Posledný januárový víkend ponúka skutočne množstvo rozmanitých kultúrnych a športových podujatí v Banskej Bystrici ale aj v blízkom či vzdialenejšom okolí.   

Piatok 26. január

Europa SC, B. Bystrica: Stredoškolské expo

Od začiatku týždňa sa v priestoroch nákupného centra Europa prezentujú vybrané stredné školy s cieľom inšpirovať žiakov a žiačky základných škôl pri výbere ďalšieho štúdia. V piatok, posledný deň podujatia, sa predstaví Spojená škola.

Skalka pri Kremnici: Biela stopa 2018

Na Skalke pri Kremnici sa od piatka popoludní koná jubilejný 45. ročník pretekov v behu na lyžiach Biela stopa 2018. Ako prví sa na štart postavia najmenší lyžiari a lyžiarky. Preteky otvorí o 14. h Biela stopa MINI štartuje o 14. h, trať vedie mestom Kremnica. Preteky pokračujú v sobotu – 50 km a 25 km Freestyle (10. h), v nedeľu si v „Evereste“ medzi diaľkovými behmi zmerajú sily pretekári na 30 km Classic (10.30 h) a juniori (10.45 h). Viac info na: www.bielastopa.sk.

Zimný štadión, B. Bystrica: HC 05 Banská Bystrica – HC Košice

V úvode víkendu si prídu na svoje aj fanúšikovia hokeja a banskobystrických Baranov zvlášť. Zápas medzi domácimi HC 05 a HC Košice začína o 17.30 h.

Záhrada CNK, B. Bystrica: Ostrov Hudby Tour 2018

Petijee & Space Cats + Satin Lead, to je kompilácia, ktorá prepája štyri významné slovenské nezávislé vydavateľstvá (Gergaz, Slnko Records, Ajlavmjuzik, Deadred) a promotérsku značku Real Something. Hlavnou ideou Ostrova hudby je podporiť vzájomnú spoluprácu na slovenskej hudobnej scéne, vytvoriť vzorku našej hudobnej scény pre zahraničie a prostriedky vyzbierané z predaja tejto kompilácie vrátiť naspäť slovenskej scéne vo forme rôznych projektov. Ostrov hudby sa v Záhrade CNK rozozvučí o 19. h.

Štátna opera, B. Bystrica: Verdi

Štátna opera uvedie v piatok večer (18. h) Životopisnú inscenáciu, ktorá odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra Guiseppe Verdiho. Je popretkávaná časťami jeho najznámejších aj menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich – Zbor Židov.

Farhof Art Club, B. Bystrica: Krajina Slovensko a ľudia v nej

Milá prednáška o potulkách slovenskou krajinou a jej blízkym okolím. V hudobnej vsuvke sa predstaví Jožko Farkaš ale aj ďalší, a chýbať nebudú ani dobroty z dielne kulinárskeho majstra Janka Ostrihoňa z Hronseku. začína sa o 19. h.

Urban Spot, B. Bystrica: Majself & Plexo

Raperi Majself & Plexo predvedú svoje sólové koncerty z aktuálnych albumov Trip & Nočné mory a zakončia to spoločným koncertom, kde odznejú ich nové aj staršie skladby. Začiatok o 20. h.

Divadlo u Greškov, Tajov: Cigánski Diabli

Unikátny koncert svetoznámej skupiny bude nesporne silným zážitkom (18.45 h). Aj keď podľa informácií usporiadateľov je predstavenie vypredané, môžete skúsiť šťastie.

Národný dom, B. Bystrica: SklErotic jazzsext

Ivan Ondrejko, Vlasto Grešo, Ján Polóny, Robo Strieš, Dušan Kollár a Ivan Nagy. Skvelí bystrickí muzikanti, ktorých netreba zvlášť predstavovať. V piatok večer (18. h) ponúknu v Národnom dome „jazz pre široké masy“ a určite sa postarajú aj o dobrú zábavu.

Sobota 27. január

Lyžiarsky štadión Králiky: Visegrad Cup 2018

Otvárací ceremoniál pretekov psích záprahov Visegrad Cup 2018 sa uskutoční v sobotu o 9.30 h a hneď po ňom štartuje 1. kolo pretekov. Druhé kolo štartuje v nedeľu 28. januára o 10. h. Preteky ukončí v nedeľu o 15.30 h slávnostné vyhlásenie výsledkov. Podujatie bude po oba dni sprevádzať kultúrny program na hlavnej tribúne.

Europa SC, B. Bystrica: Tera Akva

Na podujatí Tera Akva, ktoré sa v banskobystrickej Europe koná už tretí raz, sa opäť zídu chovatelia zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska a ponúknu množstvo druhov jašterov, hadov, tarantúl, škorpiónov ale aj rybiek či hlodavcov. V sobotu sa koná výstava exotického hmyzu a v nedeľu Celoslovenská teraristická a akvaristická burza.

Mestský park, B. Bystrica: Kúsok zdravia z nášho parku

V Mestskom (bývalom Leninovom) parku si v sobotu dopoludnia Banskobystričania bez rozdielu veku môžu užiť dobrodružstvo s rozprávkami – zábavné hľadanie stratených príbehov pre celú rodinu. Tiež si môžu zabehať a pri behu aj rozmýšľať, aby našli všetky kontroly. A napokon si aj dobre zacvičiť. Podujatie v parku sa začína o 10. h, registrovať sa treba do 9.30 h.

Komunitné centrum Sásová, B. Bystrica: Relaxačný večer

V Komunitnom centre na sídlisku Rudlová-Sásová sa v sobotu bude relaxovať. Čajovnička, bylinky, prírodná kozmetika, zdravá výživa, joga, orientálne či africké tance ale aj tombola, koncert a všeličo ďalšie. Tento príjemný večer by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Začína sa o 16. h.

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica: Šípková Ruženka

Interaktívna rozprávka s pesničkami pre deti, rodičov a všetkých sedmospáčov, ktorí teraz výnimočne nezaspia, sa v sídliskovom Divadle pod balkónom začína o 17. h.

Sásovská piváreň, B. Bystrica: Marian Greksa & Delykvenc

Skutočnú hudobná lahôdku si pre svojich fajnšmekrov pripravila na sobotu Sásovská piváreň – Mariána Greksu s kapelou Delykvenc! Je to skupina kamarátov, ktorá hrá známe rockové evergreeny a hrá ich po svojom. Skupina je výnimočná tým, že má dvoch bubeníkov! V sobotu na bicie zahrajú Peter Gogola a Lubo Lichý. Na base zahrá a zaspieva Marián Greksa, na gitaru Martin Sabov a na klávesy Ivo Petrík. Začína sa o 20. h.

SKI Telgárt: Snežné psy

V lyžiarskom stredisku SKI Telgárt sa túto sobotu na snežných psoch môžete povoziť, odfotiť sa nimi a dokonca ich aj pohladkať! O dobrú náladu sa postará DJ Andrej a animátori

Valaská – Krnohy

V horehronskej obci Valaská sa v sobotu uskutoční 1. ročník Slovenského pohára Krnohy Valaská. Pretekať sa bude na Potôčkoch a štart je o 11. h. Prezentovať sa však treba už od 8. do 10. h a to v Hostinci Pod Úbočou. V cieli pretekov nebude chýbať guláš, občerstvenie a ľudová hudba.

Hriňová – Zimná furmanská súťaž ťažných koní

V Hriňovej na Murínke si zas môžete užiť súťaž ťažných koní. Pätnásty ročník tohto podujatia obohatí – okrem iného, aj ochutnávka zabíjačkových špecialít. Preteky začínajú o 10. h.

Nedeľa 28. január

Stredoslovenské múzeum, B. Bystrica – Tvorivé dielne

Na tradičných nedeľných tvorivých dielňach sa deti stretnú s roztomilým upírikom z Rumunska, ktorý nejedeného malého bojka zbaví strachu z tmy (Thurzov dom, 13. – 17. h). Tvorivá dielnička v Tihányiovskom kaštieli bude tentoraz voňavá, deti budú tvoriť koreninové mandalky (9. – 12. h a 13. – 17. h).

BDNR, B. Bystrica: Gulliverove cesty

Do Bábkového divadla na Rázcestí zavíta v nedeľu popoludní (16. h) Gulliver. Diváci a diváčky s ním zažijú neuveriteľné dobrodružstvá v krajine malých ľudí a veľkých obrov.

Špania Dolina: Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy…

Na Španiu Dolinu zavítajú v nedeľu fašiangy, fašiangovníci a všetko bude ako za starých čias. Pri vinšovaní po domoch bude vyhrávať folklórna skupina Poničan z Poník. Fašiangovanie sa začne o 13. h.

Robotnícky dom, B. Bystrica: Čaj o piatej

Čaj o piatej v Robotníckom dome sa začína, ako inak, o piatej. A nebude sa len čaj piť, ale aj tancovať a zabávať, ako sa na tanečnej spoločenskej zábave patrí. O dobrú náladu sa postará a do tanca zahrá kapela Františka Škodu.