12 rokov v sprievode rodičov je voľné vstupné.

Tieňové divadlo pani Ofélie

Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 4, nedeľa 13. november o 16.00 h

Pred vami je príbeh. Krásny a múdry. O starej divadelnej šepkárke a o divadle. O divadle, ktoré prestalo byť divadlom a o šepkárke, ktorá nikdy neprestala byť šepkárkou. Pretože vedela, že divadlo nikdy nezanikne. Vstupenky si môžete na mieste zakúpiť za 3,50 eur.