Banskobystrickej Dukle sa podaril najväčší úlovok zimného prestupového obdobia. Po piatich rokoch strávených v Rusku sa na Štiavničky vracia niekdajší miláčik domácich tribún, 30-ročný kanonier Martin Jakubko.

Ešte minulý pondelok bol pritom odchovanec prešovského futbalu hráčom Dinama Moskva. S ruským prvoligistom však 8. februára po obojstrannej dohode rozviazal zmluvu a stal sa voľným hráčom. Ruská Gazeta vtedy prognózovala, že bývalý slovenský reprezentant by sa mohol vrátiť na Slovensko. Urastený útočník, ktorý sa nikdy netajil chuťou návratu pod Urpín potvrdil, že jednu konkrétnu ponuku spod Tatier obdržal. Medzi priaznivcami futbalu na Slovensku sa jeho meno začalo skloňovať v súvislosti so Slovanom a Žilinou. Jakubko však rokoval s Duklou a vďaka obojstrannému záujmu sa zainteresované strany dohodli na kontrakte. Obľúbený „Kubo“ sa tak vracia pod Urpín skôr, ako by očakával aj ten najväčší optimista. „Som veľmi rád, že chlapi držia slovo a Martin sa k nám vrátil. Na ako dlho, to bude ešte predmetom rokovania,“ povedal na dnešnom brífingu, prezident banskobystrického klubu Tomáš Geist. Je isté, že Jakubko v drese Dukly odohrá jarnú časť Corgoň ligy, o prípadnom ďalšom pôsobení robustného útočníka rozhodnú až rokovania počas nasledujúcich dní.

Odchovanec prešovského futbalu oslávi čoskoro 31. narodeniny. Posledných päť rokov strávil v Rusku, kde najprv pôsobil v klube slovenského kormidelníka Vladimíra Weissa Saturn Ramenskoje. V roku 2009 prestúpil do FK Chimki a nasledujúcu sezónu obliekal dres FK Moskva. Minulý rok sa na krátky čas opäť vrátil do Saturnu, aby v auguste opäť zmenil pôsobisko a zamieril do Dinama Moskva.

V najcennejšom drese odohral Jakubko 25 zápasov s bilanciou štyroch gólov. Reprezentačný debut absolvoval v roku 2004 na Kráľovskom pohári v zápase s Maďarskom (1:0), prvý gól strelil 7. februára 2007 v prípravnom dueli s Poľskom. Počas kvalifikácie na MS v Južnej Afrike pomohol Slovensku k účasti na šampionáte dvoma presnými zásahmi. Na záverečnom turnaji bohužiaľ od trénera Weissa veľa priestoru nedostal, napriek tomu svojich 6 minút na trávniku v poslednom zápase s Holandskom využil a vybojoval pokutový kop, ktorý premenil Róbert Vittek. Po turnaji oznámil Jakubko koniec reprezentačnej kariéry.

Kto je Martin Jakubko?

Rodák z Chminianskej Novej Vsi Martin Jakubko (26. február 1980) začínal s futbalom v mládežníckych tímoch Sabinova a Lipian. Od roku 1999 pôsobil v druholigovom Prešove, kde si ho počas zimnej prestávky 2003/04, ako najlepšieho strelca jesennej časti súťaže vyhliadli predstavitelia banskobystrickej Dukly. Urastený útočník pod vedením vtedajších trénerov Ladislava Molnára a neskôr Václava Daněka rýchlo napredoval a vypracoval sa na elitného zakončovateľa ligy. Hrot s číslom 26 na drese vytvoril spolu s Róbertom Semeníkom útočný tandem, ktorý sa podieľal na najväčších úspechoch klubu – druhom mieste v sezóne 2003/04, treťom mieste 2004/05 a na víťazstve v Slovenskom pohári v tom istom roku. V tej dobe už na čerstvého reprezentanta Slovenska Jakubka upierali pohľad kluby zo zahraničia. Majiteľ Dukly Ján Kováčik odolal ponukám Herthy Berlín či Legie Varšava a rezolútne vyhlásil, že klenot „vojakov“ odíde zo Štiavničiek len za prijateľnú cenu. Tej sa vedenie klubu dočkalo v roku 2006, keď ruský prvoligista Saturn Ramenskoje zaplatil za Jakubkove služby najvyššiu sumu v histórii banskobystrického klubu – milión eur.

Posledný gól v drese Dukly strelil Martin Jakubko 14. marca 2006 do siete Trnavy. Je pravdepodobné, že „Kubovu“ gólovú radosť zažijú Štiavničky opäť – už čoskoro.

Čítajte aj:
Jakubko: Chcem byť hlavne doma a doma je aj v Bystrici