Ďumbier so svojou výškou 2043,4 m n.m. tvorí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Nachádza sa na hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1927,5 m n.m.) a Králičkou (1785 m n.m.).

SONY DSCNádherný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500 metrov vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. V severných kotlinách sa vyskytujú kamzíky a svište.

Vo svahoch sa v minulosti intenzívne dolovali železné rudy, zlato a antimonit. Pozostatky tejto činnosti doposiaľ badať takmer vo všetkých ďumbierskych údoliach.

Počas 2. svetovej vojny sa v sedle medzi Ďumbierom a Králičkou udiali ústupové boje medzi partizánmi a Nemcami. Ako pamiatku a spomienku na tieto boje i ťažkého prechodu partizánmi cez Nízke Tatry bol v zime v roku 1944 postavený pomník padlým partizánom neďaleko od Chaty M. R. Štefánika. Z vrcholu Ďumbiera je veľmi rozsiahly kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska.

Chata M. R. Štefánika, alebo Štefánikova chata stojí pod Ďumbierom vo výške 1740 m n.m., a to už od roku 1924. Postavená bola za účelom nahradiť útulňu, ktorá bola postavená na vrchole Ďumbiera v roku 1902. Útulňu nazvali Karlova ochranná chata, no dnes po nej nájdeme len kopu kamenia.

Po niekoľkých rokoch stavebných prác v ťažkých poveternostných podmienkach bola Štefánikova chata slávnostne otvorená 9. septembra 1928. Prvým chatárom bol Róbert Petrla, ktorý spolupracoval na postavení chaty. Zaujímavosťou je, že celý personál vytvoril zo svojich spolupracovníkov, ktorý s ním pracovali na stavbe. Zo dňa na deň sa tak z murárov stali kuchári, čašníci a nosiči jedla či materiálu. Materiál vynášali hore Jánskou dolinou a za jeden kilogram sa platilo jednou korunou. Pre ozrejmenie hodnoty jednej koruny – pivo na chate vtedy stálo 5 korún.

Dodnes dobrovoľní nosiči vynášajú materiál a tovar na chatu. Ročne to pri sčítaní tvorí váhu približne 40 000 kilogramov. Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom sa stala základom, na ktorom sa postupne budoval turistický ruch v tejto časti Nízkych Tatier.

Pod chatou sa nachádza jedna z najhlbších jaskýň na Slovensku – Jaskyňa mŕtvych netopierov, ktorá je turistom sprístupnená. Od roku 1991 dodnes je chata majetkom Klubu slovenských turistov.

Okrem najvyššie čapovaného piva na strednom Slovensku si môžete na chate vychutnať aj nocľah s raňajkami. Cena za ubytovanie na jednu noc pre jednu osobu je 16 €, deti do 15 rokov platia za noc len 10 € a deti do 6 rokov môžu prespať zadarmo.