BBonline.sk, Interez.sk | 1.12.2017

Tento víkend sa pozerajte na oblohu. Jediný supermesiac tohto roka nemôžete premeškať

Aj keď je zima, pripravte sa na to, že nám príroda chystá výnimočný zážitok. Pripravte si teleskopy, alebo aspoň zájdite na miesto s pekným výhľadom. Mesiac je síce krásny vždy, tentoraz však bude nočné obloha ešte o niečo viac špeciálna.

A tento rok ju takúto máte možnosť vidieť len jediný raz. V nedeľu 3. decembra budete môcť vidieť tzv. supermesiac. To znamená, že Mesiac bude v splne a zároveň sa bude nachádzať v polohe najbližšie k Zemi.

Najbližšie k Zemi bude Mesiac vtedy, keď dosiahne tzv. lunárne perigeum, alebo apsidu a od Zeme bude vzdialený “len” 357 492 kilometrov. Technicky, tento rok sme mohli zažiť supermesiac už trikrát, a to v mesiacoch apríl máj a jún, tento je však jedinečný. V tých predošlých prípadoch bol mesiac vo fáze novu, nie vo fáze splnu a Slnko svietilo z jeho vzdialenejšej strany. V niektorých krajinách sa mu hovorí Studený mesiac alebo Mesiac dlhej noci. Tento supermesiac by preto mal byť skutočne jedinečným a pôsobivým zážitkom.

Posted by KCTV5 News Kansas City on 30. november 2017

V prípade, ak predsa len nechcete kvôli Mesiacu mrznúť niekde vonku, alebo vám vo výhľade zabráni napríklad počasie, stále si to môžete pozrieť online, a to napríklad na stránke Virtual Telescope Project, kde sa zábermi z vesmíru môžete pokochať bezplatne. Prvýkrát sa supermesiac na oblohe objaví 3. decembra 2017 o 15:47 koordinovaného svetového času a od Zeme bude vzdialený 357 987 kilometrov. Druhýkrát si supermesiac môžete pozrieť ráno 4. decembra 2017 o 8:42 koordinovaného svetového času a vtedy bude od Zeme vzdialený na 357 492 kilometrov. Na porovnanie, tento rok 9. júna sme mali možnosť zažiť aj opačný fenomén, kedy bol mesiac od Zeme vzdialený najviac, a to konkrétne 406 268 kilometrov.

Posted by KCTV5 News Kansas City on 30. november 2017

Samozrejme, aj teraz budete musieť sledovať naozaj pozorne, pretože aj keď bude Mesiac väčší a žiarivejší, nebude veľký natoľko, aby pohltil celú oblohu a aby vyzeral, ako keby sa chystal na Zem zrútiť a podpáliť ju, ale bude k nám bližšie len približne o 50-tisíc kilometrov a bude o 14 percent väčší a o 30 percent jasnejší. Väčšina ľudí, ktorí o tom, že supermesiac bude, to teda voľným okom ledva postrehne.

Ďalšie dva dni, kedy sa na oblohe zjaví supermesiac, avšak už nie taký ako bude počas najbližšieho víkendu, nastanú 2. januára a 31. januára, kedy si budete môcť pozrieť tzv. Modrý mesiac.

Ak chcete vedieť aké bude počasie cez víkend, aby ste si supermesiac mohli vychutnať v maximálnom pohodlí, kliknite TU.