Aj keď je zima, pripravte sa na to, že nám príroda chystá výnimočný zážitok. Pripravte si teleskopy, alebo aspoň zájdite na miesto s pekným výhľadom. Mesiac je síce krásny vždy, tentoraz však bude nočné obloha ešte o niečo viac špeciálna.

A tento rok ju takúto máte možnosť vidieť len jediný raz. V nedeľu 3. decembra budete môcť vidieť tzv. supermesiac. To znamená, že Mesiac bude v splne a zároveň sa bude nachádzať v polohe najbližšie k Zemi.

Najbližšie k Zemi bude Mesiac vtedy, keď dosiahne tzv. lunárne perigeum, alebo apsidu a od Zeme bude vzdialený “len” 357 492 kilometrov. Technicky, tento rok sme mohli zažiť supermesiac už trikrát, a to v mesiacoch apríl máj a jún, tento je však jedinečný. V tých predošlých prípadoch bol mesiac vo fáze novu, nie vo fáze splnu a Slnko svietilo z jeho vzdialenejšej strany. V niektorých krajinách sa mu hovorí Studený mesiac alebo Mesiac dlhej noci. Tento supermesiac by preto mal byť skutočne jedinečným a pôsobivým zážitkom.

Uverejnil používateľ KCTV5 News Kansas City Štvrtok 30. novembra 2017

V prípade, ak predsa len nechcete kvôli Mesiacu mrznúť niekde vonku, alebo vám vo výhľade zabráni napríklad počasie, stále si to môžete pozrieť online, a to napríklad na stránke Virtual Telescope Project, kde sa zábermi z vesmíru môžete pokochať bezplatne. Prvýkrát sa supermesiac na oblohe objaví 3. decembra 2017 o 15:47 koordinovaného svetového času a od Zeme bude vzdialený 357 987 kilometrov. Druhýkrát si supermesiac môžete pozrieť ráno 4. decembra 2017 o 8:42 koordinovaného svetového času a vtedy bude od Zeme vzdialený na 357 492 kilometrov. Na porovnanie, tento rok 9. júna sme mali možnosť zažiť aj opačný fenomén, kedy bol mesiac od Zeme vzdialený najviac, a to konkrétne 406 268 kilometrov.

Uverejnil používateľ KCTV5 News Kansas City Štvrtok 30. novembra 2017

Samozrejme, aj teraz budete musieť sledovať naozaj pozorne, pretože aj keď bude Mesiac väčší a žiarivejší, nebude veľký natoľko, aby pohltil celú oblohu a aby vyzeral, ako keby sa chystal na Zem zrútiť a podpáliť ju, ale bude k nám bližšie len približne o 50-tisíc kilometrov a bude o 14 percent väčší a o 30 percent jasnejší. Väčšina ľudí, ktorí o tom, že supermesiac bude, to teda voľným okom ledva postrehne.

Ďalšie dva dni, kedy sa na oblohe zjaví supermesiac, avšak už nie taký ako bude počas najbližšieho víkendu, nastanú 2. januára a 31. januára, kedy si budete môcť pozrieť tzv. Modrý mesiac.

Ak chcete vedieť aké bude počasie cez víkend, aby ste si supermesiac mohli vychutnať v maximálnom pohodlí, kliknite TU.