Staráte sa o svoj matrac a pravidelne ho čistíte, obraciate a chránite pred poškodením? Vďaka niekoľkým činnostiam môžete životnosť svojho matraca predĺžiť. Dodržujete ich všetky?

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Matrac si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť

Luxusný matrac si zaslúži luxusnú starostlivosť. O tom netreba diskutovať. Ako však takáto špičková starostlivosť vyzerá? Skladá sa z niekoľkých základných krokov. Čím skôr si ich osvojíte, tým lepšie.

Ako často meniť matrac a aká je jeho priemerná životnosť?

Životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí od siedmich do desiatich rokov. Na jeho stav má totiž vplyv celý rad faktorov. Napríklad hmotnosť jeho majiteľa, to, ako veľmi sa počas spánku potíte, a v neposlednom rade aj to, ako sa s matracom zaobchádza. Pokiaľ máte vedľa postele prírodné doplnky do spálne, určite viete, že keď na ne zabudnete, začne sa na nich držať prach. Inak tomu nie je ani s matracom – nezabúdajte naň.

Ako vybrať chránič matraca a k čomu slúži

Účinným spôsobom, ako ochrániť matrac a predĺžiť tým jeho životnosť, je chránič matraca. Ide o praktický doplnok do každej spálne, ktorý položíte navrch na matrac. Podložka na matraci je elastická, prateľná a jej súčasťou sú popruhy, s ktorých pomocou ju prichytíte k matracu. Nepriepustný chránič je vhodnou voľbou do domácnosti s malými deťmi a pre seniorov.

Perte pravidelne poťah matraca

Okrem chrániča by mal byť súčasťou každého matraca taktiež poťah, pretože tým je zvýšená ochrana matraca. Matrac sa doň zapne a je tak účinne chránený pred znečistením. Ako prať poťah? Pravidelne a na 60 °C, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt a roztočov.

Zdroj obrázka: nito / Shutterstock.com

Keď chcete spať v ešte väčšom pohodlí, siahnite po vrchnom matraci

Viete o existencii vrchného matraca? Niekedy sa mu totiž hovorí topper a skutočne vyzerá ako matrac. Tento vrchný matrac sa položí na ten pôvodný a poskytne vám ešte väčšie pohodlie. Topper slúži taktiež ako účinná ochrana a predĺži tak životnosť vášho matraca.

Ako predchádzať zápachu matraca a ako s nim zatočiť?

Aj napriek tomu, že svoj matrac chránite, môže sa stať, že smrdí. Zápach matraca môže byť spôsobený priveľkým nočným potením, ale napríklad aj vyliatym ranným čajom. Aby ste nechcenému zápachu predchádzali, nezabudnite, že matrac potrebuje občas otočiť, ale taktiež aj vyklepať, vysať a prevetrať.

Ako vetrať matrac? Jednoducho ho zoberte a počas letných dní ho nechajte pár hodín stáť na balkóne. Zápach môžete utlmiť taktiež použitím sódy. Jednoducho matrac posypte, nechajte pôsobiť a potom vysajte. Sóda je totiž známa tým, že spoľahlivo pohlcuje pachy.

Zdroj obrázka: travelarium.ph / Shutterstock.com

Ako vyčistiť matrac, aby bol ako nový

Čisteniu matraca sa venujte pravidelne. K jeho údržbe používajte vysávač so špeciálnym nadstavcom. Neexistuje totiž lepší spôsob, ako sa zbaviť roztočov. Ak nie je matrac znečistený, nie je potrebné ho ošetrovať handrou. Avšak v prípade, že sa vyskytne krv na matraci alebo si všimnete škvrny od potu, opäť vám pomôže sóda a taktiež prášok na pranie. Aby však nevznikla po mokrom čistení pleseň na matraci, nechajte ho poriadne preschnúť, než si naň opäť ľahnete.

Luxusná spálňa si zaslúži nádhernú posteľ – nezabúdajte na starostlivosť

Aby vaša spálňa bola skutočne luxusná, musí byť luxusná taktiež vaša posteľ a matrac. Dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad docielite to, že budete zaspávať na sviežom matraci, ktorého životnosť bude vašou starostlivosťou ešte viac podporená. Všimnite si, že tipy pre zariadenie dokonalej spálne vždy zahŕňajú posteľ a to, ako vyzerá, preto jej poskytujte zaslúženú starostlivosť.

Či už sa vo vašej spálni nachádza latexový, pružinový alebo penový matrac, všetky si zaslúžia špičkovú starostlivosť a pravidelné čistenie. Nezabúdajte naň.