Mesiac máj má mnoho prívlastkov a tiež medzinárodných či svetových dní. V stredu si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. Na Slovensku je 8. máj dňom pracovného pokoja. Môžete oddychovať, alebo sa vybrať na niektoré z podujatí, ktoré vám ponúkame v našich tipoch.

Májový beh Starým hájom

Badín – 8.30 h

Pri závore do Starého hája odštartuje v stredu ráno badínsky Májový beh. Registrácia súťažiacich začína o 8.30 h. Ako prví bežia škôlkári (9.30 h, 300 m) a po nich žiaci prvého stupňa ZŠ (9.40 h, 700 m) a žiaci druhého stupňa ZŠ (9.50 h, badínsky kilometer). Pretekári v hlavnej ketagórii – beh nad 15 rokov (ženy, muži), vybehnú na svoju 4-kilometrovú trať o 10.00 h. Príďte povzbudzovať a nenechajte si ujsť ani vyhlásenie výsledkov (11.00 h). V prípade nepriaznivého počasia budú preteky zrušené alebo preložené. Sledujte stránku stránku obce.

Výstup na Pustý hrad

Vlkanová – 9.00 h

Vo Vlkanovej organizujú výstup na Pustý hrad a vy sa môžete pridať. Vlak z Vlkanovej odchádza o 9.00 h. Pribaľte si aj špekáčiky a prípadne aj „polienko na oheň“.

Arborétum bez bariér

Arborétum Borová hora, Zvolen – 9.00 h

Arborétum Borová hora pozýva na tradičné Dni bez bariér. V stredu od 9.00 do 17.00 h môžete využiť aj sprevádzanie s odbornou prezentáciou (9.00 a 17.00 h). Podujatie je určené pre odbornú a laickú verejnosť, osoby so zdravotným postihnutím, vozičkárov, seniorov, rodičov s kočíkmi a všetkých milovníkov prírody. Vstupné: dospelí 3€, deti od 3 do 6 rokov 1€, deti do 3 rokov bezplatne. Žiaci a študenti so špecifickými potrebami, ZŤP a sprevádzajúca osoba majú vstup voľný.

Uvidíte aj šaty cisárovnej Sissi

Múzeum Svätý Anton – 9.00 h

Ak sa vyberiete na návštevu múzea vo Svätom Antone, uvidíte tam aj šaty rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. Samozrejme, v múzeu, ktoré sídli v krásnom kaštieli, v roku 1985 vyhlásenom za Národnú kultúrnu pamiatku, je toho na obdivovanie veľa. Prekrásne diela umu a šikovných rúk umelcov a remeselníckych majstrov z rôznych končín sveta, od začiatku 18. storočia do začiatku 20. storočia v expozícii Umenie a história, rozsiahlu Poľovnícku expozíciu (12 miestností) a nádherný park. Napokon, presvedčte sa sami. Múzeum je otvorené aj v stredu počas sviatku od 9.00 do 16.00 h (prestávka 12.30 – 13.00 h). Šaty Sissi tu budú vystavené do 30. septembra 2024. Viac informácií nájdete tu.

Graffiti exhibícia v Radvani

ZŠ s MŠ Radvanská, B. Bystrica – 10.00 h

V Banskej Bystrici pribudla ďalšia oficiálna graffiti plocha. Talentovaní sprejeri, umelci z oblasti street art a graffiti sa popri múre oproti železničnej zastávke v Radvani a na stene za ihriskom na Rudohorskej ulici môžu realizovať aj na tretej legálnej graffiti ploche. A tou je oporný múr pod multifunkčným ihriskom Základnej školy s materskou školou Radvanská. V stredu sa na tomto mieste uskutoční graffiti exhibícia v podaní OZ Playground 89. Exhibícia je súčasťou podujatia Európska Banská Bystrica. Umelci budú tvoriť v čase od 10.00 do cca 18.00 h. Zoznam verejných plôch graffiti v Banskej Bystrici nájdete tu.

Vodný hrad opäť pozýva

Vodný hrad Hronsek – 10.00 h

O prvomájové prehliadky vo Vodnom hrade v Hronseku bol veľký záujem. Mimoriadne prehliadky hradu sú pripravené aj počas ďalšieho májového sviatku. V stredu môžete toto zreštaurované šľachtické sídlo zo 14. storočia a jeho skvosty obdivovať od 10.00 do 14.00 h (vstupy sú každú celú hodinu, posledný o 14.00 h). Viac informácií nájdete tu.

Prehliadky hradu Ľupča

Hrad Ľupča – 10.00 h

Aj hrad v Slovenskej Ľupči bude v stredu otvorený a privíta svojich návštevníkov (10.00 – 16.00 h). Komentované prehliadky sa budú konať v hodinových intervaloch od 10.00 do 15.00 h (posledná prehliadka o 15.00 h).

Obria hojdačka na Urbanovom vrchu

SKI Čierny Balog, Bexeľ – 10.00 h

Bohatý program čaká na návštevníkov strediska SKI Čierny Balog, kde v stredu otvárajú turistickú sezónu. V programe je aj otvorenie náučného chodníka, po ktorom sa môžete vybrať na dobrodružnú cestu (s odmenou na záver). Rozhojdá sa aj obria hojdačka na Urbanovom vrchu a deti poteší lesná pedagogika, maľovanie na tvár, športové aktivity a iste aj nová mini farma. Nebudú chýbať stánky s občerstvením a kultúrny program.

Elieto v Džezve

Kafé Džezva, Zvolen – 11.00 h

Príjemné sviatočné chvíle a pohodu zažijete na oslave Elieto vo zvolenskej kaviarni Kafé Džezva (11.00 h), a zároveň podporíte lokálnych tvorcov krásnych a chutných produktov. Nebudú chýbať kváskové dobroty a aj z luku si môžete zastrieľať. Od 15.00 h bude terasou kaviarne znieť dobová hudba v podaní skupiny Prastrom. Vstupné je dobrovoľné.

Sviatočný deň v areáli Pamätníka SNP

Múzeum SNP, B. Bystrica – 13.00 h

V deň, kedy si pripomíname 79. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe, je v areáli Pamätníka SNP pripravený program, v ktorom si každý nájde to svoje. Športové aktivity pre rodiny s deťmi, kluby vojenskej histórie s dynamickými ukážkami, dobová technika – a to aj v zmenšenej podobe v ukážkach modelárov, premietanie dokumentárnych filmov, jazda na historických vojenských motorkách, sokoliari aj koncerty Sláčikového tria a Martina Haricha. Vstup na podujatie aj do expozície Múzea SNP je voľný.

Yrma Hany Hegerovej

Kabaret La Comedy, B. Bystrica – 17.30 h

Známe piesne Hany Hegerovej a príbeh ženy plný emócií… úspešná kabaretná diva Yrma sa prostredníctvom šansónov Hany Hegerovej spoločne s vami prenesie späť do minulosti. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Tanec aj diskusia o vojne a mieri

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

Tancom a premietaním filmu o aktuálnej situácii na Ukrajine si v Divadle Štúdio tanca pripomenú a uctia Deň víťazstva nad fašizmom. Tanec o vojne a mieri je spojením silných piesní o vojne (a mieri) s pohybom umeleckého súboru divadla.

Výsledný zážitok umocnia projekcie textov piesní v slovenskom preklade od Boba Dylana cez Doors až po Metallicu. Film Tí, ktorí zostali 5, podáva svedectvo o ľuďoch z Ukrajiny, ktorí zostali vo svojom domove napriek bezprostrednej vojnovej hrozbe. Všetky príbehy, nakrútené v oblastiach postihnutých vojnou, sú naplnené bolesťou, žiaľom ale aj silou a statočnosťou Ukrajincov. Po premietnutí filmu bude diskusia s jeho tvorkyňami, zakladajúcimi členkami iniciatívy Mier Ukrajine, režisérkou Vierou Dubačovou a producentkou Luciou Štasselovou. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.