Stredoslovenské múzeum, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pripravilo pre svojich návštevníkov ďalšiu časť obľúbeného programu Čo sa skrýva v depozitári?. Témou stretnutia v Matejovom dome budú ťažké osudy kňazov v období Tököliho stavovského povstania.

V uhorských dejinách bolo 17. storočie veľmi búrlivým obdobím. Krajina trpela opakovanými vojnami s Osmanskou ríšou a na obranu kráľovstva boli vynakladané obrovské finančné prostriedky zo stále sa zvyšujúcich daní. Charakteristickým javom tohto storočia boli aj tzv. stavovské povstania, teda konflikty medzi šľachtou a panovníkmi z habsburskej dynastie. Habsburgovci sa dosť necitlivo snažili presadiť svoje predstavy o charaktere a rozsahu ich vlády, ako aj o podobe náboženstva v Uhorsku. Ukážkou neľahkého osudu nejedného kňaza tej doby je na prvý pohľad nenápadný obraz ľubietovského katolíckeho farára Jána Benkoviča.

Osudy kňazov, a konkrétne Jána Benkoviča, v období Tököliho stavovského povstania, budú témou ďalšieho pokračovania cyklu Čo sa skrýva v depozitári?, ktoré sa uskutoční v utorok 18. júla o 17.00 h v Matejovom dome.

„V prednáške Bol svojím hrobárom – Ján Benkovič a tragické udalosti z čias povstania Imricha Tököliho, sa pozrieme na jedno z najsmutnejších období uhorských dejín. V tej dobe aj v okolí Banskej Bystrice a Zvolena prebiehala tvrdá rekatolizácia a kruto zasahovali kurucké jednotky. Ich pôsobenie zanechalo stopy v nejednej obci a podpísalo sa na životnom osude viacerých katolíckych kňazov,“ hovorí kustód Stredoslovenského múzea Jakub Masarik, ktorý bude podujatím sprevádzať.

Ľubietová, Horná Mičiná, Očová a ďalšie obce boli svedkami neprávostí, ktoré kuruci páchali na tamojšom duchovenstve. Obraz Jána Benkoviča je preto symbolickým pamätníkom týchto udalostí. Nenesie v sebe len svoj príbeh, ale príbeh všetkých v tej dobe kurucmi prenasledovaných farárov.

„Ján Benkovič bol mladý absolvent Seminára svätého Štefana kráľa v Trnave, ktorý začal svoje kňazské pôsobenie vo Svätom Ondrejovi, dnešnom Brusne. Krátko na to mu bola pridelená farnosť v Ľubietovej, kde sa mu však dobre nevodilo. Okrem toho bol pre svoju vieru neustále prenasledovaný kurucmi. Cesta vykúpenia sa mu však stala osudnou. Viac sa návštevníci dozvedia v mojej prednáške,“ dodáva Jakub Masarik.

V auguste s Tomášom Garrigue Masarykom

Augustové pokračovanie cyklu Čo sa skrýva v depozitári? bude patriť ďalšej významnej osobnosti. S historikom Petrom Račkom si pripomenieme návštevu prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka vo Zvolenskej župe. Podujatie sa uskutoční v utorok 15. augusta o 17.00 h v Matejovom dome.