V stredu 8. mája si pripomenieme 79. výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe. Banskobystrické Múzeum SNP pripravilo na tento deň zaujímavý program.

Dopoludnia o 11.00 h sa uskutoční pietny akt kladenia vencov a brány Múzea SNP sa otvoria o 12.00 h. V úvode programu zahrá Sláčikové trio v zložení Andrej Baran (husle), Andrej Krajčovič (viola) a Ján Šiška (violončelo). Ich koncert v Záhrade Chavivy Reick sa začne o 13.00 h. Kluby vojenskej techniky sa predstavia o 14.00 h a 16.00 h a zážitkom bude iste aj jazda na historických vojenských motorkách (15.00 h). Motorky pôjdu trasou od Skanzenu cez Námestie SNP, Kuzmányho ulicu a vrátia sa do areálu múzea.

Večer o 18.00 h Martin Harich v Záhrade Chavivy Reick zaspieva piesne zo svojho albumu Karol Pajer – utajený hrdina, ktorý vydal na 77. výročie Slovenského národného povstania. Album venoval pamiatke Karola Pajera, hrdinu boja proti fašizmu, ktorý zachránil životy stoviek detí a… písal básne pre svoju lásku. Martin Harich jeho verše zhudobnil a práve na oslavách 77. výročia SNP v roku 2021 v Banskej Bystrici zaznel naživo prvý song z albumu Milenci bôľu.

Počas podujatia si návštevníci si užijú rôzne aktivity, ktoré potešia rodiny s deťmi, malých aj veľkých. Budú to športové aktivity s Dracula Gym Vladimíra Moravčíka a Vojenským Športovým Centrom Dukla. Popoludní budú dominovať kluby vojenskej histórie s dynamickými ukážkami, pri ktorých zaznejú známe povely aj výstrely. Nadšenci vojenskej histórie budú mať v areáli dobovú techniku a tú, no v zmenšenej mierke, predstavia aj modelári s RC modelmi. V kinosále sa budú  premietať dokumentárne filmy z koprodukcie Múzea SNP (13.00 a 17.00 h) a nebudú chýbať ani obľúbení sokoliari.

O bdelosť a energiu návštevníkov podujatia sa postarajú barista Martin Karabiňoš s poctivou kávou a čarovná kuchyňa Petra Kulhányho.

Vstup na podujatie aj do expozície Múzea SNP je voľný.