Program júlových literárnych večerov, ktoré v rámci projektu Literatúra v priestore organizujú banskobystrické kníhkupectvo Artforum a vydavateľstvo Literárna bašta, pokračuje vo Výklade.

Príjemný večer na Starej tržnici, kde sa v stredu minulý týždeň uskutočnilo stretnutie so spisovateľkou Katarínou Kucbelovou, priniesol publiku skvelú diskusiu o aspektoch písania prózy, poézie, o knihe Modrosleposť a literárnych svetoch v podaní Katky Kucbelovej a moderátorky Zuzky Bariakovej.

Tento týždeň sa milovníci a milovníčky literatúry môžu tešiť na večer s českou spisovateľkou Klárou Vlasákovou. Uskutoční sa v stredu 10. júla 2024 o 18.00 h v obľúbenej banskobystrickej kaviarni Výklad (Národná 6).

Klára Vlasáková na návšteve Slovenska už v utorok 9. júla ju môžete stretnúť na Mesiaci autorského čítania v Košiciach, v stredu na špeciálnom uvedení slovenského prekladu Tiel v Banskej Bystrici a začiatkom augusta spolu s ďalšími CZ/SK autorkami a autormi aj na festivale Artwife v Liptovskom Mikuláši.

Klára Vlasáková (1990) je česká prozaička, dramaturgička a publicistka, píše filmové a komiksové scenáre, rozhlasové hry a je tiež autorkou podcastovej série Neklid. Za debutový román Praskliny (2020) bola nominovaná na Cenu Jiřího Ortena, s výtvarníčkou Juliánou Chomovou vydali v tom istom roku komiks Spiritistky. V roku 2022 mal premiéru film režisérky Cristiny Groșan Běžná selhání, ku ktorému napísala scenár.

Vo svojom najnovšom románe Telá pozoruhodne spracovala tému starnutia, telesnosti, materstva a medzigeneračných vzťahov. Román sa v ankete českého Deníka N stal Knihou roka 2022 a na začiatku tohto leta vyšiel aj v slovenskom preklade Nataše Pravdovej vo vydavateľstve Literárna bašta.

Hlavnou hrdinkou románu je ovdovelá šesťdesiatnička Marie, ktorá žije v prenajatom byte a privyrába si strážením detí. Vo chvíli, keď vydáva svoju dcéru Rózu, má pocit, že o ňu definitívne prichádza. Dôchodkový vek, nedostatok peňazí, a najmä pocit, že sa stáva neviditeľnou, ju nútia hľadať spôsoby, ako sa znovu začať brať vážne. Róza sa zatiaľ pripravuje na vlastné materstvo, a zároveň zisťuje, že svojich blízkych pochopíme až vtedy, keď o nich začneme rozprávať.

Ukážka z knihy

Keď spolu pár žije celé dekády, prerastú jeden druhým natoľko, že prestáva byť isté, kde sa končí jeden a kde sa začína druhý. Keď toto spojenie preruší smrť, tomu zvyšnému nie je nejaký čas jasné, čo presne z neho zostalo. Do akého tvaru bol zrazu tak prudko, nečakane vtlačený? Niektorí na to neprídu už nikdy. A predsa Marie nie je natoľko sentimentálna, aby nevidela, že je na myšlienke prežiť s jedným človekom celý život čosi zvrátené a riskantné; nikto totiž nemôže odhadnúť, v čo sa behom rokov partner, alebo dokonca sám dotyčný premení. Ľudia predsa do zväzkov vstupujú horlivo, sľubujú si vernosť, pochopenie, úctu. Ak by však brali tieto prísahy skutočne vážne, museli by ich skladať hneď niekoľkým potenciálnym osobám: niektoré z nich zostávajú roky celkom neznáme, než sa konečne zhmotnia, iné majú iba hrubé obrysy, transformujú sa do priestoru pozvoľna celé roky a potom sa môžu rozplynúť v priebehu niekoľkých dní a nezostane po nich vôbec nič. Veď všetky tieto figúry, skutočné aj tušené, vytvárajú človeka, o ktorom si ten druhý myslí, že s ním chce byť. Je to ako vystaviť si bianko šek v opare láskyplného klamstva…

Knihu Telá nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách a e-shope Literárnej bašty.

Diskusiu a autorské čítanie z knihy Kláry Vlasákovej Telá v stredu 10. júla vo Výklade moderuje Slavo Sochor. Vstup na podujatie je voľný. Ďalšie júlové literárne večery sa uskutočnia 22. júla s Alexandrou Salmelou v Hogo Fogo Jazz & Art Club a 31. júla s Michalom Tallom na Starej tržnici.

Projekt Literatúra v priestore 2024 z verejených zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jeho hlavným partnerom.