Prichádzajúci v poradí druhý predĺžený víkend spojený so sviatkom Dňa víťazstva nad fašizmom láka svojou neprekvapivo obrovskou zásobou rôznorodých podujatí. Májové počasie bude priať nielen turistikám v okolí, ale aj festivalu pod holým nebom, významnej udalosti v Múzeu SNP, aktivite v Komunitnej záhradke, 10. výročiu vodáckej sezóny na Hrone, Tesco behu i stretnutiu veteránov.

Aula Beliana UMB, AKADEMICKÁ BANSKÁ BYSTRICA: XVI. MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL VYSOKOŠKOLSKÝCH SPEVÁCKYCH ZBOROV

Štvrtok, 7. máj až nedeľa, 10. máj

V poradí už XVI. Medzinárodný súťažný festival vysokoškolských speváckych zborov 2015. Toto podujatie sa koná pod záštitou Rektora Univerzity Mateja Bela, Ministra školstva SR a Ministra kultúry SR. Vo štvrtok od 18.30 hod. začne slávnostné otvorenie ABB 2015, kde sa predstaví hneď niekoľko zborov. V piatok bude festival pokračovať od 14.30 hod. súťažou zmiešaných speváckych zborov, o 11tej súťažou sakrálnej tvorby, o 15.30 hod. nasleduje Promenádny koncert ako sprievod mestom a o 18.30 hod. bude III. Festivalový Gala koncert a slávnostné vyhlásenie výsledkov. V nedeľu o 10. hod. sa uskutoční účasť speváckych zborov na sv. omšiach a službách Božích v Banskej Bystrici, Hronseku a okolí.

Múzeum SNP, Deň víťazstva v Múzeu SNP

muzeum-snp-web1Štvrtok, 7. máj o 10. hod.

Výročie ukončenia 2. svetovej vojny je v každej krajine, ktorej sa vojna dotkla, považované za významnú udalosť. Obzvlášť keď si tento rok pripomíname 70 rokov od jej ukončenia. Múzeum Slovenského národného povstania pri tejto príležitosti a tiež pri príležitosti 60. výročia svojho založenia pripravuje celodenný program s názvom Deň víťazstva v Múzeu SNP. Podujatie začne sprístupnením dvoch originálnych vozňov pancierového vlaku Štefánik a to tankového a guľometného vozňa. Spolu s dvomi autentickými vozňami, ktoré sa používali pri deportáciách Židov do koncentračných táborov sa stanú novými exponátmi Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V interiéri dvoch „dobytčákov“ bude umiestnená výstava o Slovenskom národnom povstaní, ktorá bude počas celého dňa sprístupnená širokej verejnosti spolu s hlavnou expozíciou Múzea SNP bezplatne. Návštevníci sa môžu tešiť na vojenský tábor s prezentáciou Klubov vojenskej histórie či ochutnávku guľášu z poľnej kuchyne. Oživením celého podujatia bude o 14. hod. slávnostné otvorenie exteriérovej výstavy inštalovanej v Skanzene ťažkej bojovej techniky prezentujúca históriu Múzea SNP a Pamätníka SNP ako dominanty Banskej Bystrice. Predstavené budú fotografie zo stavby Pamätníka SNP, ktoré doteraz neboli prezentované na verejnosti. Vyvrcholením celého podujatia bude o 19. hod. koncert Martina Haricha v Záhrade Chavivy Reik. Viac o podujatí sa dočítate  aj v našom predchádzajúcom článku…

Atletický štadión UMB, Bažant Majáles 2015

majalesŠtvrtok, 7. máj o 15. hod.

V poradí už 10. ročník populárneho open-air festivalu Bažant Majáles Banská Bystrica, ktorý sa uskutoční na atletickom štadióne pod internátmi. Festival začína o tretej popoludní a pokračovať bude až do desiatej hodiny večer. Predstavia sa hviezdy slovenskej hudobnej scény ako Polemic, Smola a hrušky, AMO a lokálne predkapely. Viac sa dočítate aj v tomto článku…

Štátna vedecká knižnica, nemecká študovňa, JAR V NEMECKOM JAZYKU – FRUEHLING IN DEUTSCHER SPRACHE

Štvrtok, 7.máj o 15.30 hod.

V rámci jari v nemeckom jazyku sa vo štvrtok uskutoční čítanie z knihy „Die Business – Class macht Ferien“

Záhrada CNK, Divadlo Continuo: Oběť (CZ)

Štvrtok, 7. máj o 18. hod.

Predstavenie sa venuje židovskej tematike a spracováva umeleckou formou príbehy obetí holokaustu. Inšpiráciou pre predstavenie sa stali udalosti v koncentračnom tábore Osvienčim na konci druhej svetovej vojny, životný príbeh Jozefa Mengeleho a najmä rozhovory a osobné svedectvá žijúcich pamätníkov, bývalých väzňov koncentračného tábora Osvienčim. Predkladané fakty príbehu, ktoré hovoria samy za seba, spoločne so zážitkom otvárajú pre mladých ľudí témy nielen o samotnej histórii, ale tiež otázky o zmysluplnosti či nezmyselnosti ľudského utrpenia, o ľudskej odvahe a zbabelosti. Vstupné dospelí päť, študenti tri eurá. Divadlo je súčasťou divadelného programu Embargo festivalu.

Divadlo Štúdio tanca, SATSANG – Zuna a Maok

zuna-maokŠtvrtok, 7. máj o 19. hod.

Satsang je improvizovaným predstavením tanečného súboru Divadla Štúdia tanca so živou hudbou Maoka, pod koncepčným vedením Zuny Vesan. “Sat” znamená pravda, „sang“ je spoločnost. “Satsang” doslovne znamená byť v spoločnosti Pravdy. Prakticky a veľmi zjednodušene povedané satsang znamená byť v spoločnosti osoby, ktorá nám pripomína pravdu, vedie nás smerom k nej, v spoločnosti niekoho, kto má silnú energiu, vďaka ktorej nás môže spontánne priviesť do kontaktu so sebou samým, priviesť nás k transformácii, v ktorej sme schopní zničiť hranice našich predstáv o nás samých. Avšak aj spoločnosť čohokoľvek, čo prináša pravdu, môže byť satsangom. Spoločnosť slova, meditácie, knihy s duchovným obsahom, spevu, tanca, hudby alebo akejkoľvek duchovnej praxe je tiež satsangom. A rovnako aj to, čo sa deje na javisku, môže byť za určitých okolností silným satsangom vedúcim k premene. Improvizácia so silou využívania prítomného okamžiku, je cestou pre otvorenosť mysle k rôznym situáciám, vzťahom, možnostiam vývoja toho, čo sa nám deje pred očami a medzi nami, vďaka našim rozhodnutiam prameniacich v hĺbok nášho vnútra. Ak sme v takej improvizácii schopní odhodiť zabehané vzorce chovania, zbavíme sa aj mylných predstáv o sebe a priblížime sa tak k poznaniu našej hlbšej podstaty.

Zvolen, Charisma Café & Bar, ZVA 12-28 BAND

Štvrtok, 7. máj o 20. hod.

Koncert zvolenskej kapely ZVA 12_28 Band, ktorá robí svieže autorské blues na pozoruhodnej inštrumentálnej a interpretačnej úrovni.

Komunitná záhradka Sásová, EKOdeň

Piatok, 8. máj o 10. hod.

EKOdeň je festival, kde sa dozviete ako vznikajú krásne prírodné miesta na sídliskách, popiknikujete s ľuďmi zo susedstva pri príjemnej hudbe, naučíte sa ako pestovať v malých priestoroch, vyzabávíte sa s detičkami pri eko-aktivitách alebo na dobrodružnom prírodnom ihrisku a zistíte, ako ľahko môže malá skupinka dobrovoľníkov zmeniť svet okolo seba. 

Záhrada CNK, Divadlo Ticho a spol.: Všade tá rieka..!

riekaPiatok, 8. máj o 18. hod.

Venované Leopoldovi Laholovi a svetu, ktorý nami preteká, aj keď o ňom nevieme. Viki Janoušková s citáciami Laholu, Dobšinského, Špitzera, Roznera, Kalinovej, Szatmáry
„Pri rozhovoroch s pamätníkmi a aktérmi dôb nedávno minulých mám často pocit, že sa pohybujem ako slon v porceláne. Veľmi citlivo musím hľadať svoj vnútorný pevný bod, z ktorého by som mala právo na veci nazerať…“ povedala autorka Viki Janoušková.
V hre sú použité autentické citáty z diela Leopolda Laholu (1918 – 1968), ale aj z korešpondencie medzi Laholom a Špitzerom, či Špitzerovej knihy Nechcel som byť Žid. Rovnako na dokreslenie doby sa stretávame s autentickými výrokmi Laholových súputnikov: Jána Roznera, Agneši Kalinovej, ale aj z rozprávok Pavla Dobšinského, ktorého si Lahola veľmi vážil a dokonca ho nazval najlepším slovenským spisovateľom.
Predstavenie je súčasťou programu divadelného programu Embargo festivalu. Vstupné na podujatie je pre dospelých päť, pre študentov tri eurá. 

Klub 77, KURKUS a HUMANOID

Piatok, 8. máj o 19. hod.

Na svetový deň chôdze sa odohrá naozaj netradičný dvojkoncert. Atmosféru už od začiatku zvrhne vulgárna pop/dance/punková kapela KURKUS z Košíc, po ktorej sa predstaví trip-hop/funk/pop metalová skupina HUMANOID z Banskej Bystrice a bude pokračovať v tomto šialenstve. Na druhý deň, v sobotu sa uskutoční repríza tohto koncertu v susednom Zvolene. Vstupné tri eurá.

Slovenská Ľupča, LODENICA NA MLYNČOKU – OTVORENIE SEZÓNY 2015

Sobota, 9. máj

Priaznivci vodných športov, turisti, milovníci prírody, kamaráti, bývalí aj budúci návštevníci sú vítaní na otvorenie vodáckej sezóny na Mlynčoku. Tento rok je to jubilejný 10. ročník vodáckej sezóny na Hrone. Na začiatok je organizovaný krátky splav z Brusna na Mlynčok, potom bude nasledovať vynikajúca kapustnica, zaliata nejakým tým čapovaným pivom alebo inými rozlievanými tekutinami. Večer zakončený dobrou zábavou pri živej muzike chlapcov z RockFor(u). Narodeninový balíček splavu hrona môžete získať za sedem eur. Deti do 15 rokov len za 3,50 eur. Cena takéhoto balíčka obsahuje splav Hrona (Brusno Jágerka-Mlynčok), misku Mlynčokárskej kapustnice, vstup na koncert kapely RockFor.

Autobusová stanica Banská Bystrica, TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: JARNÝ VÝSTUP NA ĎUMBIER

dumbierSobota, 9. máj o 5.40 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička na trase Čertovica, Lajštroch, Kumštove sedlo, Králička, Chata gen. M. R. Štefánika, Ďumbier, Chopok, Kosodrevina, Srdiečko. Červená značka prevedie stredne náročným chodníkom, hrebeňovkou Nízkych Tatier. Ide o viacero menších a väčších stúpaní. Najnáročnejší úsek nás čaká hneď z Čertovice po Kumštové sedlo. Trasa je dlhá 15 km a trvá tak 7 hodín. Zraz účastníkov  je o 5.40 hod. na AS BB (n. č. 4), odchod o 5.45 hod. (bus smer Humenné). Návrat zo Srdiečka do Brezna o 15.30 hod.

Hlavná železničná stanica, TURISTIKA S KST BANSKÁ BYSTRICA – KREMNIČKA: POHANSKÝ A SOVÍ HRAD

Sobota, 9. máj o 6.25 hod.

Turistika s KST Banská Bystrica – Kremnička na trase Fiľakovo,  Belina, Belinské skaly, Monica, Pohanský hrad, Soví hrad, Šurice a Hajnáčka. Stredne náročný celodenný výlet Cerovou vrchovinou s dĺžkou 24 km, stúpaním 645 m, klesaním 605 m a čistým časom chôdze 6 hodín. Z Fiľakova do Beliny, nad ktorou prejdeme Belinské skaly (geopark Novohrad) a hrebeňom cez Monicu (584 m) k Pohanskému hradu, kde tiahne rozsiahla planina s pseudojaskyňami. Zíde sa do Šuríc, kde sa vypína bralo Sovieho hradu. Zraz je o 6.25 hod. na hlavnej železničnej stanici, aby sme kúpili zvýhodnený skupinový lístok. Osobný vlak do Zvolena odchádza o 6.40 hod., vo Zvolene prestup na rýchlik Ipeľ s príchodom do Fiľakova o 8.13 hod.. Naspäť z Hajnáčky ide vlak o 16.52 hod, v Banskej Bystrici je o 19.23 hod. 

Donovaly, XIX. ročník – Jarný turistický prechod Donovaly – Špania Dolina

Sobota, 9. máj o 8. hod.

XIX. ročník jarného turistického prechodu po trase historického Banského vodovodu z Donovalov na Španiu dolinu. Aktuálny ročník prináša trasu turistického prechodu dlhú 20 km,  až na tri malé prevýšenia, vedie takmer po rovine a mierne klesá až do cieľa na námestí v Španej doline. Približne na ôsmom kilometri trasy prechodu zvanom “na Kráme” bude už tradične pripravené občerstvenie. Celá turistická trasa vedie po náučnom chodníku historického Banského vodovodu s informačnými tabuľami a podrobnejšie sa o celej trase dozviete od sprievodcu. Počet zúčastnených na tohtoročnom turistickom prechode je limitovaný počtom 400 osôb. Zaregistrovanie sa na Donovaloch na mieste štartu v sobotu do 9. hod. je za sedem eur, plus prepravné na autobus jedno euro. V cene štartovného je účastnícka čiapka, pitný režim, občerstvenie, tombola a hlavne pamätná medaila. Bližšie informácie o programe turistického prechodu sa dozviete z letáku, ktorý dostanete na štarte.

Vlkanová, STRETNUTIE VETERÁNOV – ÁUT A MOTORIEK

veterani 2015 (2)Sobota, 9. máj o 10. hod.

Stretnutie veteránov a ostatných motoriek, nie je klasický motozraz, ale kultúrno-spoločenské podujatie, ktoré je určené všetkým priaznivcom veteránov motoriek, tiež auto-moto veteránov a širokej verejnosti, ktorí chcú zažiť pekný zážitok na akcii s celodenným programom určený pre veľkých a malých. Pripravený je bohatý program prepojený s rôznymi vedomostnými a zručnými súťažami. V priebehu podujatia vystúpia rôzne hudobné skupiny. Pozvanie na akciu prijali veľmi zaujímaví hostia, asi najväčším lákadlom bude určite vystúpenie Petra Nagya so skupinou Indigo, najlepší ROXETTE revival v Európe ROXETTE TRIBUTE BAND -The RockSet z Prahy, účastník superstar René Lacko a Vestis KABÁT Revival. Dopoludnia je pripravená pre najmenších účastníkov rozprávka v podaní hercov z divadla Harry theater a rôzne atrakcie, ako jazda na koňoch, skákací hrad, detský kútik a súťaže. Tiež je pripravený spoločný výjazd na námestie SNP v Banskej Bystrici, kde veteráni a motorkári zavítajú a budú mať krátku prestávku. Akciu bude moderovať moderátor Igor Duschek. Opäť nebude chýbať tombola s atraktívnymi cenami ako skúter v hodnote 1000 eur, zájazd do zahraničia pre 2 osoby, podpísaný dres futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka a mnoho ďalších zaujímavých cien. Akcia bude mať aj charitatívny podtón – ,,Motorkári deťom,, zbierka pre niektorý z detských domovov. 

Sásová – Jelšový hájik, Míľa pre mamu

Sobota, 9. máj o 15. hod.

Materské centrum Mamina pozýva všetky mamy, krstné mamy, adoptívne mamy na 12-ty ročník najväčšej oslavy Dňa matiek na Slovensku pod názvom Míľa pre mamu, ktorú organizuje spolu s Úniou materských centier. Míľa pre mamu sa v Banskej Bystrici uskutoční v sobotu, v čase od 15.00 – 18.30 hod. v Jelšovom hájiku v Sásovej. Mottom tohtoročnej Míle pre mamu je „PRILOŽME RUKU K MIERU“, čím chcú materské centrá pripomenúť dôležitosť vychovávať deti v mieri v čase narastajúcich nepokojov vo svete. V tomto roku nad celoslovenským podujatím prevzal záštitu pán prezident SR Andrej Kiska a v Banskej Bystrici pán primátor Ján Nosko. Míľová prechádzka cez Jelšový hájik bude sprevádzaná trojhodinovým kultúrnym programom, ktorý bude venovaný predovšetkým matkám a ich rodinám s deťmi rôznych vekových kategórií.

Klub Had, FRAGILE

Sobota, 9. máj o 16. a 19. hod.

Koncert slovenskej vokálnej kapely Fragile. Je to slovenská hudobná skupina zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV show. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, interpretujú známe rock – pop – jazzové hity svetových umelcov, akými sú napríklad STING, STEVIE WONDER, NORAH JONES, BILLY JOEL, TINA TURNER a podobne. Koncert o 19. hod. je už vypredaný. Vstupné v predpredaji je 13 eur.

Záhrada CNK, Zuzana Mikulcová

zuz mikulcovaSobota, 9. máj o 20. hod.

Koncert a krst CD „Slová“ Zuzany Mikulcovej, ktorá dlho pôsobila ako speváčka v rôznych kapelách, no teraz píše vlastnú hudbu. Jej autorský projekt funguje približne dva roky. Piesne žánrovo nedefinuje, vníma ich ako fúziu viacerých pohľadov a smerov, ale čo všetky piesne spája je istá výpoveď v textoch, ktoré píše v slovenčine. S podporou hudobného fondu vychádza tento rok debutový album. Zuzana Mikulcová pochádza z Rimavskej Soboty, hudbe sa venuje od detstva. Vstupné na koncert je pre dospelých päť, pre študentov tri eurá.

Tihányiovský kaštieľ, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 10. máj o 9. – 12. hod. a 13. – 17. hod.

Tvorivá dielňa nesie názov Plávajúce žabky a vstupné na ňu je euro a päťdesiat centov.

Park pri múzeu SNP, Beh pre život

Nedeľa, 10. máj o 10. hod.

Tesco Beh pre život je charitatívno športové podujatie pre bežcov aj nebežcov. Trať dlhú štyri kilometre môžu bežci prebehnúť alebo prejsť spolu s kočíkmi alebo zvieracími miláčikmi.
Registrácia a prezentácia účastníkov jednotlivých behov bude ukončená hodinu pred štartom daného behu. Všetky vyzbierané financie budú použité na pomoc deťom z detských domovov. V spolupráci so Slovenským atletickým zväzom pre ne pripravíme detské športovo-vzdelávacie tábory. 

Bábkové divadlo na rázcestí – Teátrium, AKVABATOLÁRIUM

Nedeľa, 10. máj o 10. hod.

Interaktívne mokré predstavenie pre batoľatá a ich rodičov. Pokračovanie projektu Batolárium. Dĺžka predstavenia je 25 min.  Pre deti od 10 mesiacov do 3 rokov. S finančnou podporou MK SR. Vstupné pre dospelých sú tri eurá, pre deti dve.

Lunterov ranč Zvolen – Kráľová, OTVORENIE SEZÓNY NA LUNTEROVOM RANČI

Nedeľa, 10. máj o 11. hod.

Vozenie a jazdenie na koňoch, krstenie mláďatiek, prekvapenia a občerstvenie.

Thurzov dom, Nedeľné tvorivé dielne pre deti

Nedeľa, 10. máj o 14. – 18. hod.

Tvorivá dielňa nesie názov Zlatou nitkou a deti si tu môžu vytvoriť pohľadnice pre svoje mamičky ku Dňu matiek. Vlastnoručne si vyšijú pohľadnice, ktorými obdarujete svoje mamy, mamky, mamičky, staré mamy i babičky. Vstupné je euro a päťdesiat centov.

YOGA & ACROYOGA

yogaNedeľa, 10. máj o 15. hod.

Pre tých ktorí chcú lietať ako elf alebo pevne koreniť ako strom a tých, ktorí si radi zacvičia. Rozviniete schopnosti svojho tela vďaka prvkom jogy a akrobacie, ale tiež zrelaxujete a uvoľníte telo terapeutickými cvikmi. Tréning spolupráce, dôvery a komunikácie, ktorá je základom bezpečnosti pri takýchto cvikoch. Bude vhodné priniesť si oblečenie s veľkým rozsahom a karimatku. Vstupné je 2,50 eur.

Bábkové divadlo na rázcestí – Sála, PA A GU

Nedeľa, 10. máj o 16. hod.

Dobrodružstvá PAličky a GUličky Pomotaných. Dĺžka predstavenia je 45 min. po ktorých nasleduje voľná hra. Pre deti od 3 rokov. Vstupné pre dospelých sú tri eurá, v predpredaji dve.