Vlastné nohy hýčkame viac ako sa patrí. Preto sa do Kremnice pôjdeme pozrieť ako naši predkovia – po vlastných. Výhodou môže byť vlastníctvo turistickej mapy Kremnických vrchov, ale stratiť by ste sa nemali ani bez nej. Túra z obce Králiky má charakter príjemnej prechádzky s krátkym prudším stúpaním a poskytuje výhľad na Banskú Bystricu a hrebeň Veľkej Fatry. V prípade priaznivého počasia uvidíte aj postupne miznúci hrebeň Nízkych Tatier.

Hrebeň Veľkej Fatry (Krížna)

Východiskovým bodom túry môže byť Tulská ulica v Banskej Bystrici odkiaľ vedie modrá turistická značka cez Suchý vrch do obce Králiky. No ak chcete ísť s deťmi alebo viac času stráviť v Kremnici ako na túre, môžete sa do obce Králiky odviezť autobusom na konečnú zastávku. V jej blízkosti sa napojíte na modrú. Odtiaľto trvá trinásť kilometrová cesta cez Kremnické vrchy až do Kremnice štyri hodiny (pokojným tempom).

Cesta najskôr vedie na zjazdovku, ktorú mnohí poznajú len keď je zasnežená. Modrá značka je v okolí zjazdovky skôr zamaskovaná ako viditeľná, takže na ňu treba striehnuť až kým Vás nedovedie do lesa. V ňom sa tempo prirodzene spomalí vďaka prudkému stúpaniu do Bystrického sedla. Kúsok úsilia je však potrebné vynaložiť, aby ste následne mohli len rezko vykračovať po rovinkách a dole kopcom až do Kremnice. Od Bystrického sedla pôjdete severozápadne ďalej po modrej, prípadne krátko po červenej turistickej značke, aby ste mali lepší výhľad na Banskú Bystricu či Veľkú Fatru. Pred vysielačom Suchá hora, ktorý je na Skalke, však nezabudnite odbočiť vľavo a zísť opäť na modrú, ktorá vedie do rekreačného strediska Skalka.

Turistický rázcestník v stredisku Skalka Vás presmeruje na žltú turistickú trasu, ktorá vedie cez Obrázok a Partizánsku dolinu až do Kremnice. Od turistického rázcestníka Obrázok pôjdete po asfaltovej ceste. V jej blízkosti sa bude vlniť potok Skalka a napravo Vás možno zaujme alej, ktorá vedie k pamätníku na jedenástich, nemeckým gestapom zákerne povraždených, účastníkov Slovenského národného povstania. Malú zastávku si môžete spraviť aj neďaleko turistického rázcestníka Partizánska dolina, keď na päť minút odbočíte zo žltej na modrú turistickú značku do Krahúl. Po chvíli odhalíte potok s viacerými kaskádami. Po návrate na žltú sa čoskoro dostanete do centra Kremnice, na začiatku ktorej nájdete prameň Kelerveg.

Túru môžete využiť napr. v auguste (Kremnické gagy) a v rámci akéhokoľvek poznávacie výletu do Kremnice. Posledný vlak z Kremnice do Banskej Bystrice (s prestupom v ZV) ide o 21:01.

Zaujímavé miesta v okolí: Bujačia lúka, Alžbetina skala, Kremnický štós – skalná vyhliadka, Kremnický štít, Kremnické Bane, Trnovník, symbolický stred Európy a iné.

Poznámka: fotky sú z polovice apríla 2011.

Prehľad všetkých tipov na víkend nájdete na: https://bbonline.sk/tag/tip-na-vikend/