Chladnejšie počasie so sebou okrem viacerých vrstiev oblečenia prináša aj príjemné spestrenie programu všedných dní – vianočné trhy. Ak chcete pozmeniť prostredie, len za hodinu cesty od Bratislavy si môžete užiť rozprávkovú atmosféru predvianočnej Viedne.

Slovenské vianočné trhy majú určite čo ponúknuť, Viedeň však má svoje špecifické čaro. Okrem veľmi vkusnej výzdoby, ktorú nájdete po celom centre, si môžete vybrať z viacerých lokálnych trhov. Na každom z nich nájdete jedlo a nápoje typické pre toto obdobie – punč jednoducho nesmie chýbať.

A aby si ho mohol dopriať každý člen výletu, najlepšie je zvoliť ako dopravný prostriedok vlak alebo autobus do Viedne. Lístky na autobus do Viedne už od 1 € sú dostatočným lákadlom, okrem toho sa vyhnete nepríjemným zápcham priamo v meste. Počas vianočných trhov je, pochopiteľne, všade veľa turistov, no zároveň sa uzatvárajú niektoré ulice, na čo vás navigácia nemusí upozorniť. Aj preto si ušetríte vďaka ceste autobusom množstvo stresov.

Nie len 1, ale rovno 12 vianočných trhov!

Po Viedni nájdete roztrúsených niekoľko trhovísk, ktoré sa líšia svojou veľkosťou, ponukou stánkov, ale aj tradíciou – tú má pravdepodobne najdlhšiu Staroviedenský trh na Freyung – koná sa už od roku 1772. Na Rathausplatz, doslovne na Radničnom námestí, nájdete najznámejšie vianočné trhy. Sú zároveň najväčšie – ponúknu vám až 150 rôznych stánkov. Čakajú vás tu tiež atrakcie ako kolotoč, obrovské klzisko, zábavné hry a nádherne vyzdobené stromčeky.

Ďalšie vianočné trhy, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť:

  • Vianočná dedinka na Námestí Márie Terézie
  • Vianočná dedinka pred Belvedere
  • Adventné trhy na námestí Karlsplatz
  • Zimný trh v zábavnom parku Prater
  • Vianočná dedinka v areáli nemocnice Altes

Každé miesto vám ponúkne mierne odlišné stánky, sortiment výrobkov alebo atrakcie, no atmosféra bude vždy vynikajúca. Vianočné dedinky sú výbornou destináciou pre deti, no aj na Staroviedenskom trhu nájdete miesta, ktoré s detskými výletníkmi určite oceníte. Rovnako ako zimný trh v zábavnom parku Prater, ktorý sa bude drobcom len ťažko opúšťať.

Nezabudnuteľný zážitok pre deti

Vianočná atmosféra Viedne je ako stvorená pre deti. Jej rozprávkový ráz ich nadchne: tradičné remeselné výrobky a cukrovinky, pečené gaštany, množstvo atrakcií a všadeprítomné vianočné svetlá a výzdoba.

Nemôžete cestovať autom a obávate sa bezpečnosti v klasickom autobuse? Vyberte si prepravcu, ktorý myslí aj na tých najmenších. Niektoré autobusy poskytujú špeciálne sedačky pre deti až do 9 rokov, ktoré spĺňajú aj najvyššie európske štandardy.

Nepodceňujte bezpečnosť v dave

Viedeň sa stala najlepším mestom na život v aktuálnom rebríčku Economist Intelligence Unit magazínu The Economist. Vďačí za to aj miere bezpečnosti a dobrej bezpečnostnej situácii. To ale neznamená, že by ste nemali byť ostražití. Najmä v davoch na vianočných trhoch myslite na to, že do nezapnutých vreciek na kabáte alebo ruksaku môže „zablúdiť“ cudzia ruka.

Nemusíte sa cítiť paranoidne, no zdravá obozretnosť je na mieste. Upokojiť vás však môže aj to, že na vianočných trhoch vo Viedni patrolujú policajné hliadky, ktoré na situáciu dohliadajú a v prípade potreby sa na ne môžete obrátiť.

Na čo pred cestou nezabudnúť

Vianočné trhy vo Viedni sú oficiálne otvorené od 17. novembra, hoci niektoré stánky otvárajú už skôr. Od tohto dátumu až po Druhý sviatok vianočný si môžete punč a tradičné viedenské dobroty užiť od 10:00 až do 21:30.

Nezabudnite, že parkovacia situácia v centre je v období trhov vážne zlá. Aj keď sa rozhodnete ísť autom, zaparkujte ho radšej na vzdialenejšom, menej vyťaženom parkovisku a zvezte sa niekoľko zastávok metrom alebo MHD. Najlepšie však spravíte, ak si zakúpite kombinovaný Wien Ticket. Pohodlná cesta autobusom z Bratislavy a celodenný lístok na viedenskú hromadnú dopravu, to je skvelý spôsob, ako sa bez problémov dostať vo Viedni všade, kde potrebujete a zároveň si užiť atmosféru trhov bez obmedzení.