A máme tu veľkonočné sviatky, prázdniny, koniec mesiaca a… začiatok letného času. Ten sa bude meniť v nedeľu 31. marca, o 02.00 h si hodiny posunieme dopredu na 03.00 h. Noc zo soboty na nedeľu tak bude o hodinu kratšia. Ale to nech vám nebráni naplno si užiť sviatky jari.

ŠTVRTOK 28. MAREC

Zvolenské veľkonočné trhy

Námestie SNP, Zvolen – 8.00 h

Druhý deň zvolenských veľkonočných trhov sa začína o 9.00 h ráno a potrvá až do večera 20.00 h. Súčasťou trhov je aj kultúrny program vo Fun zóne. Ten začne o 16.00 h a môžete sa tešiť aj na koncert skupiny Sirens.

Mláďatá v kaštieli

SSM, Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 9.00 h

Nová výstava Stredoslovenského múzea (SSM) s názvom Mláďatá, ktorú vo štvrtok sprístupnia v Tihányiovskom kaštieli, iste zaujme nielen deti ale každého, kto miluje zvieratá. Výstava približuje rodinný život zvierat a starostlivosť rodičov o svoje potomstvo v prírode. Tihányovský kaštieľ, rovnako ako ďalšie domy SSM, sú počas týchto dní otvorené vo štvrtok, sobotu a nedeľu (9.00 – 17.00 h).

Tradične a s Huncútikom

Zvolenská Europa – 10.00 h

Vo Zvolene nazrite aj na tradičný veľkonočný slovenský trh vo Zvolenskej Európe.  Tu vás v posledný deň podujatia poteší vystúpenie Folklórneho súboru Huncútik (17.00 – 18.00 h). A, samozrejme, aj pestrý výber produktov od slovenských výrobcov. Trh trvá od 10.00 do 18.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Rytierske dobrodružstvo

SSM, Matejov dom, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

V Matejovom dome sa deti stanú malými rytiermi a zažijú neopakovateľné dobrodružstvo. Keď splnia rôzne úlohy, kráľovná ich pasuje do rytierskeho stavu. Na tomto podujatí spoznajú život skutočných rytierov v období temna.

Tajomstvá úzkosti

Kúpele Sliač – 16.00 h

Aj predsviatočný zhon a stres môžu v nás vyvolať úzkosť. Ako na nás vplýva a ako si s ňou poradiť? Tajomstvá úzkosti odhalí prednáška psychologičky Kristíny Novotovej, ktorá sa uskutoční v Spoločenskej miestnosti KH Palace v Kúpeľoch Sliač.

Rozlúčka so sezónou

OC Terminal, B. Bystrica – 16.30 h

So sezónou  2023/2024 sa bystrickí hokejisti rozlúčia vo štvrtok v priestoroch obchodného centra Terminal. Okrem tradičnej autogramiády sa malí aj veľkí fanúšikovia „Baranov“ môžu tešiť na súťaže a príde aj maskot baran a bude aj klubový merch.

Prvá dáma blues v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Silvia Josifoska je niekoľkonásobná držiteľka titulu Najlepšia speváčka roka a mnohí ju označujú za prvú dámu blues na Slovensku. Jej trio tvoria okrem nej špičkoví slovenskí muzikanti Erich Boboš Procházka (ústna harmonika) a Pišta Lengyel (gitara). Viac informácií a predpredaj vstupeniek nájdete tu.

U Francúza

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20.00 h

Grooveline Easter v klube U Francúza je prísľubom večera plného super muziky. O zábavu sa postarajú DJs Loggo, Ruas, Base, Ground Zero, CofiDiBonboni,  ako aj špeciálny hosť DJ Good Mood.

A pretancujete celú noc

Klub 77, B. Bystrica – 21.00 h

Nenechajte si ujsť 46. pokračovanie Break IT! v banskobystrickej 77-ke. Čaká vás večer v štýle drum and bass s DJ’s, z ktorých každý prinesie svoj vlastný jedinečný štýl hrania. Príde priekopník slovenskej DnB scény a zakladateľ Drumatique crew Gabanna, rodáčka zo Zvolena Ke3n, známa svojimi hlbokými, atmosférickými vibráciami a Kubo, zakladateľ Spiral crew, ktorý sa vyznačuje emotívnymi setmi… dotknú sa vašej duše a pretancujete celú noc. Nebudú chýbať ani členovia Break IT! Crew, tentokrát v plnej sile – BooBoo, Wynn, Two Minds & Cufor. Viac informácií nájdete tu.

Veľkonočná party aj oldies

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

V noci pred Veľkým piatkom Veľkonočná party a v noci pred Veľkonočnou nedeľou Video oldies Ruda Tučeka… tiež veľkonočná. V Ministry to bude vrieť. Na štvrtkovej party si to s vami rozdajú DJ´s Anndy, Mustee a Izzy. Sobotňajšia oldies Ruda Tučeka je však už vypredaná.

PIATOK 29. MAREC

Uvidíte aj párik bizónov

Zveropark  Revištské Podzámčie – 10.00 h

Zveropark v Revištskom Podzámčí otvára na Veľkú noc svoje brány. Na svoje si tam prídu malí aj veľkí, deti, mamy, ockovia aj starí rodičia. Čaká vás veľa noviniek, medzi nimi aj párik bizónov amerických. Momentálne sú to najťažší obyvatelia Zveroparku, tento bizón váži cca jednu tonu. Počas sviatkov bude Zveropark otvorený od piatka do pondelka, každý deň od 10.00 do 18.00 h. Viac informácií nájdete tu.

90 minút dobrodružstva

Štôlňa Glanzenberg, Banská Štiavnica – 10.00 a 12.00 h

Veľkonočné fáranie do štôlne Glanzenberg  (Kammerhofská 26) je prísľubom 90 minút plných dobrodružstva. Pripravte sa na prechádzku 500-metrovým úsekom v hĺbke 32 metrov pod zemou až k šachte Kaufhaus, kde na vás čakajú legendárne „cisárske schody“, vytesané priamo do skaly a spájajúce túto štôlňu s Hornou Svätotrojičnou štôlňou. Fáranie sa koná v piatok a v sobotu so vstupmi o 10.00 a 12.00 h. Rezervácie: infobs@muzeumbs.sk, 045 694 94 18. Viac informácií nájdete tu.

Na ľad v kroji?

ICE Arena, Zvolen – 13.00 h

Vo zvolenskej ICE Arene (Neresnícka cesta 13) si môžete počas sviatkov dosýta zakorčuľovať. V piatok od 13.00 do 15.00 h, v nedeľu od 9.00 do 11.00 h a od 13.00 do 15.00 h, v pondelok a utorok od 9.30 do 11.30 h a od 13.00 do 15.00 h. A ak sa na Veľkonočný pondelok prídete korčuľovať v kroji, vstupné máte grátis.

Kill Fisch vol. 6

Klub 77, B. Bystrica – 20.00 h

Šieste pokračovanie akcie s názvom Kill Fisch vol. 6 je zamerané na podporu undegroundovej scény v Banskobystrickom kraji. Vystúpia kapely: Attack Of Rage, PraselizerGágor. Multižánrová Veľká noc v Klube 77 vyvrcholí Oldies party v sobotu o 20.00 h.

Urobte si výlet na hrad Ľupča a Španiu Dolinu

Keby sa vám zažiadalo niekam si „vybehnúť“, môžete napríklad navštíviť hrad Ľupča, ktorý je od piatku do pondelka otvorený od 10.00 do 15.00 h (komentované prehliadky sa konajú každú celú hodinu).

Alebo sa prejsť Špaňou Dolinou, rozjímať na baníckej aušusníckej omši v Kostole Premenenia Pána (v nedeľu o 11.00 h) a započúvať sa do zvukov vzácneho barokového organa, na ktorom bude hrať Matúš Kucbel. Do kostola vedie unikátne prekryté drevené schodisko so 162 schodmi. A napokon si môžete posedieť v príjemnom prostredí Klopačky, ktorá je otvorená od piatka do pondelka (piatok 11.00 – 20.00 h, sobota a nedeľa 9.00 – 20.00 h, pondelok 9.00 – 16.00 h).  Čapovať sa bude zelené pivo.

SOBOTA 30. MAREC

Veľká noc vo vláčiku

Čiernohronská železnica, Čierny Balog – 9.00 h

Už túto sobotu obľúbená Čiernohronská železnica vypraví prvé vlaky. Od tohto dátumu bude železnička otvorená každý deň. Vlaky budú premávať na trasách DobročŠánske (pri zakúpení aspoň 6 celých vstupeniek). Cestovný poriadok a viac informácií nájdete tu.

Hľadanie vajíčok v Ekome

Ekoma rezort, Zvolen – 10.00 h

Hľadanie veľkonočných vajíčok, tvorivé dielne, pletenie korbáčov aj detské kino. Sobota v Športcentre-ekoma (Sekier – Osada) bude veselá. Celý sobotňajší program je pre ubytovaných hostí zadarmo, vstupné pre verejnosť 5 eur. Viac informácií nájdete tu.

Zvieratá a ich mláďatá

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Víkendová tvorivá dielňa pre deti spája symboliku veľkonočných sviatkov s témou aktuálnej výstavy Mláďatá. Pomocou papiera, nožníc a lepidla si deti vyrobia drobné mláďatko, kuriatko, ktoré sa práve vyliahlo z vajíčka. V sobotu a nedeľu o 11.00 a 14.00 h.

Bude aj foto s jarným venčekom

SSM Thurzov dom, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Na výstave To vajíčko maľovanô v Thurzovom dome uvidíte viac ako 900 veľkonočných vajíčok. Chcete spoznať  aj techniky ich zdobenia? Na interaktívnom sprevádzaní výstavou sa prostredníctvom hier dozviete, ako  rozlišovať jednotlivé tradičné i moderné techniky zdobenia vajíčok, zahráte si pexeso, naučíte sa, ako zafarbiť vajíčko prírodnými materiálmi a nebudú chýbať ani zaujímavé jarné pranostiky. Bonusom a spomienkou na Veľkú noc v Stredoslovenskom múzeu bude fotografia s jarným venčekom či klobúčikom na hlave. V sobotu a v nedeľu o 11.00 a 14.00 h.

Biela sobota v kúpeľoch

KH Palace, Kúpele Sliač – 14.00 h

Sobotňajšie popoludnie si môžete spríjemniť aj v Kúpeľoch Sliač. V spoločenskej miestnosti KH Palace vám vybrané techniky zdobenia kraslíc a pletenia veľkonočných korbáčov predvedú Zlatoň Hreha, Alexandra KossárováMagdaléna Slivková… a vy si vytvoríte svoje vlastné veľkonočné dekorácie. V Kine Palace vystúpi večer Dámske komorné trio. Koncert sa začína o 18.00 h.

Na bystrickom zimáku

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

V sobotu od 17.00 do 18.30 h a v nedeľu od 16.00 do 17.30 h sa môžete popreháňať po ľadovej ploche bystrického zimáku (hala B). Ale nezabudnite si obuť korčule.

Dráčik Hapčí

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

V sídiskovom Divadle pod balkónom bude víkendovať dráčik menom Hapčí. V sobotu (17.00 h) aj v nedeľu (10.30 h) poteší deti príbehom o priateľstve, ktoré vzniklo medzi ním a princeznou Nezábudkou na jednej krásnej lúke, a o tom, ako pomohol zachrániť princeznú a kráľovstvo pred princom Vilibaldom. Ako k svojmu menu Hapčí prišiel, čo všetko zažil a hlavne, ako sa narodil, to už sa dozviete v divadle. Účinkujú: Juraj Haviar a Mária Francisti.

Schody a ich nejasné príbehy

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Minulú sobotu v Štiavnici a túto v Bystrici. Nejasné príbehy 2024 Tour banskobystrickej kapely Schody finišuje u nich doma, v Banskej Bystrici. Veľkonočný koncert v Hogo Fogo Jazz & Art Club sa začína o 19.00 h a prinesie aj malé prekvapenie…  Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Bosorka bude „crustová“

Klub Bosorka, B. Bystrica – 19.00 h

Sobota v Bosorke bude „crustová“. V rámci  Kill The Consume mini tour Bosorku navštívia a riadne to tam rozpália kapely od susedov ale aj naše slovenské. Vystúpia: Risposta (CZ, crust), MÄRNØ (CZ, neocrust), Verrat (AUS, crust metal), Rana (SK, post hardcore SK) a Nerev (SK, postpunk).

Wacken Metal Battle Slovakia

Dom kultúry ŽSR, Zvolen – 19.00 h

Na Slovensko sa po štyroch rokoch vracia obľúbená súťaž kapiel Wacken Metal Battle Slovakia. Víťaz súťaže si tohto leta zahrá na gigantickom festivale Wacken Open Air 2024. Na zvolenskom národnom finále sa predstavia kapely: Castaway, Etterna, Wayd, Besna, Patriarcha a Shattered Mind. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Mucha v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 20.00 h

Mucha je brnenská pseudo-punková formácia, združená okolo pesničkárky Nikoly Muchy. Do povedomia (nielen) hudobnej spoločnosti sa dostala vďaka svojmu svojskému vystupovaniu, špecifickému účesu a hlavne prostredníctvom svojich dosť provokatívnych piesní. V textoch oslavuje mužskú neschopnosť, rodovú nespravodlivosť, menšinový útlak, rôzne úchylky, ale aj život v moravskej metropole a iné podivnosti života. Vstupenky si môžete zakúpiť tu.

Pozvánka na výstavu do Bethlenovho domu

Stredoslovenská galéria pozýva na výstavu Juraja Tomana Studio games, ktorej vernisáž sa konala v stredu 27. marca  v Bethlenovom dome (Dolná 8). Pre Juraja Tomana môže byť ateliérom opustená továreň, mestský verejný priestor alebo privátne miestnosti, ktoré slúžia nielen na maliarsku tvorbu ale aj na kreatívne stretnutia blízkych umelcových priateľov. Centrom pozornosti výstavy Studio games je práve „umelecký ateliér“ a proces „mystifikačnej hry“, ktorú v ňom autor zinscenoval predovšetkým samotnou maľbou. Výstava, ktorej kurátorkou je Zuzana Majlingová, potrvá do 9. júna 2024. Navštíviť ju však môžete aj počas týchto sviatkov, kedy bude Stredoslovenská galéria otvorená v sobotu a v nedeľu (10.30 – 17.00 h).

NEDEĽA 31. MAREC

Akvabatolárium

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 10.00 h

Predstavenie pre všetkých, čo sú vo vode (plodovej) aj za vodou. Akvabatolárium ponúka možnosť, zúčastniť sa výpravy z kúpeľne až do mora, vďaka jednoduchej hre s vodou, zvukmi a predmetmi, ktoré s ňou bežne súvisia. Viac o predstavení sa dozviete tu.

Chcete zažiť niečo veľké?

SKI Tále, Horná Lehota – 11.00 h

Na podujatí Veľkonočné radosti na Táloch toho zažijete až-až. V programe vystúpia Heligonkári z Čierneho Balogu, Ľudová hudba ČerešienkaFolklórny súbor Partizán. Čaká vás aj remeselný trh a ukážky tradičných remesiel,  rôzne dobroty ako kotlíkový guľáš, francúzske palacinky, štedrák, štrúdle či čapované pivo a tiež predaj výrobkov z dvora. Deti potešia tvorivé dielne a maľovanie na tvár a bude aj tombolka a rôzne súťaže. Viac informácií nájdete tu.

Malé chlpaté príšerky si vás získajú

CINEMAX (Europa SC), B. Bystrica – 16.00 h

Vedeli ste, že vo vašom dome žije niekto bez toho, aby ste ho videli? Elfinovia sú malé chlpaté príšerky, ktoré udržiavajú v každom dome pokoj a harmóniu. Ich úlohou je premeniť váš dom na domov. Finnick nie je ako všetci ostatní Elfinovia. Zdá sa, že z každého, kto sa nasťahuje do jeho domu, si len robí žarty a snaží sa ich z domu vyhnať. Všetko sa ale zmení, keď sa do domu príde Christine s jej rodinou, ktorá Finnicka odhalí… Domáce príšerky je názov filmu, na ktorý sa vyberte s deťmi v nedeľu, v pohode aj uprostred sviatočného zhonu. Verte, že neoľutujete. Malé chlpaté príšerky si získajú aj vás. A možno vás aj inšpirujú.

Veľkonočné hodovanie

Spoločenská dvorana Palace, Kúpele Sliač – 17.00 h

Sviatočné hodovanie v sliačskych kúpeľoch ponúka široký výber tradičných veľkonočných jedál a nápojov v spojení s Ľudovou hudbou a tanečníkmi Folklórneho súboru Urpín ako aj s miniškolou ľudového tanca. Vstupné je 29 eur (v predpredaji) a 35 eur na mieste pred podujatím. V cene je welcome drink, veľkonočné menu (bufetové stoly) a kultúrny program. Predpredaj nájdete tu.

Divadelná klasika po siedmy raz

Kultúrny dom, Medzibrod – 18.00 h

Siedmu premiéru inscenácie s názvom (Temer) kompletná slovenská divadelná klasika za +/- 60 minút uvedie Potulné dividlo J+T doma, v Medzibrode. Ak ešte nemáte program na nedeľu, prijmite pozvanie do tamojšieho Kultúrneho domu, kde vás čaká zábava s najväčšími slovenskými klasickými divadelnými autormi ako sú Tajovský, Záborský, Chalupka, Urbánek, Hollý, Palárik… Scenár, réžia a účinkujúci: Tomáš Pohorelec a Juraj Haviar. Treba povedať, že z nedávnej regionálnej prehliadky Tajovského divadelné dni 2024 Potulné dividlo J+T s touto inscenáciou postúpilo priamo do krajského kola.

PONDELOK 1. APRÍL

Vitajte vo vtáčom raji

Malá stanica, B. Bystrica – 9.00 h

Iste viete, že 1. apríl je Medzinárodný deň vtáctva. História tohto dňa siaha až do čias rakúsko-uhorskej monarchie, kedy po prvýkrát v roku 1900 slovenský prírodovedec Oto Herman (1835 – 1914) zasvätil prvý apríl vtákom. Je to čas, kedy sa k nám vracia najviac sťahovavých vtákov. Jarné prílety bude aj tento rok sledovať Slovenská ornitologická spoločnosť /BirdLife Slovensko, a chýbať pri tom nebude ani banskobystrická pobočka. Poslov jari bude vítať vo „vtáčom raji“ na Urpíne. Začiatok akcie je o 9.00 h na malej stanici. Zoberte si so sebou ďalekohľady, zápisníky, atlasy vtákov.

Čo ja viem…

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19.00 h

Kvíz Čo ja viem?! je späť aj v tomto roku. Ak ste si mysleli, že viete všetko, mýlite sa. Príďte sa zabaviť a zároveň otestovať svoje vedomosti zo širokého spektra tém, ktoré si pre vás pripravil kvízmajster Braňo. Kvíz v Záhrade CNK začína o 19.00 h. Prihlásiť sa môžete na Instagrame @backonlabel