Fotografia je komunikačný prostriedok, umenie aj veda. Vytvára trvalé obrazy a má schopnosť verne reprodukovať skutočnosť. SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž a výstava fotografií. Predstavuje nezávislé a autentické obrazové svedectvo života, ako ho vidia novinári zo Slovenska a východnej Európy. Cieľom tejto súťaže je zvýšiť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky. Ale tiež podporovať, propagovať a motivovať fotožurnalistov na Slovensku.

Dvaja mimoriadne šikovní a úspešní fotografi aj tento rok zaujali porotu súťaže svojimi dielami a zaslúžene sa tak dostali medzi nominovaných. Dominika Körtvélyesiová pracuje ako voľný fotograf a pravidelne prispieva svojimi fotografiami do redakcie BBonline.sk. Branislav Račko je profesionálnym fotografom a pracuje pre Nový čas. Spoločne nám porozprávali o tom, čo ich na fotografovaní najviac baví, čo pre nich znamenajú ocenenia za ich prácu, ale aj o tom, ako sa v jednej domácnosti žije dvom nesmierne talentovaným ľuďom.

Fotografovanie je vaša práca, vášeň, ale aj hobby. Na akú fotografiu sa špecializujete? Čo alebo kto sa pred vašimi objektívmi objavuje najčastejšie? 

Dominika: Pred rokom by som toto asi nepovedala, ale najviac fotím šport. Prevažne futbal a hokej. Občas sa pritrafí aj nejaká reportáž, ale už veľmi málo. Za posledné obdobie som sa dosť športovo vyprofilovala. Stále si však rada „zafotím“ len tak, pre seba.

Branislav: V práci sa najviac venujem reportážnej fotografii. Politika, šport a rozhovory. V minulosti som sa najradšej zameriaval na šport a dnes už mierne prevláda politika. A čo mám pred objektívom najčastejšie, je ťažké povedať. Asi bežných ľudí. (smiech)

Kedy ste začali s fotografovaním a ako ste sa k fotografovaniu dostali?

Dominika: Začala som už pár rokov dozadu, ale na profesionálnej úrovni iba pred dvomi rokmi pre webový portál BBonline.sk. Sama neviem ako som sa k tomu dostala. Chcela som fotiť, dostala som fotoaparát od rodičov na Vianoce a už to nejako šlo samé.

Branislav: Niekedy v puberte. K fotografovaniu ma priviedol môj otec, ktorý nosil starý analógový fotoaparát na rodinné dovolenky a ja som mu ho čoraz viac a viac bral. Vážnejšie som sa však foteniu začal venovať až na strednej škole, kedy som dokumentoval udalosti v Banskej Bystrici a okolí práve pre portál BBonline.sk.

Tento rok ste medzinárodnou porotou nominovaní v súťaži SLOVAK PRESS PHOTO. V akých kategóriách a s akými fotografiami? 

Dominika: Tento rok som si splnila sen, lebo som nominovaná v mojich najmilovanejších kategóriách, ktorými sú Aktualita a Šport. Pre mňa dôležitejšia kategória nie je. Paradoxne, obe tieto fotky sú športové. Jedna z futbalového zápasu a druhá je fotografia fanúšika pred zápasom s dymovnicou.

Branislav: Mám dve nominácie. V kategórii Aktualita sólo, kde si s Dominikou, žiaľ, konkurujeme. (smiech) Je to fotografia pápeža na rómskom sídlisku Luník IX. Druhou nomináciou je športová séria z výtržností futbalových chuligánov na zápase Spartak Trnava – Slovan Bratislava.

V minulosti ste sa stali aj víťazmi tejto súťaže. V ktorých ročníkoch? Aké boli témy vašich fotografií?

Dominika: V roku 2021 som sa prvýkrát prihlásila a zároveň aj vyhrala Cenu diváka za sériu z komunitného Covid testovania. Bola som zaradená do medzinárodnej kategórie Študenti a mladí fotografi do 26 rokov, čiže čosi úplne iné ako tento rok.

Branislav: Zvíťazil som v minulom ročníku v kategórii Aktualita so sériou. Jednalo sa o čiernobielu sériu z protestu proti Igorovi Matovičovi a jeho protipandemickým opatreniam pred Úradom vlády v Bratislave.

Čo pre vás tieto ocenenia znamenajú?

Dominika: Nominácia v kategórii, ktorá má pre mňa najväčšiu hodnotu, je najviac čo som mohla dokázať. Viac by bola už len výhra.

Branislav: Je to zadosťučinenie po rokoch tvrdej driny. Fotografovanie ma síce baví, no rovnako ako v každej inej práci, aj tu sa občas človek musí premáhať. Sem tam je to zlé počasie, inokedy predieranie sa davom, či mrznutie vonku celý deň. Niekomu sa môže zdať, že fotografovanie je jednoduchá činnosť, ktorú zvládne každý. Tým, ktorí si to myslia, by som odkázal, nech si to skúsia. Napríklad ísť na Nový rok odfotiť oslavy v Bratislave. Toľkí vás pošlú pod vplyvom alkoholu do čerta, nachodíte sa a zmrznutí prídete domov. A potom si pozriete sociálne siete. Zistíte, že vtedy, keď sa všetci bavia, my pracujeme. (smiech) Čiže, keď sa pozriem spätne na ocenenia, teší ma, že niekto renomovaný moju prácu ocenil.

Dvaja umelecky nadaní, úspešní a talentovaní fotografi a jedna domácnosť. Ako to u vás vyzerá? Ste si oporou alebo ste skôr súťaživé typy? Ste jeden druhému tým najväčším a najúprimnejším kritikom? 

Dominika: (Smiech) Toto je veľmi dobre namierená otázka. Ja som extrémne súťaživý typ. Svoju prehru si neodpúšťam, tvrdo pracujem ešte viac. Som ochotná sa trápiť pre najlepší výsledok. Braňa podporujem, ale bez ohľadu na výsledok. Ku nemu nie som až tak kritická ako k sebe, pretože viem, že má toho za sebou viac. Takže čo sa týka kritiky, som opatrná.

Branislav: U nás je kritiky viac než dosť. (Smiech.) Domča je poriadne súťaživá. Myslím si, že viac ako ja. Ak mám byť úprimný, niekedy by som bol rád, keby sme sa venovali iným činnostiam. Ale sú aj časy, keď si poviem, že je to fajn a stojí to za to.

Zaradenie medzi najlepších fotografov na Slovensku je záväzok, ktorý zväzuje ruky alebo skôr hnací motor do ďalšej práce? 

Dominika: Hnací motor. Vysoké očakávania od seba samej. Ašpirácia na výhru. Pre mňa to znamená veľa, lebo tomu dávam veľa.

Branislav: Tu mám jasno. Hnací motor. Po tých rokoch mi ho občas treba. (smiech)

Výsledky súťaže SLOVAK PRESS PHOTO budú známe už onedlho. Našim nominovaným držíme palce a želáme, aby ich mimoriadne pútavé fotografie, ktoré nájdete v galérii pod článkom, medzinárodná porota náležite ocenila.