Návštevníci si Donovaly ako miesto relaxu vyberajú z rôznych dôvodov. Okrem širokého spektra cyklistických trás sú v ponuke napríklad rôzne spoplatnené atrakcie. S BBonline.sk sa teraz bližšie pozrieme na jednu neplatenú, ale napriek tomu hodnotnú.

Časť hrebeňa Nízkych Tatier, tzv. Ďumbierskych Tatier – Prašivá, Veľká Chochuľa

Horská obec Donovaly sa nachádza v sedle medzi Veľkou Fatrou a Starohorskými vrchmi a je v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry. Je zakliesnená medzi hranicami dvoch národných parkov, takmer v strede. Na východ od obce sa nachádzajú hranice Národného parku Nízke Tatry a na západ hranice Národného parku Veľká Fatra. Preto úplne postačí vychádzka na blízky hôľny vrch Zvolen, ktorý ponúka kruhový výhľad.

Východiskovým bodom tejto pomerne krátkej a vcelku nenáročnej túry je rázcestník v obci Donovaly, ktorý sa nachádza v blízkosti klasicistického kostola z roku 1825. Je tam umiestnená informačná tabuľa aj s mapou. Zaujímať Vás bude predovšetkým červená turistická značka v smere na Zvolen. Značka povedie do príjemného lesíka, v ktorom zotrváte azda desať minút. Potom pôjdete po čistinke až sa dostanete nad les. Na týchto miestach sa určite občas obráťte a pozrite si odkrývajúcu sa obec Donovaly či neprehliadnuteľný Panský diel. Nad hranicou lesa Vás čaká prudšie stúpanie. Keď sa dostanete na vrchol, niektorých môže lákať pohľad na lanovku, ale vľavo (na západe) nájdete po desiatich minútach cieľ výletu – Zvolen, na ktorý Vás upozorní turistický rázcestník. V tomto smere by ste trasu mali absolvovať za hodinu a pol, naspäť za hodinu.

Vpravo v pozadí časť hlavného hrebeňa Nízkych Tatier

Ak čo i len jeden zo skupinky nie je znalcom okolitých hôr, určite si na cestu pribaľte turistickú mapu okolia Banskej Bystrice, prípadne aj kompas či buzolu. Nie kvôli možnosti, že by ste zablúdili, ale pre zábavu. Potrebujete však mapu, kde je okrem Donovalov aj hlavný hrebeň Veľkej Fatry a blízkej časti Nízkych Tatier, prípadne kombináciu dvoch máp. Či pôjdete s deťmi alebo nie, pomocou mapy a kompasu si dáte nielen praktickú hodinu zemepisu, ale sa aj príjemne zabavíte hľadaním a dokazovaním, že práve Vaše čítanie z mapy je správne. A možno Vám bude niektorý vrch taký sympatický, že si nabudúce sami naplánujete túru naň.

Keď sa občerstvíte, pokocháte výhľadmi a preštudujete mapu, môžete pre deti vymyslieť ešte nejakú hru, aby nemali pocit, že ich zas chcete len niečo naučiť, aj keď škole len nedávno odzvonilo. Môžete ich zapojiť do fotografovania okolia, napríklad konkrétnych rastlín. A keď budú mať deti zas náladu na spoznávanie, môžete ich doma vyhľadať v atlase.

Trasu si v prípade záujmu môžete predĺžiť tým, že pôjdete po žltej turistickej trase na Malý Zvolen prípadne až Končitú, čím získate väčší prehľad o okolitom prostredí. V oboch prípadoch sa nakoniec vrátite tou istou trasou, prípadne od Zvolena ešte prejdete na Novú Hoľu. Na rázcestníkoch je vyznačený čas potrebný na absolvovanie konkrétnych úsekov, takže sa v teréne pokojne rozhodnete, čo ešte stihnete do západu slnka.

Poznámka: fotky sú z konca októbra 2010.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/